R61 (14", X3100) a podivně nízký výkon v 3Dmark a ve hr

notebooky Lenovo (IBM, ThinkPad, Lenovo 3000) a vše kolem
slovan
píše často
Příspěvky: 304
Registrován: 24 zář 2007 15:57
Bydliště: Brno

R61 (14", X3100) a podivně nízký výkon v 3Dmark a ve hr

Příspěvekod slovan » 25 srp 2009 22:38

Ahoj,
mám notebook z popisu, tedy plnohodnotné centrino, dual-channel paměti, "lepší" verzi grafiky (X3100 - GM965), nejnovější BIOS, nejnovější ovladače ze stránek intelu (6.14.10.5029 - zkoušel jsem i nové od lenova 5043, ale pod nimi běhala hra ještě hůř), nastaven notebook na plný výkon.

I přesto mám v 3Dmark 2001 SE jen 4400 bodů! (To přibližně odpovídá na GL960, či GMA950, než na GM965),
v 3Dmark 03 1716 bodů a
v 3Dmark 06 577 bodů.

Zní to možná pošahaně, není to grafika na hry. Jenže já na tom občas hraju alespoň ty starší a musím říct, že je celkem krize, když i blbý neverwinter nights na démoně neběhá úplně dobře ani na nízké detaily v 1200x800.

Jaké máte výsledky tohoto 3Dmarku na tomto notebooku vy?

Nemůže to být HW problém, kdy se grafika kvůli nějakému poškození (dost s notebookem a dost daleko cestuju a musí snášet ve vyplém stavu vibrace), při vytížení podtaktovává? (zdál se mi výkon dříve o něco vyšší..)

Jde mi jen o to, jestli je to jen problém mého notebooku a něco není v pořádku, nebo se jedná o běžnou věc.

Napadá mě ještě, že v openttd při 8bit barvách, mi to háže jisté artefakty, občas při 16bit barvách po probuzení, mi to ve fotkách místo černé ukazuje bílou (jen ve fotkách), ve worms armagedonn jsou barvy invertované a jednou mi spadly win 7 RTM 64bit verze - prý video HW problém. Ve Win7 je také AERO takové lehce neplynulé, při otevírání nového okna a při jeho zavírání se to lehce zaškube. Jinak ale systém win XP funguje naprosto normálně, i při delším hraní her (nwn - občas se hra sekne, ale nevypadá to na chybu grafiky).

Sory za tu slátaninu...nějak jsem nevěděl jak to sepsat rozuměji..
Stolní Mini PC: Node 304 (MiniITX), Core i5 3470, 8GB RAM, GTX650Ti, 1TB HDD.
Notebook: Thinkpad R61 14,1", Win 8, dock

Radek.n
píše často
Příspěvky: 164
Registrován: 01 srp 2007 00:37

Příspěvekod Radek.n » 26 srp 2009 10:45

Jak tak koukám, tak sis asi koupil špatný notebook. R61 asi nebudou zrovna moc na hry :P a řekl bych, že ten výkon té grafiky je normální. Mám taky jednu R61 s X3100 a ty hodnoty v 3Dmarku jsou cca stejné. Jinak jsou tam visty, aero běhá plynule a systém je docela svižný. 4500mhd v R400 je už o něčem jiném a a taková HD 3470 v T400, na tom už si člověk (na nízké detaily) zahraje i nové hry 8)
ThinkPad T400 & R61, Dell XPS M1330

slovan
píše často
Příspěvky: 304
Registrován: 24 zář 2007 15:57
Bydliště: Brno

Příspěvekod slovan » 26 srp 2009 12:05

Samo, že jsem si původně koupil notebook na hry (Aspire 4920G), ale byly problémy se servisem. Tak jsem koupil ntb s NBD: Dell XPS M1330. Ten zase nedokázali kvalitně vyrobit (4 reklamace za 2 týdny) a vrátili mi peníze.

Tak jsem si řekl, že už nechci žádný multimediální šunt za těžké prachy, ale něco použitelného za rozumnou cenu s rozumným výkonem....no a R61 byl myslím ideální výběr....nízká cena (21k), slušný výkon (až na grafiku...a to studuju grafiku na informatice :D), supr dokování, atd atd...

Notebook zažívá drsné zacházení a je stále v pořádku (až na vyviklané klouby). S tou grafikou vím že jsou občas problémy s ovladači ale bál jsem se že to bude chyba HW a přece jenom se blíží školní rok a bez notesu jsem jak ryba bez vody.

A koukal jsem se a 3Dmark03 a výš dává na podobných noteboocích stejné výsledky, tak je to určitě ok.

Ale co to Aero na Win7? ovladače nejnovější a stejně se to lehce škube...
Stolní Mini PC: Node 304 (MiniITX), Core i5 3470, 8GB RAM, GTX650Ti, 1TB HDD.

Notebook: Thinkpad R61 14,1", Win 8, dock

Radek.n
píše často
Příspěvky: 164
Registrován: 01 srp 2007 00:37

Příspěvekod Radek.n » 26 srp 2009 16:06

Taky sem měl XPS 1330 a teda horkotěžko by se mi přecházelo na R61. Docela jsem si navykl na LED displej a slušnější grafiku (která je v cadu hodně znát - oproti té integrované).

Škoda, že když si byl ochotný za xpsko dát nějakých min 30-35tis, tak že na lenovu si takhle šetřil. Tato T400 http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=64288 je totiž naprosto přepichová :)
ThinkPad T400 & R61, Dell XPS M1330

slovan
píše často
Příspěvky: 304
Registrován: 24 zář 2007 15:57
Bydliště: Brno

Příspěvekod slovan » 26 srp 2009 20:28

Jenže cíl bylo raději ušetřit a nakoupit rozumně za ca 27k ntb, dok, baterku.
plusy a mínusy pro lenovo proti XPS:
+ Displej nebyl o moc horší než na XPS, podsvícení podobné.
+ matný displej
+ XPS se dost zahřívalo při filmech a vydrželo jen cca 4 hodiny na baterky bez činnosti, kdežto lenovo se 4-článkovou + 3článkovou místo DVD vydrží cca 5 hodin netu, či filmu.
+ Sice XPS vážilo jen 2,něco kila, ale moje lenovo váží s baterkou místo DVD romky, 2,4 kilo...malý to rozdíl.
+ Navíc ta výhoda luxusního dokování...přijdeš, položíš na dok a o nic se nestaráš mi dost u XPS chyběla.
+ Lenovo je v zátěži daleko tišší
+ Lenovo už přežilo nehezké pády a drží
+ lampa na klávesnici
mega+ Lenovo nemá v sobě vadné čipy GF8400! Prý všechny XPS s touhle grafikou se nedají použít ani na AERO ve vistách ;-)

- Je fakt, že zvuk ventilátoru u XPS byl příjemnější na poslech, i když hlasitější, ale už mi to nevadí.
- je to moc vysoká hranatá krabice, kdyby byla tenčí, tak neřeknu...
- problémy s grafikou od intelu a ovladači od lenova jsou občas dost obtěžující, to u XPS nebylo
- chybí kamera, ale zase ji tak často nepotřebuju
- jde vidět dost znatelný dithering na displeji a vůbec není to úplně idální barevné podání
- nefičí fn+čísla
- trochu občas někde vrže.. (holt slitinová základna)

Sakra...OT, ale co už... :D

Btw, co to AERO, nevíte někdo jestli tam někde není zaplá volba, která mi dělá trhané otevírání a zavírání oken ve win 7?

EDIT: do té T400 bych šel hned, jenže v té době stála T61 s podobnou výbavou cca o 10 000 kč víc.
Stolní Mini PC: Node 304 (MiniITX), Core i5 3470, 8GB RAM, GTX650Ti, 1TB HDD.

Notebook: Thinkpad R61 14,1", Win 8, dock

Asahi
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 07 led 2008 14:38

Příspěvekod Asahi » 27 srp 2009 00:20

maly ot: jak se ti, slovane, podarilo nahodit intelacky drivery na grafiku? Ja kdyz jsem je chtel nainstalovat (R61 VistaB), tak mi to system neumoznil. Jinak rok od koupe se mi v autoupdate objevila nova verze driveru na grafiku a rekl bych, ze to spis uskodilo. To co bylo driv na minimalni detaily hratelny, tak ted je nehratelny.

slovan
píše často
Příspěvky: 304
Registrován: 24 zář 2007 15:57
Bydliště: Brno

Příspěvekod slovan » 27 srp 2009 16:32

3 možnosti jak nainstalovat ovladače od lenova na systém nainstalovaný přes thinkvantage:

1) Musíš si nainstalovat systém načisto.

2) provést obnovu ze skryté partition přes administrative tools (utilita někde na stránkách lenova), ve které si odebereš doplňkové věci od lenova (jedna z těch položek blokuje ovladače přímo od intelu), pak soubor nastavení uložíš na tu skrytou partition a provedeš custom restore (nebo jak se to jmenuje.

3) můžeš zkusit instalovat rozbalený ovladač přes správce zařízení (tedy bez intel instalátoru)


Co se týče těch her, tak je to hrůza. Nové ovladače jsou potřeba jak sůl, kvůli různým problémům (např. blender, padání driveru, vytížení IRQ, kompatibilita, openGL 2.0, atd.) ale jsou čím dál tím více pomalé (mi přijde).

Mimochodem, mám XPčka na notebooku. Předinstalované Visty od Lenova se mi po prvním použití tak zhnusily (pomalejší systém jsem ještě neviděl - moje 386 lépe zvládá win 95), že jsem je dal pryč a nahodil funkční klasiku (i když s některými nevymoženostmi - ovladače se dělají primárně pro Visty).
Stolní Mini PC: Node 304 (MiniITX), Core i5 3470, 8GB RAM, GTX650Ti, 1TB HDD.

Notebook: Thinkpad R61 14,1", Win 8, dock

Asahi
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 07 led 2008 14:38

Příspěvekod Asahi » 28 srp 2009 12:31

slovan: diky, prubnu to. S snekovitosti souhlasim, ja ted upgradl na 4GB ram a 7200rpm disk, doufam, ze to bude patricne poznat. :) Jinak me prekvapilo, ze v notasu byly Hynix pameti, cekal jsem Lenovo.

slovan
píše často
Příspěvky: 304
Registrován: 24 zář 2007 15:57
Bydliště: Brno

Příspěvekod slovan » 28 srp 2009 14:18

Visty s 2GB RAM běží celkem dobře, ALE lenovo tam přibalilo doslova tanker plny 10ti-tunovych krabic balastu co zasral od zakladu cely system...
Stolní Mini PC: Node 304 (MiniITX), Core i5 3470, 8GB RAM, GTX650Ti, 1TB HDD.

Notebook: Thinkpad R61 14,1", Win 8, dock


Zpět na „notebooky Lenovo (dříve IBM)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 hostů