IBM Thinkpad X40 a X31 - Pár otázek...

notebooky Lenovo (IBM, ThinkPad, Lenovo 3000) a vše kolem
Martin_R.
občas něco napíše
Příspěvky: 55
Registrován: 13 zář 2008 12:44

IBM Thinkpad X40 a X31 - Pár otázek...

Příspěvekod Martin_R. » 13 zář 2008 15:36

Dobrý den,
rád bych se informoval, zda-li někdo nemáte (nebo neměli jste) notebook IBM Thinkpad X40/X41. Zvažuji koupi použitého přístroje (na aukru)

Měl bych pár otázek:

1. Jelikož se ještě jedná o výrobek IBM, od kterého očekávám nejvyšší kvalitu a relativní nezničitelnost, jak je to tedy s jeho zpracováním? Má ocelový rám, titánové slitiny krytů a všechny tyhle úžasné TP vymoženosti? Četl jsem že ano, ale pak i pár názorů že bylo od těchto prvků upuštěno ve prospěch nízké váhy, tak bych byl rád věděl jak to je a zda-li X40 vydrží každodenní přenášení v batohu, jak to mám v plánu.
Dokonalá odolnost a kvalita je důvod proč chci Thinkpad, tak abych nebyl nepříjemně překvapen :?

2. Jak je to s těmi 1.8" HDD? Že jsou pomalé a špatně sehnatelné jsem se dočetl, ale docela mně na ThinkWiki nepříjemně zarazily děsivé informace týkající se jejich životnosti - prý moc dlouho nevydrží, snad jen cca. rok. :shock: Stalo se někomu že by vám v X40 umřel disk?

3. Na ThinkWiki jsem se dočetl o možnosti pomoci CF/IDE adaptéru udělat pro X40 jednoduché a levné SSD, a jestli jsem pochopil dobře, není to úplně jednoduchá záležitost ohledně výběru redukce i CF karty, aby to minimálně jelo 10MB/s. (Někdo tedy píše že se mu povedlo dokonce i větší přenosová rychlost než s původním 1.8" HDD)..
Nemáte s tím náhodou někdo praktické zkušenosti?

4. Doporučili byste mi ho jako model, nebo se mám raději podívat po X31? (neberu-li v úvahu ten 1.8" disk) Modely X60/X61 bohužel z finančních důvodů v úvahu nepřipadají.

Moc děkuji všem co si najdou čas dočíst až sem! :wink:

//upravil jsem název tématu, ať nejsme offtopic :)
Naposledy upravil(a) Martin_R. dne 14 zář 2008 10:56, celkem upraveno 1 x.

Puppy
guru
Příspěvky: 1888
Registrován: 16 kvě 2006 17:17

Příspěvekod Puppy » 13 zář 2008 17:44

Doporucil bych spise X31/X32 (na usanotebook je ted maji za pekne ceny) protoze jsou vykonnejsi nez X40 a netrci z nich ven baterie. Rozdil ve vaze je cca 250 g. Puvodni 2.5" HDD se da vymenit za 5400 rpm, bohuzel PATA 7200 rpm disky se uz neprodavaji. Dalsi plus je, ze X3x maji klavesnice vyhradne od firmy NMB. SSD a X41 se probira tady http://forum.thinkpads.com/viewtopic.php?t=41568 a osobne si myslim ze to za to nestoji.

X60 se ted prodava za stejne ceny jako X31 pred rokem a neco, takze bych to znovu zvazil.

Nejvetsi slabinou vsech starsich X modelu je displej a to jak co do kvality tak velmi nizkeho rozliseni. Mozna by se vyplatilo koupit spise nejake nove Eee PC apod, ktere je v tomto ohledu na tom rozhodne lepe (zase ma strasnou klavesnici a chybi trackpoint).

Martin_R.
občas něco napíše
Příspěvky: 55
Registrován: 13 zář 2008 12:44

Příspěvekod Martin_R. » 13 zář 2008 20:36

Děkuji za odpověď! :)

Ano, z X40 trčí baterie (8mi článková rozšířená) se kterou by (prý) měl přístroj vydržet "up to" 7 hodin. Když X31 má baterii vepředu, asi není možné tam dát nějakou s vyšší kapacitou, že? Jak je na tom výkonnější X31 oproti X40 s výdrží? Ač oba na platformě Centrino s Pentiem M, ULV/LV provední se na výdrži projeví, ne?

Dočetl jsem se, že X31 je i odolnější než X40, což taky hovoří pro X31.

Pro jinak pěkný model X40 je ten disk skutečně naprosto zničující element a po hodině pročítání fóra, na které jste mi dal odkaz, musím skutečně konstatovat že ani tou "CF SSD modifikací" se problém neřeší. :?

Použití normálního 2.5" disku hovoří pro X31, s 5400rpm se jako uživatel Windows XP plně spokojím a vyšší kapacita se bude rozhodně hodit.

Rozlišení 1024x768 při 12" LCD sice neohromí, ale zato bude bezproblému čitelné i bez lupy a na mojí práci (zápisník do školy, Excel, Acess, programování VBA, internet, webdesign..) stačit bude. Kvalitou snad zaskočen nebudu, když momentálně vlastním Dell Latitude D600 (14.1"/max. 1024x768), který strašlivým displeyem přímo vyniká :)

To se však již o nějakých 800x480, které nabízí Asus Eee, říct nedá. Tyto stroje nenahradí normální PC, kdežto 12" notebook s dockstanicí ano. Dříve jsem měl odolný, magnesiový subnotebook Compaq Armadu M300 (ještě tu s Pentiem II :) a moc rád na ní (hlavně její rozměry) vzpomínám, proto mám nyní zájem o sérii X od firmy IBM, která by mi (podle papírových parametrů zatím jen :D ) myslím mohla 100% vyhovovat.

Prioritní tedy pro mně rozhodně není výkon, ale především malé rozměry, váha (tahání se s Dellem D600 už mám fakt dost), mechanická odolnost a kvalita zpracování, a v neposlední řadě také slušná výdrž z baterek, myslím tedy že IBM Thinkpad X31 by mohl být pro mně dobrou volbou..

O X60/X61 jsem uvažoval ze začátku, že bych si jej nechal dovézt od známého z USA, ale bohužel tam v posledním období došlo k brutálnímu zdražování, spolu se sílícím dolarem :( k tomu ten nákup navíc poměrně spěchá, jelikož notebook potřebuji a moje D600 se pomalu, ale jistě rozpadá :lol:

Avšak cenově mě láká nabídka X40 v pěkném stavu se zárukou na odzkoušení za 9 000Kč, kterou jsem měl na mysli nejprve:
P-M LV 1.2GHz
RAM 1,5GB
HDD 40GB (1.8" Hitachi :? )
nová 8 článková baterka
dockstation s DVD/CDRW


Předem děkuji za každý další poznatek :wink:

Puppy
guru
Příspěvky: 1888
Registrován: 16 kvě 2006 17:17

Příspěvekod Puppy » 13 zář 2008 22:07

X31/X32 ma plnohodnotne Pentium-M, ne ULV, coz se zase projevi na vykonu. Dale ma dedikovanou grafickou kartu. Presto se pri bezne praci vetrak vubec nezapina. Na baterii vydrzi pres 4 hodiny. Pred rokem a pul jsem kupoval X31 repasovane IBM (pres usanotebook) za cca 18k. Klavesnice a plasty uplne nove, uvnitr taky vypadalo dobre, baterie 90% kapacity, zaruka 6 mesicu. Za tuhle cenu dnes nabizi X60. Obecne se dodnes X31/X32 stale dobre prodavaji a vetsina diskuzi na tema X3x versus X4x konci ve prospech X3x, ktere maji pomerne vyvazene vlastnosti a vynikajici klavesnici. X4x je diky mensi tloustce obecne vice nachylne k otlaceni trackpointu a klaves na displej pri castem prenaseni. Vzhledem k jeho kvalite to ale neni prilis na zavadu :)

Problem starsich modelu je i v tom, ze se do toho spatne shani RAM, resp. je dost draha. Dale nemaji PCI Express Mini slot, to az od X60. Ta nabidka X40 + dock za 9000 Kc vypada az napadne dobre, pokud to neni USD cena prepoctena z eBay.

Ten displej je jinak opravdu strasny a 1024x768 se zcela jiste na programovani pouzit neda. Zkousel jsem to obejit nastavenim co nejmensich fontu (Courier 8 ), ale porad to neni ono. Pouzivam to hlavne na Internet, protoze to ma PCMCIA slot a nasi slavni operatori se se svym unikatnim hardwarem dale jeste nedostali. Lepsi Eee PC ma 8.9" 1024x600 a HP Mininote dokonce 1280x768. Videl jsem nejaky cinsky mod kde do X31 nacpali 12" 1400x1050 displej, to uz je o necem jinem :D

Martin_R.
občas něco napíše
Příspěvky: 55
Registrován: 13 zář 2008 12:44

Příspěvekod Martin_R. » 13 zář 2008 22:36

Musím s Vámi souhlasit, skutečně téměř vše hovoří ve prospěch modelu X31. Navíc jsem narazil v již mnou úspěšně prověřeném obchodě na X31 (1.4GHz, 1GB RAM, 160GB HD) + s dockem (DVD/CDRW) a výdrží baterie cca. 200min s roční zárukou za necelých deset tisíc, takže můj nákup se bude ubírat nejspíše tímto směrem :wink:

Nabídka X40 za 9 000 je z českého aukra, sice jde o aukci, ale již vystavenou po druhé - poprvé se za tuto cenu neprodala, takže je asi 90% šance na její výhru "bez boje" :wink:
(a omlouvám se za mystifikaci - baterii má použitou, jinak jsem to předtím napsal dobře)

Pravda že pohodlné je psaní jakéhokoliv kódu, ale za předpokladu vypnutí všech sidebarů :lol: Nicméně za spoustu let práce na 1024x768 už jsem se tím rozlišením sžil natolik, že mi nevadí. Lepší bych sice ocenil, ale není to rozhodující parametr. Co je na tom displayi dále tak strašného? kontrast, jas, odezva, pozorovací úhel?

Děkuji :wink:

Puppy
guru
Příspěvky: 1888
Registrován: 16 kvě 2006 17:17

Příspěvekod Puppy » 13 zář 2008 23:03

Martin_R. píše:Pravda že pohodlné je psaní jakéhokoliv kódu, ale za předpokladu vypnutí všech sidebarů
Tim jsem zacal, ale o pohodlosti ani tak nemuze byt rec :)

Martin_R. píše:Co je na tom displayi dále tak strašného? kontrast, jas, odezva, pozorovací úhel?
Vsechno, temer zadny kontrast a velmi prosvitajici podsviceni. Nicmene ja jsem zvykly na dnes jiz nedostupne notebookove 15" IPS displeje ve starych ThinkPadech. Ve srovnani s tim neobstoji zadny soucasny displej.

Jinak za tech podminek je ta X31 jasna volba.

Martin_R.
občas něco napíše
Příspěvky: 55
Registrován: 13 zář 2008 12:44

Příspěvekod Martin_R. » 13 zář 2008 23:33

Rozumím.. je to o zvyku a v neposlední řadě také o uskromnění se :lol:

Horší display zamrzí.. u subnotebooku co nový stál strašné peníze bych očekával tedy víc, ale co se dá dělat, na filmy na tom budu koukat asi jen vyjímečně a hry už nehraju :wink:

Tím pádem je volba jasná, moc Vám děkuji za Váš čas a informace! :)
S pozdravem M.R.

sirius1983
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4680
Registrován: 24 úno 2007 19:59
Bydliště: Všude dobře tak co doma...

Příspěvekod sirius1983 » 14 zář 2008 10:20

Už dva týdny vlastním mimo jiné i ThinkPad X31 (P-M, 768MB, 60GB) a jsem s ním nadmíruru spokojen. pevnost a zpracování je naprosto úžasné. Zkoušel jsem do základny bouchat pěstí a spíš mě bolela ruka než by se něco dělo notebooku. Ty slitiny a titan jsou tam fakt znát. pod mojí hardwarovou výbavou běží XP hrásně svižně, na net, ICQ, office naprosto super. Displej nehodnotím nějak negativně. Koupí netbooku bych si v tomto ohledu rozhodně nepomohl...

Jinak ta cena za X40 s dockem (ten zatím nemám a nedaří se mi ho za rozumnou cenu sehnat) je fakt lákavá, ale nevím. osobně bych si dal při nákupu na aukru pozor na tu baterii, která bývá často velice opotřebovaná. Jinak jestli jde dát do X3x nějaká větší baterka zatím nevím, ta standartní mi dá při office práci asi 4 hodiny...
T420, X31
Prosím, nepište mi soukromé dotazy, otázky patří veřejně na toto fórum.

Martin_R.
občas něco napíše
Příspěvky: 55
Registrován: 13 zář 2008 12:44

Příspěvekod Martin_R. » 14 zář 2008 10:50

To zní skvěle, přesně takhle jsem doufal že to s tou odolností bude (že to není jen propagační žvást, ale fakt skutečnost) :) děkuji za poznatky, rozhodně upevnily moje rozhodnutí zakoupit X31.

Nakonec jsem se rozhodl definitivně pro X31 (výše popsaná nabídka), takže zde pro případného zájemce zveřejním link na aukro na tu X40: LINK

Mediabase X3 se občas objeví na aukru, zrovna jedna nedávno padla za něco přes 500Kč LINK
Takže se vyplatí občas tam kouknout :wink:

Puppy
guru
Příspěvky: 1888
Registrován: 16 kvě 2006 17:17

Příspěvekod Puppy » 14 zář 2008 11:47

Ohledne vydrze baterie X31. Rozhodne je dobre (nejen kvuli tomu) nejprve aktualizovat vsechny drivery a dalsi IBM/Lenovo software pres System Update http://www-307.ibm.com/pc/support/site. ... PDATE.html Dale se ujistit ze pouzivam power profil "ThinkPad Default" a v nastaveni videokarty je zapla funkce "PowerPlay".

S ATI drivery se instaluje take service "ATI HotKey Poller" kterou lide obcas vypinaji dle ruznych "chytrych" rad v diskuzich, protoze podle nazvu slouzi na prvni pohled jen pro hotkey klavesy. Jeji dalsi funkce je ale prave podpora rizeni spotreby (viz PowerPlay), takze jiz nevypinejte :)

Dalsi roli hraje vyrobce baterie. Podle zkusenosti lidi se vicemene prokazalo, ze Panasonic baterie maji vetsi zivotnost nez Sanyo.

Martin_R.
občas něco napíše
Příspěvky: 55
Registrován: 13 zář 2008 12:44

Příspěvekod Martin_R. » 14 zář 2008 12:55

To by mě nenapadlo, já bych spíš čekal že vypnutím všech těchto věcí se výdrž spíše zvýší :o Děkuji za cenný poznatek...

Jinak už mám předběžně objednán Thinkpad X31 s 1.4GHz, 1GB RAM, 160GB diskem, wifinou standardu G, baterkou s garantovanou výdrží 200 minut a roční zárukou.. :)

Martin_R.
občas něco napíše
Příspěvky: 55
Registrován: 13 zář 2008 12:44

Příspěvekod Martin_R. » 19 zář 2008 01:03

Tak X31 mám doma a jsem spokojen, představy o dokonale odolném a použitelném subnotebooku se vyplnily :)

Display velmi příjemně překvapil, čekal jsem po zdejších recenzích kdovíjakou hrůzu a přitom jsem si oproti Dellu podstatně polepšil :lol:

Další velmi příjemné překvapení byla klávesnice, na které se mi píše líp než bych od notebooku této velikost čekal :wink:

Trochu jen zarazilo nepřiměřené zahřívání.. hlavně pod krytem modulů operační paměti (ne HDD, ne výduch chlazení, ale RAMky :shock: )

Takže děkuji všem za rady "správným směrem" a komukoliv, kdo by snad toto téma pročítal se stejným problémem, jako jsem tu řešil já, mohu s čistým svědomím X31 doporučit :wink:

Puppy
guru
Příspěvky: 1888
Registrován: 16 kvě 2006 17:17

Příspěvekod Puppy » 19 zář 2008 01:07

X31 maji klavesnice vyhradne od NMB, ktere jsou obecne povazovany za mechanicky nejlepsi (jinak IBM/Lenovo pouziva obvykle tri ruzne dodavatele jenz se dost lisi). To zahrivani krytu pameti je normalni, netreba se toho desit.

Co baterka ? Mozna bude potrebovat "recondition", nekdy to docela pomuze.

Martin_R.
občas něco napíše
Příspěvky: 55
Registrován: 13 zář 2008 12:44

Příspěvekod Martin_R. » 19 zář 2008 01:17

Jsem se toho docela lekl.. tak ještěže je to normální :wink:


Zpět na „notebooky Lenovo (dříve IBM)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů