Acer Aspire 1600 - chlazení

notebooky Acer (Aspire, TravelMate) a vše kolem
nu3j3
občas něco napíše
Příspěvky: 29
Registrován: 02 bře 2007 18:20

Acer Aspire 1600 - chlazení

Příspěvekod nu3j3 » 25 kvě 2007 22:46

mám dotaz na všechny vlastníky aspire 1600 (možná i ostatní jestli budou vědět)
zdá se mi že mi hodně ale opravdu HODNĚ špatně chladí muj noťas tak sem ho rozebral vyčistil, dal tam novou teplovodivou pastu ale pořád nic a pak mě napadlo že byl vlastně na výmněně chlazení a proto mám tadyten dotaz. mám v noťasu DVA otvory z kterých vychází horkej vzduch
a to tadyObrázek

a tady Obrázek

je to normální že to de ze dvou míst? mě se zdá že ne protože tam kde to vychází ze zadu to nemá co chladit. nemůže se mi třeba otáčet větráček do blbího směru otáčí se protisměru hodinovích ručiček..
Obrázek

tam kde je ta kratší měděná část tak to nechladí "podle mě nic"
a tam jak je ta delší tak to chladí procák..
DIK VŠEM

bus

Příspěvekod bus » 25 kvě 2007 23:29

Ak sa točí vetrák proti smeru hodinových ručičiek pri pohľade tak ako na fotke tak to je správne, vlastne si neviem predstaviť dôvod prečo by sa začal točiť opačne, je to dosť nepravdepodobné ak nie nemožné. Nebude to tak že na jednom mieste ten vzduch vchádza a na druhom vychádza? Síce to sa mi zdá trochu ako blbosť, vzduch by mal prichádzať zospodu a nie zboku... anyway tie dve medené časti sú spojené čiže obe chladia to isté a síce povedal by som že procesor, grafickú kartu aj čipset zároveň, ono to na notebookoch býva všetko pospájané teplovodivými kovmi aby sa to dalo chladiť z jedného miesta. (Teda na notebookoch ktoré majú iba jeden ventilátor.)

EDIT: Pokiaľ sa ti prehrievá NB tak si zožeň nejaký program na monitorovanie teploty a zisti ktorý komponent je na príčine.

nu3j3
občas něco napíše
Příspěvky: 29
Registrován: 02 bře 2007 18:20

Příspěvekod nu3j3 » 26 kvě 2007 12:19

ne ne z obou stran vychazi horkej vzduch ven.. tak se mi to zdá divné. na tom prostřednim obrázku ta druhá díra podle mě natahuje..

bus

Příspěvekod bus » 26 kvě 2007 20:24

No hej môže byť, ten ventilátor musí vzduch ťahať zospodu... ale zase neviem, prečo by nemohli byť dva otvory? Ak máš s tým chladením problém tak fakt namerať že ktorý komponent má akú teplotu. Bohužiaľ ti neviem presne odporučiť aký program použiť, ja používam taký jeden špecializovaný na Dell notebooky a s Acerom skoro určite nezafuguje, no určite existujú aj iné... skús pohľadať vo fórach.

paja_cz
občas něco napíše
Příspěvky: 9
Registrován: 19 kvě 2007 10:25

Příspěvekod paja_cz » 26 kvě 2007 20:49

nasava zespoda, vyfukuje obema smery

nu3j3
občas něco napíše
Příspěvky: 29
Registrován: 02 bře 2007 18:20

Příspěvekod nu3j3 » 26 kvě 2007 21:30

ne ne ze spodu nenasává na 100% žádná díra tam neni.. asi ho zkusim rozebrat vyndat ventilátor a zkusit jesli pude na druhou stranu.. mě to vždycky u měření ukazuje jenom temp1 temp2 a hdd.. takze toho moc nezjistím.. :( ..

bus

Příspěvekod bus » 26 kvě 2007 22:55

Podľa mňa ten tretí otvor ktorý si spomenul vedie práve pod ventilátor - čiže to je zospodu ventilátora, len akurát nie zospodu notebooku :).

Aby si namiesto temp1 a temp2 videl niečo rozumnejšie, skús iný program, najlepšie nejaký špeciálne pre Acery.

nu3j3
občas něco napíše
Příspěvky: 29
Registrován: 02 bře 2007 18:20

Příspěvekod nu3j3 » 26 kvě 2007 23:38

nn ta díra vede ze zhora nad větráček ta díra u větráčku je nahoře..

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 26 kvě 2007 23:56

Podle mne tu řešíš nesmysl. Větráčky, které se používají v počítačích a noťasech, se nemůže jentak točit obráceně! Točí se vždy tak, jak jsou konstruované. Není možné, aby se sami od sebe roztočili na jinou stranu. Tohle není ani jako klasický stejnosměrný motorek s komutátorem, kde prohodíš póly a točí se obráceně, ani jako motor na střídavé napětí, kde se u určitých typů při nevhodném zapojení může klidně stát, že se rozběhnou obráceně.

Větráček se logicky skládá z rotoru a statoru. Rotor tvoří kolo s lopatkami, uprostřed magnetický prstenec a hřídelka. Stator je tvořen vlastní "kostrou" větráčku, která je uchycena v noťasu, kluzným či valivým ložiskem, dvěma cívkami, které se cyklicky spínají hallovou sondou (sonda reagující na magnetické pole) a pár okolníma součástkama. Cívky a hallova sonda jsou umístěné uvnitř magnetického pole magnetického prstence rotoru. Rotor se otáčí a hallova sonda podle magnetického pole cyklicky spíná jednu nebo druhou cívku. Důležité je však to, že hallova sonda nefunguje v obou směrech (nebo alespoň ne tak, jak je zapojená), takže větrák se točí vždy jen v jednom směru. Za další, je to polovodičová součástka, u které nelze zaměnit polaritu. Tudíž, když se připojí napětí větráčku obráceně (zamění se polarita), tak se větrák neroztočí. Docházíme tedy k tomu, že není možné, aby se větrák točil obráceně, pakliže tak nebyl navržen.

Dokonce ani u Aceru bych nepředpokládal, že by dokázali zvorat větrák... Ovšem celé tohle chlazení mi příjde dost podivně řešené...

Zkus vyfotit ještě spodek noťasu a označ nám místo, pod kterým je umístěn větrák.

bus

Příspěvekod bus » 27 kvě 2007 00:57

Aha no jasné, zhora, to ma ani nenapadlo, jejda :P. Ale hej, jimmyjames má pravdu, tým že znova rozoberieš notebook nič nezmeníš, vo ventilátore určite nie je problém. A keďže si čistil aj prach tak chyba asi nebude vo vetraní - ak sa pred tým NB takto neprehrieval tak existujú len dve odpoveďe: máš nejaký nový hardware ktorý tam pre tým nebol (nová RAM?) alebo máš nejaký nový software ktorý tam pred tým nebol - či už aplikácia kvôli ktorej sa ti prehrieva alebo nejaké systémové nastavenie ktoré zmenilo otáčky ventilátora. Nakoniec by som chcel dodať že musíš tiež vziať do úvahy že prišlo leto a tým pádom teplota NB o pár stupňov stúpne spolu s teplotou vzduchu - mne sa napríklad NB v zime prehrieva oveľa menej ako teraz v lete (blbé leto) :).

Peca-on-line
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1420
Registrován: 12 kvě 2006 14:02
Bydliště: Trutnov, ale teď spíš kolej v Brně

Příspěvekod Peca-on-line » 27 kvě 2007 01:03

Tady se člověk pobaví :lol:. Větrák se opravdu opačně točit nemůže jak tu precizně popsal jimmyjames. Teplý vzduch se skutečně vyfukuje oběma směry, nasává se středem (z pohledu 3. fotky zespoda). Ten menší kus mědi taky pomáhá chlazení protože je s tím druhým propojen přes heatpipe, kterou se do něj teplo rozvádí z toho většího kusu.
Asus A6T (Turion X2 1600Mhz@0,9V(800MHz@0775V)), 1GB RAM, nVidia Go7600(450/400(OC:500/420)), Vista Business MSDNAA)

Kajis
píše často
Příspěvky: 180
Registrován: 05 bře 2007 11:40

Příspěvekod Kajis » 27 kvě 2007 10:07

Se smějete ale mě se o tom větráku aj zdálo :D
HP530

nu3j3
občas něco napíše
Příspěvky: 29
Registrován: 02 bře 2007 18:20

Příspěvekod nu3j3 » 27 kvě 2007 12:47

mám problém hlavně s hrama hraju tak cca 5-10 minut a pak se hra stane nehratelnou.. prostě se ze 100fps stane 10-40 a opravdu se to nedá.. a navíc mi příde že se to stane vždy ve chvíli kdy se větrák víc rozjede.. jj nové ram mám ale i když sem je vyndal tak to pokračovalo potom sem přeinstaloval windows.. a taky pokračovalo a tak před půl rokem sem si sestavil domácí chladící podložku.. a už se to nestávalo.. mohl sem hrát klidně celej den.. a nic.. a ty hry hry který hraju opravdu nejsou tak náročny aby to nezvlád :counter strike 1.6 -
Windows: 98, 2000, ME, XP
Procesor: 200MHz
Paměť: 32MB RAM
Připojení k internetu

a u toho mívám po tech deseti minutach max..10-50

rád bych si třeba koupil novej větráček ale nemůžu ho nikde sehnat myslíte že by to pomohlo..?

nu3j3
občas něco napíše
Příspěvky: 29
Registrován: 02 bře 2007 18:20

Příspěvekod nu3j3 » 27 kvě 2007 12:48

jo a ještě fotky ze všech stran..

http://notebook.cz/__/,aktuality,recenz ... cenze.html

bus

Příspěvekod bus » 27 kvě 2007 15:31

Lol, tak to je PRESNE taký istý problém ako mám ja. Menil som RAM a odvtedy sa mi prehrieva, meral som to a vždy pri 60°C sa mi CPU prepne na nižšiu frekvenciu a treba čakať kým sa ochladí na 53°C. Už som skúšal hľadať pomoc tu na fóre ale nevydalo, plánujem kúpiť chladiacu podložku no zatiaľ nebol čas. Tiež mi to vadí kvôli CS 1.6 :), no našiel som riešenie, pri nižšom rozlíšení sa prehrieva menej. Vyskúšaj pri akom rozlíšení to začne chodiť tebe, u mňa je to pri 1152x864.

EDIT: Všimol som si že mám presne tú istú grafickú kartu ako ty takže tipujem že aj tebe by to malo pri podobnom rozlíšení behať. Najskôr to totiž bude záviseť od veľkosti grafickej pamäte.


Zpět na „notebooky Acer“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů