Výběr notebooku do dvaceti tisíc s DPH

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
GudMen
občas něco napíše
Příspěvky: 28
Registrován: 25 pro 2008 17:30

Výběr notebooku do dvaceti tisíc s DPH

Příspěvekod GudMen » 26 pro 2008 23:53

Přeji hezký den,
už delší dobu po něm toužím, ale teprve až teď jsem se k tomu dokopal. Rád bych si pořídil notebook, který by mi byl věrným a oddaným společníkem a zpříjemnil mi moje současná a snad i budoucí studia. O IT se zajímám, ale musím se přiznat, že na trhu s notebooky se ještě úplně neorientuji, a proto uvítám jakoukoliv radu od Vás, pravidelných návštěvníků a lidí s méně či více zkušenostmi.

Předem bych chtěl ještě předeslat, že ne na všech dále uvedených požadavcích mermomocí trvám. A rád se nechám nějakým pěkným argumentem přesvědčit o opaku.

Začněme u úhlopříčky. Tady jsem opravdu ještě na rozpacích a pořád ve stádiu rozhodování. 15,4" je klasika, rád se jí budu držet, avšak proti menší úhlopříčce nemám větších výhrad. Oproti tomu do větší nejdu v žádném případě. Teď by bylo vhodné zmínit, že notebook, jak jsem již naznačil, bude sloužit ke studiu, a tedy k častému přenášení. Právě proto bych uvítal i menší úhlopříčku -> menší rozměry -> nižší váha. Nerad bych tahal kolose, který má přes tři kila. I přes to že bych rád notebook lehčí, vítám a svým způsobem požaduji pevnou a odolnou konstrukci (v rámci možností).

Vzhled je pro mě důležitý, ale jsem ochoten podřídit ho "důležitějším" věcem. Z toho plyne, že bych si představoval něco spíše serióznějšího, pokud možno nelesklého. S lesklou módou se smířím jen v minimálním množství popřípadě na světlých površích - lesklá černá je zlo, byť dobře vypadá (dokud na ni nesáhnete). Na druhou stranu lesklý displej upřednostňuji před matným.

Vybavenost je věc ošemetná. Rád bych buď HDMI (preferuji) či DVI, VGA jedině navíc, samotné je mi k ničemu, taková z nouze ctnost. Dále jsou výhodou FireWire a TV-Out. USB 2.0 porty minimálně tři, čtyři výhodou. RS232, LPT, eSATA, již zmiňované VGA, RJ-11 a IrDA oželím. Dále by se hodila podpora Bluetooth (v nouzi dokoupím přídavný adaptér). Nevyžaduji technologii 3G či podobnou, spokojím se s Wi-Fi. RJ-45 je samozřejmostí. Webcam by se mohla do budoucna třeba hodit.

K vnitřnostem mám už jen pár drobných výhrad. Upřednostňuji platformu Centrino 2. Rád bych notebook tichý a co nejméně topící. S tím souvisí volba grafické karty lépe řečeno volba mezi IGP a dedikovanou kartou. Tady si nejsem opravdu jistý. Možná něco "výkonnějšího" jako třeba X4500 HD by mohlo stačit. Když o tom tak přemýšlím na hraní mám desktop a na takové ty starší záležitosti by to mohlo stačit. Na druhou stranu si nejsem jistý, zda tyto čipy zvládají HD. Aby bylo jasno, HD obraz vítám s otevřenou náručí. Bude-li to nutné, budu i uvažovat o dedikované grafické kartě. Paměti by mohly tikat na 800 MHz (jestli 2 GB nebo 4 GB - to už není asi tak podstatné, jen aby byla možná případná rozšířitelnost) a HDD poskytovat alespoň 250 GB, 320 GB výhodou. V neposlední řadě by přišla vhod tišší klávesnice s pevným a jistým stiskem.

Přes Centrino 2 a smíření se s IGP se dostávám k jednomu z nejdůležitějších bodů. Výdrž na baterie. Za těchto předpokladů bych si představoval alespoň takové 4h kancelářské práce. Čím více, tím lépe.

V neposlední řadě je nutnosti tuzemský servis, nějaké značky respektive určité řady ho mají prý v zahraničí. Pokud je vám nějaká takováto skutečnost známá, bylo by milé na ni upozornit. ;-)

Nakonec bych navrhl ještě takové menší subtéma. PCMCIA vs. Express card. Nejsem si dvakrát jistý, jestli mi to není jedno, co tam budu mít. Ale můžete-li k tomu něco říci, budu jen rád.

Omlouvám se za trošku delší povídání, ale chtěl jsem vyjádřit všechny své požadavky. Snad jsem na něco nezapomněl. Všechny vaše návrhy a připomínky srdečně vítám a vážím si jich, za každou pomoc, radu, doporučení jsem velice vděčný.

Později sem doplním pár kandidátů.

sirius1983
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4680
Registrován: 24 úno 2007 19:59
Bydliště: Všude dobře tak co doma...

Příspěvekod sirius1983 » 26 pro 2008 23:59

Buď thinkpad SL400 s lesklým displejem ale taky lesklým černým víkem, nebo R400 s matným displejem i matným víkem. dále třeba toshiba U400 Pro. Pokud bys trval na lesklém displeji tak se bude kvalitní model hledat hůře, šel by dell xps 1330, ale ten už je dražší, ale taky velmi kvalitní...
T420, X31
Prosím, nepište mi soukromé dotazy, otázky patří veřejně na toto fórum.

prostepoky
píše často
Příspěvky: 403
Registrován: 29 lis 2008 14:17

Příspěvekod prostepoky » 27 pro 2008 00:57

Na studia, seriozní vzhled, pevná konstrukce, Lenovo R400.

Domeek
občas něco napíše
Příspěvky: 50
Registrován: 07 pro 2008 22:44
Bydliště: mimo jiné Brno

Příspěvekod Domeek » 27 pro 2008 12:41

Lenovo R400 nemá žádný digitální výstup - jenom přes dock. Alternativou by mohla být R500 ať už s grafikou od Radeounu nebo integrovanou. Obě ty to verze R500 mají DisplayPort. Jedinou nevýhodou těchto modelů je "pouze" 160GB disk. S cenou se vejdeš pod dvacet. Tady je přehledná tabulka: http://www.czechcomputer.cz/product_com ... tno3=58623
Stařičký Compaq EVO N410c,
Asus F3Jc,
Lenovo ThinkPad R400

armg
občas něco napíše
Příspěvky: 35
Registrován: 15 zář 2008 20:19

Příspěvekod armg » 27 pro 2008 13:46

Az na to, ze v te tabulce maji chyby.. Matny displej maji vsechny 3 a pokud se nepletu tak HDMI nema ani jeden pouze DisplayPort a ten by mely mit oba 15" modely.

GudMen
občas něco napíše
Příspěvky: 28
Registrován: 25 pro 2008 17:30

Paběrkování

Příspěvekod GudMen » 28 pro 2008 15:43

Díky za tipy, hoši. Něco jiného něž Lenovo na skladě nemáte? :-)

Po pár dnech, co jsem hledal všude možně, jsem došel k závěru, že chtě nechtě budu muset udělat pár kompromisů a od některých požadavků ustoupit. Budoucí stroj tedy definuji jako stroj čistě pracovní (casual entertainmet), na tu skutečnou zábavu zbude desktop. Také se mírně změnily požadavky. IGP výhodou, smířím se s matným displejem a jsem ochotný i oželet digitální výstup. Vybral jsem pár elegánů, o kterých uvažuji a uvítal bych váš názor.

Lenovo je bezesporu kvalitní značkou, ale také velice pokouší zákazníkův cit pro estetiku. Dvě stejné hranaté desky, na jedné klávesnice, na druhé displej, spojené dohromady. Po téhle (pro někoho zbytečné) stránce je pro mě Lenovo skutečně velice náročné na skousnutí. Řada 3000 byla poněkud líbivější. Vím, že jsem psal, že vzhled podřídím "důležitějším" věcem, ale postupem času se nedokážu zbavit pocitu, že právě design je věc důležitá. Jsem asi ještě příliš mladý na to, myslet si opak. Každopádně zde uvádím odkazy na kousky vámi doporučené. Ještě o nich budu uvažovat.

ThinkPad R400 [odkaz]
Úhlopříčka je jistě výhodou, stejně tak DDR3. Výdrž hraničící až s šesti hodinami při váze ani ne 2.5kg je ohromující! Oproti tomu absence digitálního výstupu, ale to bych překousl.

ThinkPad R500 [odkaz]
Display port. Jen 160GB disk.

Satellite Pro U400 [odkaz]
Tato Toshiba je o poznání příjemnější. Na druhou stranu si ještě stále nejsem jistý úhlopříčkou 13,3", obávám se, jestli to není už příliš malé. Ještě o ní pouvažuji. Dedikovaná grafická karta.

Vaio NS11S [odkaz]
Můj první větší favorit. Výborné povrchové zpracování a líbivý design. Lesklý displej. Slušná výbava a cena vzhledem k tomu, že je to Sony. 320 GB disk. Absence digitálního výstupu.

Esprimo V6505 [odkaz]
Můj druhý favorit. Hezké vzezření. 320GB disk. Bez OS, ohromná výhoda! Nemá digitální výstup. Prý slabší zvukové podání.* A Alza k tomu ještě cpe tiskárnu. :)

*Kdybyste náhodou věděli, jak výše zmíněné mašiny hrají, tak dejte vědět. Každá osobní zkušenost se hodí. Kritika vítána.
Naposledy upravil(a) GudMen dne 28 pro 2008 18:50, celkem upraveno 1 x.

Domeek
občas něco napíše
Příspěvky: 50
Registrován: 07 pro 2008 22:44
Bydliště: mimo jiné Brno

Příspěvekod Domeek » 28 pro 2008 17:28

Jako spokojený majitel TP R400 jej můžu vřele doporučit. Osobně mi přijdou notebooky od Lenova asi designově nejsympatičtější už kvůli tomu, že nemají nikde ty "ošklivé stříbrné" plasty. Zatím co jsem tak viděl, všechny notebooky s touto "metalízou" se po určité době používání změnily v "ošklivá káčátka". Barva na víku displeje se odřela a vystupovala tam základová barva... nepůsobí to hezky. Na druhou stranu to Vaiao vypadá fakt "cool".
Co se týče zvukového projevu R400, tak jsem zatím spokojen. Řekl bych, že hraje dostatečně nahlas.
Stařičký Compaq EVO N410c,

Asus F3Jc,

Lenovo ThinkPad R400

prostepoky
píše často
Příspěvky: 403
Registrován: 29 lis 2008 14:17

Příspěvekod prostepoky » 28 pro 2008 18:41

Souhlasím s barevným řešením. Vyloženě "opocená" barva tam, kde pokládáte ruce je fakt nehezká. Každopádně to vaio má povrch zpracovaný opravdu kvalitně, toho bych se nebál.

Harry
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 27 kvě 2008 20:37

Re: Paběrkování

Příspěvekod Harry » 28 pro 2008 21:29

Tu Toshibu Satellite Pro U400 bych si případně překontroloval. Uvažoval jsem o ní před zhruba třičtvrtě rokem, kdy byl výběr menší, než dnes a nakonec jsem musel překousnout lesk a skončil jsem s "normální" U400. A to právě proto, že jsem měl také striktní požadavek na digitální výstup videa, který ale PRO verse, z nepochopitelných důvodů, nemá (nebo alespoň tenkrát neměla). Dneska bych možná zvažoval Portégé M800.

GudMen
občas něco napíše
Příspěvky: 28
Registrován: 25 pro 2008 17:30

Příspěvekod GudMen » 28 pro 2008 22:12

Ano, Vaio má skutečně výbornou povrchovou úpravu a je to o to úžasnější, že se dá pořídit za tak příznivý peníz. A právě černé matné plasty před klávesnicemi ThinkPadů mi připadají jako ty, které se za rok či dva vyleští dohladka. :-) Ale to je nejspíš jen můj dojem nabytý z několika málo obrázků. Dlouhodobější majitelé jistě vědí své.

Harry: Od požadavku na digitální výstup již ustupuji, protože když se podívám na pětici výše, tak zjišťuji, že až na R500, který má Display port, tímto výstupem nedisponuje žádný. Uvažoval jsem o HDMI či DVI jako případné pojistce do budoucna (co by kdyby), nyní pro ně stejně asi nenajdu využití. Absencí u Toshiby jsem si již vědom, jen jsem to opomenul v příspěvku výše. Portégé M800 vypadá zajímavě, podívám se jí na zoubek, byť už je mírně mimo můj plánovaný rozpočet. Každopádně díky za tip.


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 6 hostů