Notebook v cenové relaci ~15000 Kč, 13-14"

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
zennie
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 25 črc 2009 17:50

Notebook v cenové relaci ~15000 Kč, 13-14"

Příspěvekod zennie » 25 črc 2009 18:37

Potřebuju si koupit nový notebook, takže v několika eshopech jsem vyfiltroval své požadavky a dostal se k několika konkrétním kusům. Bohužel jsem pár let notebook nekupoval, tak úplně nevím, kterým výrobcům se dnes dá věřit a kterým ne, takže bych chtěl požádat o radu.

Má kritéria jsou - co se týče konfigurace, tak takový průměr. Budu ho používat především na práci, takže grafickou kartou se nezabývám vůbec, 2 GB RAM beru dnes jako standard (kromě nejlevnějších kusů), stejně jako dvoujádro s frekvencí okolo 2 GHz. Disk stačí 160 GB (což bylo nejméně, co jsem asi našel), čím více tím lépe samozřejmě, ale v dané cenové relaci.

Protože ale budu notebook velice často přenášet, tak bych ocenil nižší rozměry a hmotnost. Notebook s úhlopříčkou 13-14" se mi jeví jako ideální (spíš 13), protože když ho budu používat ve škole, tak klávesnice bych řekl, že bude ještě použitelná (ale zkušenosti s ní nemám ... nicméně na EEE bych psát nechtěl), zato doma mám externí LCD a klávesnici. A také potřebuji něco, co přenášení vydrží a plasty se za rok nerozpadnou. Výrobce Acer vyřazuju předem, nemám k nim důvěru, ačkoli se prý zlepšuje, pořád slýchávám, že levným modelům nejde moc důvěřovat, ale kdyby měl někdo opačný názor, tak mě vyveďte z omylu. Stejně tak UMAX jsem vyfiltroval.

S cenou bych se nejradši vešel pod 15000, ale když se dívám na nabídku, tak se bojím, že budu rád, když koupím něco pod 16000. Předinstalovaný systém bych ocenil (na nb koupené od zítřka už se vztahuje bezplatný update na W7, že ano?).

Úplně nejradši bych si koupil R400 ( http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=64293 ), právě kvůli jeho odolnosti/kvalitě, ale bohužel docela hrubě přesahuje můj rozpočet.

http://www.alza.cz/asus-f80q-4p067e-d110239.htm Asus, doteď starý Asus používám a na kvalitu si nestěžuji (až na to, že mi po dvou letech odešla mechanika, nutno však říci, že jsem jej moc nešetřil), ale slyšel jsem něco o tom, že kvalita šla dolů. Ale nevím, co je na tom pravdy. Parametry tohoto kusu jsou dobré, bohužel je dražší.

http://www.alza.cz/toshiba-satellite-u4 ... 112632.htm Toshiba. S touto značkou nemám naprosto žádné zkušenosti, takže netuším, zda o ní vůbec má cenu uvažovat, co se týče kvality. Cena jakž takž, 13.3" preferuju před 14". Ale nevím, jak s AMD, plno lidí mi řeklo, že AMD ve srovnání s Intelem hodně topí a je méně výkonné. Nevím opět, jak moc tomu věřit. Hlavní nevýhodou tohoto kusu je však uváděná výdrž 1 h 45 min, což mě velice překvapuje, když ostatní mají okolo 3 h.

http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 1000000QI3 Fujitsu, taky nic moc nevím o kvalitě. Je pod 15000, něco podobného by to asi jistilo, ale přece jen bych radši nějaký lepší kousek.

http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 1000000N90 Asus, silnější procesor, ale bez OS ..

Našel jsem i nějaký zajímavý MSI kousek, ale o MSI jsem také slyšel spíše špatné věci.

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=64297 Lenovo z řady SL. Taky o dost přesahuje můj rozpočet, nicméně konfigurace je dobrá a váham, zda by to byla dobrá volba, kdyby se mi podařilo sehnat více peněz (ale méně než na 400). Koukal jsem každopádně na swarmovo "Porovnání kvality zpracování SL500 a R61/R400" a to mě od řady SL docela odrazuje, nebo jsou na tom všechny ostatní nb v nižší cenové relaci podobně?

Štve mě, že ve stejné cenové relaci v kategorii 15" je výběr o tolik větší ..

To, co jsem vypsal, je náhodně pár kusů, které jsem našel, takže se nebráním tomu, když někdo poradí úplně jiný kus. Děkuji předem za každou radu.

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 25 črc 2009 18:52

zennie: Nejlepší by bylo koupit tu R400, která ostatní notebooky výrazně převyšuje v odolnosti atd, ale chápu, že když nejsou peníze, tak se musí najít alternativa. Z těch dalších bych už sám bral asi jen SL300. Ta je z řady SL jednoznačně nejlepší a je i docela pěkná. SL možná neni tak dobrý v podovnání s ThinkPady R... pokud to však budeš porovnávat s jinými notebooky v té ceně, tak nezaostává ani trochu.

Z toho zbytku notebooků bych nebral ani jeden. Esprimo M9400 jsem tu měl rok a nedávno jsem ho prodával. Má to naprosto příšernou klávesnici. Tak špatný klávesnice, jako mělo FSC u prvních Esprim, snad nikde jinde ani nenajdeš. Levné ASUSy vyřazuju většinou automaticky. Když chceš ASUS, tak nebrat pod 20 tisíc, kde je ta kvalita opravdu hodně o ničem (moje zkušenosti). Toshiba U400 jako taková neni špatná, ale je lesklá, což se ti hodně rychle zhnusí a pak AMD bych do malého notebooku prostě nebral. Všechny AMD procesory platformy Puma jsou proti Intelu nějaké žravější (možná to ani neni chyba přímo procesoru a může za to ta čipová sada, nevim... ještě minulá generace byla v pohodě na úrovni Intelu).
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

PlAyEr999
občas něco napíše
Příspěvky: 4
Registrován: 29 čer 2009 10:53

Příspěvekod PlAyEr999 » 25 črc 2009 21:41

Mne dnes akurat dosla Toshiba U400-20T co je dizajnovo take iste ako ta Toshiba co tu mas na vyber. Toho leskleho vzdhladu sa neboj, teda aspon u Toshiby. Tiez som sa toho obaval ale musim povedat ze o odtlackoch na klavesnici nemoze byt ani reci. Jedine kde som spozoroval odtlacky bolo veko sasi, ale po 2 sekundach same zmizli.

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 26 črc 2009 16:33

Takhle vypadá U400 po několika dnech používání:

Obrázek

...nemyslim si, že o otiskách nemůže být řeč :lol:
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

zennie
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 25 črc 2009 17:50

Příspěvekod zennie » 26 črc 2009 20:31

No chtěl jsem napsat, že vzhled je víceméně poslední, co mě zajímá, ale pravda, že poslední fotka mě docela odrazuje :))

Každopádně děkuji za rady a uvidím, jestli se mi podaří získat dost peněz na dražší model.

zennie
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 25 črc 2009 17:50

Příspěvekod zennie » 26 črc 2009 22:39

http://interlink.tsbohemia.cz/default.a ... tiid=88062 Může mi někdo vysvětlit, jak je možné (legálně) prodávat nb se zárukou 12 měsíců? Měl jsem za to, že zákonem je daná záruka 2 roky.

CeCo

Příspěvekod CeCo » 26 črc 2009 22:42

Tak, ze rok plati pre firmy a podnikatelov/zivnostikov. Spotrebitel ma samozrejme zaruku platnu 2 roky, na tom sa nic nemeni.

C

zennie
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 25 črc 2009 17:50

Příspěvekod zennie » 26 črc 2009 23:16

To me sice napadlo, kdyz jsem to videl napsane na czc, nicmene na tomhle obchode nepisou nic o zaruce 2 roky ani nic o tom, ze by prodavali vyhradne jako velkoobchod (pak bych chapal, ze nepisou o 2 letech) pro zivnostniky.

No napisu jim.

zivan
guru
Příspěvky: 3442
Registrován: 26 kvě 2008 17:23
Bydliště: Brno

Příspěvekod zivan » 27 črc 2009 08:42

Podle me jako spousta dalsich prebiraji tuhle hodnotu od dodavatele nebo vyrobce a ten dava 1 rok. Pokud nakupujes jako spotrebitel, tak mas vzdy minimalne 2 roky a nejde to snizit ani kdybys s tim v kupni smlouve souhlasil.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP Universal USB-C Dock + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

CeCo

Příspěvekod CeCo » 27 črc 2009 10:18

zennie:
CzC nemusi byt velkoobchod, aby predaval zivnostnikom. Velkoobchod ako taky nie je pravny pojem, je to len funkcia v distribucnom retazci.

Ani tu zaruku de-facto nemusia uvadzat; pre spotrebitela platia 2 roky bez ohladu na to, co povie zakon. Ak je tam zaruka predsa skratena (napr. sa jedna o repas), musi to byt vyslovene uvedene.

Treba rozlisovat aj medzi "zivnostnikom" a "zivnostnikom".
:: Velkoobchod - predava firmam/zivnostnikom, ktori kupuju tovar za ucelom jeho dalsieho predaja (napr. ked moja firma kupi pocitac)
:: Maloobchod - predava vsetkym (firmam, zivnostnikom i spotrebitelom), ktori ten tovar kupuju pre vlastnu spotrebu (ked moja firma kupi kreslo pre svojho zamestnanca).
Toto je vsak len funkcne rozdelenie, nie zakonne. Zaruka pre zivnostika/firmu je vzdy len na dohode bez ohladu na to, ci firma kupuje vo velkoobchode alebo maloobchode (v tomto pripade onen 1 rok).

C

zennie
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 25 črc 2009 17:50

Příspěvekod zennie » 27 črc 2009 13:44

Eh, dobre, diky za vysvetleni, ale zas tak neresim konkretni terminologii (i kdyz jsem to napsal blbe), neni to relevantni, jelikoz notebook kupuju jako fyzicka osoba ciste pro sve ucely.

Kazdopadne je to vyresene, odpovedeli mi ze opravdu 2 roky, takze je to v poradku.

zennie
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 25 črc 2009 17:50

Příspěvekod zennie » 29 črc 2009 21:57

Tak nakonec se zadařilo a objednal jsem R400. Mám z toho radost :)

Díky všem, vyřešeno.


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MorrissJeals a 150 hostů