Windows a zaruka

Obecná diskuse o programech, utlitách, střihové programy, přehrávače video / audio, zpracování fotek atp.
samson010

Windows a zaruka

Příspěvekod samson010 » 18 srp 2010 20:25

ahoj, mam mozno otázku z ineho sudka, ale snad mi nanu odpoviete,

riesim momentalne diskusiu so zarukou, PC a notebookov, dostali sa ku mne nazory, ze si nemozes dat iny windows ako napriklad pri kupe noveho PC, napriklad kupis si PC s vistou a nemozes si tam dat windows 7 pretoze porusis zarucne podmienky, samozrejme legalny OS, je to skutocne pravda? aby clovek mal 2 roky PC so starym windowsom kvoli tomu?

mne je jasne ze to tak asi urcite nebude, OS si tam mozem nainstalovat aky len chcem je to na mne, len by som rad pocul aj vase nazory nato,

diky snad chapete o co sa jedna

oneill_sx1
píše často
Příspěvky: 298
Registrován: 09 bře 2010 17:12

Příspěvekod oneill_sx1 » 18 srp 2010 21:13

V zásadě jsou dva druhy licencí - OEM a FPP.

OEM lze koupit pouze s novým počítačem resp. komponenty nutnými k sestavení počítače nebo s notebookem, kromě toho je vázaná hardware resp. základní desku. Výměna desky je podstatě porušení licence, takže OEM se nesmí instalovat na další počítače.

FPP, tzv. krabicová verze je prodejná samostatně a není vázaná na hardware.

Pak jsou ještě verze upgrade a GGK (legalizační).

:arrow: V tomto případě bude vhodná verze upgrade, ale po aktivaci se na ni budou vstahovat stejné podmínky jako pro původní systém, pravděpodobně OEM. Ke ztrátě záruky na počítač by dojít nemělo.
Latitude E4310

Uživatelský avatar
stavač
guru
Příspěvky: 766
Registrován: 12 kvě 2009 05:44
Bydliště: Hruboňovo-SR Zaporožie-Ukraina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stavač » 18 srp 2010 21:54

Ked si kupiš pc-deskop alebo notebook z predinštalovaným systemom si tam možeš dat windows jaký chceš, to je obyčajna blbost že tím porušíš zaruku, zaruka je na HW a nie za software, ja som kúpil už dost OM windowsov z obchodou i Metra a nenutily ma si k tomu kupit HW alebo noví pc, totalne neznašam to že by som mal kupovat z windows dahy HW alebo nove pc ked to nepotrebujem a preto tam nakupujem kde ma do toho nenutia, Bil Gates vykrikuje,, kupte si legalny windows,, a ešte jeho spoločnost by ma mala nutit kupit daky HW čo nechcem čo mi pripadá jak diktatúra komunizmu
P 3-733MH, zd: MSI, ram 640MH pc133, hdd 40Giga+hdd 60Giga, Ati Radeon 9600 AGP 8x, os Windows vista Ultimate SP2 An+Ua+Ru+Sk

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 18 srp 2010 22:19

samson010: OS si tam mozes nainstalovat aky chces, so zarukou na notebook to nema nic spolocne. so zarukou to ma spolocne len to, ze vyrobca notebooku je ti povinny robit support len pre predinstalovany OS (u Windows Microsoft poskytuje support len na FPP a multilicencie). support = napr. telefonicka linka kam zavolas ked ti nefunguje nejaka sucast Windows, nemysli sa tym windows update.

ale pokial tam chces mat tie win7 legalne tak len legalne nadobudnuty. takze v pripade predinstalovaneho OS Vista si mozes kupit upgrade oem licenciu z visty na win7 alebo "krabicovu" FPP licenciu na win7. pripadne pokial si student na skole s spristupom k MSDNAA licenciam tak mozes pouzit aj tu.

stavac: kupovat OEM licencie bez noveho HW je zbytocne vyhadzovanie penazi lebo ta licencia bez toho noveho HW nie je platna. MS ta nenuti kupovat novy HW. ked novy HW nechces tak si mozes kupit upgrade alebo FPP. OEM je len pre nove pocitace alebo na legalizaciu Windows na pocitacoch kde je nainstalovana nelegalna verzia Windows. tie legalizane licencie uz myslim MS zrusil.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

samson010

Příspěvekod samson010 » 18 srp 2010 23:17

oks diky v podstate som potrevoval odpovede ake ste napisali, myslel som si ze to tak aj je, v podstate ak si kupim PC alebo NB je to na mne aky windows si tam dam, nedalo mi to logiku preco by to tak nemalo byt, kedze zaruka sa viaze na hardware a softver to neovplyvnuje,


Zpět na „Software (nejen) pro notebooky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů