Stránka 1 z 1

Přemýšlení o GPU

Napsal: 08 bře 2009 11:19
od Python.P
jen mě tak napadlo když se furt říká že silnější grafárny žerou víc šťávy z baterky a víc se zahřívájí tím pádem žerou ještě víc na chlazení.... tak jakým způsobem by pomohlo podtaktování grafárny a třeba i CPU selským rozumem vzato menší takt menší spotřeba, měnší zahřivání menší spotřeba na chlazení..... zatím sem to nemohl vyzkoušet ale na teoretické rovině a na základě fyzikálních zákonů by to mělo fungovat... btw čím větší teplota tím větší odpor ale v ntb to zas tak asi nehrozí páč je tam plno křemíkových polovidíčů
rád bych tohle téma s někým neak pořešil... dík

Napsal: 08 bře 2009 12:14
od Chlebovnik
Jistě, ale zase přijdeš o výkon. Při bežné práci (office, internet, filmy - ne HD) je samozřejmě nejlepší/nejšetrnější pracovat s podtaktovaným procesorem/grafikou. Ale ve hrách s tím nic nenaděláš, tam se nejvíc projeví konstrukce chlazení, a když je špatná, tak to holt bude topit.

Napsal: 08 bře 2009 13:18
od Python.P
tak to je mě jasný že při hrách budu potřebovat výkon ale na ten internet a kancelářskou práci by to mělo jít v klidu a hlavně se mě jedná v tomhle případě o výdrž

Napsal: 08 bře 2009 18:04
od vito45
GPU ani CPU nejdu podtaktovať a podvoltovať do nekonečne, pokiaľ viem pri veľmi nízkych hodnotách dochádza k nestabilite

Napsal: 09 bře 2009 13:13
od lexicon
Tak porad se muze podtaktovanim ve standardnim nastaveni napajeni dostat na polovicni takt procesoru i min a tim by se mela zravost dost snizit. Dalsima utilitkama (RMclock a pdobne) by se melo dostat jeste nize, ale tam uz se muzou objevit problemy s onou nestabilitou. Pokud ma Python dedikovanou grafarnu tak ta by se mela podtaktovavat automaticky pokud neni vytizena.

Napsal: 09 bře 2009 16:01
od Python.P
zatím žádnou grafárnu nemám spíš mě to jen tak napadlo a říkál jsem si že to prodiskutuju s ostatníma

Napsal: 09 bře 2009 17:41
od Michal27
Neda se to uz jen diky velikosti cipu, poctu shaderu etc.. Podtaktovanim sice nejaky stupinek das dolu, vydrz natahnes o par minut, ale nikdy se nedostanes s dejme tomu 9600GT na uroven 9300GS.

Napsal: 09 bře 2009 17:48
od cache
Myslim, grafiky principialne setria, ked sa nepouzivaju. Je to rozoznatelne aj na desktopovych, ktore pocas "idle" niektore aj takmer zastavia vetrak a az pri hrani sa "rozturuju". A vidno to aj na spotrebe, ak mas merac, ze pocas idle je to niekde inde ako pri plnom vykone.

Neviem ci sa zrovna podtaktovavaju, ale urcite vypinaju obvody, ktore nepotrebuju. Osobne si myslim, ze nepodtaktovavaju. Pridat podobny typ obvodov do GPU by ich zbytocne prekomplikovavalo a zdrazovalo a teda podtaktovavat ani nebudu..

Tak ci tak, na "onboardy" nebudu mat nikdy. Tie su sucastou mostikov, zatial co dedikovane maju kvantum obvodov navyse, takze proste musia zrat viac.. Kto chce hernu grafiku sa musi zmierit s tym, ze mu ten notas vydrzi menej. Alebo si kupit notas, ktory ma obe a prepina..

Napsal: 09 bře 2009 18:10
od swarm
Všechny grafiky se dnes umí automaticky podtaktovat. Třeba taková GeForce 9600M GT má v loadu 500 MHz a v idle ~150MHz. Obdobně se sníží i takt pamětí. Dokonce se vypínají i některé obvody.

Víc než výrobce z toho cíleně nevymačkneš, takže koupit lepší grafiku s tím, že se to pak při provozu na baterie nějak dodatečně ošéfí... to by nešlo.