První setkání s linuxem - prosím poradíte?

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.
Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 13 úno 2009 19:21

V tom pripade 1) pouzivas nejakou podezrelou distribuci 2) i bez xserveru jde problem vyresit, jen se nebat shellu ;) kolikrat sem si treba pri experimentech s drivery graficke karty vyhodil Xka... nikdy sem Windows nepotreboval. Coz nas opet bere zpet k "hazeni do vody"

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 13 úno 2009 19:49

Pokud člověk ví co dělat, tak to problém není. Já jsem pro postupný přechod.
ASUS F3Ka, Arch linux
bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 14 úno 2009 01:05

A ty si myslis, ze jsem vedel co delat? Jen se proste nechci v nejhorsim spolehat na Windows... neni to prakticky, ba ani logicky. Shell a lynx... a clovek si dokaze vystacit. V nejhorsim existuji LiveCD, ze?

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 14 úno 2009 10:34

Očividně se neshodnem, takže bych to dál neřešil ;)
ASUS F3Ka, Arch linux

bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 14 úno 2009 15:11

Ok jak myslis, ja si rad pokecam na tema Linux :) ale stejne nechapu na co mit zachrany system za 2000,- :lol:

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 14 úno 2009 15:37

No, ten jsem měl už dřív, takže jsem to dodatečně řešit nemusel, pravda.
ASUS F3Ka, Arch linux

bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 14 úno 2009 15:50

No i tak, postarada to logiku... neni to zrovna moc opensourcove reseni :) az me doslouzi N100, tak asi pujdu do nejakeho Thinkpadu a o co se urcite pokusim je to, ze jim vratim Windows.

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 14 úno 2009 16:06

To sice ne, ale samotné "chtít vyzkoušet linux" přece neznamená, že od teď nemůžu použít nic, co není opensource. I když jinde :)
Taky, mám sice rád AMD/ATI, ale pokud bych kupoval nový ntb, půjdu do nečeho s nVidií.. Ty neustálé problémy s ATI ovladači jsou dost trapné.
ASUS F3Ka, Arch linux

bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Příspěvekod vito45 » 14 úno 2009 16:36

2. OS na disku je vynikajúca vec ak sa niečo poser** predsalen nabootovanie parted magic-u niečo trvá a nieje to ono.

Myslím že ubuntu je veľmi dobrý vstup do sveta linuxu, ak je človek zvedavý hneď sa dozvie prečo niesu kodeky, niektorý SW, poľadá si alternatívy a nieje až taký zmetený kopou SW čo sa o niektorých distrách nedá hovoriť /napr. filozofia mať na jednú vec 2 programy a pod./. Neskôr môže prejsť na stabilný debian, rýchly arch alebo zostane pri ubuntu.

Hlavne je mať nastavené bootovanie do linux do 3s a na prvom mieste, povedať si že win má iba na obnovenie lin do funkčeho stavu a používať lin nepretržite aspoň 2 mesiace.

Myslím že s príchodom W7 bude trh s OS veľmi vyrovnaný a všetky OS si budú relatívne rovnocenné. Každoadne moja produktivita pod win bez kopy pomocného SW oproti lin veľmi klesá.

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 14 úno 2009 17:18

vito45: Windows se ani se Seven verzi nemuze "rovnat" Linuxu... jelikoz stale mu zustava typicka Windowsova architektura a principy... tedy nepouzitelny shell, a absence balickovaciho systemu s repozitari. Mezi Windows samotnymi to ale mozna bude hit...

Nejak nechapu "nabootovani Parted Magicu" ... kvuli cemu?

vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Příspěvekod vito45 » 14 úno 2009 19:49

W7 vyzerá na dobrého adepta pre ľudí typu "mám tam nejakú ikonku na ktorú keď kliknem tak to ide" "používam 5 programov: word, excel, icq, pokec, internet"
A parted magic používam keď niečo dodrbem v konfiguráku - nabootujem live cd opravim, dá sa pracovať s particiami (meniť, zalohovať, kontrolovať), dostať na internet

edit:som zveday kedy MS dá do win natívne viac plôch toto spolu s voľbou "vždy navrchu" mi naj chýba vo win

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 14 úno 2009 20:10

Njn, do user-friendly prostredi Windowsu chybi jeste opravdu hodne...

GR!nCh
píše často
Příspěvky: 268
Registrován: 16 zář 2007 22:47
Bydliště: Brno

Příspěvekod GR!nCh » 15 úno 2009 17:51

Zajimavá diskuse zde pokračuje. Myslím, že málokdo má schopnosti a čas na to, aby mohl začít používat linux technikou "býti vhozen do Linuxu bez dual-bootu Windows". Jde i o ten čas, který trvá než člověk to, či ono v Linuxu vyřeší. Najednou člověk musí něco důležitého udělat, co ve Winech jde hned a rychle, ale v Linux to nejde. Reboot, vyřeším to co potřebuju ve Windows a při dalším používání Linuxu se snažím ten problém vyřešit i tam, abych kvůli tomu nemusel zas rebootovat. Není to akutní, takže na to mám času dost. Kdybych měl používat Linux okamžitě a bez dual-bootu, asi bych byl po pár dnech tak rozmrzelý, naštvaný a unavený, kvůli stálým problémům, že bych dal formát, čisté Windows a o Linux bych zavadil pouze na diskusních fórech horlivým flamem, jak je to příšerný systém, který se na desktopech vůbec nedá používat. Negativní reklama pro Linux. V Linuxu není zas tak moc problému jak se zdá. Spíše to závisí na tom, jaké má člověk nároky.
Pokud však člověk bude skutečně na Linux v dual-bootu kašlat, a všechno řešit ve Windows, tak je to jeho boj. Nechce Linux, tak ať ho nepoužívá, když je spokojen s Windows. Postupné používání Linux však vytváří určité zkušenosti a člověk přichází na to, že je to opravdu pro něj lepší, problémy řeší rychleji a ve výsledku pak už vůbec Windows nepotřebuje.
Fedora @ Lenovo ThinkPad T460s

MartenP
píše často
Příspěvky: 449
Registrován: 08 srp 2007 13:41

Příspěvekod MartenP » 15 úno 2009 18:27

Já jsem se tenkrát odhodlal naformátovat disk a nahodit samotné Xubuntu. Dle mého názoru (za nutného předpokladu, že uživatel má dostatek času a trpělivosti) je to ten nejlepší způsob, jak se s GNU/Linuxem naučit zacházet. Uživatel je nucen hledat alternativní řešení již navyklých procedur, to může kdekoho odradit. Po cca roce s Linuxem považuji můj přechod k němu za to nejlepší, co mi kdy, co se týče informačních technologií, potkalo :)

Nejdůležitější je dle mého názoru ochota se učit nové věci. Pak už to jde samo...

kryspin.motyczka
píše často
Příspěvky: 368
Registrován: 11 srp 2007 13:32
Bydliště: matička Morava (Zlín) + Litoměřice

Příspěvekod kryspin.motyczka » 16 úno 2009 11:44

jo, ja jsem ochotny se ucit nove veci, je fakt, ze byt hozen do vody je nejlepsi zpusob, ale jelikoz vyuzivam ntb i k praci (hlavne SAP, ktery nevim jestli na linuxu vubec funguje), (a s linuxem se chci teprve seznamit) kde nemam cas na to hledat, jaxe dela to nebo ono.. takze dualboot pro me bude asi nejlepsi reseni.. kazdy ma na to svuj nazor, samozrejme ho nikomu neberu a vsem dekuju za rady a nazory ;)
Apple Macbook Pro 13"

Linux is like Teepee - no Windows, no Gates - Apache inside


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti