Solidworks a Inventor se liší zásadně způsobem vykreslování. Inventor jede přes DirectX, takže mu profi grafika proti herní prakticky nepomáhá. Solidworks je OpenGL aplikace, která využívá rozšířené akcelerace, kterou nabízí profi grafiky typu Quadro. V případě Inventoru by tedy byl asi větší výkon s nějakou hi-end NVIDIA Pascal grafikou, u Solidworks už si v mobilním provedení asi nepomůžeš.
Jaký hardware mají ty desktopové workstationy, které používáte? (CPU, grafika, RAM, storage)
V případě Quadro M5000M je ve srovnání s Quadro M5000 (stolní verze) nižší TDP asi o třetinu a počet výpočetních jader o čtvrtinu. Reálný výkon bude nižší přibližně o tu třetinu. Pokud tedy stolní workstation nemá grafiku na bázi nového NVIDIA Pascal (kde jsou Quadro varianty snad jen pár měsíců zpátky), tak nebude výkonnější ani dvakrát.
Z-Turbo drive nebo jak se to jmenuje... prostě 512GB SSD připojené přímo na PCIe x4. Dolní odhad bude, že pro jeden task bude nejspíš rychlost načítání alespoň 1 GB/s. Jak velké jsou ty sestavy na disku? Pokud bychom se bavili o 10 minutách načítání, v případě limitace diskem by musely být velké stovky gigabajtů. Předpokládám tedy, že SSD není limitací. Pokud ano - jaké úložiště používají ty pracovní stanice ve firmě? Předpokládám, že u čehokoli externího to stejně na jednu stanici neprotlačí víc než 1GB/s. V nejlepším případě by externí úložiště bylo připojené buď přes 16Gb/s FC nebo 10Gb/s iSCSI se switchem, který má velké buffery a veškerou podporu pro stabilní iSCSI.
Paměťová propustnost by mohla být problém snad leda při načítání, ale v ideálním případě tam ty Xeony ve stolních stanicích (předpokládám, že to nefrčí na Core i7) mají 40GB/s (quad-channel, resp. 80GB/s v případě dvou procesorů), zatímco tady by bylo 20GB/s (dual-channel). Pokud jste si koupili našlapaný mašiny v posledních měsících, tak už teoreticky můžete mít nové Xeony s 6-channel přístupem, tak bychom se mohli bavit o přenosových rychlostech >100GB/s na dual-CPU počítač. Tohle je nicméně teoretická záležitost a neřekl bych, že to bude hlavní limit zrovna pro CAD.
Pak už teda zbývá leda procesor. Ten by byl asi důležitý jen při načítání, ale teď jsem přes Citrix zkusil Solidworks v GRID Test Centru NVIDIA, kam mám přístup pro účely školení: při startu programu bylo vytížení procesoru naprosto minimální a při načítání modelu se většinou čekalo na něco jiného. Jen dvakrát za celou dobu na chvíli vylítl procesor k 70% celkově. Zkušenost z CADů je navíc taková, že na většinu tasků kromě některých výpočtů drtí všechno přes jedno jádro, kde rozdíl notebookového procesoru a desktopového už není tak velký.
--
Celkově mi vychází, že problém musí být buď grafika, nebo rychlost úložiště (SSD/disk). V případě úložiště nepředpokládám, že byste udělali začátečnickou chybu a načítali model z plotnového disku, takže asi spíš ta grafika. U té je několik možností, ale všechny vyžadují další měření pomocí nějakého profiling toolu. Pro začátek minimálně sledovat přes příkaz "resmon", co se děje v době, kdy je počítač nedostatečně responzivní. Zkoumali jste na tom notebooku něco takového?
Pak je samozřejmě možnost, že nejsou správně (resp. správně konfigurované drivery), případně, že neběží správně napájecí profily. Taky může být chyba někde v notebooku (firmware/chlazení). Nejlépe se to pozná asi v porovnání s tím, co za stolní stanice máte.
--
Místo výkonného notebooku by teoreticky mohl posloužit server s Citrixem nebo podobným řešením, nebo workstation, na které poběží nějaký remote graphics protokol. Takové věci existují a používají se - nedávno jsem něco takového pro účely školení rozběhával na
svém domácím desktopu a nebylo to špatné. Člověk se jen musí spokojit, že framerate obvykle nestoupne nad 25 fps a taky je potřeba dostatečně rychlé připojení z klientské stanice (předpokládám, že ve firmě je připojení rychlé a dá se do ní připojit zvenčí). LTE stačí, v případě horšího se může zhoršit kvalita vlivem komprese. Veškeré 3D výpočty se nicméně stále budou dít na zdrojové stanici ve firmě, takže rychlost u klienta už není ovlivněná složitostí modelu.