Lifebook A531

notebooky Fujitsu Siemens (Amilo, Amilo Pro, Lifebook) a vše kolem nich
jay_cutler

Lifebook A531

Příspěvekod jay_cutler » 15 črc 2011 21:11

Ahoj,

mám v plánu koupi modelu Lifebook A531, konkrétně v této konfiguraci http://www.alza.cz/fujitsu-lifebook-a531-d241534.htm . Nepovedlo se mi najít solidní recenzi, a tak bych od Vás uvítal jakoukoliv zkušenost i osobní názor. Jde mi především o provoz (hluk, teploty) a o displej (podání barev).

Za každou reakci předem díky.

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 15 črc 2011 21:15

tohle je recenze předchůdce - liší se jen v generaci procesoru http://www.notebookcheck.net/Review-Fuj ... 948.0.html
Lenovo X1 Carbon Touch

* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

jay_cutler

Příspěvekod jay_cutler » 15 črc 2011 21:41

Já samozřejmě o tomhle předchůdci vim, projel jsem jak tu recenzi z notebookcheck, tak i českou od swarma. Rozdíl tam skutečně bude jen v CPU a v barvě klávesnice, nicméně i tak jsem napsal, jestli ho někdo už nemá doma odzkoušenej a potvrdil mi, že se poved stejně jako ten A530 :)

samoyed
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 18 črc 2011 10:43

Příspěvekod samoyed » 18 črc 2011 10:56

Notebook mám doma, koupil jsem ho od alzy asi před týdnem a zatím jsem s ním velmi spokojený, je opravdu úžasně tichý, větrák se rozběhne jen na pár sekund při normální práci, pokud např. sledujete film tak běží častěji ale není to nic hrozného, podle mě je to daleko lepší volba než HP probook 4530s o kterém jsem dříve uvažoval, na něj jsem četl spoustu stížností hlavně kvůli chlazení a větráčku. Jinak kvalita konstrukce mi u lifebooku přijde také velmi dobrá. Jedinou výhradu kterou jsem zatím spozoroval je lehce se prohýbající klavésnice, ale to mi příliš nevadí, nevidím v tom nějaký závratný problém a také, že asi 20 sekund po vypnutí se z notebooku ozve zvláštní zvuk jako kdyby se zastavoval HDD. Nikdy jsem to u žádného NTB neslyšel a nevím jestli je to problém nebo ne. Nevíte o tom někdo něco?

Děkuji za odpověď

jay_cutler

Příspěvekod jay_cutler » 19 črc 2011 00:26

A531 ve výše odkazované konfiguraci mám už také doma, nicméně nekupoval jsem ho pro sebe, takže stále zabalen. K „otestování“ se dostanu až pozítří, pak napíšu dojmy.

HP ProBooky nižší kategorie byly a jsou obecně známy přehříváním a hlučností, řady 45xx nejsou výjimkou, dobře si udělal, že si ho nevzal.

Ten zvuk po vypnutí je podle mě ještě dojíždění ventilátoru a je to schválně, aby se notebook dochladil, což přispívá k životnosti. Nerad bych teda kecal, ale přijde mi to jako logičtější vysvětlení, než že HDD po vypnutí teprve „parkuje“.

samoyed
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 18 črc 2011 10:43

Příspěvekod samoyed » 21 črc 2011 16:43

Samozřejmě je to možné, ale přijde mi, že větrák normálně neběží, zapne se jen občas a na pár sekund a je to docela jiný zvuk, ale možná se pletu. Každopádně prosím až ho spustíš zkus se na to zaměřit jestli to ten co jsi koupil dělá taky a jestli ano zda ti to připadá opravdu jako větrák.

Díky za odpověď

jay_cutler

Příspěvekod jay_cutler » 24 črc 2011 00:30

@samoyed: Tak ten, co jsem kupoval já, to dělá taky. Dochází k tomu vždy po vypnutí na několik vteřin. Ventilátor to není, je to skutečně zvuk pevného disku. Je to zvláštní, nicméně nepovažuji to za závadu, protože samotný HDD jsem projel dvěma testy a vše naprosto OK. Takže neměj strach, bude to „vychytávka“ všech modelů.

Jinak notebook nad míru splnil veškerá očekávání, co se do něj vkládala, jak po výkonnostní stránce, tak i po stránce zpracování. Byl vybrán pro dost nenáročného uživatele, který požadoval tichý a svižný stroj především na internet, nenáročné online hry, šachový simulátor a Google Earth. Je tedy zřejmé, že se jednalo o až luxusní volbu, nicméně další požadavek bylo právě samotné zpracování.

Notebook je komplet matný, což osobně považuji za velké plus. Displej je antireflexivní, na koukání filmů to není, pro filmy však notebook nebyl kupován, takže na uvedenou činnost jednoznačně lépe sedí matná povrchová úprava. Na klávesnici se píše parádně, skutečně jedna z nejlepších, co jsem měl možnost si na noteboocích osahat + bonus v podobě odolnosti proti polití. K touchpadu taky nemám výhrady, lehoučce zhrubělý povrch, příjemná tlačítka. Reproduktory jsou stereo, ale zvukové podání je zlý, což danému uživateli samozřejmě opět nevadí, na občasný poslech si připojuje sluchátka. Výdrž na baterii také při výběru nehrála hlavní roli, neboť notebook je stále připojen do sítě. Tipuji ji však na nadstandardní, cca 3 hodiny jsem s notebookem pracoval (nastavení prostředí Windows, zapnutá Wi-Fi, instalace aplikací) v režimu Rovnováha a cca 2 hodiny ještě zbývaly.

Výkonností stránku notebooku si asi dovede každý dle konfigurace představit: Sandy Bridge 2410M, 2 jádra, 4 thready, Turbo Boost 2.0 až na 2,9 GHz, Intel HD Graphics 3000, 4 GB DDR3 na 1333 MHz, 500 GB HDD 5400 RPM, dle mého názoru velmi solidní hardwarová výzbroj za ty peníze, nemluvě o kvalitní webové kameře (1,3 Mpx), Bluetooth 3.0, slotu na Express Card a trvale napájeném USB portu (v BIOS defaultně zakázáno). Softwarově byl notebook dodán bez zbytečného balastu, snad jenom Nortona jsem vyhazoval, jinak tam nebylo nic, co by nemělo využití, ani MS Office nebyly předinstalovány. V obsahu balení potěšily DVD (recovery OS, ovladače/utility, MS Office 2010), hned jsem z nich doinstaloval dvě šikovný aplikace – jednu na diagnózu komponent, druhou na přehledné stažení nejnovějších ovladačů a softwaru z oficiálních stránek.

Sečteno, podtrženo, v dané cenové kategorii vynikající kancelářský notebook, sám si dovedu na něm představit celodenní práci. Jediná věc, co by mě vadila a chtěl bych na to upozornit i případné další zájemce o tento notebook, jsou pouze české popisky na klávesnici, anglické chybí! A pak ještě jeden detail, co mě zpočátku trochu bil do očí, pak jsem to už nevnímal, podsvícení kolem tlačítka pro zapnutí je možná až moc přehnaný, celkem tlustá ostře modrá kružnice na černém plastu, kde docela vyniká. Jinak ostatní indikační LEDky neruší.

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 24 črc 2011 09:39

tak všechny tyto vlastnosti vychází z faktu, že Fujitsu dlouhou dobu dělalo téměř jen pracovní notebooky a toto je takový navrat do segmentu levnějších ntb, navíc Fujitsu je v dnešní tobě takovej old-school (v dobrém slova smyslu) a je škoda, že díky svému portfoliu zaměřenému právě na profesionálnější použití je dost opomíjené.
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

Vojťas
píše často
Příspěvky: 460
Registrován: 20 zář 2006 11:20
Bydliště: kousek od Prahy

Příspěvekod Vojťas » 24 črc 2011 11:45

Za éry F-S byly domácí, multimediální a pro home-office Amila a Esprima; Lifebooky se vozily právě jen ty profesionální. Zbytek byl pro Japonsko a USA; občas mi přišlo, že je škoda, že se některý z tamních Lifebooků nedováží i sem.
Fujitsu Lifebook S751

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 24 črc 2011 11:53

právěže za éry F-S byly Amila a Esprima v režii divize Siemens, což je taky důvod proč po konci F-S (odkoupilo F podíl od S ?) zůstaly jen Lifebooky a další řady, které byli v režii F (a díru po Amilech zalátali Lifebooky A).
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

Vojťas
píše často
Příspěvky: 460
Registrován: 20 zář 2006 11:20
Bydliště: kousek od Prahy

Příspěvekod Vojťas » 24 črc 2011 12:24

Jo, Fujitsu odkoupilo svůj podíl zpět.
Fujitsu Lifebook S751

shitlord
občas něco napíše
Příspěvky: 1
Registrován: 14 srp 2011 23:06

Touchpad

Příspěvekod shitlord » 14 srp 2011 23:11

Hezký den všem uživatelům Fujitsu A531. Tento notebook mám doma týden, jsem s ním naprosto spokojen až na jednu výhradu, kdy se mi dosoučasné doby nepodařilo rozchodit na toupadu alespoň svislé rolování na web stránkách či v dokumentech, nevíte někdo jak závadu odstranit, či zda vůbec tento notebook toto podporuje.
Dík

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 15 srp 2011 07:47

Touchpad by měl být Synaptics, který toto vše umí. Problém bude v driverech -> ze stránek Fujitsu http://cz.fujitsu.com/support/downloads.html stáhni příslušný driver.
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

Vojťas
píše často
Příspěvky: 460
Registrován: 20 zář 2006 11:20
Bydliště: kousek od Prahy

Příspěvekod Vojťas » 15 srp 2011 13:36

Ovládací panely -> Myš -> Nastavení zařízení -> vybrat Synaptics Touchpad, tlačítko Nastavení -> Posouvání -> Posouvání jedním prstem -> aktivovat vertikální/horizontální; případně v "Oblast posouvání" nastavit šířku oblasti, kde bude touchpad reagovat
Fujitsu Lifebook S751

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 21 srp 2011 18:52

Pokud jde o ten zvuk po vypnutí... ještě jsem nepřišel na to, co to přesně dělá, ale dělají to všechny kusy včetně toho, který mám doma na recenzi.

Nový model mě opět nadchnul. Od předchozího vyřešil dva nedostatky, které mi vadily nejvíc - malý touchpad a prohýbající klávesnici.

Za ty prachy je to super volba a kdybych si v té ceně vybíral kancelářský stroj, možná bych do něj šel.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)


Zpět na „notebooky Fujitsu (dříve Fujitsu Siemens)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů