Toshiba Qosmio F50

notebooky Dynabook a Toshiba (Satellite, Portégé, Tecra, Qosmio, Libretto) a vše kolem nich
Zdenny7
píše často
Příspěvky: 125
Registrován: 09 lis 2007 12:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod Zdenny7 » 25 led 2010 21:09

Ahoj, už dlouho jsem na tomto foru nebyl, ale rád bych se tu s Vámi o něco podělil. Je to jen můj poznatek, ale věřím že by to někomu mohlo pomoci.

Mám radu pro všechny kterým se notebook přehřívá - rada je velmi jednoduchá, a to pravidelně (minimálně 1x do 2 měsíců) notebook profukovat (např. stlačeným vzduchem, kompresorem) přes větrák, velmi se tam usazuje prach v mřížkách kudy by měl teplý vzduch odcházet a to pak způsobuje brutální přehřívání a až vypínání.

Mluvím z vlastní zkušenosti, ještě nedávno (asi tak rok po tom co jsem si notebook koupil) se mi pravidelně stávalo, že v klidu měl notebook 75°C a při hrách (jako Call of Duty 4, World of Warcraft atd.) měl teplotu i 110°C a pravidelně se vypnul. Radši jsem ho potom co se to párkrát opakovalo donesl na reklamaci, protože jsem se bál že odešlo buď chlazení nebo grafická karta, nebo brzy odejde ... Poté co si mi vrátil z reklamace, mi řekli že byl jen velmi zanešen prachem a že mi ho profoukly, že tentokrát to mám zadarmo ale jinak se na to záruka nevztahuje.

Moc sem jim nechtěl věřit, že by to bylo tím ale opravdu to tak bylo, neboť teplota velmi klesla. Zároveň jako pomocné opatření mám zadní podložky na kterých notebook stoji podloženy asi 3 cm vysokými dřevy (použit se muže cokoliv - krabičky od cd, krabičky od kancelářských sponek atd.) takže je notebook celkově nadzvednut a lépe proudí vzduch k větráku - mimo jiné se i na něm lépe pracuje když je mírně nadzvednut, je to lepší pro prsty. Není potřeba vůbec žádná podložka.

A poslední co je podle mě taky velmi důležité jsou ovladače. Mám stažené ovladače z Laptopvideo2go konkrétně 185.20 pro Visty 32bit. Nejedná se momentálně o nejnovější ovladače, ale jsou rozhodně novější a lepší než původní od výrobce. vyzkoušel jsem jich několik, ale zvolil jsem tyto právě kuli teplotě, která je s nimi vcelku nízká oproti jiným z Laptopvideo2go, které jsem zkoušel. Výkonnostně mi stačí, tzn. nic se mi neseka a vše mi jede krásně na co možná nejvyšší detaily, takže nemám potřebu tam cpát novější ovladače, které mi maximálně jen zvyšovali teplotu.

A to poslední co bych k tomu řekl tak teď co tohle píši, mám otevřen jen prohlížeč asi ze 7 otevřenými panely tak mám teplotu 45°C. Při hrách mám max. do 80°C ale spíše tak primérně kolem 75°C.

Notebook profukuji každý 2 měsíce kompresorem a vždy se vyfoukne obrovské množství prachu, až se divím kde se tam bere když ho mám jen pořád na stole a nikam ho nenosím (na nošeni mam netbook).

Snad to bude někomu, kdo má také problémy s obrovskou teplotou a vypínáním, jako jsem měl dříve já přínosné.
Toshiba Qosmio F50-108 / Intel® Core™2 Duo P8400 2,26Ghz, 3GB DDR2 800Mhz, 320GB 5400 rpm, 9700M GTS 512MB DDR3, Vista Home premium

Asus EEE PC 1000H / I-Atom N270, 10" WSVGA, 1GB, 160GB, WF, BT, CAM, 6-čl. baterie, XP Home CZ

superrman
občas něco napíše
Příspěvky: 7
Registrován: 09 srp 2009 14:11

Příspěvekod superrman » 26 led 2010 13:24

No, ja jsem ho profouknul vysokotlakym vzduchem a GPU vetrak KO.. takze, co ted? :X .. mam na to zalezene zvlast tema, tak kdyztak prispevky tam, prosim. Diky poznamky, ze sem debil si prosim nechte, ja to o sobe a tim ze sem to naivne profoukl vysokotlakym vzduchem, vim.

Zdenny7
píše často
Příspěvky: 125
Registrován: 09 lis 2007 12:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod Zdenny7 » 26 led 2010 14:06

Zvláštní, já jak sem říkal tak sem notebook taky profukoval kompresorem co použivam na nafukovani pneumatik aut, takže taky velkej tlak a v pořádku všechno. Smamozřejmě sem ale "pistol" od kompresoru namířil na větrák z asi 20cm vzdálenosti a ještě pod úhlem asi 30° abych simuloval výfuk ven. Rozhodně bych nedoporučoval namířit vzduch přímo z blízkosti a ještě kolmo na větrák.

Jinak pokud doopravdy odešel tak je jediná pomoc a to buď reklamace nebo servis.
Toshiba Qosmio F50-108 / Intel® Core™2 Duo P8400 2,26Ghz, 3GB DDR2 800Mhz, 320GB 5400 rpm, 9700M GTS 512MB DDR3, Vista Home premium



Asus EEE PC 1000H / I-Atom N270, 10" WSVGA, 1GB, 160GB, WF, BT, CAM, 6-čl. baterie, XP Home CZ

superrman
občas něco napíše
Příspěvky: 7
Registrován: 09 srp 2009 14:11

Příspěvekod superrman » 26 led 2010 21:31

namiril jsem ho asi z 3cm vzdalenosti .. co uz, za blbost se plati.. Aaa jeste abych pridal prispevek k display, me zacal poblikavat asi po 4 mesicich, nejak jsem to neresil .. po pul roce se zacal uz i vypinat, ale bohuzel jsem to stale neresil a uz mam notas pres rok a je to silene co chvilu se display vypina.. a ted do toho vetrak, jsem zvedavy, co mi k tomu na reklamacce reknou

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 26 led 2010 22:12

pro příště je dobré větráček něčím šprajcnout, ty vysoké točky, které vzniknou velkým tlakem vzduchu, mu můžou zničit ložisko, nebo spálit motorek, což se zřejmě stalo.

reklamaci zkus, třeba to uznají jako odešlý větrák
kazdy velky byk byl jednou tele
Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

Da_Vinci
píše často
Příspěvky: 235
Registrován: 26 led 2010 00:46

Příspěvekod Da_Vinci » 27 led 2010 01:55

Spolu s tím displayem to uznaj v pohodě jestli je to slušnej servis.Pokud se ti tam neseklo cizý těleso tak nemůžou ani poznat proč se tak stalo.Jinak lepší a bezpečnější je rozebrání než to takhle profukovat.Ale koukám,že ten display je nějaká slabinka Toshiby

dolph
občas něco napíše
Příspěvky: 83
Registrován: 01 úno 2009 20:48

Příspěvekod dolph » 27 led 2010 12:11

no jak se rozebírá tohle qosmio??nemůžu to nikde najít....
Qosmio F50-108

superrman
občas něco napíše
Příspěvky: 7
Registrován: 09 srp 2009 14:11

Příspěvekod superrman » 27 led 2010 23:43

Lopatky se z toho ventilatorku urvaly a chrasti po celem notasu, to by se asi samo neudelalo :-X tududum dum:D

dolph
občas něco napíše
Příspěvky: 83
Registrován: 01 úno 2009 20:48

Příspěvekod dolph » 28 led 2010 09:45

tak to nasere.zřejmě si vytvořil otáčky podobné tryskovému motoru.příští ventilátor jedině z titanu a nebude problém :P


mám na tebe prosbu-až to přineseš z opravy,tak se ozvi-potřeboval bych vědět,jestli jeden ze šrouků je pod tou nálepkou s výrobním číslem noteboku(a tu nálepku propíchli aby se dostali ke šroubku) a nebo pod ní žádný šroubek není...
taky se mi to začívá hřát více než kdysi-vysávám sice pravidelně,ale mám obavy,že to úplně nestačí a chtělo by to rozborku..
mám ještě půl roku záruku a nechtěl bych o ní přijít,ale z druhé ztrany nechci noťas pomalu upékat a tím zbytečně snižovat jeho životnost...

