Thinkpad T400/T500 seria

notebooky Lenovo (IBM, ThinkPad, Lenovo 3000) a vše kolem
Návštěvník

Příspěvekod Návštěvník » 10 lis 2008 23:44

..teda myslel jsem, že je tam možnost fingerprint NEBO heslo

Jakoob
guru
Příspěvky: 835
Registrován: 14 bře 2007 18:00
Bydliště: Kousek od Prahy

Recenze T500

Příspěvekod Jakoob » 11 lis 2008 12:47

Zejmena pro ty kteri jeste vahaji :
http://www.notebookcheck.net/Review-Len ... 970.0.html

Je docela s podivem ze ale meli testovaci verzi s DDR2, pokud sem spravne pochopil tak DDR2 a DDR3 maji zcela jine konektory a tak se asi jednalo o nejaky predpredvyrobni vzorek :D
Z61m -> T500 -> X220 -> MBPro 13 -> XPS 15 -> MBPro 13

Gogo
guru
Příspěvky: 3904
Registrován: 17 kvě 2007 20:59
Bydliště: Brno

Příspěvekod Gogo » 11 lis 2008 16:37

co že má jiné konektory? Tos asi nepochopil správně
ACER Aspire 7730G-734G32MN / Prodáno

Jakoob
guru
Příspěvky: 835
Registrován: 14 bře 2007 18:00
Bydliště: Kousek od Prahy

Příspěvekod Jakoob » 11 lis 2008 21:06

Gogo píše:co že má jiné konektory? Tos asi nepochopil správně


No asi sem se jako obyc spatne vyjadril. Reknu to jinak pamet DDR3 nedas do slotu pro DDR2 pameti a naopak.

viz treba wikipedia: DDR3 are not backwards compatible-wrongly inserting a DDR3 module into a DDR2 socket can damage the DIMM and/or the motherboard
Z61m -> T500 -> X220 -> MBPro 13 -> XPS 15 -> MBPro 13

Gogo
guru
Příspěvky: 3904
Registrován: 17 kvě 2007 20:59
Bydliště: Brno

Příspěvekod Gogo » 12 lis 2008 07:59

tak to bych ti měl poděkovat,málem jsem je dneska šel koupit,pak bych měl starosti s vracením...pinů mají stejně jen ten "zásek" je posunutej u obou jinak,takže je sice hezké že systém podporuje DDR3,ale asi je tam nijak nedostanu.To jsou výrobci dost na hlavu,ne?
ACER Aspire 7730G-734G32MN / Prodáno

Jakoob
guru
Příspěvky: 835
Registrován: 14 bře 2007 18:00
Bydliště: Kousek od Prahy

Příspěvekod Jakoob » 12 lis 2008 08:40

Gogo píše:To jsou výrobci dost na hlavu,ne?


Viděl jsem docela dost novejch notebooků, který maj nový centrino, ale používaj paměti DDR2. Nepracuju v žádný firmě na ntb, takže mi důvod jejich počínání uniká tak jako tobě.

Btw. Nevím jestli bude u ntb velkej rozdíl mezi DDR2 a DDR3. Třeba desktopů to poznáš stejně až s novým nehalemem a nejlépe mít osazené tři sloty, které stejně v noteboocích nejsou.
Z61m -> T500 -> X220 -> MBPro 13 -> XPS 15 -> MBPro 13

Gogo
guru
Příspěvky: 3904
Registrován: 17 kvě 2007 20:59
Bydliště: Brno

Příspěvekod Gogo » 12 lis 2008 09:06

no,nějakých 10-12% výkonu mě nezabije,jen jsem to jaksi nepochopil,přinejhorším by si někdo nacpal do notesu jednu DDR2 a jednu DDR3,asi by to nefungovalo,ale notes b kvůli tomu neshořel,takže si myslím že přehnané ohledy výrobců paměti resp.jejich nepochopitelné chování při návrhu těch nových Ramek / kvůli vysokým cenám DDR3 výrobci notesů montují sloty pro DDR2/ degraduje Montevinu skoro na Santa Rosu,rozdíl je jen ve zvýšené FSB
ACER Aspire 7730G-734G32MN / Prodáno

Jakoob
guru
Příspěvky: 835
Registrován: 14 bře 2007 18:00
Bydliště: Kousek od Prahy

DDR3 vs DDR2

Příspěvekod Jakoob » 12 lis 2008 10:20

No ceny DDR3 jsou sice vysoké, ale dá se to. Originální Lenovo DDR3 2GB pořídíš lehce přes dva http://www.lenovoshop.cz/?cls=stoitem&stiid=531399
Když sem kupoval noťas chtěl sem výkon, ale taky výdrž. Myslim si, že je škoda koupit nějaký hybrid Centrino2 + DDR2. Nový DDR3 by totiž měly mít nižší spotřebu. Mně osobně vydrží T500 při práci se zapnutou Wi-Fi kolem 4 hodin což je paráda. Samozřejmě jedu přes Intel grafiku.
Z61m -> T500 -> X220 -> MBPro 13 -> XPS 15 -> MBPro 13

BillyThePilgrim
občas něco napíše
Příspěvky: 6
Registrován: 12 lis 2008 18:37

Příspěvekod BillyThePilgrim » 12 lis 2008 19:05

Zdravim,

videl jsem tu par vice ci mene stastnych uzivatelu Thinkpadu T400/T500, a tak bych se taky rad zeptal na par zkusenosti (nejlepe pokud prvotni nadseni uz trochu opadlo).

Chystam se na upgrade notebooku (puvodne TP X31) a v hledacku mam budto T400 (s LED), nebo T500 (WSXGA+), oboji s dedikovanou grafikou. Proto me zajimaji hlavne zkusenosti uzivatelu tech dvou modelu (pripadne podobnych se stejnymi komponentami - tusim ze R500 a T500 maji stejny display a pomerne dost vnitrnosti, snad krom sasi).

Abych trochu konkretizoval, zajimalo by me:

- Jake mate zkusenosti s LCD? Na ruznych strankach se zkusenosti dost lisi. Nekdo proklina LED podsviceni kvuli mizernym uhlum pohledu (hlavne vertikalne - horizontalne to vetsinou jde vsude), nekdo zase odsuzuje CFFL za nizky jas (u moji X31 je problem svorne oboji). Trochu mozna podcenuju barvy - IMO je hodnoceni vzdycky dost subjektivni a da se dost ovlivnit spravnou kalibraci pres profily (pokud vim, nekdo uz akespon pro nektere modely T400/T500 barevne profily udelal - tusim ze to bylo na notebookreview).

- Jak dlouho Vam stroj vydrzi na baterku (a na jakou - 6/9 clankovou, pripadne pridavnou do Ultrabay) a v jakem rezimu (zapnuta/vypnuta Wifi, jas naplno/vubec, dedikovana/integrovana grafika, etc.)? Notebookreview chvali T400 (LED verzi) kvuli hoodne dlouhe vydrzi a naopak trochu odsuzuji T500 za to same...

- Jak Vam funguje ThinkLight (LED lampicka nad LCD)? Notebookreview u T400 objevilo odraz svetla od nejakeho vystupku primo do tvare uzivatele (coz IMO cini lampicku docela nepouzitelnou). Sam ji na X31 pouzivam k plne spokojenosti a vim jak je to navykove.

- A na konec - jake jsou Vase osobni celkove dojmy? Je neco, co se vam za tu dobu uz pokazilo (slysel jsem tu kohosi mluvit o dead-pixelech, ve forech se obcas objevi problemy se stabilitou, nekomu se zas nelibi klavesnice, etc.)? Konkretne problemy se stabilitou z meho vyberu vyradily DELL (E6400 / E6500 / M4400), ktery jinak tabulkove a v recenzich vetsinou suverene vyhrava (lepsi LCD a klavesnice, srovnatelny vykon i cena a mnohem lepsi dostupnost).

A na zaver (nez mi nekdo vynada) - jo, vim ze se jednotliva temata vice ci mene na ruznych forech (vcetne tohohle) objevuji (sam to taky zminuju). Prijde mi ale, ze v dost pripadech jde o hodne subjektivni veci, takze neskodi mit je potvrzene z vic stran. Alespon jsem se snazil otazky vybirat tak, aby neslo odpovedet absolutnim "vzdycky a vsude ANO/NE".

Dik za trpelivost se ctenim tohohle prispevku (vim, slo by to i kratsi ;o) a mnohe diky a nehynouci vdecnost vsem, kdo se rozhodnou vecne odpovedet...

Jakoob
guru
Příspěvky: 835
Registrován: 14 bře 2007 18:00
Bydliště: Kousek od Prahy

T500 poprve

Příspěvekod Jakoob » 12 lis 2008 20:35

Ahoj,
ja mam T500 v silnejsi variante.Mozna budu hned z uvodu vypadat jako skeptik, ale prvotni nadseni vyprchalo po par hodinach prace ve Vistach. Mozna ti pomuze porovnani s Z61m(T2500, 2GB RAM, ATi x1400, XP Pro) tu jsem prenechal slecne

Display :
T500 si nemuzu stezovat, dobre odstupnovane podsviceni, zatim to vypada ze je panel podsvicen velmi rovnomerne.(LCD na Z61m po dvou letech intenzivniho pouzivani nesviti a porovnani je do oci bijici, ale uvidime za dva roky, co me na Z61m mrzi jsou fleky po stranach cca pulhodky nez se panel rozehreje)

Vydrz :
T500 velky skok dopredu, 6clanku, zaple Wi-Fi, profil Maximum battery life, GMA Intel, LCD 3.stupen podsviceni, prace na netu, wordu, photoshopu(delam novinky na eshop), vydrzim kolem 4hodin pomerne intenzivni prace(na Z61m se sesti clanky tak cca 2-2,5hodky.

ThinkLight :
Ve srovnani se zlutou diodou na Z61M pusobi dioda na T500 jako vezensky halogen :D silne bile svetlo. Ano taky mam obcas pocit ze mi to sviti trosku do obliceje.

Osobni pocit :
Posun ve vydrzi a castecne vykonu. Bohuzel i par negativ. Nejdrive si rypnu do zpracovani, ja pozoruji v zavrenem stavu docela vuli vika v zamcich, cekal jsem vetsi preciznost. Stara Z61m se zaklapne a drzi.

Problem ktery me vsak necekane zaskocil jsou Visty. Nemuzu se ubranit porovnani prave se starsi Z61m. Je sice skvele mit nove dvoujadro, skvelou grafiku, DDR3, ale Visty to diky sve nedoladenosti dost casto deklasuji na uroven a mozna nize nez Z61m. Neustale padaji aplikace, zamrza explorer.exe, minule nefungoval fingerprint, A HLAVNE T500 startuje a vypina se mnohem pomaleji nez Z61m(nezalezi jestli Fn+F4, Fn+F12, ci normal). Nemeril jsem to na cas, ale hibernace T500 je cca 20-30 vterin. Proste hruza.

Takze ano castecny posun kupredu, vitezstvi vsak nastane az bude ovladac pro grafiky i na jiny OS.

Je to asi napsane trosku zmatecne, zato se omlouvam :(
Z61m -> T500 -> X220 -> MBPro 13 -> XPS 15 -> MBPro 13

Návštěvník

Příspěvekod Návštěvník » 12 lis 2008 21:19

T500 používám 3 týdny (takže nevím jestli to považuješ za dostatečnou dobu pro případné opadnutí počátečního nadšení..)
Je to teprv můj 2 notes, takže obecný přehled moc nemám, nicméně můžu porovnat s mým předchozím vbi compal.
LCD nemám LED ale ten klasický, pokud vážně jak říkáš LED zužuje pozorovací úhly, tak jsem rád za ten svůj - dost třeba sleduju filmy a moc by se mi nechtělo každou chvíli upravovat polohu displaye a vyrušovat se od filmu jako u compalu. Venku to má trochu malý jas, ale v interiéru to bohatě stačí a většinou si ho ještě snížím. Taková moje úchylka - líbí se mi zde bílá barva, která je opravdu bílá s porovnáním na compalu, kde je dočervena.
Thinklight jsem čekal, že bude svítit trošku víc - zejména na okraji klávesnice, kam světlo nedoléhá, mi vteřinku trvá než rozluštím písmenka, ale když pracuješ v absolutní tmě, rozdíl s thinklightem je výrazný. Žádný výstupek svítící do pysku jsem nezpozoroval.
Výdrž moc ozkoušenou nemám.
Celkový dojem - konečně stroj, který VŮBEC FUNGUJE! Při koupi compalu jsem totiž naivně věřil, že bude fungovat tak, jak je to "napsané v papírech" - že vypalovací mechanika bude vypalovat, chlazení bude chladit atd. Ale ani tyhle triviality asi nejsou běžnou vlastností se kterou by měl člověk počítat, když si kupuje ntb. Thinkpad má sice slabý poměr výkon(multimediální)/cena, ale radši zvolím fungující slabší konfiguraci než nefungující silnou konfiguraci - k čemu ti je např. výkonná herní grafika, když se ti ntb stejně po 2 minutách vypne, páč to nedokáže uchladit? T500 funguje bez problémů, nejsou BSOD, nejsou výpadky ovladačů, nesjou všelijaké HW SW komplikace. Co mě na T500 trochu zklamalo je taky ta šasi, která se docela prohýbá a vrže, ale pokud to nemá negativní vliv na samu funkčnost, tak držím hubu. Klavesnice je u mě docela měkká, ale nejsem slon, takže při normálním psaní nic nepoznám. A Visty běží taky v poho, je sice pravda, že start a vypnutí je pomalejší než u XP, ale stačí si povypínat některé programy, které se automaticky spouští při Start-Upu a změnit 1 hodnotu v registrech po které se ti Visty budou i 2X rychleji vypínat (u mě zatím bez problémů). Spíše než Visty samotné bych řekl, že systém zpomaluje software od Lenova, který je opravdu "hutný", určitě je užitečný, ale najdou se v něm i zbytečné aplikace, které buď teda deaktivovat při start-upu nebo rovnou odinstalovat. No problemo.
Zajímalo by mě, co jsi myslel těmi barevnými profily? Hodí se to? Kde to na tom ntebookreview můžu najít? Dík.

Warhawk
guru
Příspěvky: 524
Registrován: 13 úno 2007 14:39

Příspěvekod Warhawk » 12 lis 2008 21:59

Mám T500 od srpna a rád bych se také podělil o zkušenosti :

Konfigurace : WSXGA+, T8400, 4G DDR3, dedikovana ATI HD..., 320GB HDD (vlastní WD).

Display - mám variantu od LG (tedy štěstí), je pěkný, bohužel pro mé potřeby valím skoro pořád na vysokém podsvícení (90%). Pozorovací úhly mi vyhovují. Po měsíci se mi objevil jeden červený subpixel.

Výdrž - 4 hodiny při blbnutí ve vlaku (občas film, do toho nějaké PDF).

ThinkLight - nemám zkušenosti s jiným TP. Vyhovuje mi, nevadí :-)

Osobní dojmy - Přešel jsem z lowcost Asusu, takže si trochu připadám, jako kdybych jezdil v mercedesu. Nicméně jsou tady jisté ale - stejně jako kolega se mi nelíbí vůle při zavření - je tam a poměrně velká. Místo pro zápěstí na pravé straně nedoléhá úplně dobře, pruží, pokud poklepu lehce prstem tak "duní" . Dále mě štve tlačítko pro vysunování CDrom, hodně často se mi stává, že když chytnu ntb, tak si vysunu mechaniku. Kolegovi vlastnící Z61M se to také již povedlo.

<b>Problémy:</b>

S čím se opravdu pachtím je operační systém. Nevadí mi visty a ani nemám žádné předsudky, ale 64b verze mi opravdu nefunguje jak má. Původně jsem si stroj koupil s 32b verzi, avšak mám možnost se dostat k legálnímu OS zadarmo a vyzkoušel jsem 64b verzi, abych mohl využívat plných 4G ram. Bohužel, po měsíci práce na tomto OS (vypnuté všechny hlouposti) mohu říct, že ntb nefunguje jak má a nepomůže mu ani svěcená voda. Programy se kousají, odezva místy je tragická atd. Abych to nějak přiblížil - jako když sednete k 1GHz Duronu s 512MB ram u 16ti leté teenagerky co má na pozadí winXP Kitty kočičku (snad se nikdo neurazí).
Dlužno dodat, že 32b verze mě nezlobila a půjde do ntb. asi zpátky.

Přes všechna tato pro a proti bych dnes vybíral z dané cenové kategorie opět T500 nebo T400.

Jiří

BillyThePilgrim
občas něco napíše
Příspěvky: 6
Registrován: 12 lis 2008 18:37

Příspěvekod BillyThePilgrim » 12 lis 2008 22:20

To Jakoob: Dik, ve skrytu duse jsem doufal, ze se ozves ;o)

Co se tyka LCD - mam X31 a jas mam v podstate porad na max (pokud nejsem opravdu ve tmave mistnosti). Kde to staci tam to staci, ale napr. pokud je v mistnosti silnejsi svetlo (napr. otevrene okno rano kdyz do nej sviti slunce, nebo ve vlaku/na letisti), tak na tom neni videt skoro nic (a to ani nemusi svitit na display - potom to ta matna vrstva rozptyli tak, ze neni videt uz vubec nic) .

Vydrz baterky me prijemne prekvapuje - chystam se taky na 6-cell (+ pripadne dokoupit jednu do Ultrabay) a 4-5 hodin je pro me tak akorat. ATInu nehodlam pouzivat jinde nez na stole (Intel AFAIK staci na 95% veci co pouzivam).

Kvalita zpracovani asi vazne zamrzi - osobne jsem mel nejvetsi strach kdyz presli od titanu (napr. moje X31) k magneziu, ale snad to nebyl az tak velky krok zpatky. Nejvetsi strach mam o kvalitu toho, co neni z kovu. U X31 vsechno kovove drzi v pohode, ale plasty (vrchni kryt okolo klavesnice a krytka disku) praskaji - sice uz maji hodne let odslouzeno, ale stejne. Mival jsem kdysi Compaq M300 a tam magnezium delalo trosku problem - misty se loupala barva a nebylo moc tezke ho promacknout necim kovovym (X31 ma spodni kryt porad jako novy - i po snad 4 letech noseni v batohu se vsim moznym a jenom v platenem obalu).

Ohlas na mekou klavesnici jsem cekal - uvidim jak moc velky problem to bude pro me (opet - tohle se asi musi posoudit osobne). Opet bych citoval Notebookreview, kde to pry resi vymenou klavesnice za nejakou z T61 rady (da se objednat jako nahradni dil).

Trosku me zklamal ten ohlas na Visty, ale na druhou stranu - zas az tak casto je snad poustet nebudu (jsem primarne Linuxak). Sice je obcas na praci potrebuju, ale nez to bude opravdu akutni, tak snad budou opravene drivery.

Jeste bych mozna pridal jednu doplnujici otazku - kde jste nakupovali? Snad to mistni spravci nebudou brat jako skrytou reklamu ;o) Ja uz si cca 2-3 tydny dopisuju s OG a Lenovem ohledne T400 s LED podsvicenim. Standartne se u nas nenabizi, Lenovo mi ji nabidlo na objednavku pres dealera, ale zatim se s OG teprve snazim vymamit nejake podminky pro dodani. Pokud to takhle pujde dal, vidim to na T500 (coz byla moje puvodne prvni volba, ale cekal jsem, jestli treba nepridaji LED v nejakem rozumnem rozliseni - ne WXGA), ktera je v CR dostupna pomerne rozumne.

BillyThePilgrim
občas něco napíše
Příspěvky: 6
Registrován: 12 lis 2008 18:37

Příspěvekod BillyThePilgrim » 12 lis 2008 22:29

PS zapomel jsem na ty profily - spletl jsem se, nebylo to na T500, ale na T400. Diskuse je k nalezeni na: http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=291679

Zkus se zeptat/googlit, predpokladam, ze totez bude existovat i pro T500.

Jeste pro Warhawka:
T400 nebo T500 je presne muj vyber ;o) Dell jsem v podstate vyradil (pry tam je problemu s OS jeste vic a navic jeste neco s HW - chlazeni grafiky atp.).

OS taky nediskriminuju. Sice to nerikas, ale tusim, ze legalnim OS myslis MS AA licenci pro studenty IT (taky jsem do toho kdysi mel pristup ;o). Nejakou verzi Windows asi potrebovat budu tak jako tak, ale neni pro me rozhodujici, jestli to bude XP nebo VISTA. Je mozne, ze tam nakonec naperu jenom Linux a nejake Winy budou jenom ve virtualizaci - to se jeste uvidi. To ze nefunguje online prepinani grafiky me az tak nepali (ono to pry nekdy poradne nefunguje ani v tech VISTAch). Stejne predpokladam, ze to budu prepinat jednou za uherskej rok kdyz budu chtit (resp. mit cas) spustit nejakou hru nebo delat neco s grafikou. Predpokladam, ze vetsinu tech problemu s OS Lenovo (pripadne ATI/Intel) casem vyresi updatem driveru.

Jakoob
guru
Příspěvky: 835
Registrován: 14 bře 2007 18:00
Bydliště: Kousek od Prahy

Příspěvekod Jakoob » 12 lis 2008 22:37

Nakup:
Koupil sem ho tak ze sem hledal na seznam.cz nejlevnejsi slusnej kram, stejne si dyztak do servisu zajdu sam. Vetsi dealeri me docela zklamali. Vystaveny vykuchany modely z lonska, nula informaci v hlave a chteli tak 5-7 tisic vic....

INTEL/ATI
Neni to tak easy. Pouzivam casto dokinu a ext. monitor pres DVI a na intel to nebeha.... ano ten ovladac na XP ci Linux by bodl...
Z61m -> T500 -> X220 -> MBPro 13 -> XPS 15 -> MBPro 13


Zpět na „notebooky Lenovo (dříve IBM)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů