AMD vs Intel

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
mareko
občas něco napíše
Příspěvky: 27
Registrován: 25 zář 2007 23:07

AMD vs Intel

Příspěvekod mareko » 26 zář 2007 22:55

potrebujem notebook na bezne uceli.. ziadne hry, ziadne super poziadavky..staci ak bude mat dobru odozvu a nebude ako spomaleny film

aky cpu ?

amd alebo intel
dvoj alebo jedno jadrovy?

poradte prosim...

mareko
občas něco napíše
Příspěvky: 27
Registrován: 25 zář 2007 23:07

Příspěvekod mareko » 26 zář 2007 22:56

preco maju AMD-cka len 512kB L2 cache a Intely az 2MB na jadro? je intel oproti amd lepsi?

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 26 zář 2007 23:44

Já jsem určitě pro Intel Core2Duo (dvoujádrový, 64bit instrukce). Je to výborný procesor, který je obsažen ve většině dnešních notebookách. Platforma Intel Centrino je lety a miliony uživatelů prověřená stabilní platforma, na které je dnes postavena valná většina notebooků (stačí si na nějakém e-shopu srovnat počet noťasů s Intelem a AMD...).
Já osobně bych si dnes už nic od AMD&ATi nekoupil. Mizerná softwarová podpora je jeden z více důvodů.

Správně si narazil na jednu ze slabin AMD procáků ;)
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF
C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

Peca-on-line
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1420
Registrován: 12 kvě 2006 14:02
Bydliště: Trutnov, ale teď spíš kolej v Brně

Příspěvekod Peca-on-line » 27 zář 2007 00:04

jimmyjames píše:Správně si narazil na jednu ze slabin AMD procáků ;)

ROFL, nejdřív si o tom něco přečti než začneš plácat takový nesmysly :roll:.

AMDxIntel jsou jiné architektury, něco jako srovnávat benzínový motor s naftovým - taky nelze říct, že když má diesel větší objem že to hned znamená i vyšší výkon.
Asus A6T (Turion X2 1600Mhz@0,9V(800MHz@0775V)), 1GB RAM, nVidia Go7600(450/400(OC:500/420)), Vista Business MSDNAA)

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 27 zář 2007 00:06

To samozřejmě vím, že mají dost rozdílné architektury! Avšak u určitých aplikací je menší cache docela znát... Přiznám se však, že tuto informaci mám jen od kámoše, takže za to neručím.
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF

C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

Peca-on-line
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1420
Registrován: 12 kvě 2006 14:02
Bydliště: Trutnov, ale teď spíš kolej v Brně

Příspěvekod Peca-on-line » 27 zář 2007 00:26

Menší porovnání, bohužel jen Intel x Intel http://xbitlabs.com/articles/cpu/displa ... 160_6.html a Amd x Amd http://www.pctuning.cz/index.php?option ... mitstart=2

Samozřejmě platí, že čím větší cache, tím vyšší výkon, ale někdy jsou rozdíly naprosto zanedbatelné. Všeobecně záleží na spoustě věcí a např oddělená cache se chová úplně jinak než společná pro více jader, taky to není jen velikosti cache, ale i o její latenci a datové propustnosti.

2mareko: Ber něco s Turionem X2 nebo Core2Duo, chybu neděláš ani s jedním.
Naposledy upravil(a) Peca-on-line dne 27 zář 2007 00:29, celkem upraveno 1 x.
Asus A6T (Turion X2 1600Mhz@0,9V(800MHz@0775V)), 1GB RAM, nVidia Go7600(450/400(OC:500/420)), Vista Business MSDNAA)

97317
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 24 zář 2007 22:23

Příspěvekod 97317 » 27 zář 2007 00:28

Pravda je řekl bych ikdyž nerovnoměrně na obou stranách.
Jelikož mám notiky s oběma platformami, snad bych mohl porovnat.
Vznětový motor mívá obvykle sice větší objem (kolega asi narazil na klasiku TDI :) )ale také vyšší točivý moment, nikoli výkon, ale to je vedlejsší.
Notebooky s AMD odvádějí doboru práci, ale významně jim "chutná baterie a v zimě spolehlivě zahřejí" a je zde velká snaha následovat tempo dané Intelem, ale zatím je převaha Intelu více než zřejmá.
Na běžnou práci a bezproblémový chod s AMDčkem člověk vystačí s rezervou, i nějakou tu hru (jako např. občas opráším NFS :D ) pobere.
Záleží na ochotě potenciálního kupce platit...cana odpovídá klavitě a kvalita je na straně Intelu....ale řekněme si upřímě, je nutné vždy mít jen to nejlepší...i méně výkoné přístroje mohou být spolehlivé.
Vzhledem k tvému zaměření bych bral i AMD v potaz, například jeden známý si AMD pořídil na práci a zábavu ( hry skoro nehraje ) a je max spokojen jak s výkonem tak s cenou.

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 27 zář 2007 09:23

jimmyjames: Ty AMDcka nepotrebujou tak velkou vyrovnavaci pamet, jelikoz maji integrovane pametove radice v procesoru, narozdil od dnesnich Intelu... ten tuhle architekturu zacne pouzivat az s nadchazejicimi procesory Nahlem... takze proto Intely potrebujou vetsi cache. Tohle je naopak ta silna stranka AMD ;) ma lepsi architekturu co se tyce zachazeni s pameti

hanzalik
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 25 zář 2007 01:14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hanzalik » 27 zář 2007 09:48

Ano, i já se zkušenostech s Intelem teď preferuji AMD (nejde o nějaké výsledky mohutných testů - čistě osobní názor). A Turion X2 je opravdu skvělá volba, na kterou si nemohu stěžovat :-)
Acer TravelMate 5520G
AMD Turion™ 64 X2 TL-58, ATI Mobility™ Radeon® HD 2400 XT, 2048 MB DDR II SDRAM, 160 GB HDD S-ATA, WV-U

Bananik
píše často
Příspěvky: 168
Registrován: 15 dub 2007 12:00

Příspěvekod Bananik » 27 zář 2007 10:52

Ja mam tiez AMD X2 (viz popis) a vykonovo uplne staci, vsetko co potrebujem v pohode zvlada. Dokonca ani nie je zravy ako sa domnieva uzivatel 97317. Bateria mi vydrzi cca 4 hodiny beznej prace (nejaky word), s wifi a BT tak 3-3h30 min. Teploty sa pri tom pohybuju pod 50°C, vacsinou 44-46 co sa ani o niektorych modeloch s Intelom neda povedat.
Samozrejma na Intel nejake tie bodiky straca v benchmarkoch, ale uzivatel, ktory nepotrebuje mat najvacsie cislo v nejakom teste, ktore aj tak nevyuzije a preferuje nizsiu cenu s AMD chybu urcite nespravi. Treba si pred kupou dobre rozmysliet ci niekto potrebuje obrovsky vykon na kancelarsku pracu alebo radsej lepsie sasi, lepsiu vybavenost, pripadne lepsi servis.

P.S. AMD ma nizsiu L2 cache ale zase ma vyssiu L1 cache.
Dell Latitude D531
AMD Turion X2 TL-60, 2GB RAM, 120 GB HDD 5400, ATI Radeon X1270, WXGA+ 1440x900 TrueLife, Win XP Pro SP2

MiW
občas něco napíše
Příspěvky: 93
Registrován: 06 srp 2007 14:39

Příspěvekod MiW » 27 zář 2007 11:09

na to co potrebuje Mareko : "potrebujem notebook na bezne uceli.. ziadne hry, ziadne super poziadavky..staci ak bude mat dobru odozvu a nebude ako spomaleny film ", je jedno, jestli si poridi NB s Intelem nebo AMD, spis se zamer na velikost RAM, disku, LCD, kapacita baterie, pocet usb portu..

Ve Wordu nebo pri koukani na film, nepoznas jestli ma procesor 512kB nebo 2MB cache. Takze bych se AMD nebal...

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 27 zář 2007 11:20

Solitary píše:jimmyjames: Ty AMDcka nepotrebujou tak velkou vyrovnavaci pamet, jelikoz maji integrovane pametove radice v procesoru, narozdil od dnesnich Intelu... ten tuhle architekturu zacne pouzivat az s nadchazejicimi procesory Nahlem... takze proto Intely potrebujou vetsi cache. Tohle je naopak ta silna stranka AMD ;) ma lepsi architekturu co se tyce zachazeni s pameti

Na toto jsem zapomněl.. :oops:

Jinak mně vůbec nejde o pár procent rozdílného výkonu, to ji celkem jedno. Mně jde o celkovou stabilitu celé platformy, tedy nejen procesor, ale také chipset, příp.další integrované periferie. Tady AMD nemůže Intelu Centrino moc konkurovat...Intel Centrino je už prostě léty prověřená stabilní platforma. Nedívám se jen na ten procesor, ale na platformu jako celek.
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF

C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 27 zář 2007 11:29

Zkopíruju sem SZ, kterou jsem včera psal pro jednoho uživatele.

Ve svém počítači mám Athlon XP 1,6?@1,95GHz/266@333MHz, chipset nForce2 a grafiku nVidia, předtím tam byl Athlon Thunderbird 1,33GHz (přezdívaný "přímotop"...). V rodinném compu je stařičký Duron 1GHz/200MHz, chipset VIA a grafika ATi. Ještě před těmito dvěma počítači jsme měli asi také AMD, ale to už nevím. Pamatuju si jen, že úplně první počítač (tedy po 286tce služebním laptopu) měl Cyrix. Intel jsem měl a mám pouze v serveru, což je Pentium MMX 195MHz a chipset Intel :-D A samozřejmě teď v noťasu - ThinkPad R60 :)

Jak tedy vidíš, spíše jsem měl AMD než Intel. Proti samotnému procesoru od AMD jsem nikdy nic neměl. Problém však je v chipsetech pro tuto platformu, které nebyly a nejsou zrovna moc dobré...
ATi nikdy moc neuměla ovladače. S ovladačema pro ATi jsem měl vždy jen samé potíže (a bohužel stále mám).

Dříve (více jak 5 let zpátky) jsem měl AMD v oblibě - byli mnohem levnější než srovantelné Intely a dali se snadno přetaktovat. Postupem času a s přibývajícíma různýma problémama s AMD platformou mne to však přešlo. Po fúzi s ATi a jednou kauzou a průšvihem za druhým (neustále oddalování vydání GK, když konečně vydali, nebyli ještě ovladače atd.) u mne oba skončili úplně (od fúze vnímám AMD a ATi jako celek). Dnes bych si od AMD&ATi už nic nekoupil. Intel a nVidia prostě jasně vede. Vyjímka byla pouze grafika v mém ThinkPadu, jenže tam jsem zrovna moc na výběr neměl a hlavně, mobilní nVidie více žerou.

Při vybírání noťase jsem se na noťasy s AMD ani nepodíval. Zcela vážně, neviděl jsem ani jeden model, neznal jsem ani ceny. Vím, že Intel Centrino je lety prověřená stabilní platforma, kdežto platforma AMD&ATi je teprve velmi mladá a ještě není doladěná, většina notebooků na trhu je na Intelu, AMD je v podstatě jen v těch levnějších noťasech, ThinkPady jsou pouze s Intelem, takže výběr byl jasný. Snažím se vždy vybírat tak, abych co nejvíce minimalizoval riziko vzniku problémů. Kort u noťasu jsem opravdu nechtěl riskovat a provořadá pro mne byla kvalita, stabilita a prověřenost. Navíc většina aplikací je optimalizovaná pro procesory Intel (vím, že AMD procesory právě kvůli tomu provádí jakousi optimalizaci, díky které také dříve měli při stejné frekvenci vyšší výkon než Intel).

Ještě dodám, že ten Pentium MMX 195MHz a základovka s chipsetem Intel (tuším z roku 1996) dodnes stabilně a spolehlivě fungují! Jak už jsem napsal, mám to v počítači, který využívám jako linuxový server. Běží tedy 24hod/den a ještě se mi nestalo, že by z HW příčiny nějak selhal. Problémem jsou jen časté výpadky proudu (zpravidla při každé boužce)

Dodatek: Nechci se tu dohadovat na technických detailech. Přiznám se, že v tomto už jsem trochu ztratil přehled (nebyl čas to pořád sledovat, takže jsem z toho vypadl a když už pak čas byl, tak se mi do toho zpět nechtělo). Berte to prostě jen jako můj názor. Netvrdtím, že AMD je absolutně špatné a jedině Intel je dobrý, to vůbec ne. Prostě jen když mám na výběr, volím raději Intel a nVidii.

Jinak teď mám opět problém se SW podporou AMD&ATi, když jsem se snažil najít ovladače pro SATA v notebookách postavených na AMD. Nikde jsem nic nenašel (ani na webu AMD&ATi, ani u výrobců notasů), ani další lidi, kteří se to snažili najít. Takže opět mizerná SW podpora... Až teď mi jeden uživatel napsal odkaz na skvělý web, kde je ke stažení pack ovladačů pro všechny SATA řadiče.
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF

C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

leon

Re: AMD vs Intel

Příspěvekod leon » 27 zář 2007 14:26

mareko píše:potrebujem notebook na bezne uceli.. ziadne hry, ziadne super poziadavky..staci ak bude mat dobru odozvu a nebude ako spomaleny film

aky cpu ?

amd alebo intel
dvoj alebo jedno jadrovy?

poradte prosim...


... rozhodně ber 2 jádra ... jestli AMD nebo Intel je už jedno ... spíš bych se dále rozhodoval podle velikosti RAM, ergonomie notebooku, značky výrobce notebooku, záruky atp.

mareko
občas něco napíše
Příspěvky: 27
Registrován: 25 zář 2007 23:07

Příspěvekod mareko » 27 zář 2007 19:55

vrela vdaka pani, za vase prispevky.. nakolko su vase nazory podobne dostal som takmer jasnu odpoved na otazky, ktore som sa pytal..

ak mate este nejake rady kludne mi napiste do tejto temy.. vdaka
s pozdravom Mareko


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 94 hostů