ASUS K53SV - vyčištění

Veškerý hardware pro notebooky. CPU, RAM, HDD, CD, DVD, WiFi, Bluetooth, LCD ...
asusmaniac
občas něco napíše
Příspěvky: 13
Registrován: 05 led 2013 00:47

ASUS K53SV - vyčištění

Příspěvekod asusmaniac » 16 led 2013 16:28

Zdravím, ať hledám jak hledám, tak na netu nemůžu najít návod, jak rozebrat tento noťas. Všechny šroubky jak zespod, tak pod klávesnicí mám odšroubovaný, ale nějak mi to nejde dál. Nějaké rady? foto? video? díky moc! :(

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10676
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Příspěvekod roman2277 » 16 led 2013 16:33

Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

asusmaniac
občas něco napíše
Příspěvky: 13
Registrován: 05 led 2013 00:47

Příspěvekod asusmaniac » 17 led 2013 22:48

Děkuji za žádnou pomoc. Nějakou dobu už jsem se po radě sháněl, ale nic konkrétně pro k53sv jsem nenašel. Jen představování, vybalování, výměna hdd a ramek, testování, ... Nakonec jsem se v tom vrtal sám a snažil se na to dojít. Docela mi pomohl návod s jiným modelem, ale začáteční označení K53 měl stejné.
Při dalším čištění mám v plánu udělat návod a řádnou fotodokumentaci všech složitějších postupů, nad kterými jsem strávil delší čas. Třeba to někomu pomůže a nedočká se jen povýšené odpovědi na žádost o radu typu "odkaz na youtube"
Nános prachu byl minimální, ale profoukání, otření lopatek větráčku tyčinkou do uší a utření prachu z větších ploch jsem dosáhl při plném zatížení snížení teploty o cca 15°C na GPU .. z původních 95°C+ na 80°C -

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10676
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Příspěvekod roman2277 » 18 led 2013 08:03

To není povýšená odpověď,ale na youtube skoro vždy najdeš rozebrání jakéhokoliv NTB případně ze stejné modełobé řady.Jinak jsem se na to díval a návod na rozebrání je na stránce www.ifixit.com. Musíš brát v úvahu,že zde není placený helpdesk.Vše co tady radíme,tak je z naší dobré vůle a zadarmo.
http://www.ifixit.com/Guide/Disassembly ... p./10166/1
Naposledy upravil(a) roman2277 dne 18 led 2013 10:58, celkem upraveno 1 x.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

michalko58

Příspěvekod michalko58 » 18 led 2013 08:08


asusmaniac
občas něco napíše
Příspěvky: 13
Registrován: 05 led 2013 00:47

Příspěvekod asusmaniac » 18 led 2013 10:01

roman2277: Já to chápu, ale tím, že mi postneš "odkaz na youtube" mi fakt nepomůžeš. Sem si lidi chodí pro rady a taky musíš chápat, že né každej si umí vše vyhledat. Hledal jsem docela dlouho a proto jsem raději zkusil toto forum, protože už mi tu bylo 2x dobře poraděno. Jo, je to podobný až na to, že pro mě by bylo například dobré, ještě video jak odpojit klávesnici a taky mikrofon tam není focenej, že musí člověk odpojit. Poprvé jsem rozdělával notebook ,takže úplný amatér, proto jsem se tak hloupě ptal. :roll:

michalko58: Tak to opravdu nevím, ale stahovat něco z ruskýho webu s názvem "ASUS k53sv : hatla patla" se mi fakt nechce :lol:

michalko58

Příspěvekod michalko58 » 18 led 2013 13:00

Tak ked sa ti nechce nechaj, tak a nevyplakavaj tu, ze to nevies najst, je to totizto normalny pdf subor. Ja som si tam manual na svoj notebook nasiel, ty si teda dalej plac :!:

Housac
píše často
Příspěvky: 106
Registrován: 11 črc 2008 06:42
Kontaktovat uživatele:

asus

Příspěvekod Housac » 19 kvě 2013 20:31

prosim tě jak si to vyřešil? já mám teda pořád v záruce, ale ntb potřebuju do školy a nechci ho posílat někam do servisu na vyčištění..
ACER 5930g > Asus K53sv

MoonSvk
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 25 črc 2013 13:09

Návod a rady

Příspěvekod MoonSvk » 25 črc 2013 13:31

Zdravím,

podobne ako vy som mal neskutočný problém tento notebook rozobrať a vyčistiť. Programy sa trhali, hry v FPS klesali na 10-15 z pôvodných 60. Teplota podľa HW Monitora aj Speedfanu pri plnom zaťažení vyskočíla na 100-105 stupňov takže som so na tom mohol robiť volské oká.

Nakoniec asi po týždňovom pátraní som našiel návod ako notebook rozobrať. Je jednoduchý a je presne vidieť, čo je potrebné odšróbovať a uvoľniť.

Link na návod: http://www.edisk.cz/sk/stahni/84869/K53 ... .12MB.html

Pár postrehov z mojej strany, alebo ako som postupoval ja:
- vybrať batériu
- odšróbovať 2 skrutky zadného malého krytu
- vyňať HDD (potiahnite za "látku" do ľavej strany)
- vyňať RAM
- vyňať WIFI (drží ho len 1 skrutka, následne odpojte 2 kábliky)
- otočiť notebook do bežnej polohy a vyňať klávesnicu (drží ju 5 zapádok na vrchnej strane, stačí to napr. podvihnúť malým šrobovákom - 1x som trochu použil silu, držia dobre)
- odpojiť dátový kábel klávesnice (stačí jemne povytiahnuť)
- odšróbovať 6 skrutiek na vrchnom paneli
- odšróbovať 1 šróbu držiacu DVDrom a vytiahnuť ho
- vytiahnuť 2 malé dátové kábliky (modrá farba)
- otočiť notebook a odšróbovať všetky dostupné šróby, je ich celkom dosť
- odobrať vrchný plastový kryt (drží na rovnakých zapádkach ako klávesnica, 1x som tiež použil silu než som ho vytiahol, ale s mierou)
- teraz ste sa dostali k základnej doske, odpojte prepojenie s displejom (vľavo hore, hneď vedľa je ešte jeden malý napájací káblik - odpojiť)
- z dosky vytiahnuť dátový kábel spájajúci panel konektorov napravo
- odšróbovať 4 šróby, ktoré držia základnú dosku
- vyňať základnú dosku
- odšróbovať 4 šróby držiace chladenie nad CPU a 3 šróby nad GPU
- odpojiť napájanie ventilátora (malý káblik hneď vedľa neho)
- teraz máte fan v ruke a môžete ho vyčistiť, ja som ho prefúkol stlačeným vzduchom a povrch prebehol vysávačom
- Dôležité !!! - ak používate notebook dlhšiu dobu, alebo ho rozoberáte kvôli prehrievaniu PREPASTUJTE CPU A GPU. Neuveriteľne to pomáha, pretože celý chladiaci systém je na tom založený. Stačí obyčajná pasta, ja som kúpil za 1,5 eura a poriadne rozotrel. Od výroby je tam pasta len tak v strede CPU a GPU akoby kvapnutá a stojí to za ... :) Odporúčam poriadne rozotrieť. Ja som sa dostal z vriacej teploty na príjemných 60 stupňov pri plnej zátaži.

Následne stačí už len poskladať.

Ešte odporúčam používať utilitu od ASUSu - POWER4GEAR. Je v nej možné prepínať rôzne módy záťaže - Power plány. Poviete si to isté ako vo windows, je to prakticky pravda. Utilita však ovláda aj rýchlosť otáčok ventilátora. Nič iné, čo by fungovalo som nenašiel, najnovší bios nemá v sebe kontrolu ovládania otáčok a keď som písal do ASUSu tak som dostal odpoveď, že to majú od výroby zamknuté. Takže je to jediná fungujúca utilita, čo som našiel.

Ak by ste mali nejaké otázky, kľudne sa pýtajte.

PS: na rozobratie notebooku nie sú potrebné expertné zručnosti aj keď to tak možno vyzerá. Ak nemáte obe ruky ľavé, tak to máte rozobraté vyčistené aj poskladané do hodiny.


Zpět na „Hardware“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů