Vista nebo XP?

Vše kolem Microsoft Windows. Zkušenosti, problémy, vylepšení atp.
centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 26 črc 2008 00:12

No, nejede. Nepustíš si tam ani písničku, film, nenapíše nic ve Wordu, bo tam není, a spousty dalších věcí. To se ale moc nebere jako problém, skoro každý si to dokáže zprovoznit bez toho, aniž by tomu přikládal význam. Třeba u linuxu je tohle celkově jednodušší, stačí vlézt do správce balíčků a tam si to naklikat, kancelářský balík je rovnou součástí systému. Ale systém jako takový je brán jako složitý, když na něj nejsou lidí zvyklí.
Úplně stejně by to bylo i s Windows za předpokladu, že těch 98% či kolik na celosvětovém koláči by měl ukousnutý linux a ne widle.
ASUS F3Ka, Arch linux
bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 26 črc 2008 00:31

onne píše:No právě. Hodíš Vistu a vše jede jak má. Akorát se musí vypnout řízení uživatelských účtů nebo co to je.. Ty časté dotazy jestli chci udělat to a to zdržuje.. Ale to jde vypnout, takže ti co si kvůli tomu přeinstalují vistu na xp jsou hlupáci a nic neumí a jen kydají jak je Vista špatná a pomalá :roll: že xp je milionkrát lepší..
Hlavně, že ty hlupák nejsi. Sám nemáš vůbec tolik zkušeností ani znalostí, abys tu podobné kecy mohl pronášet. Vista je objektivně pomalejší a to je dokázáno mnoha testy, což je docela vtipné, protože spousta magazínů je zadobře nějakým způsobem s MS, který si opravdu protlačuje nějaké ty oslavné články. Právě dneska jsem na vistě instaloval součást Telnet, což je 50kB program, který je ve Windows už od verze 3.11, a jako myslel jsem, že u toho vyrostu, když mi to psalo, že tento proces může trvat několik minut (trvalo to 3). Vadí mi, že kliknu na levném notebooku na správu systému (případně obnovení systému) a čekám 10 sekund, než naskočí UAC, a pak 30 sekund, než se objeví vlastní program. Vadí mi, že správa paměti se od XP vůbec nezlepšila a stejně jde půlka programu do virtuální paměti na disk kvůli pesimistickému přerozdělování paměti (linux používá optimistický přístup). To je také důvod, proč nepřináší SSD paměti tolik výhod a výrobci SSD pamětí jsou na MS, resp Vistu dost naštvaní. Ostatně naštvaná je třeba i NVIDIA, protože Vista display model je hrozně omezený, tak už pomalu nemají jak vylepšovat své ovladače grafik (což je smutné, protože současný stav není ideální). Už nevim, který výrobce notebooků (acer?) se vyjádřil, že Vista jsou krok vedle a že jim dost zesložiťují přípravu notebooků, aby mohly jít do prodeje všemožnými problémy. Správci IT ve velkých korporacích stále používají Windows XP - důvod je jednoduchý - s Vistou přišlo strašně problémů, co se nemuselo u dřívejších verzí vůbec řešit (ani při přechodech). Na komplexní správu jsou dost nevhodné a to ti potvrdí každý, kdo má pod sebou 500 klientských stanic a ještě k tomu kopec notebooků ve firmě.

Taky se mrkni, že když se prodává nějaký Workstation (v pravém významu toho slova), tak jsou na něm téměř vždy Windows XP.

Já proti Vistě nic moc nemám a osobně bych ji klidně používal. Jenže vím, jak rychle umí běžet na 3GHz C2D s čtyřmi 3,5" rychlými disky v RAIDu. Když jsem viděl, jak rychle to běží na mém ThinkPadu R61, tak mi bylo málem do pláče - downgrade na XP byl nejjednodušším krokem, jak získat rychlý systém. Na rozdíl od tebe, já notebook používám i na skutečně náročné aplikace na výkon. Jsou to různé vědecké výpočty pro školní výzkum atd. Tady prostě potřebuju dostat z notebooku maximální možný výkon a vím, že XP má menší režii vlastního systému, takže mnohem více paměti a procesorového času zbyde pro mé aplikace. To je pro mě to hlavní a to určuje efektivitu mé práce. Není to 3D rozhraní Aero a nejsou to barevnější ikony.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 26 črc 2008 12:35

centos píše:Pokud má člověk chuť se učit je imho linux dobrá volba. Tedy alespoň user friendly distra jako je Ubuntu. Je to zdarma, netrpí to moc widlími problémy (padání, viry), plně konfigurovatelné. Sežere to ale hodně času.
No prave ze ja ted instaloval ubuntu coz zvladne i zacatecnik a hned ze zacatku tam mas vse. web prohlizec, mail klient, office , IM, plus nejake hovadinky. Coz jak jsem cetl na web office a video plne staci a nic konfigurovat nemusis. Wifi webka tlacitko Fn vse jede od zacatku. Krome nastaveni casu a klavesnice a taky ze chces cestinu nic po tobe nechce. Viry nema zadne a je o 97% stabilnejsi nez MS jinak po instalaci se zepta zda chces updatovat coz i neznalec rekne ze ano (pod tim je to vypsane) a to je vse system muzes vesele pouzivat.


a OnNe nemel zase hovadiny je velice zajimave proc tak malo lidi vistu nepouziva ale ty jsi tu vlastne jediny GURU co vi proc je vista nej a proc ji vlatne pouzivat :lol: :lol: :lol:


Edit: tak uz bylo vysvetleno a byl swarm rychlejsi :lol:
Jedinou pravdou je, že všichni lžou
Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220
MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 26 črc 2008 13:11

Já mám zkušenost s Ubuntu jen u starších verzí a tam toho bylo k nastavení docela dost (podle návodu na ubuntu.cz to zvládne každý, ale i tak), poslední verze je na tom prý výrazně líp a vše potřebné nabízí automaticky sama. Ale přechod win > lin není bezbolestný, aspoň pro mě teda, chybělo by mi pár aplikací (= zvykat si na nové) a třeba rozchodit flash v Opeře, to byl porod :)
ASUS F3Ka, Arch linux

bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 26 črc 2008 13:24

no to prave uz vubec neni staci stahnout a ono se to udela cele samo. Presne jako ve win. Ja nerikm ze je tux bez problemu hlavne pro uzivatele co potrebuji urcite app ale ona to chtela na video web skype (IM) a dokumenty a na to je to uz plne vybaveno a porad lepe nez cracknuty win s cracknutym officem atd... prave jsem opravoval takove dva kompy plne viru. lidi co to potrebuju na takove veci tak smele do linuxu protoze je pro ne bezpecnejsi a vse potrebne tam najdou a reknu ze je pro ne i urcite jednodusi.
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

FloydPink
píše často
Příspěvky: 200
Registrován: 19 úno 2007 13:43
Bydliště: Zlín

Příspěvekod FloydPink » 28 črc 2008 14:23

Zdravím pánové, chtěl bych taky něco dodat k XP Professional a Vistám. Na notebooku sem odjakživa provozoval XP 32, ale jelikož sem člověk zvídavý rozhodl sem se k vyzkoušení Vist, a to rovnou Business 64bit. Ze začátku všechno šlapalo pěkně, mám 4GB ram tak sem si říkal že to budu mít svižnou Vistu, designově celkem povedená, navíc vyšel můj CAD software v nativní 64 – bitové verzi. Jelikož vím, že se Vista chvíli učí co spouštíte, pracoval sem s ní asi půl roku vč. SP1. Po delší práci s ní sem došel k závěru, že vlastně není na ní moc lepších funkcí než na XP. A tak sem nakonec přešel k 64bitové verze XP. A sem naprosto spokojen, sice porodní bolesti byli v oblasti přepínání mezi WIFI a Bluetooth, ale vyřešil jsem je. Jelikož můj software používá SQL databázi na různé šroubky, matičky, má obrovské nároky na paměť. A musím souhlasit se Swarmem, že Vista sama o sobě žere docela dost z RAMek. Technologie Superfetch ve Vistě mě sice zrychlila čas startování CAD programu, ale v řádech jednotek sekund, takže nevidím důvod u nic zůstavat. Musí se nechat že XP jsou tu od roku 2000 a do vydání SP2 taky nebyli zcela ideální, ale Vista je nová a neodladěná, pár prográmků pořád nechodí tak jak by mělo, takže jí to nemůžeme zazlívat. Ale zato mě celkem štve že Microsoft se snaží prosadit Visty u počítačů které opravdu na to nemají. Viz nové netbooky(naštěstí výrobci si sou vědomi nedostatků Vist a nabízí i XP, případně Linux). Jak se říkalo že XP Professional x64 jsou naprd, tak si myslím že právě pro ně přišla správná doba. Kdo chce Vistu ať ji má. Mě XP 32bit už nestačily, a udělal jsem mezikrok. Těším se na Windows 7 (pokud teda bude modulární, jak to pánové slíbili). A nejsem sám kdo na ně čeká.

P.S. Jedna věc mi opravdu chybí. Při přejmenování souborů ve Vistě se mi označil jenom název bez koncovky. Nevíte jak upravit registry v XP, aby to fungovalo stejně
:?:
VBI FL90v1 T7300, 120GB Seagate 7200.2, 8600GT GDDR2, 4GB RAM, Windows 7 x64, Logitech V470

romusCZ
občas něco napíše
Příspěvky: 28
Registrován: 19 kvě 2008 21:39

Můj názor...

Příspěvekod romusCZ » 30 črc 2008 19:37

Můj názor na Visty je zatím pozitivní, používám je cca. 2 měsíce a na to, co se na ně sneslo stížností jsem byl celkem překvapenej, jistě nějakou dobu jsem se v nich nemohl vyznat, ale jak jsem se naučil v nich chodit, no jsem zkrátka spokojen. Hlavně správa sítí je mnohem jednoduší a pochopitelnější. Další funkce kterou jsem si zamiloval je rychlé vyhledávání! Pouze jsem vypnul postraní lištu a Aero, řizení už. účtů v jsem nechal zapnutý, podstatně to zvyšuje blbuvzdornost systému.
Mám pocit že hlavní problém s Vistou mají lidi, kteří strávily většinu svýho aktivního IT života s XPéčkama a vědí vždy kam šáhnout, já jsem začínal na 3.11 a aktivně na 98...
Každej systém má něco do sebe, a instalovat na dnešní HW XPéčka je taky hloupost, stejně na ty Visty jednou přejdete( při příchodu XPéček na ně taky všichni nadávaly a dnes?)... Stejně jako je blbost instalovat na všechny starý šunky XPéčka, když i 2000 jsou použitelný(s tímhle problémem se setkávám dost často)...
Toshiba A200-23W, T7500 2,2GHz, 4GB RAM, Radeon HD2600(512MB), 2x200GB HDD, Windows 7 Pro 64bit + ext. 24" LCD Samsung P2450H

vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Příspěvekod vito45 » 31 črc 2008 23:03

pridam i ja trochu vody do mlynu:
Prvý krát som vistu skúšal /legalne cez MSDN keď sa tam objavila/ na mojom predchadzajúcom booku:1,8GHz 1GB RAM, bolo to pomalé, veľmi pomalé, nikdy som nevedel kde čo najsť, po 2 týždňoch som to vzdal s tým že je to pekné, ma to zopár vychytávok ale desné start menu, je to pomalé a nič neviem nikde najsť.
Po vyjdeni Ubuntu 8.04 som prešiel na neho. Neviem ako vy ale na mojom asuse až na jednu drobnosť fungovalo všetko okrem wifi a grafiki všetko /oznamilo že su ovladače, yes yes restart a išlo i to/. Je to najintuituvnejší OS s akým som sa stretol. Je úplne primitívny, niesu kodeky? Opýta sa či ich stiahnuť a nainštalovať, nieje flash? Opýta sa či ich stiahnuť a nainštalovať. Pridať program? Add/remove, do search zadať program, enter, install ok, a je to. Môže to byť jednoduchšie??? Veľmi sa mi páči že keď chce sa človek viac naučiť tak to nieje problém. Od vtedy sa na XP pozerám ako na veľmi zastaralý OS.
Po kúpení R61i som cez pribalene cd downgradoval na XP /win mám kôli nejkému sw sajrajtu zo školy/CS a transport tycoon ide i na lin// ale nešli nainštalovať programy tak sa mi s tým nechcelo srať a dal som nazad vistu. A div sa svete na 3x výkonnejšiem nb /2,16GHz C2D, 4GB RAM /realne iba 3// beži vcelku svižne hoci nemá na XP. Som nútený doma používať vistu /usb dialup modem/ a už je porovnáteľná s linuxom ale i tak i keď je zadarmo idem na linuxe.

Keď si to zhrniem:
Slabe pc, výkoné PC, nehraje 3D hry - linux /Ubuntu 8.04/ ak ide nainštalovať bez problémov alebo to nainštaluje niekto iný
hraje 3D hry a má výkonné pc - vista
slabe pc a hraje 3D hry - XP

Upozornit musim že na linuxe nieje nativne IM ktory podporuje xtraz status ICQ okrem Kopote pre KDE4 čo som vyriešil vlastnou upravou portable mirandy a jej chodom cez wine
PS:FF a Thunderbird sa dajú cez jeden profil spúšťať na win aj lin, tj akokeby dualboot

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 31 črc 2008 23:11

tak to mi mozna poradis s mojim problem na ubuntu 8.04 noc s linuxem neumim ale nainstaloval jsem vse updaty ovladace a flash player a video na youtube je trhane spatne se prekresluje obraz a na www.stream.cz vzdy video zamrzne uplne kdyz ho hodim na listu. Taky mi vadi ze kdyz si pustim mp3 a necham ji dohrat a mam web tam flash video tak mi to video nejde se zvukem. Bud to je tim ze jsem nekde neco po**** nebo je v tom linux nedodelany :cry:
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

roxtedy
píše často
Příspěvky: 191
Registrován: 12 bře 2007 10:39

Příspěvekod roxtedy » 11 zář 2008 22:38

To swarm, stěžuješ si,ale ani nevíš pořádně na co...Ježíš to je neštěstí, že jsi musel instalovat telnet.UAC mám dávno vypnutý, to že nejseš schopnej si ho vypnout,za to si můžeš jen sám.S tou pamětí si nejsem jistej,ale myslím,že MS na té správě paměti zapracoval,máš nějaký důkaz? Správci používají server2003, ale to zdůvodu,že jej společnost má zakoupený a nevyplatí se jí přecházet na nový server, už vidím jak si firma v roce 2012 kupuje W server 2003 :lol: Když se přecházelo na W XP, tak si taky strašně moc lidí stěžovalo,jak XP jsou pomalý OS, tak zkus W 2000 ty budou určitě rychlejší jak W XP.Musíš pochopit,že každý nový OS je náročnější než předchozí, vždycky tomu tak bylo a vždycky tomu tak bude......

toto není topic o linuxu...linux je tak dobrý na server a nebo pro děti...Mám ekonomku a zkuste mně někdo pls sehnat účetní program v češtině...Na linux není skoro žádnej soft....

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 12 zář 2008 12:35

vidis mas ekonomku a vis kulove o IT :lol: uz to ze se system 2x musel programovat a predelavat z jedno jazyku na druhy ho dost poznamenalo. Dale pamet je opravdu na nic jako pry vylepsena prace s vice jadry vse zustalo stejne. Na notebook se vista vubec nehodi a neprinese nic podstatneho. Pokud ano tak mi bych rad vedel co? Jinak server OS by snad mel mit telnet uz v zakladu. A na linux je normalne ucetnictvi staci pouzit wine :wink: na rozdil od prechodu z win 98/Me nebo 2000 prineslo toho XP hodne! Zato vista zatim nic :P
Naposledy upravil(a) Damianus dne 12 zář 2008 13:12, celkem upraveno 1 x.
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 12 zář 2008 13:04

Nic proti, ale už tím, jak útočně svůj příspěvek (resp už ten minulý proti někomu jinému) píšeš, tak se stavíš do role člověka, který o tom ví jen to, co si někde přečetl, sám o tom neví absolutně vůbec nic a svou "odbornost" staví jen na tom, že "ten systém přece používá na svém počítači". Kvůli tomu, že ses takto deklasoval, tak tě odbudu jen heslovitě.

roxtedy píše:To swarm, stěžuješ si,ale ani nevíš pořádně na co.

Docela odvážné tvrzení - já třeba pracoval i s osmi-procesorovými servery a to ještě na Windows NT4. Ovládám nejen konfiguraci stanic, ale i serverů (LDAP atd). Mimo jiné - své poznatky zakládám i na informacích z první ruky z podniku, který má možná tady v ČR po celé republice nejvíc počítačů.

roxtedy píše:UAC mám dávno vypnutý, to že nejseš schopnej si ho vypnout,za to si můžeš jen sám.

UAC je jedna z mála funkcí, pro které by mohla mít Vista nějaký smysl. Odvážné tvrzení, že ho neumím vypnout - o tom jsem, pokud vim, vůbec nic nenapsal - problém pochopení psaného projevu není dobrý ani pro lidi, co mají jen ekonomku ;-).

roxtedy píše:S tou pamětí si nejsem jistej,ale myslím,že MS na té správě paměti zapracoval,máš nějaký důkaz?

Sleduj, jak pracuje systém s fyzickou pamětí a s virtuální pamětí u každého spuštěného programu. Hlavní neduh nadužívání virtuální paměti ve chvíli, kdy to není moc potřeba, je tam v XP i ve Vistách stejný.

roxtedy píše:Správci používají server2003, ale to zdůvodu,že jej společnost má zakoupený...
Všichni se tu baví čistě o tom, co se používá na klientských stanicích (a tam se server 2003 fakt nenasazuje). O tom, co je na serverech, se tu bavit nemá cenu, protože by to bylo na úplně jinou diskuzi.

roxtedy píše:Když se přecházelo na W XP, tak si taky strašně moc lidí stěžovalo,jak XP jsou pomalý OS, tak zkus W 2000 ty budou určitě rychlejší jak W XP
Tenkrát byla opačná situace - ze začátku to nikdo moc nechtěl přijmout, ale pak si všichni zvykli. Teď je to jinak - hodně lidí přešlo, a až pak se začali vracet zpět.
Naposledy upravil(a) swarm dne 12 zář 2008 13:13, celkem upraveno 1 x.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

roxtedy
píše často
Příspěvky: 191
Registrován: 12 bře 2007 10:39

Příspěvekod roxtedy » 12 zář 2008 13:13

Dale zprava pameti je opravdu na nic jako pry vylepsena prace s vice jadry.

Tohle může napsat kdokoliv a nemusí to být pravda...To máš ze své zkušenosti :)

uz to ze se system 2x musel programovat a predelavat z jedno jazyku na druhy ho dost poznamenalo.

Tady nevím co řešíš :lol:

Na notebook se vista vubec nehodi a neprinese nic podstatneho.

No hlavně,že linux se na notebook hodí :D Problémy s ovladači wifi, čteček otisků prstů a další, pro běžného člověka nepoužitelný...

Pokud ano tak mi bych rad vedel co?

Nic proti,ale jen debil v této době koupí XP, protože jim bude za tři roky končit podpora ze strany MS.

A na linux je normalne ucetnictvi staci pouzit wine Wink

Než se mr_at s wine a rozcházet pohodu pod linuxem, tak to radši dám 1400 kč a mám klid. WINE = problémy, už několik let je wine pořád beta,wine si nech...


:lol:

roxtedy
píše často
Příspěvky: 191
Registrován: 12 bře 2007 10:39

Příspěvekod roxtedy » 12 zář 2008 13:16

swarm píše:...


pořád nevidím to na co si stěžuješ? :lol: Tohle není důvod proč si koupit OS, kterému brzo skončí podpora, já nekupuj OS na dva roky, ale aby mně chvilku vydržel...

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 12 zář 2008 13:18

nejak si obesel co ti psal swarm ale neva no to ze pamet neni zlepsena ano hdd hrabe protoze se porad neco nacita do ram cpu rozdil sem nepoznal. Jakto kdyz ma byt lepsi? 2x programovan = neduhy
linux ti nikdo nenuti ja problem s nicim nemel ale ty nam nutis vistu. za 3 roky konci podpora ok system je odeladeny :wink: wine je sice beta ale funguje :wink:

mame tu tlacitko EDIT :wink:
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220


Zpět na „Windows 11, 10, 8 / 8.1, 7, Vista, XP i starší“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů