Baterie a jejich dobíjení

Veškerý hardware pro notebooky. CPU, RAM, HDD, CD, DVD, WiFi, Bluetooth, LCD ...
Rostakosta
občas něco napíše
Příspěvky: 1
Registrován: 12 kvě 2006 07:33

Baterie a jejich dobíjení

Příspěvekod Rostakosta » 12 kvě 2006 07:59

Nejdřív musím poděkovat za vytvoření tohoto fóra, pokud pomůže jedinému člověku již má svůj význam. Věřím, že bude pomáhat nám všem!

Před časem jsem žádal o informaci ohledně dobíjení baterií v notebooku. Jestli je pro baterii lepší ji nabít a vybít, nebo být nonstop připojen k síti. Ještě v listopadu mi baterie "vydržela" tři hodiny, v únoru již jen dvacet minut. Příčinou "skonu" byla tuhá zima - přenášení notebooku při mínus dvaceti stupních se mi nevyplatilo.

Takže, kdo máte jaké skušenosti s baterií a existuje firma která obnoví kapacitu baterie? Za odpovědi děkuji. [/b]
VAIO spokojený uživatel!

Návštěvník

Příspěvekod Návštěvník » 12 kvě 2006 09:50

slo o LiIon baterii? ... ty prej nemaj rady zimu :(

Návštěvník

Příspěvekod Návštěvník » 12 kvě 2006 11:15

Anonymous píše:slo o LiIon baterii? ... ty prej nemaj rady zimu :(


Ano, toto zjištění mne stálo 5.500,- Kč!! :D

Waxy
občas něco napíše
Příspěvky: 7
Registrován: 12 kvě 2006 11:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Waxy » 12 kvě 2006 14:11

Měl jsem podobný problém. Baterie mi psala při 69% úplné nabití a přestala se nabíjet. Částečné řešení se nachází v opětovném vybíjení a nabíjení baterky. Znamená to hodně používat notebook na baterku. Nemusí se vybít úplně... Procenta naskakují hodně pomalu, ale naskakují! No a rozhodně naubývají. Z 69% jsem to dokázal vytáhnout až na 90%. Měl by to být zaručený postup u baterek pro notebooky Acer...

S

Příspěvekod S » 12 kvě 2006 22:00

Souhlas. Asus k tomu ma v biosu i nabidku. Sam se o baterku v tomhle pripade postara a znovu ji zformatuje.

leon

format baterky

Příspěvekod leon » 12 kvě 2006 22:06

jo nektere notebooky to maji promo v BIOSu, ale takzvany "format" si kazdy muze udelat tim, ze necha baterii dojit az do uplneho vybiti (napr. ponechanim zapnuteho notebooku v BIOSu a cekanim az proste "spadne") a naslednym dobitim na 100% ... tak by mela jit baterie "ozivit" ... notebooky, ktere maji v BIOSu nabidku kalibrace baterie vicemene delaji to same, jen rikaji uzivateli kdy ma co delat .... nektere lepsi dokazi baterku tusim vybit i pokud je notebook zapojen do elektriky

cernakus

Baterie

Příspěvekod cernakus » 13 kvě 2006 00:23

Prosím v Biosu raději nevycucávat. Většina Li-Ion akumulátorů ma sice vlastní nabíjecí integráče, ale pokud ne tak baterku v lepším případě jen zničíte, v horším zničí i notebook(fyzicky).

Li-Ion akumulátor nemá rád ani zimu ani teplo. Pokud musíte NB přenášet ve velké zimě delší dobu, mám jedno doporučení - přenášejte notebook zapnutý. Pokud je to centrino, respektive notebook není mobilní přímotop(zejména NB s procesory rodiny AMD), tak se v batohu/tašce nepřehřeje, protože okolní zima jej uchladí. Týká se to však pro ČR docela extrémních teplot pod -15 stupňů. Li-Ion baterie mají skladovací teploty kolem -20 až 50 stupňů. Problém je, že i když je NB vypnutý, tak je aku zatížen což aktivuje nezvratné chemické procesy a poškozuje se.
Pokud máte jako já, notebook, co se nedá uchladit ani na stole, nezbývá vám, než přenášet aku a NB odděleně.

Je tu ještě problém z druhého konce - Li-Ion aku dost trpí, pokud je nabit na plnou kapacitu a je mu teplo. To jest, případ, kdy je NB v síti a aku je tak pořád nabit na 100% a vy přitom hrajete hru/stříháte video. V takovém případě leze teplota baterie nad 25 stupňů a to už docela vadí. Při více jak 50 stupních už úbytek max. kapacity uvídíte v reálném čase;-)

Takže doporučení - pokud vám mašina v bateriovém prostoru hřeje, vytahujte ji při provozu na el. síť.

No a ještě poslední rada, pokud to zvoráte a aku ztratí hodně ze své kapacity, není třeba kupovat novou od výrobce. 95% notebookových akumulátorů se skládá z tohodle:
http://www.gme.cz/index.php?action=deta ... pict=&jaz=
tudíž při troše zručnosti a minimálních elektrotechnických vědomostech lze aku rozdělat a tyto články vyměnit. ovládací IO měnit není třeba, takže celá sranda přijde na nějakých 700-1800 kč, to podle toho, za kolik je seženete a kolik jich tam máte(povětšinou 8 = 14,8V 4400mAh) . Jen chci dodat, že akumulátory jou lepené, takže aku při rozdělávání poškodíte, ale není to nic, co by sekundovka nebo chemoprén extrém nespravily.
Možná v ČR existují firmy, které dělají repas, ale nevím kolik si účtujou za práci, takže jsem si to raději udělal sám.

leon

Re: Baterie

Příspěvekod leon » 13 kvě 2006 21:11

cernakus píše:Prosím v Biosu raději nevycucávat. Většina Li-Ion akumulátorů ma sice vlastní nabíjecí integráče, ale pokud ne tak baterku v lepším případě jen zničíte, v horším zničí i notebook(fyzicky).
jezis co je tohle za fámu??? :roll:

cernakus píše:tudíž při troše zručnosti a minimálních elektrotechnických vědomostech lze aku rozdělat a tyto články vyměnit.
tohle je dobrej recerpt jak si nezkušený uživatel může odpálit celej notebook a ušetřené peníze tak rázem několikanásobně prodělat

cernakus

Re: Baterie

Příspěvekod cernakus » 14 kvě 2006 00:28

leon:

znáte princip fungování li-ion akumulátorů? Potřebujete nabíjecí/vybíjecí obvod, jinak pošlete aku při přílišném vybití do pekel. A kupříkladu u mobilů je dost často integrován do mobilu a nikoliv do akumulátoru. Může být, že nějaký výrobce typu Sony/Toshiba/IBM to udělá zcela stejně i u notebooku. Pak je však většinou řízen čipsetem a může při práci v biosu vybít akumulátor pod kritickou mez.

A co se týče výměny - doporučuji to pouze pro takové akumulátory, které mají vlastní řídící obvod. Pokud takový obvod má, tak záměna za stejné články nemůže notebooku nic udělat. Ale to byste měl při troše elektrotechnického vzdělání vědět. Jo a mimochodem, baterie je za řízeným zdrojem, takže odpálení desky téměř nehrozí...

no name

Příspěvekod no name » 14 kvě 2006 00:30

Nevim jestli by to šlo notebook ještě nevlastnim, ale nešla by baterie vyndat když je noebook zapojenej v síti? Popřípadě sehnat nějakou levnou baterku (třeba použitou) a tu nahradit za baterii, která je prozatim v dobrém kapacitním stavu.

leon

Příspěvekod leon » 14 kvě 2006 00:45

cernakus:
jak sam uvadite, je ridici cip soucasti baterie ... proto neni zadny duvod, proc by vybiti baterie v BIOSu melo byt nebezecnejsi nez v OS

Angelus
občas něco napíše
Příspěvky: 1
Registrován: 28 kvě 2006 09:02
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Angelus » 28 kvě 2006 09:27

no name: No on by u nových notebooků neměl být problém, protože aku by se neměl nabíjet, pokud neklesne pod nějaký 96 procent, ale to záleží na výrobci. Na druhou stranu, pokud je aku vyndaný z notecu dlouhou dobu, tak taky trochu ztrácí...
Asus A6Km, Turion 1.8Ghz,512MB Ram,80GB, GF 7200, 15,4 Crystalbright...ale proč sakra ta cihla nevydrží díl jak dvě a půl hodiny... =)

Tudor

Děkuji Leonovi za funkční návod na "uspořenou libru&quo

Příspěvekod Tudor » 24 črc 2006 09:11

Zrepasoval jsem vlastoručne baterku do HP OmniBook 5700. Je v ní 8 článků
http://www.gme.cz/index.php?action=deta ... pict=&jaz=
po 205 Kč.
Naštěstí šla dobře rozloupnout, ale i tak to byla hodina perné práce (a to jsem za mlada "fest bastlil" - pro neznalé - byl amatérský mechanik-elektronik). Nebo to bylo kombinací puntičkářství a opatrnosti při přemiéře....
V každém případě ten HP veterán vydrží po zformátování 3,5 hodiny "naplno".
Nový akumulátor se pohybuje okolo 6000,- Kč, že by někdo nabízel jejich repasi jsem nenašel.
Kdysi jsem nechával repasovat akumulátor do HP XE3, stálo to 3.500,- a moc dlouho nevydržel. Asi do něj dali starý liščí ocas a ebonitovou tyč.
Ještě jednou děkuji, jestli jste, Leone, z Liberce, zvu Vás na pivo

leon

Příspěvekod leon » 24 črc 2006 11:08

proc zrovna me na pivo? ;) ... ja prece tuto metodu zavrhoval ... urcite pro nezkusene ... Tobe to zda se vyslo ... jak pises jsi zkuseny amater :) a koupil si baterie SONY ... gratuluji a preji uspesny provoz mnoho mesicu :)

Tudor

Aj, to byl cernakus

Příspěvekod Tudor » 24 črc 2006 11:35

Překouknul jsem se u přezdívky/příspěvku.
Takže děkuji cernakusovi


Zpět na „Hardware“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů