První thinkpad - převážně práce

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
moongose
občas něco napíše
Příspěvky: 6
Registrován: 09 zář 2012 16:32

První thinkpad - převážně práce

Příspěvekod moongose » 09 zář 2012 16:57

Zdravím všechny uživatele.

Po dlouhé době jsem se rozhodl přistoupit ke změně NTB a mé první kroky vedly k Lenovu, jelikož působím v advokacii a primárně budu používat ntb k práci, psaní dlouhých textů, práce s ASPI (právní software) a současně de facto denně upravuji fotky Photoshop/Lightroom a vzhledem k velikosti RAW fotek z Canonu potřebuji i poměrně dost prostoru na disku.

Mé úvahy jsou následující:

Zakoupit levnější E430 - http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge ... 338461.htm
nebo
http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge ... 344624.htm
a jelikož nepoužívám DVD mechaniku, přikoupit nejlépe INTEL SSD disk jako systémový, popř. mSata do volného WAN slotu a disk, který obsahují výše uvedené sestavy, ponechat jako úložiště na fotky/hry/filmy/ostatní haraburdí.

Nebo koupit nový T430-
http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-t430 ... 335389.htm

Nebo jít do staršího, leč velice spolehlivého T420 -
http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-t420 ... 324308.htm
a dokoupit opět rychlejší SSD disk/mSATA
- který však běhá na starším Sandy bridge


Prakticky každý týden jezdím Olomouc - Praha někdy i několikrát za týden, přičemž valnou většinu času strávím prací ve vlaku.

Díval jsem se i po generaci S, nicméně mi vadí málo usb portů a absence klasického VGA - redukce mi přijde nepraktická, navíc se za ní platí další peníze.

S vysokým rozlišením nemám problém, oči zatím slouží a nemám obtíže číst a velice drobný text. Otázkou zůstává, zda rozlišení u E430 není málo.

Mně osobně se nejvíce zamlouvá starší T420 kvůli pevnější konstrukci (i s ohledem na frekvenci mého cestování po ČR), otázka je, jestli Sandy bridge není již v dnešní době krok zpátky.

Závěrem bych měl ještě dotaz, zda doporučujete vyhodit mechaniku, koupit INTEL SSD 160, nebo mechaniku nechat (ovšem nevidím důvod proč:)) a koupit mSatu. V případě, že bych se rozhodl pro dokoupení SSD, máte někdo zkušenost, zda provádí obvyklí prodejci (alza, czc, alfa) instalaci přímo na prodejně? Nerad bych se v ntb hrabal sám a doma.

O jiném prodejci, než Lenovu jsem neuvažoval a ani nechci, je to srdcová záležitost :)

Díky za Vaše připomínky a podněty. Přeji krásný zbytek víkendu !

TomasKo
píše často
Příspěvky: 246
Registrován: 13 črc 2011 15:11

Příspěvekod TomasKo » 09 zář 2012 20:25

vzal bych starší T420... Tčko je Tčko, pokud máš prostředky tak proč Edge, byť je povedený....
na rozvržení chickletu spousta lidí nadává, proto bych šel do T420, výkon ti bude podle mě stačit

msata disk Crucial M4 128 gb je za dobrou cenu a rychlost také slušná... ale pokud nemáš potřebu mít dvd mechaniku tak dej klasické ssd 9,5 mm do těla a hdd místo mechaniky... stejně krom hdd/mechaniky ultrabase nic jiného nepodporuje... vše je otázkou odšroubování jednoho krytu a výměna je bez ztráty záruky

přesun systému jde realizovat pomocí recovery programu přímo od lenova, nebo easeus partition master umí kopírovat i celé oddíly, formát, sloučení apod. zvládá taky.... nebo servis lenova by to měl také provést (cena ve zlíně je 500kč/hod a myslím že hodina je akorát, v případě msata vymontování klávesnice, zapojení s rezervou hodina a půl) :wink:

mimochodem cena a komfort je mimo, ale co taková W520? :lol:

edit. a s instalací bych se obrátil přímo na servisní střediska http://www.lenovo.cz/download/AWSP.pdf
Lenovo X220 - Core i5 2520M, 12.5" IPS LED, 8GB RAM, SSD Intel 120 GB, 320 GB HDD

Was3k
guru
Příspěvky: 995
Registrován: 28 led 2010 14:09
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Was3k » 09 zář 2012 20:57

Jelikož majitel T420 jej můžu taky doporučit. Ona T430 nepřináší krom o chlup lepšího HW a zmršené klávesnice nic extra navíc. A když se k tomu přidá mSata SSD, tak to bude úplná pohodička ;-)
lenovo ThinkPad T420i

moongose
občas něco napíše
Příspěvky: 6
Registrován: 09 zář 2012 16:32

Příspěvekod moongose » 09 zář 2012 21:38

Díky za odpověď chlapci. Asi chytím ten jeden až dva kusy, co mají na pražské Alze. Jen je u něj uvedena záruka 36 měsíců, pokud by to platilo - doporučujete připlatit ješte 1 rok + ?

zivan
guru
Příspěvky: 3441
Registrován: 26 kvě 2008 17:23
Bydliště: Brno

Příspěvekod zivan » 09 zář 2012 21:55

Spis bych uvazoval o NBD zaruce od Lenova. I kdyz jsem u reklamaci ntb mel zatim kliku a velka vetsina byla do druheho dne, neco na pockani, tak bych nerad zazil u pracovniho notebooku treba 14 dni cekani na opravu bez notebooku.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP Universal USB-C Dock + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

moongose
občas něco napíše
Příspěvky: 6
Registrován: 09 zář 2012 16:32

Příspěvekod moongose » 09 zář 2012 21:59

Oukej a má význam ten jeden rok navíc? Nepředpokládám, že bych stroj do čtyřech let měnil (nerad měním fungující a zajeté věci) a dodatečná záruka stojí cca 1800 bez DPH, což žádná hrůza není.

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 09 zář 2012 22:02

Taky se přikláním k Tčku, ikdyž při tomto použití (tedy častá několika hodinová práce na samotném notebooku) bych možná uvažoval i o 15" variantě.

Jelikož počítače teď zastarávají mnohem pomaleji a s každkou generací se málem víc změní k horšímu než k lepšímu (mizí detaily a taková ta přidaná hodnota, kdy výrobci tvořili pracovní nástroje a ne jen počítací krabičky), tak bych si záruku rozšířil (a rovnou i na NBD). Jen to nedělej u prodejce, nýbrž přímo u Lenova.
Lenovo X1 Carbon Touch

* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

zivan
guru
Příspěvky: 3441
Registrován: 26 kvě 2008 17:23
Bydliště: Brno

Příspěvekod zivan » 09 zář 2012 22:06

A co je to za zaruku? Od Alzy? A co od te zaruky cekas? Ze ti ten notebook opravi nebo ze dostanes jeste po takove dobe cast penez zpet?
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP Universal USB-C Dock + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

moongose
občas něco napíše
Příspěvky: 6
Registrován: 09 zář 2012 16:32

Příspěvekod moongose » 09 zář 2012 22:39

Nevím, uvádějí na stránkách 36 měsíců - http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-t420 ... 324308.htm

fakticky si to s nimi chci vyříkat na prodejně. Měl by to být "autorizovaný prodejce", tudíž by to mělo kopírovat záruku Lenova, ale na 100% budu vědět až v úterý.

A ta E430 je úplně pasé proti T420? Pravda, neviděl jsem ji naživo, nicméně na papíře vypadá poměrně slušně.

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 09 zář 2012 22:48

To je 36 měsícu Carry-in. Service pack vypadá asi takhle: http://www.lenovoshop.cz/lenovo-thinkpa ... 28357.html
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

moongose
občas něco napíše
Příspěvky: 6
Registrován: 09 zář 2012 16:32

Příspěvekod moongose » 09 zář 2012 23:06

Díky za radu, zkusím se s Lenovem domluvit.

A ještě závěrem - rozšířit hned o 4 GB paměť ?
Pokud ano, je nějaký zásadní rozdíl mezi orig - http://www.alza.cz/so-dimm-lenovo-ddr3- ... tm#recenze
a "neorig" - např. http://www.alza.cz/kingston-4gb-so-dimm ... 149203.htm

samozřejmě kromě ceny ?

Stejný dotaz směřuje i na případnou 9ti článkovou baterku.

Jinak bych všem chtěl poděkovat za bryskní reakce, potřebuji nákup realizovat poměrně záhy, a mé rozhodování jste mi značně ulehčili.

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 09 zář 2012 23:35

Na běžné činosti je 4GB dostatečných. Ten právní SW neznám, nicméně si troufnu tvrdit, že nijak zvlášť náročný nebude (resp. srovnatelný s ostatními kancelářskými aplikacemi).

Tak cestu Pha - Olomouc vydrží i šestičlánek, nicméně časem (až se opotřebí) to nějakou náhradu chtít bude.
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

TomasKo
píše často
Příspěvky: 246
Registrován: 13 črc 2011 15:11

Příspěvekod TomasKo » 09 zář 2012 23:37

moongose: tak platit to samozřejmě bude, navíc Carry in tzn. že by to měli opravit úplně ve všech servisech na tom seznamu co sem dával výše, jen to tam nějak musíš doručit :wink:

záruk je plno... Carry in (základ), NBD (při problému by měl nejpozději na druhý pracovní den přijet k tobě domů/firmy technik, diagnostikovat závadu, opravit a odjet) :lol: ale pokud nebude mít příslušný díl, tak než ho objednají, dodají, můžeš být týden bez noťasu tak jako tak.... vrchol je asi 5tiletá NBD a dá se dát i protection (v případě tebou zaviněné poruchy- polití, upuštění nazem apod. by ho měli jednou opravit, pak už protection údajně automaticky zaniká).... vše je nutné řešit co nejdříve a aktivovat do měsíce od koupi, něco do 3 měsíců, radši se zeptej přímo při koupi záruky

RAM je spíš možná lepší koupit set 2x4 GB, údajně je lepší mít výrobní čísla po sobě, jestli už to neplatí netuším, mám tam lenovo a kingston a neřeším to....

baterie také dle vkusu soudruha.... jsou tu na forum zmíněny dobré i ty špatné... u T420 jde dát baterie i do dokovacího konektoru
Lenovo X220 - Core i5 2520M, 12.5" IPS LED, 8GB RAM, SSD Intel 120 GB, 320 GB HDD

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 09 zář 2012 23:51

moongose píše:Díky za odpověď chlapci. Asi chytím ten jeden až dva kusy, co mají na pražské Alze. Jen je u něj uvedena záruka 36 měsíců, pokud by to platilo - doporučujete připlatit ješte 1 rok + ?

carry-in a NBD onsite zaruku si mozes dokupit kedykolvek pocas tych 36 mesiacov. Protection myslim 90 dni od kupy.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 10 zář 2012 01:21

TomasKo píše:údajně je lepší mít výrobní čísla po sobě, jestli už to neplatí netuším, mám tam lenovo a kingston a neřeším to....


To je blbost - i když se koupí dvoj-set, tak jsou výrobní čísla uplně jiná (a nebo to tak bylo v těch několika setech, které jsem měl možnost instalovat).
Navíc v modulech se stejných P/N (alespoň ze zkušenosti s Kingstonem) se v průběhu času mění použité paměťové čipy (Elpida, Hynix, Micron, Infeneon, ...), takže bych se nedivil, kdyby v nějakém tom packu byly moduly s jinými paměťovými čipy. V tomto ohledu je asi jediná jistota Samsung, ten si dělá hodně věcí sám (i např. SSD).

Dokud se dodrží stejná frekvence a latence, tak je vpodstatě jedno, co tam máš. Já už přes rok a půl provozuju kombinaci 2 GB Samsung (původní) + 4 GB dokoupená Kingston a vše je v pořádku (ať už stabilita, tak výkon v porovnání s benchmarky na webu).
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 146 hostů