notebook prace/grafika/hry

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
Areon
píše často
Příspěvky: 163
Registrován: 05 úno 2013 10:31

Příspěvekod Areon » 07 úno 2013 16:21

To video moc neberu, protože tam není psáno jaký to je konkrétni model grafiky. Píšou serie 7xxx což nesnáším když někdo napíše k popisu videa něco takového, protože rozdíl mezi příkladně Radeonem 7570 a Radeonem 7970 je propastný, nikde jsem se nedočetl s jakým konkrétním modelem to testují. První číslo (7xxx) zleva označuje totiž jen ročníkovou verzi grafiky, druhé číslo označuje hlavní výkonovou řadu (x9xx) a poslední 2 čísla označují typ v rámci dané výkonové řady (xx70). Z hlediska výkonu je vždy nejdůležitější to 2 číslo zleva (x9xx), jednoduše řečeno čím větší druhé číslo tím větší výkon. Příkladně AMD Radeon 7690m je méně výkoný než Radeon 7730m, a 7770m je zas výkonější než 7730m, ale méně výkoný než 7850m atd., atd.

Záleží jestli by se jednalo jen o 3D výkresy nebo něco náročnějšího s profi videomodelováním. Pro běžné použití v AutoCadu stačí průměrný výkon hravě , mám na mysli grafiky GT 650m, nebo HD 7770m od AMD natož 7970m. Opravdu by to musely být extrémně náročné věci aby se to takto trhalo. V tom videu to popisují a ukazují proto aby odlišili tyto 2 typy grafických karet a podle toho zvolili vhodný způsob, je to prezentace na nějaké výstavě typuju.

Můj názor je ten, že s žádným NB který bude mít GPU minimálně na úrovni Nvidia GT650m nebo AMD Radeon 7770m nebude strádat .
Nepříde mi , podle toho zadání článku, že by hledal něco pro extra náročnou práci s videomodelováním. Já to pochopil tak že se bude jednat o běžnou práci v Cadech, na což stačí každý průměrný NB a to ne že by na tom nějak trpěl, ale stačí na to bohatě.
Naposledy upravil(a) Areon dne 07 úno 2013 16:54, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 07 úno 2013 16:44

Ze slov "top of the line" odhaduju, že testovali to nejvýkonnější. Nicméně mysli si, co chceš, výrazně vyšší výkon Quadra/FirePro v podobných aplikacích není žádná novinka a všude je o tom napsáno tak moc, že je až ostuda se o tom ještě vůbec přít v diskuzích.

Realita je taková, že 7970 nedá tolik výkonu, co průměrné Quadro. Když jsem naposledy testoval mainstream Quadro bylo 4,5x výkonnější v CADech (v průměru Catia, SolidWorks, Maya a další dle SPEC) než mainstream GeForce se stejným jádrem. Naopak proti stejné GeForce byl hi-end Radeon v herním notebooku výkonnější jen asi 2x.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Areon
píše často
Příspěvky: 163
Registrován: 05 úno 2013 10:31

Příspěvekod Areon » 07 úno 2013 16:56

Ale nemyslím si že ten článek je psaný v tom smyslu, že hledá top pro videomodelování. Mně to příde že má na mysli běžnou práci s 3D cady na což stačí každý průměrný NB bohatě.

EDIT: Já neříkám že je výkonější, Mně se jen zdálo divné, že místo toho aby napsal Radeon 7990 napsal top-of-the-line Radeon HD 7000 Series což je trochu zbytečně dlouhý slovní výplod s nepřesným výkladem

Mně osobně stačí ten muj starý Acer na AutoCad. Otázkou je co a jak ten člověk využije. Protože za tu cenu by mohl koupit notebooky hravě i 2 a jeden dát dětem.

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 07 úno 2013 18:30

Areon: Preto som pisal o tej narocnosti prace a pouzivatela. Nebavime sa o top modelovani. Skor 30tisic je na workstation rozpocet na lowend az nizsi mainstream. 8470w/8570w su notebooky urcene standardne na beznu pracu v CADoch s tym aby tu beznu pracu zvladali zastat 4 roky co je bezny cas za kolko velke firmy vymienaju notebooky. Najslabsie konfiguracie 8470w/8570w su za cca 30tisic (alternativy od Dellu/Fujitsu/Lenova su drahsie). Highendove Quadra/FirePro grafiky, ked by sme sa chceli bavit o top, stoja 30tisic same o sebe.

Moje posty boli o tom, ze 7970M (a v kombinacii s AMD cpu) nie je vhodna na CADy, bud stacia lacnejsie alternativy alebo su za podobne peniaze uz k dispozicii alternativy na CAD lepsie ale zas na ukor hier a treba si zvazit priority a naroky a podla nich sa rozhodnut. Ak kupi detom na hry MSI s 7970M tak urcite aspon par tyzdnov (?) bude najlepsi otec na svete :) ale bude to za cenu kompromisov pri praci v CADoch. V pripade, ze sa v CAD-e nerobia narocnejsie veci a deti nemusia mat highend grafiku na hry tak ozaj staci nejaka ta Nvidia Kepler grafika (640M+) alebo AMD GCN (7730M+) na CAD aj na hry.

To spominane video je zo SolidWorks World 2013 zo stanku AMD. Radeon bol s najvacsou pravdepodobnostou HD 7970 (2048 SP), ak pogooglis mozno najdes co konkretne to bolo. Pochybujem, ze to bol dual gpu HD 7990 lebo dual gpu sa afaik v CADoch prakticky nepouziva. Najslabsi mainstreamovy FirePro W5000 je postaveny na cistatocne vypnutom jadre Pitcairn z HD 7850 alebo 7970M (768 SP u W5000 vs 1024 u HD 7850 vs 1280 u HD 7970M). Nema dokazovat fakt, ze ISV certifikovane grafiky su v CADoch lepsie ako ich herne ekvivalenty (toho je fakt plny internet) ale skor vizualizovat rozdiel cisiel z benchmarkov na videu. Ten rozdiel v supporte (ISV certifikacia, resp. servisna podpora business vs consumer notebooky) sa tak jednoducho vizualizovat neda. :)
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

j_m
píše často
Příspěvky: 348
Registrován: 11 kvě 2009 10:33

Příspěvekod j_m » 08 úno 2013 09:04

Ale aby sme to uviedli na pravu mieru, tak MSI GX60 nie je vyhodny ani na hry ani na Cad. Ta recenzia na DDworlde nema vypovednu hodnotu, kazdy kto sa pohybuje v tejto oblasti nejaky ten rok uz davno vie, ze DDworld je naneobjektivnejsi magazin nardrziavajuci AMD.
Treba si pozriet recenziu tu:
http://www.notebookcheck.net/Review-MSI ... 283.0.html
A hned zistime, ze ten AMD procak tu 7970ku neskutocne brzdi. Niektore hry narocne na CPU nie su hratelne ani v rozliseni 1366x768 (Assasins Creed 3, Guild Wars 2, novy Hitman ...). V tychto hrach vykon toho notebooky klesa na uroven noteboku s Intel + Geforce GT650M, ci dokonca na uroven integrovaneho radeonu 7660D. Co su noteboky s polovicnou cenou. Inzineri z MSI tu spravili chybu, hociaky Intel Core i3 by dal lepsi vykon v hrach.
Bezne Radeon HD 7970M & Intel-Quad-Core dava v priemere o 60% vatsi vykon ako v tomto notebooku, takze aj ked ma MSI GX60 dobru cenu, je na hranie hier nevhodny, ovela lepsie v pomere cena/vykon na hry vychadza Lenovo Y500 s 2xGT650M a i5, ktory je este lacnejsi. Ale ten nebude idealna volba na Cady, nakolko tam sa nevyuzije SLI.
Lenovo Thinkpad T530, 15.6" HD+, Core i7 3610QM, 256GB SSD Samsung 840 PRO, NVidia NVS 5400M ... + dock + 24" 1920x1200 LCD Samsung
Lenovo Thinkpad T400 14" + dock
HP Probook 4330 13.3"
MSI EX623X 16"
Dell D410 12.1" + dock
Dell CP M233
...

Areon
píše často
Příspěvky: 163
Registrován: 05 úno 2013 10:31

Příspěvekod Areon » 08 úno 2013 09:59

Osobně jsem hrál na svým NB ze zmiňovaných her jen Guild Wars 2 a ta hra v době kdy jsem ji hrál byla strašně zle vybalancovaná, ve WvW klesala fps kde se pohybují stovky hráčů jak kámen i na velmi silných sestavách, já jsem na svým MSI musel snížit rozlišení aby mi to fps nekolísalo a poté co jsem hodil navíc stínování ma dedium mi fps neklesalo pod 50, ale na full HD jsem měl spomalenou odezvu (delay). Na to nadávalo mnoho lidí v debatách, nevím jestli se jim to podařilo už vybalancovat, již tu hru nehraju :-) .

Je pravda že 650m SLI ho trufmne, alespoň papírově, to byl dobrý krok s touto grafikou v tom Lenovu, však on trumfne podle notebookchecku ve hrách i NB s I7 v kombinaci s Geforce GTX670m.
Ono příkladně BF3 to MSI s tím AMD A10 hravě zvládne na ultra. Záleží jaká hra no.
Ale je pravda, že cena x výkon je u toho Lenova lepší. Ikdyž optická mechanika údajně bude k dispozici až za 2 měsíce. Zatím není.

Edit: Mně by však zajímalo jestli není to SLI s GT650m přechválené - přeceňované, osobně totiž nemám s SLI žádné zkušenosti, avšak mnoho lidí v debatách píše, že je lepší si pořídit NB s jednou výkonou grafikou např. GTX 670m než 2x GT650m, prý to v některých hrách dělá problémy a synchronizace grafik údajně né vždy funguje jak má a dělá to problémy. Ta cena těch NB se mi totiž zdá nějak podezřele nízká na výkon který to údajně má.

j_m
píše často
Příspěvky: 348
Registrován: 11 kvě 2009 10:33

Příspěvekod j_m » 08 úno 2013 11:59

Ono mechaniku do toho Lenova Y500 staci poriesit externe cez USB za 1000kc. A co sa tyka SLI, tak tato technologia ma urcite nevyhody, hlavne v starsich hrach nefunguje dobre (ale v starsich hrach staci druhu grafiku vypnut a vykon je dostatocny aj tak). Este sa s SLI spomina problem tzv. Micro-Stutteringu, co su velmi mierne mikro lagy, ale tento problem som zatial v recenziach na Y500 nevidel, ze by sa vyskytoval.
Lenovo Thinkpad T530, 15.6" HD+, Core i7 3610QM, 256GB SSD Samsung 840 PRO, NVidia NVS 5400M ... + dock + 24" 1920x1200 LCD Samsung

Lenovo Thinkpad T400 14" + dock

HP Probook 4330 13.3"

MSI EX623X 16"

Dell D410 12.1" + dock

Dell CP M233

...

petricek
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 11 úno 2012 17:45

Příspěvekod petricek » 10 úno 2013 20:57

prave balanc mi u toho dellu prisel cca zajimavy cena/vykon/co chci
problem jen ze co uprednostnuji u toho levnejsiho neni a zas ten drahej podle me ma veci zbytecne (3D zobrazeni, BD vypalovacku)

u sitovky nvm zda staci 10/100

k tomu ze CAD sputis na slabejch PC jo nic nerikam, zanemj modeluje v inventoru na netbooku na externim monitoru :) sice kdyz to pousti si jde na kafe ale co

CAD -> ja myslim praci v 3D to ty 2D produkty mi osobne docela vadilo nastaveni ze to spoustelo normal GPU v NB zbytecne :)

vzhledek k tomu, ze na 100% nvm k cemu ten NB bude slouzit za nejaky cas volim spise HW co zvladne cca totez co dnes i za nejakou dobu (tim nemyslim nove hry na ultra detaily) ale doufam ze CAD atd moc stupnovat narocnost nebudou

co jsem ted resil byl rozdil disk 7200 otacek / tento disk a SSD disk na OS/ disk 5600 ci ja kto je otacek -> co jsem tak cetl tak ten SSD je vyrazny boost ja osobne ho nemam tak nemam zkusenosti

o stanicich jsem uvazoval, ale pokud jsem hledal v sestavach o mych HW pozadavcich tak jsem nic moc v cenove priznivejsi relaci nenasel preci jen co se neutrati za NB se da investovat i jinam

pozadavek jsem dostal jen na to co je v topicu a 17" velikost max ze by jeste 15,6" snesl osobne mam 15,6 a docela v klidu

klavesnive na NB urcite to je o vyzkouseni ja mam DELL a klavesnice v klidu myslim si ze rozhodne mam radsi normalni klavesnici nez aby mi tam vecpali numerickou (kterou si myslim uz docela dobre ovladam mimo blok na boku klavesnice kdyz vetsinou jsem na NB kde ji nemam) tezko rici momentalne vyberu asi par kousku a pak nejaky showroom ci nejaka prodejna a kouknout na to, nemusi to byt urco presne HW to co chci ale vyzkouset se to musi :), jestli jsem neco necetl omlouvam jsem ale o vikendu jsem nejak nemel moc casu a dneska uz nejsem schopny cist :) dekuji moc za tipy a zitra vecer to projedu :)

petricek
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 11 úno 2012 17:45

NB dell inspiron

Příspěvekod petricek » 10 úno 2013 21:04

http://www.czc.cz/nb-dell-inspiron-se-7 ... 48/produkt

k tomu aby to bylo pohromadde sem dam jeste me predstavy a pozadavky na konkretnim NB

sestava atd viz odkaz

tak procesor asi OK

OS: win8 no dobre :) bral bych i jiny pripadne bez OS doma se mi vali jedna volna licence na 8 i 7 :) takze celkem toto by m ibylo jedno

grafika: mno tam moc nvm podle me by stacilo 1GB samostatne pameti konkretne o tomto cipu toho moc nvm ale podle toho co jsem zazival na stolnim PC doufam ze Nvidia z toho ovladacemea dokaze vymaknout vice nez AMD :)

monitor: 3D zobrazeni zbytecnost, 17 podminka

Optická mechanika/Pevný disk - myslim si ze bluray by nebyl potreba
ten disk velikost je asi celkem jedno urcite 500 a vyse rekl bych ze ten SSD disk tam neni na skodu

2 roky Next Business Day On-Site Service asi plus :)

k te sitovce co tam je asi viz vysse nvm moc jestli by byl patrny rozdil mazi 10/100 a 10/100/1000 mam pocit ze k tam rychle siti jen tam pripojeni nesezeneme a to ani v praci :)

Areon
píše často
Příspěvky: 163
Registrován: 05 úno 2013 10:31

Příspěvekod Areon » 10 úno 2013 22:10

Ten NB co si postnul se nevyplatí podle mně. Je velmi drahý na to co má v sobě.
NB o tomto výkonu se dá sehnat od 22 000 kč.
zde pár NB o podobném výkonu, se 17,3" displejem a s lepší cenou:
1) http://www.alza.cz/acer-aspire-v3-771g- ... 363493.htm
2) http://www.alza.cz/msi-ge70-0nc-258cz-d378072.htm#popis
3) http://www.alza.cz/asus-n76vz-v2g-t1239h-d387439.htm

Co se týká grafiky je jedno jestli je od AMD nebo Nvidie, jedná se o konkrétní výkonovou třídu grafiky. Jak Nvidia tak AMD mají velmi výkoné grafické karty, v minulosti byly problémy s ovladači u AMD karet, ale to už je doufám doba minulá, občas u nových NB s grafikama AMD je třeba je manualně aktivovat (NB jede na integráč), ale to je tak všechno.
Ani velikost paměti grafiky není zdaleka to nejdůležitější na co se dívat při jejim výběru, je to velmi matoucí informace, která o její rychlosti nic nevypovídá.

petricek
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 11 úno 2012 17:45

Příspěvekod petricek » 11 úno 2013 13:28

hezke kouskz acer a asus pdole me maji pomalej disk na praci by tio mohlo byt znat nemam vlastni zkusenost ale tipl bych ze pri praci s ukladanim/kovertovanim by mohl byt pomalejsi kdyz maji jen 5400 otackove disky

to MSI vypada zajimave jeste ho zkouknu tam je to o te jejich klavesnici a to nejprve budeme muset zajit do showroomu zkouknout, ale urcite uz cca vim po cem asi tak koukat

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 12 úno 2013 10:41

řešit dnes pomalost HDD je zbytečné, když ceny SSD jsou již na velmi přijatelné hranici
X301 - "WKS"
T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)
past: X220,T420,T400,X60,X31....

petricek
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 11 úno 2012 17:45

Příspěvekod petricek » 12 úno 2013 17:43

tjn u stolniho bych nemel problem menit atd. ale u NB bych se docela bal na neco tam sahnout, zkusenosti v tom nemam zadne u toho co mam snad ani nvm kde se to da rozdelat sroubky asi budou nekde hezky schovane :)

Areon
píše často
Příspěvky: 163
Registrován: 05 úno 2013 10:31

Příspěvekod Areon » 13 úno 2013 08:29

Sám rozdělávat nový NB je ten nejblbější nápad ze všech blbých nápadů, v momentě porušení plomb na šroubech okamžitě padá záruka :-)

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 13 úno 2013 09:08

Nejblbější ze všech blbých nápadů je ten tvůj blábol tady, bez urážky.

Záruční plomby jsou blbost ! Pokud ti nic neponičíš tak záruka běží dál. To bych musel notebook posílat každý 3 měsíce do servisu na vyčištění za nelidské peníze... To bych si nemohl vyměnit HDD, SSD, RAM, WiFi, atd.

U Lenova jsou to díly které se značí FRU co a jak si najdeš už sám ;)
X301 - "WKS"

T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)

past: X220,T420,T400,X60,X31....


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 69 hostů