Vista nebo XP?

Vše kolem Microsoft Windows. Zkušenosti, problémy, vylepšení atp.
Wawer Rewold
občas něco napíše
Příspěvky: 87
Registrován: 28 srp 2008 18:30
Bydliště: Omicron Persei 8

Příspěvekod Wawer Rewold » 12 zář 2008 17:47

Tak visty maj třeba superfetch ale nevím jestli je to plus nebo mínus :D

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 12 zář 2008 17:51

jako myslis jak ti ze zacatku na notebooku system 5minut hrabe a vysledek je nula :lol: Dale?
Jedinou pravdou je, že všichni lžou
Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220
MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

Wawer Rewold
občas něco napíše
Příspěvky: 87
Registrován: 28 srp 2008 18:30
Bydliště: Omicron Persei 8

Příspěvekod Wawer Rewold » 12 zář 2008 18:25

Dál je to třeba možná o něco přehlednější pro uplný laiky. Jo a jsou tam ty miniaplikace po straně :lol:

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 12 zář 2008 18:51

Mně se ve Vistě líbí to indexování souborů a UAC. U UAC už jsem se vyjádřil, co mi vadí (chtěl bych, aby jsem přiděloval práva na určité činnosti - instalace driveru, zápis do C:\, editace HKLM v registrech,...). U indexování by se mi líbilo, kdyby se indexovalo čistě jen to, co je v dokumentech, manuálně přidaných složkách a start nabídce (nic víc, zbytek je jen buzerace).

Proto když mi někdo řekne, že Vista je úplně super a že jsou idioti všichni, co jí nemaj rádi, ale zároveň jednou větou hned dodá, že UAC a indexování vypl, tak je v mých očích úplný blbec. Bez těchto dvou věcí nemá Vista vůbec co nabídnout.

roxtedy: Pokud jde o ty nové funkce (s výjimkou těhle dvou, ty už sis stejně vypnul ;-)), tak asi takhle:

- BitLocker: V XP se dá řešit externími aplikacemi stejně tak, jako to externíma aplikacema řeší dost lidí na Vistách (nastavení,...)

- ReadyBoost: Kontroverzní technologie, která v některých případech spíš zpomaluje

- SuperFetch: Přednačítají už XPčka - fetchnutý věci jsou uložený v C:\WINDOWS\Prefetch

- Memory management: Jeho pokrok je značně diskutabilní. Data se do RAM musí nahrát a když nejsou potřeba, tak se zní musí přesunout. Když se takhle pracuje s 3x větším množstvím, tak logicky při stejně rychlé RAM a disku to nebude rychlejší ani náhodou. Víc už jsem k tomu napsal předtím.

- Shadow copy: přínos pro běžného uživatele diskutabilní - obnova systému je ale v obou OS.

- Aero: Dobrá věc, ale na produktivitě to nepřidá.

- DirectX 10: Uvolněním DX10 jen pro Vistu ho MS defakto zabil :roll:

- MultiCPU / MultiCore: Už na upraveném jádře NT 4.0 bylo možné provozovat klidně 8cpu server. Více jader je to samé jako více procesorů. Snaha vnutit lidem, že to XPčka nemůžou umět, protože více jádrové procesory tu jsou jen pár let, je blbost.

- Multilanguage: Jazykové mutace byly dostupné jako XP Pro MUI a kdo měl licenci na XP pro, tak je mohl legálně používat. Ve Vistách je tohle legálně omezeno jen na verzi Ultimate, která je mnohem dražší. U Business to jde, ale není to legální ve většině případů.

- Rodičovská kontrola: Řeší i některé externí aplikace, ale já teda děti na notebook nepouštím...

- Windows Sideshow: Už to z vás někdo kromě mě viděl v provozu? Označil bych to spíš za SW gadget.

- Průzkumník: Ale no tak... průzkumní ve Vistách je jeden z hlavních důvodů, proč je moc nemusim. MS zjevně vykrádal Findera z MacOS a vykradl ho i s nedostatky. Navíc nevim, proč po pravém kliku na ikonu okna už se nezobrazí nabídka práce se složkou a pro vyhodili důležité tlačítko "nahoru"... průzkumník je bohužel co do použitelnosti krok zpět :-(

- Windows Sidebar: ... fuj

- Windows Media Player 11: Proti verzi 10 si nově nepamatuje seznam naposledy načtených stop. To je taky regres jak něco... navíc už není laděn do černé, takže ty postranní plochy akorát ruší. Proti minulým verzím to navíc pro jistotu nejde přenastavit.

- Windows Calendar: Jo to uznávám, to je hezká funkce, ale těch programů externích je mraky a třeba thunderbird má taky podporu pro kalendář a to je asi lepší volba.

...ty další věci moc nemá cenu už probírat. Zmíním jen jednu z nich, co je vážně užitečná (i když ne pro běžného usera) - "Konzole výkonu"
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 12 zář 2008 19:26

jeste dodam ze readyboost je i podobna app do xp
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

noniick
občas něco napíše
Příspěvky: 19
Registrován: 10 zář 2008 21:26
Bydliště: Košumberk

Re: Vista nebo XP?

Příspěvekod noniick » 12 zář 2008 20:37

mam vistu se sp1 a nemam jedinej problem....

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 12 zář 2008 20:43

dej si tam DOS taky nebude jediny problem :lol: lol jak tohle nekdo muze napsat :roll:
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

Vlczech
občas něco napíše
Příspěvky: 35
Registrován: 03 zář 2008 23:42

Příspěvekod Vlczech » 12 zář 2008 22:34

Solitary píše:Taky moznost, ale jses si jistej ze tam ten OS vubec nabizeji? Ja sem na to akademicky ftp koukal jen tak zbezne, kdysi davno, co za systemy tam maj, ale nemam zapotrebi si neco stahovat.

Jj už hodně dávno tam je - ČVUT to má většinou daleko dřív. http://msdn62.e-academy.com/elms/Storef ... 97&np1=112
U nás to třeba taktéž je - http://msdn61.e-academy.com/elms/Storef ... it&np1=112

dak

Příspěvekod dak » 12 zář 2008 23:34

linux na praci (rozumej programovani) a XPcka na hrani.
Visty proste vydat museli aby byli z ceho zivi, ze?

jak napsal FloydPink, radsi si tu chvilku pockam na Win7 nez prskat nad prechodnym "novym" OS.
psal tu nekdo ze nechce system na dva roky, ale aby mu vydrzel? z celeho srdce DOUFAM, ze za dva roky se u piva viste zasmejeme
jediny co se mi jako myslenka libilo, je bitlocker (odsifrovavat uz pri bootu). ale ani to me nedonuti zapinat ten vlezlej TPM (natoz instalovat jehovistu)...

roxtedy
píše často
Příspěvky: 191
Registrován: 12 bře 2007 10:39

Příspěvekod roxtedy » 13 zář 2008 02:27

chlapi, ještě pořád nikdo nenapsal proc VISTU nekoupit. Ty vase nesmyslny duvody neberu vubec vazne jste uplne out. Ja vam pisu hned nkolik duvodu proc VISTU ano:

Nejvetsi duvod proc instalovat W VISTA oproti W XP je podpora od strany MS, mne vydrzi notebook cca 5 let. W XP bych si nekoupil z duvodu, ze za dva roky skonci veskere aktualizace pro W XP, a nikdo nezaručí to, že se v starem OS, který není aktualizovan neobjevi nejaka nova hrozba.

Daůsim duvodem je velice rychla instalace, která trvá cca 20 min. W XP budete instalovat cca 1 hod. plus dalsich 30 min. serv. pack 3.

Dalsi duvod je Directx 10.

Jestli je tady nekdo kdo by mohl objektivne porovnat W XP sp.1 W VISTA sp.1, tak 100% rekne, ze VISTA je uplne nekde jine, nez drive velice problemova W XP.

Takhle vypadaji opravdove duvody a ne sem psat nejake nesmysly....

Tohle je asi fakt demence, W7 vyjdou za 5 let po W VISTA. Tak jak vysla VISTA po 5 letech po W XP. Tak si cekej 5 let, kdyz jses zabednenej....

polo

Příspěvekod polo » 13 zář 2008 09:05

Ty si si toto vlakno asi neprecital iba urazas a si zabedneny ako pises... Preco myslis ze by MS zrusil podporu pre XP(aj samotni Intel odmietol prejst na Vistu zo slovami ze win. 7 horsi ako Vista byt nemoze) A osobne by som nehcel jeden pocitac mat 5 rokov nehovoriac o booku aj polovicna doba je uz dlho...(samozrejme myslim ako primarni book)


20 minut :lol: cool nato si ako prisiel ? (skoda ze samotno OS bezi podstatne pomalsie a to si vsimnes pri bootu aj pri praci zo subormi ci hrami) A tvrdenia ze staci vypnut: aero,superfetch,indexovanie,UAC,side bar a uz je z toho rychli OS je smiesne...Potom uz mas len OS ktory je sice len o nieco pomalsi ale zato podstatne vacsi a stale su ti iste problemi s kompatibilitou ktore nezmiznu ( napr. slavne ovladace zvukoviek creative ktore vo Viste nepodporuju vela efektov len preto aby si useri ktory chcu Vistu museli kupit novsie HW-zvukovku ktora to uz bude podporovat atd. )

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 13 zář 2008 10:31

Roxtedy píše:Dalsi duvod je Directx 10.

A urcite mas moznost jak ho na tom nootebooku vyuzit vid? :roll: Nenapsal si jedinej rozumnej duvod proc PREJIT na Vistu. Ses vazne jeden z nejvetsich jesitu co sem tu potkal. Jen ty mas pravdu, jen ty mas spravne duvody, a ostatni jsou hlupaci :roll:

Vlczech: Tak vidis, no. Ja jsem nikdy MSND AA nevyuzil a ani asi nevyuziju. Ale i tak, je to nabidka jen pro nekolik jedincu, takze v celkovem meritku je to i tak nepodstatne :)

Vlczech
občas něco napíše
Příspěvky: 35
Registrován: 03 zář 2008 23:42

Příspěvekod Vlczech » 13 zář 2008 11:13

Damianus píše:jeste dodam ze readyboost je i podobna app do xp
Jooo? Nějaké info?

roxtedy: a teď ty bobane:
roxtedy píše:W XP bych si nekoupil z duvodu, ze za dva roky skonci veskere aktualizace pro W XP, a nikdo nezaručí to, že se v starem OS, který není aktualizovan neobjevi nejaka nova hrozba.
Kdybys četl pořádně, už to tu někdo říkal a já taky, že na kritické aktualizace se podpora nevztahuje - podpora je jen na udržování OS - tedy něco jak je teď třeba každý měsíc Odstraňování škodlivého SW atd - to už po ukončení podpory nebude, ale kritické aktualizace se vydávají i po ukončení podpory - ani Tě vůbec při psaní těchto blbostí nenapadlo, co by si MS udělal za průser, kdyby to uťal. To je asi stejný jako u nelegálních windows - klasické aktualizace nedostávají - jen velmi kritické, protože tyto počítače by mohly ohrozit jiné..

roxtedy píše:Daůsim duvodem je velice rychla instalace, která trvá cca 20 min. W XP budete instalovat cca 1 hod. plus dalsich 30 min. serv. pack 3.
Opět mohutná blbost - mám v Dualbootu WinXP a WinVista a XP se mi instalovaly tak maximálně 40min, vista minimálně půl hodiny - přesný čas Ti neřeknu..

roxtedy píše:Dalsi duvod je Directx 10.
Pokud někdo na DX10 nevymyslí nějaký herní nebo jiný trhák, tak si s tím Microsoft podkopal hrob, protože každý výrobce udělá raději něco kde se mu z toho víc posype - tedy bude to fungovat jak pod nejpoužívanějšíma XPčkama tak i zatím stále pokulhávajícíma Vistama..

roxtedy píše:Tohle je asi fakt demence, W7 vyjdou za 5 let po W VISTA. Tak jak vysla VISTA po 5 letech po W XP. Tak si cekej 5 let, kdyz jses zabednenej....
O jediné demenci, o které se tu dá fakt mluvit, je snad ta Tvá.. :roll: Windows Vista vyšla po 5 letech protože s ní byly problémy, to se taky projevilo na finančních příjmech MS. MS ihned po vydání Visty uvedl, že se vrátí ke svému 3-letému cyklu (Win95 (1995), Win98 (1998), WinXP (2001)).

Pochopíš to už konečně nebo Ti tu některé věci budeme ještě několikrát opakovat???

roxtedy
píše často
Příspěvky: 191
Registrován: 12 bře 2007 10:39

Příspěvekod roxtedy » 13 zář 2008 11:53

Damianus píše:jeste dodam ze readyboost je i podobna app do xp
Jooo? Nějaké info?

Tohle je samozřejmě nesmysl.

roxtedy: a teď ty bobane:
roxtedy píše:W XP bych si nekoupil z duvodu, ze za dva roky skonci veskere aktualizace pro W XP, a nikdo nezaručí to, že se v starem OS, který není aktualizovan neobjevi nejaka nova hrozba.

Vlczech píše:Kdybys četl pořádně, už to tu někdo říkal a já taky, že na kritické aktualizace se podpora nevztahuje - podpora je jen na udržování OS - tedy něco jak je teď třeba každý měsíc Odstraňování škodlivého SW atd - to už po ukončení podpory nebude, ale kritické aktualizace se vydávají i po ukončení podpory - ani Tě vůbec při psaní těchto blbostí nenapadlo, co by si MS udělal za průser, kdyby to uťal. To je asi stejný jako u nelegálních windows - klasické aktualizace nedostávají - jen velmi kritické, protože tyto počítače by mohly ohrozit jiné..

Po ohledání infa na netu souhlasim, MS vydava kriticke zaplaty.

roxtedy píše:Daůsim duvodem je velice rychla instalace, která trvá cca 20 min. W XP budete instalovat cca 1 hod. plus dalsich 30 min. serv. pack 3.

Vlczech píše:Opět mohutná blbost - mám v Dualbootu WinXP a WinVista a XP se mi instalovaly tak maximálně 40min, vista minimálně půl hodiny - přesný čas Ti neřeknu..

Tady porad nesouhlasim, mne trvala instalace na čistý notebook 20 minut. W XP minimálně 40....

roxtedy píše:Dalsi duvod je Directx 10.

Vlczech píše:Pokud někdo na DX10 nevymyslí nějaký herní nebo jiný trhák, tak si s tím Microsoft podkopal hrob, protože každý výrobce udělá raději něco kde se mu z toho víc posype - tedy bude to fungovat jak pod nejpoužívanějšíma XPčkama tak i zatím stále pokulhávajícíma Vistama..

Už je hodně her a hodně grafik, které podporují DX10, třeba má grafika v ntb podporuje DX10.

roxtedy píše:Tohle je asi fakt demence, W7 vyjdou za 5 let po W VISTA. Tak jak vysla VISTA po 5 letech po W XP. Tak si cekej 5 let, kdyz jses zabednenej....

Vlczech píše:O jediné demenci, o které se tu dá fakt mluvit, je snad ta Tvá.. :roll: Windows Vista vyšla po 5 letech protože s ní byly problémy, to se taky projevilo na finančních příjmech MS. MS ihned po vydání Visty uvedl, že se vrátí ke svému 3-letému cyklu (Win95 (1995), Win98 (1998), WinXP (2001)).

Uvidíš že W7 vyjdou za 5 let, co jsem se dočetl, tak nepřinese nic podstatného, jen vylepšení funkcí W VISTA.
Vlczech píše:Pochopíš to už konečně nebo Ti tu některé věci budeme ještě několikrát opakovat???


Konečně někdo kdo píše opodstatněné věci a ne jen bláboly

polo

Příspěvekod polo » 13 zář 2008 12:08

To ako trvala instalcia tebe je tvoj problem...A SP1 pre Vistu sa instaluje 3-5x dlhsie ako SP3 pre XP(skusal som to na vela PC ) takze tu mas rozdiel...Plus Vista zabera aj kopu priestoru na disku a ma problemi s kompatibilitou a je proste pomalsia(hlavni dovod je ze aj tak si vacsina userov doinstaluje vlastne externe programi do XP aj do Visti a preto sa im XP oplati viac)

A DirectX10 ci 10,1 je viac menej na nic zmysel to ma az pokial mas v hre zapnute vsetky ostatne detaili a vyhlazovanie ci rozlisenie na max. A nato notebookove grafiky nemaju...


Zpět na „Windows 11, 10, 8 / 8.1, 7, Vista, XP i starší“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů