U FHD ZBook 17 byly na výběr 4 varianty - HD+ v TN, FHD TN (displej LG LGD03FB nebo AUO B173HW02), FHD IPS a FHD RGB IPS Dreamcolor. U ZBook 15 tomu bylo podobně. Zda je u verze G2 vyřazen z nabídky i ten TN displej, to nevím a osobně bych řekl, že ne.
Jako Dreamcolor a Premiercolor (Dell) byly použity jen 3 typy panelů pro 15.6 a stejně tak 3 typy panelů v 17" - ty tři typy v každé velikosti se liší jen v tom, že HP má první a druhou revizi (větší možnost jasu myslím z 250 na 300 NIT), pro Dell PremierColor byla určena ta třetí verze.
K tomu ty displeje jsou aktivně podsvícené RGB LED, jsou napojeny na externí grafické karty přímo (kvůli 10b, jelikož do Haswellu neuměly integrované Intel grafiky 10b), takže rozhodně nejde o "nějaký" displej, který tam "vyhovuje"...
Nevím, jaké datasheety a jaké příručky si od HP četl, ale nevím o tom, že by někde samo HP popíralo, že displeje, které označuje jako Dreamcolor nemají ve specifickém nastavení pokrytí sRGB a aRGB kolem 100% - to by bylo samo proti sobě a své technologii. že je na různých fórech různá kritika vůči Dreamcolor displejům ("krupičkovatý" povrch daný antireflexní fólií, prosvítání RGB ze stran displeje, nerovnoměrné podvícení či některé barevné vady jednotlivých kusů...) to beru, těchto výhrad je na fórech hodně, ale obávám se, že podobných výhrad ze strany specifických požadavků náročných zákazníků na JAKÉKOLIV typy dobrých a drahých displejů je vždy a všude spousta. Koímu vadí "zrnitý" antireflex u monitoru více, než barevný rozsah či možnost HW kalibrace, může mít oprávněný problém k těmto displejům - to bezpochyby. Mám tyhle displeje celkem 3 - dva v notebookách, jeden stolní a za dané peníze je to pro náročnějšího usera stále vysoký nadprůměr.
Jak opakuji po třetí - Dreamcolor je specifický LCD, který má jisté přednosti a jisté neduhy. V rámci stolních LCD jsou samozřejmě i lepší a přesnější displeje, ale obvykle i o hodně dražší.
V rámci notebookových displejů jsou Dreamcolor a Premiercolor prakticky bez konkurence, pokud hodnotíme možnosti HW kalibrace, přednastavených prostorů a možnost jejich okamžité změny. Pokrytí sRGB a aRGB v rámci kalibrovaného displeje je slušné, možná nedosahuje deklarovaných hodnot, ale je stále asi nejlepší v rámci FHD notebookových displejů. Barevné přechody díky 10b jsou podstatně plynulejší - mám srovnání s mým Dellem 7440, kde je na poměry notebooků hodně slušný FHD IPS displej a je to v rámci zobrazení stejné, barevně a přechodově složitější scény neporovnatelné.
Takže také nechci pokračovat v hašteření na poněkud druhotný problém v rámci dotazu na koupi pracovního notebooku.
Jen opětovně upozorňuji na to, že přebírat všechny vědomosti z HW fór a "nezávislých" testů není košer, dokud se sám nepřesvědčích a nemáš přímé porovnání v "ruce".
Druhá část odpovědi je ve stejném duchu - nikdo nezpochybňuje (já určitě ne), že ZB 17 G2 není skvělý pracovní notebook a v Tvém odkazu i za velice příjemnou cenu. Jen se opětovně ptám - jezdil si do školy se 17" pracovní stanicí?
Já občas přenášel/převážel M6600 se zdrojem jen do kanceláře a zpět (brašna, vyndat z auta a jen pár metrů dojít) a je to celkem "stěhování" a i s brašnou, zdrojem a nějakými kabely cca 7-8 kg na hřbetu (a to samozřejmě nepočítám další obvyklý obsah, jako třeba skripta, sešity, učebnice či jen třeba oblečení na vyprání
- to jsme pak hodně za 10 kg.
Na 50 metrů do auta se to bez problémů dá, ale běhat s tím po městě/škole/koleji v batohu nebo brašně a třeba několikrát týdně - nic pro mne a to zrovna nemám 50 kg a 150 cm