MSI GX700

notebooky MSI a vše kolem nich
sifoC
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 24 zář 2007 23:22

Příspěvekod sifoC » 21 srp 2008 18:47

Mám tento počítač už přes půl roku. Od začátku běhám pod XP (SP2). Je čistý co se týče virů/spyware/atd akorát bude už trochu zaprasený systém z neuvěřitelnýho množství věcí, které jsem instaloval a odinstaloval. Jsem vcelku spokojený, až na jednu věc: neuvěřitelný hluk.

Větrák jede, jako kdyby měl každou chvíli shořet nějaký komponent počítače a je opravdu hodně(!) nahlas. Přišel někdo na způsob, jakým by se to dalo vyřešit? (prográmkem zmenšit otáčky větráčku, nebo co já vim, nejsem v tom moc zběhlý)
Díky moc

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 21 srp 2008 22:24

update biosu resi tento problem :wink:
Jedinou pravdou je, že všichni lžou
Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220
MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

sifoC
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 24 zář 2007 23:22

Příspěvekod sifoC » 22 srp 2008 00:42

Ah... Tak teď jsem trochu zmatenej. Mám GX700PX023. Bios jsem už jednou updatoval, ale je možné, že vyšla novější verze. I kdyby, vyřeší větráčkový problém update BIOSu i u GX700? A pokud ano, kde nový BIOS seženu?

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 22 srp 2008 00:52

no tak mi to vyresil na jednicku a bios jsem bral ze stranek MSI :) ale je pravda ze ja mam GX600
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

DeBugger
občas něco napíše
Příspěvky: 34
Registrován: 23 led 2008 00:43

Příspěvekod DeBugger » 22 srp 2008 16:13

>> sifoC,
nejnovejsi BIOS verze zcasti problem "hlucnosti" u starsich verzi GX700 resi:
http://global.msi.com.tw/index.php?func ... od_no=1227

standardni BIOS umim upravit i na rozumnejsi Min / Max. otacky no doporucuji raci original nastaveni, pac u GX700:
1, jeden vetracek odvadi teplo z dvou (CPU i GPU) heatpipes naraz.
2, GPU karta / MXM modul nema samostat. vetracek a jeho teplota je i v "idle" vyssi nez u CPU.
3, vyssi hlucnost je tedy zpusobena tim ze BIOS si hlida teplo u obou cidel (GPU i CPU) a proste se snazi udrzet oba zdroje tepla v "norme"...
4, jak uz tady nekdo rikal - chlazeni u notasku je vlasne vysavac a casem se proste ucpou chladici pruchody prachem a jinym svinstvem kolem nas.

Add.: snizeni otacek vetracka na minimum a tim i hluk je mozne dosahnout i softwarove podtaktovanim GPU v 2D modu (rivatuner) i undervoltingem CPU(rmclock),
plus zlepsenim odvodu tepla tj. pouzit kvalitnejsi teplovodivou pastu u CPU i GPU misto tech sajrajtu co tam cpou vyrobci standardne...

Edit: k CPU se lze dostat relativne lehce a bez poruseni papir. "plomby" (odsroub. 4 sroubky krytu), tady je screen jak to zhruba vypada po odmontovani spolecnyho krytu pameti, CPU (a robson modulu): Obrázek - kolem CPU je pak potreba jeste odsroub. 4 sroubky a opatrne sundat chladic z CPU.
Tim se zpristupni i chladici mrizky koncu obou heatpipes kolem vetracku takze je snadne prefouknout je (napr. stlacenym vzduchem ve spreji) a zbavit usazenin prachu.
Nakonec odstranit standardni pastu z CPU i z chladice, ocistit alkoholem(isopropyl) a opet na stejny misto rovnomerne nanest / rozetrit po plose chipu CPU kvalitnejsi teplovodivou pastu (napr. Arctic Silver) tak, aby vrstva byla co nejtenčí:
http://www.robertbromfield.com/Tutorial ... 0M1530.pdf je na Dell no da se to pouzit jako navod - princip je stejnej)

No a pro pristup ke GPU je potreba rozebrat temer komplet notasek (takze pokud by byl zajem nekdy muzu zverejnit navod)
Naposledy upravil(a) DeBugger dne 23 srp 2008 08:49, celkem upraveno 1 x.

sifoC
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 24 zář 2007 23:22

Příspěvekod sifoC » 22 srp 2008 18:21

DeBugger:
Díky za tip. Mno, mám na ntb ještě záruční samolepku (takovej ten bílej šmejd přes díru ke šroubku zespoda šasi), ale vzhledem k tomu, že sem ho kupoval přes firmu, asi bych ho do toho servisu (kterej prej taky není nijak valnej) nešoupal.
Tákže vyvstává otázka. Dá se snadno dostat k CPU na nanesení teplovodivé pasty a vyčistit trubky od prachu pro lepší ventilaci? Nebo to je složitá operace. (ntb "zevnitř" jsem zatím neměl tu čest vidět)

Jinými slovy, jestli se mi vyplatí risknout odstranění záruky.

tester_pedro
píše často
Příspěvky: 172
Registrován: 07 pro 2007 17:36

Příspěvekod tester_pedro » 22 srp 2008 18:25

snizeni teploty (a snizeni hlucnosti) se da jeste docilit jinym zpusobem. nepouzivat system od m$ :D

nechci zacinat flame, ale kdyz mam na procesoru o 10-13'C! nizsi teplotu v idle na archlinuxovy, jen se zakladim acpi, tak to je mazec. i power management na grafice je dobry(stejny). tam ale neni takovy rozdil mezi win a linuxem, ale to je dano podle me resenim chlazeni.

prosim nezacneme se tu ted nejak dohadovat. ja to opravdu uvedl jako zajimavost.

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 22 srp 2008 19:11

zajimave ja mam jak na linuxu tak na windows xp stejny :) :wink: u visty je to mozne ale na xp mi procak nehreje vubec kdyz jsem an netu nebo kancl :twisted:
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

sifoC
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 24 zář 2007 23:22

Příspěvekod sifoC » 22 srp 2008 19:39

Já bych si Linux možná i vyzkoušel, ale neumím s ním a krom toho používám noťas na hry, který Linux moc nebere. (některý ano, některý ne) Ta teplota samozřejmě vyletí nahoru když něco hraju a to chápu. Mass Effect kupříkladu dožene GPU přes 80 stupňů a nic s tím neudělám. Ale dost mi vadí to, že i ve chvíli, kdy pouze brouzdám po netu, popřípadě koukám na film má GPU standartně kolem 55 stupňů a větrák řve tak nahlas, že ho slyším i přes sluchátka. To je taky primárně to, čeho bych se chtěl zbavit.

Taky podle mě dost záleží na stáří a typu ntb. Jak už sem řikal, mám GX700PX023 a mám ho od prosince minulého roku. To už by se mohlo trochu projevit. Ale ne takovymhle způsobem.

Jsem otevřen jakýmkoliv dalším radám. :) (na ten BIOS mrknu večer)

tester_pedro
píše často
Příspěvky: 172
Registrován: 07 pro 2007 17:36

Příspěvekod tester_pedro » 22 srp 2008 20:31

Damianus píše:zajimave ja mam jak na linuxu tak na windows xp stejny :) :wink: u visty je to mozne ale na xp mi procak nehreje vubec kdyz jsem an netu nebo kancl :twisted:


mno vista ve win2k stylu. ale nechame to byt, me to proste jen zarazilo, preci jen to je fakt rozdil.

prometeus17
občas něco napíše
Příspěvky: 14
Registrován: 14 srp 2008 22:34

Příspěvekod prometeus17 » 24 srp 2008 17:18

linux nech je aky chce ma malu podporu softu tak je nanic ... jedine by sa dal pouzit ako druhorady os a to volim radsej take riesenie ako mam ja: vistu Sp1 x64 kôli 4Gb ramke a dalsi os mam Xp Sp3 a som spokojny .. a ziadny problem nemam s hlukom ked nevytazujem procak pri beznej cinnosti na nete ani pri kanc. praci nepocujem nic dokonca ani na posteli.. vsimol som ti ze vetrak pridava na otackach podla vytazenosti cpu .. a este zalezi kolko vetracich dierok zapchate na notase :D
MSI-GX700PX-098SK - CPU-T7250/2HGz/2MB-L2, 4GB RAM, VGA-GeForce 8600M GT 512MB DDR2, 320GB HDD, OS-dualboot Windows-Vista Ultimate x64 / XP x64

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 24 srp 2008 18:05

prosim nez zacnete delat ostudu zase MSI znacce a tlachat blbosti druhoradeho OS tak si prosim overte fakta. Veskery soft se na linux da nativne sehnat ci ho nahradit jinym programem stejne funkcnosti. Teplotu ja mam stejnou i v suse, madrive, ubuntu a v XP ale vista zatezuje vice cpu i pri necinosti a tam se muze projevit vetsi teplota.
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

sweet22
občas něco napíše
Příspěvky: 52
Registrován: 18 kvě 2008 01:12

Příspěvekod sweet22 » 26 srp 2008 18:07

to DeBugger: chtěla jsem se zeptat, nebude mi vadit heatpipe při odmontování chladiče z CPU? mě připadá, že i za tím CPU k tomu dalšímu krytu je přilepená, či co. tak jestli se do toho pustím, tak ať neskončím na tomhle

prometeus17
občas něco napíše
Příspěvky: 14
Registrován: 14 srp 2008 22:34

Příspěvekod prometeus17 » 21 zář 2008 20:40

chcem sa zeptat čí niekto nemá problém s DVD mechaniku u tohto booku? je moc citlivá sama sa otvára (stačí sa hocikde dotknúť iba slabučko a už sa otvory) a ešte problém s napaľovaní dlho ide na 3.2x v polke asi 6x a pri konci sa rozbehne aj na 8x) a novy firmware nemôžem nájsť... je tam mechanika optiarc AD-7530b NX02
MSI-GX700PX-098SK - CPU-T7250/2HGz/2MB-L2, 4GB RAM, VGA-GeForce 8600M GT 512MB DDR2, 320GB HDD, OS-dualboot Windows-Vista Ultimate x64 / XP x64

tester_pedro
píše často
Příspěvky: 172
Registrován: 07 pro 2007 17:36

Příspěvekod tester_pedro » 22 zář 2008 16:59

je novy bios... by me zajimalo co je noveho ... :-? http://asia.msi.com.tw/index.php?func=d ... od_no=1227


Zpět na „notebooky MSI“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů