Máte už Windows Vista?

Vše kolem Microsoft Windows. Zkušenosti, problémy, vylepšení atp.

Máte už Windows Vista?

ANO a jsem spokojen
38
27%
ANO ale neměl sem to dělat
18
13%
NE ale chystám se cca do 3 měsíců
35
25%
NE a zatím se ani nechystám
51
36%
 
Celkem hlasů: 142

Peca-on-line
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1420
Registrován: 12 kvě 2006 14:02
Bydliště: Trutnov, ale teď spíš kolej v Brně

Příspěvekod Peca-on-line » 05 črc 2007 23:50

Jenom bych upřesnil, že (jestli to dobře chápu) aero se deaktivuje ne podle náročnosti aplikace, ale při požadavku na výhradní režim, což nemusí bejt vždy z důvodu výkonu. Jinak to co píše DeaLer platí a dvojnásob to platí u videí, animací a průhledností, například animovaný poloprůhledný OSD přes video, je bez gpu akcelerace bez šance. Co se týče výkonu na integrovanejch grafikách, tak to je v pohodě, uvědomte kolik se toho renderuje při běžný 3D gamese, proti tomu je pár otexturovanejch obdelníků docela snadnej úkol(vím, až moc to zjednodušuju).
Asus A6T (Turion X2 1600Mhz@0,9V(800MHz@0775V)), 1GB RAM, nVidia Go7600(450/400(OC:500/420)), Vista Business MSDNAA)

DeaLer
občas něco napíše
Příspěvky: 81
Registrován: 06 črc 2006 16:52
Bydliště: Okolí Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DeaLer » 05 črc 2007 23:58

Díky, to jsem nevěděl.
Dušan Janošík | www.DJanosik.cz

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 06 črc 2007 00:12

Má tu někdo z vás, zatánců Vist s jejich cirkusem Aero, ty všemožné animační efekty zapnuté? Pokud ano, mám jednoduchou otázku...k čemu to je, krom toho, že to zdržuje od práce a strašně prodlužuje odezvu systému (animační efekt má nějakou dobu trvání, která je větší než 0ms...prostě to z principu musí zdržovat)? Zvýší se tím vaše produktivita práce nebo se tím bavíte místo her? Dost pochybuju...prostě to je jen animační podívaná pro děti...nic víc. Vypadá to sice moc krásně, ale zcela jistě to každého velmi brzo omrzí a animační efekty a průhlednosti vypne... Jakmile je vypnete, tak získáte v podstatě jen jinak naskinované normální GUI jako ve WinXP. K tomu si přidáme fakt,že Visty jsou celkově HW náročnější než WinXP. Takže co ušetří procesoru grafika, zase zabije systém...nula od nuly pošla, nebo spíše...celkově jsme na tom ještě hůře kvůli HW náročnosti celého systému...není snad pravda? ;)

Přenesení renderingu GUI na grafickou kartu je určitě správný krok, to nepopírám, ale připadá mi to, jako obvykle, špatně implemetováno... Stejně jako "slavný" ReadyBoost...měl sloužit pro zvýšení výkonu, ale v reálu nepřidá ani procento... Co užitečného a prospěšného tedy Visty přináší? Co vyváží fakt, že jsou HW náročnější? Proč vůbec? Co je tam tak suprového, co všem už dlouho scházelo a za co musíme zaplatit tuhle "daň"? Mně se teda nic takového nepodařilo najít... spíše jen takové detaily, které mě sice potěšili, ale celkový dojem nezlepší. Prostě nenašel jsem žádný důvod, proč přejít, ale zato jsem našel dost důvodů, proč zůstat na WinXP. Nejsem konzervativní, ale jen nechcu přecházet za každou cenu na něco nového, když mi to nic lepšího nepřinese...ba naopak.

Co se týče konkrétně notebooků... většina lidí asi systém jen hibernuje, kvůli rychlejšímu "znovuzapnutí"... Mezitím, co se Visty hibernují a zase zapnou, bych stil WinXP několikrát normálně vypnout a zase zapnout. Ani oživení ze standby není nijak rychlé. Visty neustále hrabou na disk, i když s noťasem člověk třeba 15min nic nedělá....to samozřejmě musí snižovat výdrž na baterku...

Jinak na příkladu linuxu je vidět, že lze vytvořit systém, který je mnohem méně HW náročný. Visty mi připadají spíše jako marketingový cirkus, jak z lidí vytahat peníze a zároveň ještě podporovat výrobce HW... Sází na to, že lidi si rádi hrajou a dívají se na hezké efekty...tím jim vlastně vnutí něco, co by jinak vůbec nepotřebovali a co nemá žádný účel, ale lidem se to líbí a tak to kupují... Za chvíli bude OS koncipovaný jako počítačová hra... :roll: Lidi se budou kochat všemožnýma animacema a efektama a samotná úloha OS půjde trochu stranou...

DODATEK:
MS je vůbec expert na zbytečné zvyšování HW náročnosti OS... Ukázkovým příkladem je Windows Mobile. Tenhle systém pro PDA/MDA (komunikátory) by měl být především co nejméně HW náročný, aby plynule fungoval na slabém HW v PDAčkách. Jak to vypadá v praxi? Zase tady máme nesmyslné animační efekty, z nichž se některé navíc nedají ani vypnout a které VELMI citelně a viditelně žerou výkon a nehorázně zpomalují celý systém. Ti, kdož jsou zároveň členy komunity ce4you, vědí, o čem mluvím...
Naposledy upravil(a) jimmyjames dne 06 črc 2007 00:24, celkem upraveno 1 x.
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF
C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

dj.kure
píše často
Příspěvky: 213
Registrován: 02 srp 2006 21:49
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

vista x64

Příspěvekod dj.kure » 06 črc 2007 00:21

Tak jsem si ještě na zkoušku dneska nainstaloval jako druhý systém - Vista Business x64 a je vidět, že předáním dalšího půl gigabajtu paměti je citelně znát (běží v dualu) + používám gigovku SD ve čtečce jako ReadyBoost (100% využití prostoru flashky). Vypnul jsem indexování, bod obnovení, atp. a zatím jsem celkem zpokojenej, systém svižnej, disk nemaká když nemá, .. , ale ještě jsem neměřil spotřebu a výdrž (jel jsem jen přes adaptér). Aero mám aktivní, ale jak jsem říkal, tak zdržuje od práce a bez těch efektů už se nedá mluvit o aeru :( . Už jsem se ale přepnul zpět na XPčka a je mi jasný, že prozatím Visty ne, ale uvažuji nad koupí Home Premium x64, ale to si ještě rozmyslim.
ACER Aspire 5315 - upgrade CPU na iC2D T7100, 2GB RAM
ACER Aspire ONE D150 - upgrade disk na 250GB a 2GB RAM.

Obrázek

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 06 črc 2007 00:27

K čemu ti je 64bit OS, když máš, pro Visty ubohých, 1GB RAM? Pokud jsem to správně pochopil, tak zatím jediný přínos 64bit OS je pro využití více jak 2GB RAM nebo pro speciální aplikace, které dokáží potenciál 64bit využít (a kterých je zatím velmi málo),ne?
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF

C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

dj.kure
píše často
Příspěvky: 213
Registrován: 02 srp 2006 21:49
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

32bit vs 64bit

Příspěvekod dj.kure » 06 črc 2007 00:41

koukni na tyto obrázky a poznáš proč v mém případě 64bit:

32bit:
Obrázek

64bit:
Obrázek

jinak se mně neptej proč, ale prostě chci využít maximální potenciál toho noťase (i za cenu upgrade ramky na 2GB, přestože s tim turboboostem 1GB je ten komp citelně svižnější)
ACER Aspire 5315 - upgrade CPU na iC2D T7100, 2GB RAM

ACER Aspire ONE D150 - upgrade disk na 250GB a 2GB RAM.



Obrázek

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 06 črc 2007 00:49

Děláš si z nás srandu? To chceš 64bit Visty jenom proto, že nějaký Windowsácký "benchmark" ti ukazuje vyšší číslo?! :lol: Což takhle zkusit nějaký věrohodnější aplikační benchmark?

To neumíš potenciál noťase využít užitečněji? :roll: Koupil sis pro tebe zbytečně výkonný noťas, jehož potenciál nedokáže při práci či zábavě využít, tak ho chceš "využít" pro chod přemrštěně HW náročného OS Vista?
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF

C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

DeaLer
občas něco napíše
Příspěvky: 81
Registrován: 06 črc 2006 16:52
Bydliště: Okolí Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DeaLer » 06 črc 2007 01:01

Můžu říct, že efekty Aera pravděpodobně po nějaké době vypnu (jsou k ničemu, ale třeba mi nebudou překážet a neudělám to), ale i tak mi tam stále poběží akcelerovanej desktop, kterej ulehčí práci CPU. Když vypneš Aero úplně, tak je to tvoje chyba a dá se říct, že pak máš jen jinak nastylovanej desktop z XP (hodně zjednodušeně).

Visty dokážou systémový prostředky využívat mnohem efektivněji než XP a díky tomu na mé konfiguraci (v postatě optimální pro XP) běžej daleko líp.

ReadyBoost funguje přesně tak, jak má (co jsem zatim zkoušel). Pokud máš nedostatek paměti, tak vede ke zvýšení výkonu (čím více paměti, tím menší rozdíl). Stěžuješ si tady na pomalou hybernaci, já můžu z vlastních zkušeností říct, že to není tak hrozný (opět z mého pohledu) a s ReadyBoostem je rychlejší.

To je prostě marketing, můžeš nadávat, ale to je tak všechno, co s tím můžeš dělat. Buď se s tím smíříš nebo půjdeš jinam ... je to tvoje volba.

BTW: Linux sem raději tahat nebudeme, on má svých nedostatků taky požehnaně
Dušan Janošík | www.DJanosik.cz

dj.kure
píše často
Příspěvky: 213
Registrován: 02 srp 2006 21:49
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dj.kure » 06 črc 2007 01:02

jimmyjames píše:Děláš si z nás srandu? To chceš 64bit Visty jenom proto, že nějaký Windowsácký "benchmark" ti ukazuje vyšší číslo?! :lol: Což takhle zkusit nějaký věrohodnější aplikační benchmark?

To neumíš potenciál noťase využít užitečněji? :roll: Koupil sis pro tebe zbytečně výkonný noťas, jehož potenciál nedokáže při práci či zábavě využít, tak ho chceš "využít" pro chod přemrštěně HW náročného OS Vista?


Ne, chci využívat i 64bit programy, když to bude možné.
Ale jak jsem říkal, neptej se mně na to, zvykl jsem si používat 64bit Linux, tak to hodlám dělat i u Windows :)

Jinak co se týče benchmarku, tak rozdíl mezi 64 a 32bit verzí jsem poznal ihned (64bit je na ovládání výrazně svižnější, aero se nepozasekává a systém reaguje rychleji).

Uvidím časem, nechám si na služebním notebooku 32bit (uplně stejnej noťas) a budu porovnávat.

Jinak bohužel svůj noťas využít nedokážu, kupoval jsem jej jako absolutní lowend, a kupovat něco horšího se dnes nevyplatí.

Jinak máš pravdu, na psaní v xHTML, PHP a práci s MySQL mi stačí klidně 16bit systém.
Naposledy upravil(a) dj.kure dne 06 črc 2007 01:05, celkem upraveno 1 x.
ACER Aspire 5315 - upgrade CPU na iC2D T7100, 2GB RAM

ACER Aspire ONE D150 - upgrade disk na 250GB a 2GB RAM.



Obrázek

Peca-on-line
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1420
Registrován: 12 kvě 2006 14:02
Bydliště: Trutnov, ale teď spíš kolej v Brně

Příspěvekod Peca-on-line » 06 črc 2007 01:04

2jimmyjames: Tady je zas někdo nějakej moc chytrej :roll:. Pro běžnou práci je 1GB ram pro Vistu (i 64bit) běžnou práci naprosto dostačující, naopak pro náročnou práci nebo hry je dnes 1GB málo i pod XP.
Asus A6T (Turion X2 1600Mhz@0,9V(800MHz@0775V)), 1GB RAM, nVidia Go7600(450/400(OC:500/420)), Vista Business MSDNAA)

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 06 črc 2007 01:29

DeaLer píše:Visty dokážou systémový prostředky využívat mnohem efektivněji než XP a díky tomu na mé konfiguraci (v postatě optimální pro XP) běžej daleko líp.

No teoreticky to tak je, ale prakticky jsem si toho já nevšiml... :(

DeaLer píše:BTW: Linux sem raději tahat nebudeme, on má svých nedostatků taky požehnaně.

To určitě souhlasím :) Nejsem vůbec zastáncem linuxu (na desktop), spíše naopak... Ovšem je na tom vidět, že vizuální efekty jsou i s mnohem menšíma HW nárokama... Tedy osobní zkušenost nemám, ale co jsem četl a co mi říkalo pár lidí, kteřé s tím mají zkušenosti, tak tomu tak skutečně je.

dj.kure píše:Jinak co se týče benchmarku, tak rozdíl mezi 64 a 32bit verzí jsem poznal ihned (64bit je na ovládání výrazně svižnější, aero se nepozasekává a systém reaguje rychleji).

Aha, tak to už beru :) Nezkoušel si rozdíl také mezi 32bit a 64bit Windows XP?

Peca-on-line píše:2jimmyjames: Tady je zas někdo nějakej moc chytrej :roll:. Pro běžnou práci je 1GB ram pro Vistu (i 64bit) běžnou práci naprosto dostačující, naopak pro náročnou práci nebo hry je dnes 1GB málo i pod XP.

V noťasu mám 1GB RAM a pro Visty mi to nepřišlo dostačující... Pro běžnou práci ano, ale beru to spíše jako spodní hranici. Kdežto spodní hranici pro WinXP bych bral 512MB. Samozřejmě, že lze Visty i WinXP provozovat s mnohem méně RAM, ale to už bych nenazýval optimálním....
Ono tohle je ale dost subjektivní dojem...každý člověk používá jiné programy, hlavně služby na pozadí, a také je zvyklí na jinou "svižnost" systému.

Také hodně moc záleží na tom, jak dalece má člověk optimalizovaný systém (vypnuté zbytečné služby na pozadí) a jaké mu běží programy na pozadí. Teď jsem si vytvářel vlastní instalačku WinXP přes nLite, vymazal jsem nějaký balast, nepotřebné služby, programy...zakázal zbytečné či nebezpečné služby etc. Především na starém rodinném compu Duron 1GB/200MHz a 256MB RAM je to docela rozdíl :) Na svém compu už jsem měl hodně služeb předtím zakázaných, takže tam jsem to tolik nepocítil, ale na tom rodinném jsem předtím OS nijak neoptimalizoval. Ovšem předtím byl trvale spuštěný rezidentní štít antiviru, kdežto teďkom jsem nechal spuštěnou pouze rezidentní kontrolu inet komunikace (to je jediná možnost, kudy by se tam potenciálně mohl nějaký virus/červ dostat...), což může taky dělat dost rozdíl.
Naposledy upravil(a) jimmyjames dne 06 črc 2007 01:40, celkem upraveno 1 x.
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF

C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

cross
píše často
Příspěvky: 370
Registrován: 18 čer 2007 21:46

Příspěvekod cross » 06 črc 2007 09:33

Ehm .. Aero je to přepínání oken WIN+TAB? :oops:
Jestli ano, jak to můžu vypnout ? Jestli to teda tu práci zrychlí.

dj.kure
píše často
Příspěvky: 213
Registrován: 02 srp 2006 21:49
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dj.kure » 06 črc 2007 10:34

cross píše:Ehm .. Aero je to přepínání oken WIN+TAB? :oops:
Jestli ano, jak to můžu vypnout ? Jestli to teda tu práci zrychlí.

Aero jsou ta krásně se vykreslující okénka která jsou průhledná a hezky animovaná (brzo to omrzí)

jimmyjames píše:Aha, tak to už beru :) Nezkoušel si rozdíl také mezi 32bit a 64bit Windows XP?

Nezkoušel, ale včera večer mi to napadlo a hodně o tom uvažuju, kdyžtak pošlu muj subjektivní názor na PM :wink:
ACER Aspire 5315 - upgrade CPU na iC2D T7100, 2GB RAM

ACER Aspire ONE D150 - upgrade disk na 250GB a 2GB RAM.



Obrázek

cross
píše často
Příspěvky: 370
Registrován: 18 čer 2007 21:46

Příspěvekod cross » 06 črc 2007 10:47

Takže je to to, co jsem myslel - http://www.youtube.com/watch?v=9xyIw_jKzsc
Průhlednost oken mám vypnutou. Jestli se mi zrychlí NB po vypnutí toho nového přepínání oken, kde to vypnu ?

dj.kure
píše často
Příspěvky: 213
Registrován: 02 srp 2006 21:49
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dj.kure » 06 črc 2007 10:53

cross píše:Takže je to to, co jsem myslel - http://www.youtube.com/watch?v=9xyIw_jKzsc
Průhlednost oken mám vypnutou. Jestli se mi zrychlí NB po vypnutí toho nového přepínání oken, kde to vypnu ?

Nikdo Tě nenutí používat zkratku Win+TAB, klidně používej nadále ATL+TAB, ten také funguje. Můžeš vypnout samotné AERO, čímž získáš standardní schéma Vista a to už vykresluje procesor, jak jsme zvyklí z XP.
ACER Aspire 5315 - upgrade CPU na iC2D T7100, 2GB RAM

ACER Aspire ONE D150 - upgrade disk na 250GB a 2GB RAM.



Obrázek


Zpět na „Windows 11, 10, 8 / 8.1, 7, Vista, XP i starší“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 hostů