PS:pokud tohle čte někdo,kdo už noťas v servise mněl mohl by mi pls odpovědět...
Qosmio F50-108

dolph
občas něco napíše
Příspěvky: 83
Registrován: 01 úno 2009 20:48

Příspěvekod dolph » 02 úno 2010 09:43

to mi neříkejte,že nikdo neví,jak se do něj leze.. :evil:
Qosmio F50-108

dolph
občas něco napíše
Příspěvky: 83
Registrován: 01 úno 2009 20:48

Příspěvekod dolph » 04 úno 2010 14:05

takže si odpovím sám.
na noteboku žádné "plomby" nejsou,stačí vyšroubovat šroubky ze zadní strany ,pak vyloupnout lištu nad F klávesmi,pod ní jsou 2 šroubečky co drží klávesnici a pod klávesnicí zase 1-nebo 2 šroubky.a to je celé,pak už je to jen zacvaklé do sebe-takže opatrně rozcvaknout a nezapomenout poodpojonat drátky,která vedou do horní části víka.

vnitřek byl jen lehce zaprášený,takže v prachu problém asi nebyl,sundal jsem tedy chladiče z grafiky i procesoru-dal jsem novou pastu a dále jsem trošku srovnal umístění chladičů lehkým přihnutím headpipe(grafika i procesou mají vlastní hadpipe a na koncích umístěné žebrování přes které fouká ventilátor vzduch v pořadí-ventilátor-cpu-vga.ve výrobě se s tím moc neserou,takže chladiče nebyly v zákrytu a byly mezi nimi i dost velké mezery,což zhoršovalo proudění vzduchu a část se ho vracela zpátky k sání ventilátoru a vůbec se zbytečně motal v celém prostoru..)


výsledek je cca 15°C dolů na vga,10°C na cpu a 5°C na hdd-takže spokojenost.

(burn vga 77°C,cpu 55°C,hdd 40°C)

no a co způsobovalo přehřívání??asi od všeho trochu,ale nejvíve se přikláním ke staré a vysušené teplovodící pastě(chladiče jsou na čipech pouze přitlačeny pružinkami přes šroubky a při manipulaci s notebokem dochází k jeho lehkému kroucení,při tom se i lehce pohybujou chladiče na čipech) vyschlá pasta se už pak hůř usazuje,trhá se a špatně odvádí teplo.
Qosmio F50-108

DaAnimal
občas něco napíše
Příspěvky: 19
Registrován: 07 říj 2008 21:53

Příspěvekod DaAnimal » 04 úno 2010 16:39

Ahoj, který program používáte na měření teploty v Notebooku?
Toshiba Qosmio F50-108 / Intel® Core™2 Duo P8400 2,26Ghz, 3GB DDR2 800Mhz, 320GB 5400 rpm, 9700M GTS 512MB DDR3, Vista Home premium

dolph
občas něco napíše
Příspěvky: 83
Registrován: 01 úno 2009 20:48

Příspěvekod dolph » 04 úno 2010 18:54

měřím ve SPEEDFAN,malinký prográmek,zdarma a kreslí i grafy,takže se můžeš kouknout zpětně na teploty..(za cca 5 minut zpět)
Qosmio F50-108

LosKarlos
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 10 led 2010 13:05

Rozebrání notebooku

Příspěvekod LosKarlos » 04 úno 2010 19:51

Tak jsem vám to našel lidi :-)

Na irisvista.com najdete návody jak rozebrat skoro všechny notesy od TOSHIBY. F50 tam bohužel není, ale stačí se držet návodu na Satellite A300 a A500, ty jsou v podstatě podobné nebo můžete zkusit Qosmio X300, ten je vlastně stejný. Já sám jsem svůj notes úplně nerozebral protože jsem se bál abych něco neurval nebo nezlomil, ale jinak mi ty návody hodně pomohly.

Tak přeji hezké rozebírání.

superrman
občas něco napíše
Příspěvky: 7
Registrován: 09 srp 2009 14:11

Příspěvekod superrman » 06 úno 2010 10:59

dolph >

oo tak to je skoda, zes mi nevyfotil grafiku, heatsink s vetrakem.. dost by se mi to hodilo, treba se nekde da koupit vrtulka o stejnem prumeru, nebo tak neco.. protoze moje chladici podlozke problem resi jen v pripade, ze s notasem brouznam na netu popripadne sluduju film.. ale hry v zadnem pripade, 2 minuty gta4 a 86°C a valilo to furt nahoru no coz je uplne jasne, kdyz mam v hajzlu lopatky vrtulky na gpu


Zpět na „notebooky Dynabook (dříve Toshiba)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů