Format disku pred instalaci Ubuntu

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.
Bobi
občas něco napíše
Příspěvky: 9
Registrován: 19 úno 2008 09:30

Format disku pred instalaci Ubuntu

Příspěvekod Bobi » 29 srp 2008 02:56

Zdravim! Mel jsem na notebooku (compaq 6715s) Windows XP Pro. Stahl jsem si instalacku Ubuntu, a vypalil na CD. Plan byl, ze nainstaluji Ubuntu a cely disk tim smazu (naformatuji). S Linuxem ale prichazim do styku poprve... Ubuntu jsem uspesne nainstaloval, ale nepostrehl jsem zadny format disku. Vypada to ze Windows partition tam zustala, i kdyz se na windows nemuzu prihlasit. Navic mam disk velky 160 GB, a po te instalaci Ubuntu mi to hlasi volnych jen asi 133 GB. :-/ Nevim, je nejaky trik jak zformatovat kompletne disk, abych delal instalaci Ubuntu na prazdny disk?

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 29 srp 2008 07:59

pokud v ubuntu disk windows nevidis coz by jsi mel tak tam neni navic samo ubuntu by udelalo v zavadeci moznost spustit system windows xp takze uz podle toho si myslim ze tam neni :wink:
Jedinou pravdou je, že všichni lžou
Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220
MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

Bobi
občas něco napíše
Příspěvky: 9
Registrován: 19 úno 2008 09:30

Příspěvekod Bobi » 29 srp 2008 09:05

Aha, tak to je fajn.
A ciste teoretickty.. Jak naforatuji disk? :) Mam tu CD s Winama XP a s Ubuntu, je na to nejaky trik, nebo prikaz? :-)

Sten
občas něco napíše
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007 08:56

Příspěvekod Sten » 29 srp 2008 09:11

nabootuj si live ubuntu a do konzole napis sudo gparted :)
Fujitsu-Siemens Lifebook E8020 - 15,4'' (1400x1050), 1,74 ghz, X600, 1x 1gb ddr2, 200 gb

vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Příspěvekod vito45 » 30 srp 2008 16:33

niekde pri inštalacii je možnosť pohrať sa s rozdelenim disku :wink:

Aldahavel
občas něco napíše
Příspěvky: 16
Registrován: 13 říj 2007 13:28

Instalace Linuxu

Příspěvekod Aldahavel » 08 lis 2008 22:49

Zdravím, mám nainstalovanej windows a chci přejít na Linux. HDD mám rozdělenej na C (40 GB) a D (120 GB), na D mám nějaký věci, takže bych ho chtěl nechat. Linux chci dát na C, jenže když spustím Linux z CD a pak dám instalaci, tak se mi začne instalovat na D, které se ještě samo chce rozdělit na dvě části. Prosím poraďte, jak zformátovat C a pak tam nainstalovat Linux. díky

Edit Solitary: Staci se zeptat jednou! Precti si laskave zakladni pravidla

xmarek
píše často
Příspěvky: 447
Registrován: 12 zář 2007 16:06
Bydliště: Ostrava a okolí

Příspěvekod xmarek » 09 lis 2008 10:41

To, že se chce rozdělit na dvě části je celkem pochopitelné. Za prvé je to hlavní diskový oddíl většinou ext3 a pak swapovací oddíl. Jinak distribuce by měla nabízet možnost instalace v režimu expert, kde by jste měl možnost určit kam chcete linux instalovat. Problém je, že v linuxu se neoznačují diskové oddíly jak ve widlích a proto je třeba vědět, jak se jmenuje oddíl který chcete použít (např. hda1, hda5 nebo sda1, sda5 atd). Možná by jste mohl uvést co používáte za verzi ubuntu ať se lidé co to používají mají čeho chytit.

Jinak takový obecný postup co dělám já, že v cfdisk-u http://en.wikipedia.org/wiki/Cfdisk odstraním windowsovský oddíl a poté vyhradím místo pro ext3 a swap.
Celý život bojuji s průměrností. :(

Aldahavel
občas něco napíše
Příspěvky: 16
Registrován: 13 říj 2007 13:28

Instalace Linuxu

Příspěvekod Aldahavel » 09 lis 2008 11:12

Ano, jedná se o Linux Ubuntu 8.10.
Já se v těch linuxových názvech disků a tak moc nevyznám. Ale jak jste napsal ten obecný postup, tak co to je ten CF-DISK? To je asi to co potřebuji vědět.

xmarek
píše často
Příspěvky: 447
Registrován: 12 zář 2007 16:06
Bydliště: Ostrava a okolí

Příspěvekod xmarek » 09 lis 2008 11:28

To je taková vylepšená podoba windowsovkých fdisk pro práci s diskovými oddíly. Např. Slackware ho má v distribuci. Těch programů je celá řada a většina distribucí nějaký obsahuje. Jde jen o to spustit instalaci v takovém režimu, který Vám umožní změnit diskové oddíly a určit cíl instalace. http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD Předpokládám, že u vaši distribuce se k tomu dostanete v kroku 5, kde zvolíte ruční rozdělení. Nevít to jistě. Tuto distribuci nepoužívám. Pokud znáte velikosti diskových oddílů tak z toho jednoduše určíte, který je ten co chcete použít.
Celý život bojuji s průměrností. :(

Aldahavel
občas něco napíše
Příspěvky: 16
Registrován: 13 říj 2007 13:28

Instalace Linuxu

Příspěvekod Aldahavel » 09 lis 2008 13:14

Na odkazu, píšou, že mám provést defragmentaci. To je myšleno jako v Linuxu zpuštěného z CD? Já jsem se ani ke kroku 5 nedostal. Nemůžu přejít 4. krok. Při označení C a dále mi to píše "Není určen kořenový souborový systém". Je tam plno možností jako "Type" (např: žurnálovací souborový systém EXT3, odkládací soubor, NTFS,...) a taky "Přípojný bod". Nevím co tam mám nastavit. Vždy mi píše to samé. Mám třeba tu část disku C nejdřív smazat? A kam mám vlastně prvně naistalovat Ubuntu, aby se zpustilo a pak začala celá instalace? Na C nebo D?

xmarek
píše často
Příspěvky: 447
Registrován: 12 zář 2007 16:06
Bydliště: Ostrava a okolí

Příspěvekod xmarek » 09 lis 2008 13:38

Postup je takový: Musíte nejprve odstranit oddíl NTFS (nebo FAT32), který budete používat pro Linux. Pak v tom volném místě vytvoříte nové linuxové oddíly jeden root s EXT3 a druhý SWAP. Ten Swap slouží jako odkládací (říká se, že jeho velikost by měla být asi dvojnásobek operační paměti, ale dnes už to není pravda navrhuji tak 1GB) Kořenový systém je v Linuxu označován root adresář. Musíte tam vepsat toto: / tj. lomítko. http://www.kosek.cz/lenka/linux/root-zac-3.html Poté by měla distribuce automaticky vědět, kde má instalovat. A to je do oddílu s EXT3 a s přípojným bodem /.
Celý život bojuji s průměrností. :(

Aldahavel
občas něco napíše
Příspěvky: 16
Registrován: 13 říj 2007 13:28

Instalace Linuxu

Příspěvekod Aldahavel » 09 lis 2008 14:06

A kam si mám nainstalovat ten Linux z CD, abych ho pak mohl spustit a začít úplnou instalaci?

Dorota
píše často
Příspěvky: 291
Registrován: 12 zář 2008 13:33

Příspěvekod Dorota » 09 lis 2008 14:15

Ten přece nemusíš instalovat, prostě ho spustíš z CD a instalaci můžeš spustit z běžícího systému. Takhle bych ti to ostatně doporučil. A nezapomeň si před začátkem instalace rozchodit připojení k internetu- ušetříš si tím dost času, protože čeština a updaty se ti stáhnou automaticky již při instalaci.
HP 4520s WT290EA#ARL
Toshiba Satellite A200-1ZB

xmarek
píše často
Příspěvky: 447
Registrován: 12 zář 2007 16:06
Bydliště: Ostrava a okolí

Příspěvekod xmarek » 09 lis 2008 14:22

Předpokládám, že postupujete podobným způsobem jako je uveden zde: http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD . Instalace je celá prováděna z CD do toho oddílu. Nejsem si vědom toho, že by instalace probíhala windowsovským způsobem. Na konci toho průvodce (ten link) je odkaz na nejčastější věci co lidi chtějí provést. http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20po%20instalaci
Celý život bojuji s průměrností. :(

Aldahavel
občas něco napíše
Příspěvky: 16
Registrován: 13 říj 2007 13:28

Příspěvekod Aldahavel » 09 lis 2008 15:41

už sem na to přišel, jenže nevím jak mám to C zformátovat. Samo mi to neudělá a na netu sem přečetl že mám dát pravým tlačítkem na ikonu naploše(C), jenže nevím co tam mám dát


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů