Studentský NB do20tis., výdrž a média

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
PetaNg
občas něco napíše
Příspěvky: 21
Registrován: 17 lis 2008 14:51

Studentský NB do20tis., výdrž a média

Příspěvekod PetaNg » 15 čer 2009 17:51

Zdravím,
tady je "formulář":

Jaký je váš rozpočet?
Do 20 ticíc Kč. Lépe kolem 18 tis.

Jakou velikost notebooku preferujete?
Asi standardní. Vyhovoval by mi lehký NB s dlouhou výdrží. Zároveň pro úpravu webových stránek, tvorbu grafiky (Corel) a prohlížení fotek potřebuju větší displej.

Preferujete nějaké značky?
Bratrovi jsem koupil HP dv6000 (http://en.red-dot.org/2782+M56758d7f745.html), který je skvělou kombinací funkčnosti i vzhledu. Přemýšlím o Sony VAIO. Důležitější než značka je pro mě kvalita a vzhled.

Co budete na notebooku nejčastěji dělat?
Začínám s VŠ. pravděpodobně budu psát texty. Chci dál dělat grafiku v Corelu, webdesign, malovat (přes tablet). Jsem zvyklý, že mám stále zaplý Firefox, přehrávač hudby, často Thunderbird. Plus programy na grafiku a webdesign.

Budete ho nosit stále s sebou nebo nechávat doma na stole?
5ekl bych, že nosit a nosit.

Chcete na něm hrát hry? A pokud ano tak jaké?
Málo. Sem tam něco jako Civilizaci - minimálně nějaké náročné 3D hry.

Jak dlouhou výdrž na baterie požadujete?
Čím déle tím lépe.

Jaký operační systém (Windows Vista, XP, Linux, FreeDOS, bez OS)?
Seženu něco jiného než Visty? V současnosti nejsem ochotný se učit Linux. NB chci koupit začátkem července - tak nová Windows taky nestihnu...

2) Displej
Preferujete širokoúhlý nebo klasický poměr stran, resp. chcete laptop s 16:10 nebo 16:9 LCD?
Pro běžnou práci je asi lepší klasický poměr, ne?

Jaké rozlišení by váš laptop měl nabízet?
asi 1280x800

Chcete lesklý nebo matný displej? (Lesklý displej nabízí lepší podání barev, jsou na něm ale vidět odlesky, matný odleskovým neduhem netrpí)
Chtěl bych dobré podání barev, jen nevím - když si sednu ven s NB - přečtu něco na lesklém displeji?

3) Kvalita zpracování a design

Je pro vás design počítače důležitý? A pokud ano, můžete připsat jaké se vám líbí.
Ano. Jak jsem psal - líbí se mi HP Pavilion dv6000 (http://en.red-dot.org/2782+M56758d7f745.html), přemýšlím o Sony VAIO. Ocenění za design pro mě má velkou váhu, protože pak mám jistotu kvalitní ergonomie. ThinkPad je sice odolný a praktický, pro mě je to bohužel příliš krabicoidní...

Jak dlouho má laptop vydržet (dokud nebudete kupovat nový)?
Dlouho :) do konce VŠ studií?

4) Komponenty

Jakou značku a typ procesoru preferujete?
pokud vím tak nejlepší je pro NB Intel - rád bych aby zvládal co nejlépe multitasking (abych mohl mít neustále víc programů zapnutých)... V tomhle potřebuju hlavně poradit - nevyznám se v technologiích a nevím jaký je rozdíl mezi starším modelem s většími GHz a novějšími modely s nižší GHz ale novějšími technologiemi. Jak se v tom orientovat?

Jak velká má být operační paměť?
Vzhledem k použití víc programů asi vyšší...

Jakou značku a typ grafické karty preferujete?
Netuším...

Jak velký má být pevný disk?
řekl bych aspoň 250 MB

Potřebujete optickou mechaniku? A pokud ano tak jakou?
DVD+-RW, hlavně spolehlivou, radši pomalejší s vyšší spolehlivostí

Vyžadujete nadstandardní funkce zabezpečení (TPM čip, čtečku otisků prstů)?
to asi ne, myslím že plány na ovládnutí světa nikdo v mém NB hledat nebude

Rozpočet je 20 tisíc, kdybych zaplatil do 18 tisíc - byl bych rád... Můžu NB koupit u nás, v Británii nebo USA. Potřeboval bych pomoct hlavně s rozlišením technologií (starší procesor s více GHz nebo novější model?), abych se mohl rozhodnout podle aktuální nabídky v nějakém obchodě. Dost by mi pomohly nějaké tipy, na co si dát pozor, kde můžou být komplikace - které nevidím...

Tady mám 3 ukázky, co asi hledám:
základ z ČR: Sony VAIO VAIO NS31M http://www.eucompshop.cz/zbozi/vaio-ns3 ... -parametry
asi cenově nejvýhodnější Británie: HP Pavilion dv6-1133ea http://www.laptopsdirect.co.uk/HP_Pavil ... p?PID=1368
USA: HP Pavilion dv6871us http://www.circuitcity.com/applications ... CatId=2289

J.C.Murphy
občas něco napíše
Příspěvky: 29
Registrován: 28 bře 2009 11:07

Příspěvekod J.C.Murphy » 15 čer 2009 18:03

Jak velký má být pevný disk?
řekl bych aspoň 250 MB


Mnoo, takový pevný disk je dnes velice vzácný :shock: , ale jestli po něm tak toužíš, tak mám doma jeden takovej kousek :lol:

Jinak nechápu co mají všichni s designem... thinkpady sou prostě takový správňácký. Jinak by ti mohla postačit nějaká tecra A10 (jenom bojim se bojim, že tecry vymírají) a s tím že tecry vypadají strašně, taky nesouhlasím. Mě připomínají meče ze Star Wars a až ti bude noťas padat na zem, tak se taky nezměkčí, protože vidí krásnej notebook. :twisted:

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 15 čer 2009 18:18

"Důležitější než značka je pro mě kvalita a vzhled."

v teto cene jedno nebo druhe.

"Budete ho nosit stále s sebou nebo nechávat doma na stole?
5ekl bych, že nosit a nosit."

na to by to chtelo neco pevnejsiho, nez pavilion.
(dost mekke telo, chybi vyztuhy, ...)
sony je urcite lepsi.

"Ocenění za design pro mě má velkou váhu, protože pak mám jistotu kvalitní ergonomie"
s tim si dovolim nesouhlasit, vzhled nema s ergonomii nic spolecneho, maximalne, ze lahodi tvemu oku :)

"když si sednu ven s NB - přečtu něco na lesklém displeji?"
na primem slunci neuvidis ani na matny, ani na leskly, na lesklem budes videt sebe a na matnem velky bily flek. pokud to slunko nesviti primo na displej, delat se ale na tom da (mi se lepe pracuje na matnem, odlesky mi vylozene vadi, sranda je, ze mam doma leskle stolni LCD, ale ted uz bych ho asi nekoupil, proste kdyz je hezky, musim zatahovazt zaluzie, jinak mi to ale az tak nevadi... doma tedy....., zalezi od preferenci kazdeho)
notebooku, na ktere vidis i na primem slunku, je ale malo a jsou mimo tvuj rozpocet, takze nezbyva nez se smirit.
jeste zkus popremyslet o aceru travelmate 5730g, ten ma lepsi kastli nez oba zminovane (sony i pavilion), do 20k maj pak uz lepsi kastli jen tecry od toshiby a thinkpad R serie.
taky ten TM neni tak krabicoidni a ma celkem slusnou klavesnici, diky tomu zahnuti se na ni dobre pise
taky da ten TM dost na baterku (i pres 4h), pac ma 8clankovou.

btw. s pavilionem z USA bys mel u nas hodne velky problem v pripade poruchy, zaruka pro paviliony je jen lokalni.
kazdy velky byk byl jednou tele
Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

PetaNg
občas něco napíše
Příspěvky: 21
Registrován: 17 lis 2008 14:51

Příspěvekod PetaNg » 15 čer 2009 20:02

když vím, jak aktivním způsobem bratr s pavilionem zachází a přitom nemá problém - tak pro mě asi není nutné řešit tecry a thinkpady... ThinkPad opravdu není to co hledám. Ten acer se mi bohužel taky moc nezamlouvá...
budu asi víc přemýšlet o sony, když má pevnější konstrukci...

design = kombinace kvality a funkčnosti, a ten pavilion mi například vyhovoval rozmístěním ovládacích prvků, snadnou ovladatelností

lesklý/matný - ok, tak je to jedno :)

když má pavilion lokální záruku - platí pro EU nebo jen daný stát, kdybych ho kupoval v Británii?

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 15 čer 2009 20:37

jen pro dany stat. pavilion je urceny na domaci pouzivani a nepocita se s nejakym velkym cestovanim.
kazdy velky byk byl jednou tele

Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

logging
občas něco napíše
Příspěvky: 56
Registrován: 17 kvě 2008 10:54

Příspěvekod logging » 16 čer 2009 11:37

no ja mam Pavilion prenasim ho casto a zatim vpohode, ale osobne bych ti ten Pavilion rozmlouval ( jsou chvile kdy bych ten ntb roztriskal pak rozslapal a utopil v mori).
- hreje tak, ze mas pak vyzehlede nohy a to muzes jen brouzdat na netu s minimalnim vykonem
- jak se zahreje prijde mi ze se snizi i vykon - cely vykon dava na chlazeni :lol:
- displej nic moc - pritelkyne ma HP 6735s a prijde mi, ze ma ohodne lepsi displej
- jeste ohledne sasi - je mekka a pekne plastova - neco malinko vydrzi, ale ne asi moc - uz mi 2x spadl a myslim ze muj ntb ma andelicky straznicky
- zaruku jsem jeste nastesti neresil, ale jak si tady poctes je to prochazka peklem jo a se zarukou si zajedes do Polska 8)
- vzhled ujde, ale vsechna ta svetilka te pak stejne omrzi a pak te budou stvat, ze zerou baterku

Jediny plus je asi dalkovy ovladac :lol:

btw: mam tento model http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=60300

PetaNg
občas něco napíše
Příspěvky: 21
Registrován: 17 lis 2008 14:51

Příspěvekod PetaNg » 16 čer 2009 12:10

tak bratr má dv6000 (který bych si koupil spíš) a podle recenze (http://notebook.cz/clanky/recenze-noteb ... on-dv-6100)

"Naměřené hodnoty vypovídají o opravdu dobře provedeném chlazení."

"Použitý displej o velikosti 15,4" má maximální rozlišení WXGA (1280 x 800 bodů). Jeho povrch je typu glare, je tedy velice vhodný pro sledování videa, práci s grafikou a jiné multimediální aplikace."

co je pro mě přínosem je "Oproti tomu další lahůdku najdeme v reprodukci zvuku. O tu se stará dvojice nad klávesnicí usazených reproduktorů značky Altec Lansing."

ta světýlka taky nemám rád, musím je při sledování filmu zakrýt, aby nerušila... a ten dálkový ovladač je skvělý

ale ta záruka - hm - tak to zní opravdu hrozně...

že bych místo toho vzal Sony - nevíte jaké mají reproduktory, zahřívání, pevnost konstrukce apod?

polo

Příspěvekod polo » 16 čer 2009 13:31

To s tym displejom je priserna blbost je to 3. triedny notebookovy displej otrasne farby,pozorovacie uhli a strasne nizke rozlisenie.(Mam 1440x900 na 14,1 a tiez to nieje ziadna slava)
(Sice je pravda , ze v roznych kusoch su ine displeje aj jeden a ten isty notebook-typ ked kupis dva kusi kazdy moze mat iny displej ale plati , ze najlepsie su WSXGA+ ci WUXGA paneli pripadne semtam SONY ci APPLE ma slusne kusky s nizsim rozlisenim)


A slusne chladenie taky Thinkpad (a to iba s IGP grafikou) co sa uchladi plne pasivne v nizkom zatazeni je najidealnejsi.

Na tom pavilone mozes cakat iba vysoke teploti,vysoku hlucnost a nie prilis prakticky navrhnute chladenie.

PetaNg
občas něco napíše
Příspěvky: 21
Registrován: 17 lis 2008 14:51

Příspěvekod PetaNg » 16 čer 2009 22:18

asi jste mi uplně vymluvili HP Pavilion... tak mi zbývá ten Sony VAIO... asi řada NS, porovnávám asi tyhle ceny:

Sony VAIO NS255J/S - IC2D T6400 2.0GHz, 4GB DDR2, 250GB HDD, DVDRW, 15.4" WXGA, Vista Home Premium 64 - 850dolarů 16 150 kČ
Sony VAIO NS31M/S - IC2D T3400 2.16, 4G, 320GB, HD3430, DVDRW, 15,4 (WXGA) 18 891Kč
Sony VAIO NS31S/S - IC2D T6400 2.0GHz, 4GB, 400GB 5400rpm, 15.4" WXGA, Vista, CHF 1163.- 21 000 Kč
Sony VAIO NS20ES - IC2D T3400 2.16, 3G, 250 GB, 15,4 WXGA,Vista Home Premium, 475liber 14 725 kč

jak velké rozdíly jsou ve výkonu mezi těmi procesory? nevíte ještě o nějakém kvalitním asusu? slyšel jsem, že nemají špatnou konstrukci...

joe_maniac
občas něco napíše
Příspěvky: 71
Registrován: 17 dub 2009 08:58

Příspěvekod joe_maniac » 17 čer 2009 09:16

T3400: http://ark.intel.com/Product.aspx?id=35583 T6400: http://ark.intel.com/Product.aspx?id=40479
Radsi bych bral ten druhy, ma rychlejsi fsb (tim padem tam bude moct byt i rychlejsi ram) a vetsi L2 cache.

Pokud ti staci integrovana grafika, vzal bych hned tu prvni konfiguraci.

PetaNg
občas něco napíše
Příspěvky: 21
Registrován: 17 lis 2008 14:51

Příspěvekod PetaNg » 17 čer 2009 21:09

vezmu Sony VAIO NS31S/S - IC2D T6400 2.0GHz, 4GB, 400GB 5400rpm, 15.4" WXGA, Vista, CHF 1163.-

s odečtením daní (nebo čehosi) to bude asi 19 300 Kč, je to horní hranice mého rozpočtu - ovšem budu to mít NB ze Švýcarska, kam není takový problém to dostat na opravu, a navíc záruka 2 roky... Britové i USA mají 1 rok a navíc by byly i problémy s reklamací (naopak švýcaři bývají vstřícní)
- jako bonus si můžu vybrat ze systému v němčině, italštině, fracouzštině a díky bohu i angličtině :)

a myslím, že i konfigurací se jedná o velmi slušný notebook, mají ještě 10 kusů v akci - viz http://www.digitec.ch/ProdukteDetails2. ... kel=167079 a česká recenze http://notebook.cz/clanky/predstaveni-n ... GN-NS31S-S

polo

Příspěvekod polo » 17 čer 2009 21:14

No neviem za tie peniaze mozes mat Tecru A10 ta ma este slusnejsie sasi,ma dokovanie,aktivnu ochranu disku,vodeodolnu klavesnicu a 3 roky medzinarodnu zaruku v zaklade.(je dokonca lacnejsia )

zivan
guru
Příspěvky: 3441
Registrován: 26 kvě 2008 17:23
Bydliště: Brno

Příspěvekod zivan » 18 čer 2009 08:51

A pak nam muzes ukazat, jak moc je svycarska klavesnice odlisna od ceske :)
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP Universal USB-C Dock + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

PetaNg
občas něco napíše
Příspěvky: 21
Registrován: 17 lis 2008 14:51

Příspěvekod PetaNg » 18 čer 2009 13:42

Tecra je nehezká, nemůžu to říct jinak. Mamka má menší Satelite, kterému často a hlasitě běží větráček, dost se zahřívá a obsahuje množství předinstalovaných a nepříjemných programů. To si radši vyberu Asus... i když tam najít model, který nemá numerickou klávesnici, není lehké...

asi si vyberu manažerský ASUS B50A-AG074E 15,4/T5850/ 3G/250G7/ DVD±RW/BT/WiFi/ViB http://www.asus.as/inshop/katalog/NB-B50A-AG074E.html i s Office pro studenty za 21 500 Kč.
Líbí se mi tam 8 článková baterie... O kvalitě provedení Asusu jsem slyšel dobré věci. Kvalita zvuku bude asi dost mizerná, že?

Mediálnější je ASUS F3Q-AP010E 15.4C/T5800/ 2G/320G5/ DVD±RW/WiFi/ BT/ViB http://www.asus.as/inshop/katalog/NB-F3Q-AP010E.html má o 1G menší paměť, o 70GB větší disk, těžší o čtvrt kila, s Intel High Definition Audio (a Student Office) stojí 18 100 Kč.

Vysvětlili by jste mi prosím ještě někdo, jaký je rozdíl mezi 32 a 64bitovým systémem/procesorem?
Naposledy upravil(a) PetaNg dne 22 čer 2009 16:04, celkem upraveno 2 x.

kvakunek
guru
Příspěvky: 566
Registrován: 25 pro 2008 17:40

Příspěvekod kvakunek » 18 čer 2009 13:54

tak k větráku...stačí vyčistit chlazení a k předinstalovaným programům..ty jdou určitě smazat ... vždycky mě udivuje,když si lidi,kteří vlastní staré nouty stěžují na vysoké teploty,řvoucí větráky apod. aniž by někdy čistili notas od prachu ...sry za OT
ACER Aspire 6920G-582G32MN


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů