Linux a přepínatelné grafiky

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.
Jakoob
guru
Příspěvky: 835
Registrován: 14 bře 2007 18:00
Bydliště: Kousek od Prahy

Linux a přepínatelné grafiky

Příspěvekod Jakoob » 31 říj 2008 20:53

Ahoj,
nevím jak ostatní majitelé Thinkpadu, ale si opravdu nemůžu zvyknout na Visty. Záložní plán je Linux konkrétně Ubuntu. Zatím se mi však nepovedlo zjistit jak tam fungují ty přepínatelné grafiky. Tedy vím, že to nejde přepínat jde mi spíš o to jestli systém vůbec funguje. Pročítal jsem pár zahraničních fór, ale jednoznačně se tam nikdo nevyjádřil. Psal jsem přímo do Lenova a vypadá to, že možná bude nějaký ovladač, ale datum neřekli :evil:

Nebo to už někdo vyřešil napsáním vlastních ovladačů? :D
Z61m -> T500 -> X220 -> MBPro 13 -> XPS 15 -> MBPro 13

vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Příspěvekod vito45 » 31 říj 2008 20:56

nedá sa to v biose meniť?
viem že je to nieje riešenie ale bohužiaľ nemyslím že tak skoro sa ho dočkáme ale rád sa nechám prekvapiť
vista nieje taká zlá ale ubutnu sa mi zdá lepšie

Jakoob
guru
Příspěvky: 835
Registrován: 14 bře 2007 18:00
Bydliště: Kousek od Prahy

Příspěvekod Jakoob » 31 říj 2008 21:06

No nechci Vistě upírat kvality, ale "bohužel" mám na stole ještě Z61m s XP. Oba dva ntb jsou čerstvě nahrané a XP běhají neporovnatelně rychleji. Přitom moje T500 by papírově měla být někde jinde. Zejména mne prudí usínání a hibernace(obousměrně).

No přepínání grafik v Biosu je dejme tomu použitelné, ale děsí mě představa, že pustím Visty a zapomenu si přepnout "by system"(či jak se to jmenuje), resetovat a vracet se zpátky je děsivá představa.

No uvidím budu průběžně hledat a dyžtak dám vědět. Možná by stačilo napsat na lenovoblog a slušně poprosit :roll:

p.s. jinak 8.10 64bit se už hřeje na na disku :-)
Z61m -> T500 -> X220 -> MBPro 13 -> XPS 15 -> MBPro 13

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 31 říj 2008 21:35

Je to kompromis. Clovek musi pocitat s tim, ze ne vse pujde tak jak byl zvykly z MS operacniho sytemu.

Jakoob
guru
Příspěvky: 835
Registrován: 14 bře 2007 18:00
Bydliště: Kousek od Prahy

Příspěvekod Jakoob » 31 říj 2008 22:28

Solitary píše:Je to kompromis.


Mluvis o Viste ? :lol: Jo Linux je urcite kompromis, na druhou stranu mi prijde ze prinasi taky dost kladnych veci. Bohuzel mi tam chybi soft od Lenova, je sice nahraditelny, ale uz sem si zvykl ....
Z61m -> T500 -> X220 -> MBPro 13 -> XPS 15 -> MBPro 13

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 01 lis 2008 00:37

prinasi taky dost kladnych veci
Samozrejme, proto rikam kompromis... kdyby nic neprinasel, tezko bychom v tom mohli videt kompromis :) ja jsem se svou Fedorou spokojen, ale samozrejme jsem se musel vzdat nekolika veci, ktere jsem ve Win XP mel.

xmarek
píše často
Příspěvky: 447
Registrován: 12 zář 2007 16:06
Bydliště: Ostrava a okolí

Příspěvekod xmarek » 01 lis 2008 23:19

Jakoob píše:Mluvis o Viste ? :lol: Jo Linux je urcite kompromis, na druhou stranu mi prijde ze prinasi taky dost kladnych veci. Bohuzel mi tam chybi soft od Lenova, je sice nahraditelny, ale uz sem si zvykl ....
Kompromis? To je synonymum slova neumím, neznám? Já Linux nepovažuji za žádný kompromis. Pro mě je to plnohodnotný OS. Ano na rozdíl od Widlí to chce trochu víc zahřát hlavu :D, ale výsledek stojí za to. Jediná výtka patří výrobcům grafických ovládačů. Ale hry nehraji, takže to skousnu. Ano, pokud nedělám na compu vývoj tak mi ani nevadí, že musím widle občas přeinstalovat. Bohužel patřím do té smutné kategorie :D a časově si to nemůžu dovolit. (Rozchodit tu hromadu sraček mi zabere tak 3 dny :cry:) A taky nechci řešit proč to či ono nejde z důvodu OS. Na Linuxu když něco rozchodím, tak to funguje a nemusím to dál řešit.
Celý život bojuji s průměrností. :(

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 01 lis 2008 23:47

xmarek: Nebudem si nic nalhavat, jsou veci, ktere v Linuxu proste nejsou nebo nefungujou poradne, protoze tam nemaji poradnou podporu. Nevim proc do toho motas tema "Linux jako plnohodnotny OS" obecne... neni to jen otazka ovladacu grafickych karet. Ale i jinych periferii, rozchodit ctecku karet je temer nemozne. A jestli ti neskutecne slozite (pokud je to vubec mozne) zprovoznovani neprijde aspon jako "nestastna udalost" kdyz uz ne kompromis, za to, ze pouzivas Linux, tak nevim cim te presvedcit. Neplet do toho, ale OS... system jako takovy nema nic moc, co do cineni s kvalitou softwarove podpory. To je problem vyvojaru. Kompromis je to, ze musis obetovat neco, pro neco jineho. Pouzivani jednoho systemu ci druheho je vzdy kompromis, protoze Windows neni Linux a vice versa. Od kazdeho systemu se dockas jinych veci, jinych kladu a zaporu. Linux mozna je plnohodnotny system, ale neni dokonaly.

xmarek
píše často
Příspěvky: 447
Registrován: 12 zář 2007 16:06
Bydliště: Ostrava a okolí

Příspěvekod xmarek » 02 lis 2008 00:11

Solitary píše: neni to jen otazka ovladacu grafickych karet. Ale i jinych periferii, rozchodit ctecku karet je temer nemozne. A jestli ti neskutecne slozite (pokud je to vubec mozne) zprovoznovani neprijde aspon jako "nestastna udalost" kdyz uz ne kompromis, za to, ze pouzivas Linux, tak nevim cim te presvedcit.
Nikdy jsem netvrdil, že je jednoduché zprovoznit některé periferie. A o uživatelské přívětivosti Linuxu se s nikým dohadovat nechci. O tu se pokoušejí některé distibuce (Ubuntu apod.) a díky za ně. Bohužel jsou případy, kdy musím ručně modifikovat skripty, kompilovat jádro a tam je "User friendly" pryč. Jde mi spíš o to, že jsou okamžiky, kdy např. při rozcházení určitých služeb se widle zhroutí a pomůže už jen reinstall. A jestliže děláte na počítači vývoj tak je taková věc více než tragická. :( Osobně neberu Linux jako kompromis, ale jako alternativu. I když taky s Linuxem někdy zažívám zajímavé chvíle. Ale svět není idealní. :D
Celý život bojuji s průměrností. :(

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 02 lis 2008 00:36

Ja jsem prece nikde ale neskatulkoval Linux jako kompromis. Pouze jsem rekl, ze to je o kompromisu a clovek se vzdava urcitych veci a v kontextu s tim, co se tu resi je to dle meho pravdive. Nevim jak se to vylucuje s vecmi, jako ze Linux je alternativa, plnohodnotny system, apod. ;) sam mam na notebooku Fedoru a nic jineho, ani nemam potrebu mit Windows v dualbootu, ba ani ho vubec virtualizovat.

vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Příspěvekod vito45 » 02 lis 2008 10:54

niektorý ľudia sú citlivý na slovné hračky ako kompromis-alternatíva, ono podvedome slovo kopmromis vo mne vyvoláva pocit niečoho menejcejnejšieho a osobne nemám rád keď sa to slovo používa vzhľadom na linux ale nebudem sa tu hádať lebo mi to za to nestojí

jadro som kompiloval, skripty som písal a aké ťažké to bolo?
kopilácia jadra pre podporu aktívnej ochrany hdd bola čistá copy-paste-enter... /seriozne, ani som sa nezamyšľal čo čo robí, max som dal yes/
skript briem ako nastavenie conky /taká grafická somarina/ a uloženie návadu pre zmenu mac adresy wifi do txt súboru a odkliknutie že je spustiteľný
ľudia sa boja neznámich vecí...


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host