Výkonný ntb, max 15", cena max cca 50.000,-

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
VasilH
občas něco napíše
Příspěvky: 3
Registrován: 29 pro 2014 13:19

Výkonný ntb, max 15", cena max cca 50.000,-

Příspěvekod VasilH » 29 pro 2014 14:19

Ahoj všem,

úvodem bych chtěl říct, že nehledám řešení typu desktop + slabý ntb, potřebuji být mobilní i s výkonem. Hledám zkušenosti s určitými modely, případně rady, které jsem přehlédl.

Dále bych si měl polepšit nad dosavadním, nedostačujícím NTB.
HP4320s - 13,3" (1366x768 matný), i3-370 (2,4 GHz), 8GB DDR3, ATI 5470 512MB, SSD EVO 250GB

Co hledám? Potřebuji dostatečný výkon na virtualizaci, SW vývoj, stříhání videa, hudby. Stále ještě občas zabřednu do CAD systémů. S hraním jsem přestal před 2 lety, ale někdy se ještě slabší chvilka najda, nicméně není to priority a HW dle mé práce by na to měl stačit. Pracuji v IT, nicméně ve volném čase se nenudím.

ntb do úhlopříčky max 15,6" spíše 13,3/14", zde ale HW mírně pokulhává a dosavaď jsem nenarazil na nic vyhovujícího, nebo jsem to přehlédl. Preferuji matný display ideálně FullHD

CPU ideálně 4jádra i7, všechny úsporné verze od intelu se cca vyrovnávají aktuální i3

RAM minimálně 8GB do budoucna možnost rozšíření.

GPU současný intel 4600HD by měl lehce překonávat mou současnou GPU, nicméně bych byl spíš pro dedikované řešení.

HDD ten bude vyměněn, zde je mi v podstatě jedno co je.

Preferuji relativně tiché chlazení, předpoklad že v klidu bude NTB téměř neslyšitelný a v lehké zátěži bude chlazení akceptovatelné. Zátěž je jiná kategorie a zde prostě člověk musí brát v potaz, že pracuje s NTB. Též kladu relativní důraz na mobilitu, tudíž co se týče tloušťky těla jsem na hranici cca 30mm

Vše ostatní je buď bonus či opak navíc, hledám spíše konzervativní design (odpadají tudíž MSI a Asus).

NTB, které mi zaujaly (seřazeno dle priority 1 = v aktuálním výběru a rozpoležení nejlepší):

4. ProBook 640 u nás se nedá sehnat s dedikovanou GPU ačkoliv jej HP umí, je to takový bachratý, pokud by byl s dGPU šel bych do něj
3. ZBook 14 tenhle střízlík se mi líbí snad i o trochu víc, nicméně, zde bych strádal prozměnu na CPU, otázka je jestli bych si polepšil oproti stávajícímu stavu a jak se zvládne chladit?
2. (1) ZBook 15 G2 zde jsem nahraně s tloušťkou, nedokážu posoudit, zda je lepší quadro 2100 vs amd 5100, nicméně mi v tomto případě zklamalo pouze možnost osadit GPU MXM 3 typu A (tedy méně výkonné karty)
1. Acer Nitro v15 tohle je snad vítěz všeho, co se mi nelíbí je špatný přístup ke komponentám a je snad všechno připájeno k desce, nemožnost upgradu CPU/GPU holt moderní doba.
1. Eurocom M5 zde je taky vše připájeno, nicméně možnost rozšíření je na úrovní HP, zde bych šel cestou nejnižší konfigurace postupně rozšiřoval, nicméně je recenzí poskrovnu, NTB si nejsem jist zda bych mohl někde otestovat a nevím, co čekat od chlazení, dále si nejsem jist zda opravdu potřebuji GPU 970m, uvítal bych možnost AMD či profi GPU.

Poslední zmínka k rozpočtu, nejsem celkem limitován. Nicméně mi zdravý rozum velí. V tomto segmetu se pohybuji relativně dlouhou dobu a představa je, tudíž do 50 tisíc plus mínus. Aktuálně je můj notebook značně nedostačující, před dvěma roky GPU teď už začínám strádat i ohledně CPU a displaje (jak rozlišení tak kvalita panelu). Desktop by to po výkonové stránce rozhodně vyřešil, nicméně potřebuji být mobilní. Dále přemýšlím, zda se vyplatí čekat na Brodwell. Pořízení si představuji koncem ledna - březen (případně déle při představení něčeho převratného :D)

Předem děkuji za Vaše zkušenosti, rady, postřehy a nápady

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9097
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Příspěvekod orgasmic » 29 pro 2014 15:52

Asus Zenbook, tady neni co řešit.

http://www.czc.cz/asus-zenbook-nx500jk- ... H_stribrna
Asus ROG Strix G18

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 29 pro 2014 16:03

Předně mě překvapuje, že jsi ochoten dávat do notebooku 50 tisíc a přitom jsi tak dlouho používal low-end model HP 4320s.

K požadavkům:

- Virtualizace bude především o RAMce, takže pokud něco složitějšího, má cenu koukat jen po 16GB (víc kromě ZBooku 15 a Eurocomu v těchto nedáš, jen ty mají čtyři sloty na RAM). Nicméně 16GB asi nebude problém. Minimálně ta HPčka se obvykle dodávají s jedním modulem a přihodit druhý zvládne i dítě.

- Co si představujete Kefalín pod pojmem "zabřednout do CAD systému"? Jsou různé typy CADů. Na některé je potřeba pořádná grafika - tam má smysl koukat _pouze_ po FirePro a Quadro. U herních grafik je více méně jedno, jestli koupíš GTX970M nebo GeForce 820M, protože ta důležitá akcelerace pro CAD není ani jednou grafikou podporovaná, takže výkon bude +- stejný (v některých CADech shodný s integrovanou grafikou). U spousty CAD nasazení zas bude jedno, jestli máš integrovanou grafiku, protože primární bude pouze dostatek RAM a výkon na jedno jádro.

- Střih videa - živíš se tím? Střiháš 4K z více kamer? Děláš v aftereffects? Pokud jde o to, jednou za čas ořezat a vyrenderovat nějakou blbinu z jedné GoPro kamery ve FHD, tak na to ti stačí více méně cokoli i5 a vyšší.

- S Intel HD4600 se pleteš. Její výkon je celkem znatelně vyšší proti low-end radeonu, který máš ve stávajícím notebooku. V moderních věcech to bude klidně o 100% jinde.

------

1) ProBook 640. Bachratý? Náhodou na to, co v něm může být je vlastně docela tenký, a když jsem jej měl položený vedle svého EliteBooku 840, říkal jsem si, že bych radši měl ten tlustší výměnou za víc výkonu. Výhodou PB640 je, že je poměrně slušně zpracovaný. Tím, že není ani extra tenký, tak z vybraných snese asi nejvíc.

Bohužel se smiř s tím, že dedikovanou grafiku sice může mít, ale ne v kombinaci s čtyřjádrovými procesory. Když si ho naklikáš v konfigurátoru (bohužel už jsem zase zapomněl adresu), tak je tam právě tahle podmínka. Nicméně stejně bych o něm na tvém místě přemýšlel nejvíc, protože s výjimkou CADů (a teď ještě otázka, jestli vůbec), bude asi nejlepší volba a v konfiguraci i7 QC, 256GB SSD, full-HD IPS stojí do 30 tisíc s DPH. Je to tedy docela cost-effective řešení.

Chlazení v idle pasivní, v mírné zátěži je ventilátor slyšet v tiché místnosti, ale nic co by otravovalo. Na HP docela tichý.

2) ZBook 14. Taky jsem ho měl pár týdnů (je to více méně přebarvený hezčí EliteBook 840, který mám v práci, s FirePro grafikou) a z tenkých 14" business notebooků je podle mě napříč výrobci nejpovedenější. Výkon CPU bude proti aktuálnímu notebooku v plné zátěži všech jader vyšší asi o 50%, pokud jde o zátěž jednoho jádra, která se tě bude týkat nejčastěji, tak tam je to klidně dvojnásobný výkon díky efektivnímu turbu. Pokud se smíříš s takovým výkonem, tak je aspoň výhoda, že dostaneš hodně lehký stroj s více méně plnou konektorovou výbavou a připojením na dok s možností dvou monitorů (o doku bych na tvém místě určitě uvažoval - na rozdíl od ZBooku 15 a ProBooku 640 má ZBook 14 stejně jako EliteBooky nový tenčí dok... používám s dvěma DP monitory a pohoda).

3) ZBook 15. Nevim, jestli jsi ho někdy viděl na živo, ale je to fakt docela velké a hlavně ten napájecí adaptér vydá za malý notebook. Na CAD nicméně asi nejvíc v pohodě, uchladí se dobře, ale na časté tahání bych ho teda nechtěl. Nevim, co tak lpíš na MXM slotu, obvykle se ten upgrade stejně nevyplatí a většinou to znamená sehnat nejen jiný modul, ale jiné chlazení do notebooku, všechno rozebrat atd... obvykle je pak jednodušší koupit jiný notebook než dělat pozdější upgrady.

4) Acer Nitro V15 mám. Na 15,6" je krásně tenký a lehký. Mám ho rád hlavně kvůli dobré klávesnici a přesnému touchpadu. Chlazení tiché bez ohledu na zátěž. Výkon super. Lze použít na velmi solidní hraní. S čtyřjádrem, SSD+HDD a full-HD IPS stojí pod 30 tisíc. Zase hodně cost-effective řešení. Rozebrat se dá celý asi za pět minut. Musí se sice sejmout celá horní část, ale na rozdíl od jiných notebooků je to rozebírání na hodně málo kroků. Každopádně grafika na desce, procesor taky. Jestli je to problém? To si nemyslim. Zvlášť při takhle nízké ceně stroje. Než si kupovat za 50t něco, co horko těžko možná půjde rozšířit, tak to radši ušetřit těch 20t, za tři roky ho prodám za 10t a koupím si další takový. Je to jistější, bezpečnější a ve výsledku i levnější (budoucí hodnota peněz...).

5) Eurocom M5. Počítej, že ze všech jmenovaných bude mít nejhorší mechanické zpracování a rozložení klávesnice (nemá vlastní klávesy Home/End). Výkon grafiky bude na hry nejvyšší, na CAD to bude stejné jako libovolná jiná grafika. Pokud jde o hraní ve full-HD, tam stačí i ta GTX860M z Aceru. Eurocom (resp. libovolný prodejce této Clevo šasi) tu nemá plnohodnotné servisní zázemí, tak případně musíš počítat s případnou delší dobou opravy. Cenově mi přijde dost mimo na tvé požadavky.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 29 pro 2014 16:05

orgasmic: Až na tu cenu. Nevim, jestli bych chtěl notebooky s obdobným hardware přeplatit dvojnásobně výměnou za styl a vyšší rozlišení displeje.

Btw na dané použití CAD/virtualizace bych si dal velký pozor na rozlišení displeje. Pod Windows bych doporučoval mít něco, co jde mít na 100% DPI, jinak s tím může být víc problémů než čeho jiného.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

bikes
píše často
Příspěvky: 132
Registrován: 23 čer 2011 12:12

Příspěvekod bikes » 29 pro 2014 19:59

swarm - jen tak ze zvedavosti, jake CADY jssou narocnejsi na grafiku? a jake spise na RAMky a CPU? (inventor, solidworks, pro/e - creo, catia)

VasilH
občas něco napíše
Příspěvky: 3
Registrován: 29 pro 2014 13:19

Příspěvekod VasilH » 29 pro 2014 20:22

Tak abych to v rychlosti upřestnil. S low endem jsem vydržel relativně dlouho, protože jsem ho pořídil ještě na vejšce, kde jsme měli přístup k silným stanicím a co jsem v práci poslední dva roky trpím, každopádně něco málo dokážu udělat v práci.
Rozpočet jsem postupně začal navyšovat průzkumem trhu, rozumná volba se mi zdá kolem 30 tisíc / nicméně mě zaujali i adepti z vyšší cenové kategorie proto ten limit.

CAD systémy dřív jsem dost dělal 3D modely v AutoCadu či SolidWorks, ale pravděpodobnost, že se k tomu vrátím je minimální (vydělával jsem si tím).

Střihem se neživím, je to spíš záliba - koníček. žíví mě tvorba SW a Hardware

1) ano ProBook byl dost dlouhou dobu můj favorit, pokud by jsi si rozpomenul na adresu konfigurátoru, rozhodně uvítám, používal jsem jen US konfigurátor a nechce se mi objednávat ntb z USA.

2) opět souhlas ZBook14 se mi po stránce mobility i doku líbí dost, jen přemýšlím (nedokáži si v reálu ověřit) zda si výkonově pomůžu

3) ZBook15 jsem viděl pouze foto + videa, naživo ne. Místy se mi zdál už na hranici velikosti. MXM úplně nelpím, jevil se mi pouze jak vhodná volba upgradu do budoucna nicméně cena karty plus chlazení v řádu 10tis mi odradí

4) a 5) zde už nastává případ že M5 je spíš pro ty co hrajou což se o mě nedá říct, nemám na to čas, Nitro se mi zamlouvá hodně, (oproti ZenBooku velí rozum, proč platit dvojnásob) jen si říkám zda opravdu potřebuji ten grafický výkon a nevzít raději ProBooka či ZBooka14. Nicméně jak jsou na tom tyto dva ntb s výdrží předpokládám že ZBook s úsporným dvoujádrem lépe.

Předně díky za zkušenosti a rady, myslím, že se v tuto chvíli výčet možných NTB zůžil na 3. (640,Zbook14,V15), myslím že 16GB RAM bude plně dostačující, co se týče virtualizace s 8GB jsem lehce nahraně.

bikes
píše často
Příspěvky: 132
Registrován: 23 čer 2011 12:12

Příspěvekod bikes » 29 pro 2014 20:48

a na radu latitude/presicion jsi se dival?, popr pokud by jsi ozelel tu grafiku tak fujitsu E5xx/7xx, toshiba tecra
jen nevim jak jsou na tom s hlucnosti, osobni zkusenost nemam

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 29 pro 2014 22:33

V testu Cinebench R11.5 na všech jádrech dává Core i3 370M výsledek 2,07 pts. Core i5-4300U má tak 2,65 pts a Core i7-4600U v ZBooku14 má 2,97 pts. Z toho si můžeš odvodit, jak si pomůžeš v celkovém hrubém výkonu.

Výdrž baterky je při nenáročné práci u ProBooku 640 i ZBooku 14 +- stejná. Reálně jsem byl na nějakých 6:30. U Aceru V15 Nitro počítej výdrž do čtyř hodin.

-

Jako za sebe, kdybych to chtěl připojovat na externí monitory, tak vezmu něco, co má dokovací konektor. Nejspíš asi ten ProBook 640, protože čtyřjádro využiješ víc než grafiku. Určitě bych vzal verzi s full-HD IPS displejem.

Pokud jde primárně o to pracovat s notebookem bez externích periferií, tak bych vzal Acer Nitro. Já ho bral právě pro ten účel výkonu na cestách a jsem maximálně spokojený. Výkon na všechno maximálně v pohodě, je tenčí a lehčí, než mu hlavní 14" ThinkPad - přitom tu mám plnou klávesnici i s numerikou a velký přesný touchpad. Nitro je navíc ze všech nejtišší (v zátěži si v běžném ruchu ventilátoru možná ani nevšimneš).

Záleží taky, jestli to je tvůj jediný stroj a nic jiného nemáš jako zálohu. Pokud jo, tak by ses měl podívat po něčem s on-site NBD zárukou, aby to bylo co nejrychleji opravené. Nevim, jestli ještě Acer nabízí tuhle záruku i pro nové notebooky. U HP to určitě jde, dobré je to také u DELLu
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 29 pro 2014 22:35

bikes píše:swarm - jen tak ze zvedavosti, jake CADY jssou narocnejsi na grafiku? a jake spise na RAMky a CPU? (inventor, solidworks, pro/e - creo, catia)
To je hrozně závislé na tom, co se v nich dělá za projekty. Třeba v Inventoru mám zkušenost, že stačí pomalu jakákoli low-end grafika a úzké hrdlo se většinou objevuje jinde. Spousta CADů je závislá hlavně na výkonu procesoru na jedno výpočetní vlákno, takže v nich pak třeba ani neni znát rozdíl mezi dvoujádrem a čtyřjádrem, když je na obou stejné turbo.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

VasilH
občas něco napíše
Příspěvky: 3
Registrován: 29 pro 2014 13:19

Příspěvekod VasilH » 30 pro 2014 19:59

V tom případě bych si výkonově polepšil i v případě úsporných procesorů, nicméně externí monitor využívám jen sporadicky, předně ho nemám kam dát, tedy vše musím dát na budoucím železe, v případě HP je volba fullHD panelu asi jistá jelikož jestli se nepletu je kvalitnější než panely s rozlišením 1600x900. Na delly jsem koukal 6440, kde bohužel má horší panel (pokud se nepletu) než HP a vpřípadě 7440 bych radši volil ZBook14.

On-site záruku nehledám nicméně je to příjemný bonus, zálohu mám ve služebním T430p případně stávající stroj mi zůstane taky v určité míře zálohou. V tuhle chvíli se asi rozhoduji jestli ZBook14 nebo Nitro, kde na jedné straně rozhoduje výkon s cenou, na druhé větší mobilita a výdrž, každopádně i v tomto směru by mělo být pro mě Nitro dostačující.


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů