LINUX na notebooku

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.

Máš zkušenosti s LINUXem na notebooku?

ANO pracuji výhradně pod LINUXem
45
14%
ANO mám LINUX, ale také Windows
109
35%
Zkusil jsem LINUX, ale není to pro mě
25
8%
Zkusil jsem LINUX, ale není to pro mě
25
8%
Chystám se zkusit LINUX
77
25%
Nechci LINUX
33
11%
 
Celkem hlasů: 314

xmarek
píše často
Příspěvky: 447
Registrován: 12 zář 2007 16:06
Bydliště: Ostrava a okolí

Příspěvekod xmarek » 31 srp 2008 22:33

Možná to bude tím, že Vím o jabku kulový. :oops:
Celý život bojuji s průměrností. :(

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 01 zář 2008 00:44

ted sem se zasmal :lol: rozumne mi nekdo rekne jaky je rozdil mezi HW apple a PC opomenu EFI a dale?
Jedinou pravdou je, že všichni lžou
Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220
MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

polo

Příspěvekod polo » 01 zář 2008 02:24

APPLE su obmedzeni na CPU/Chipset od Intelu...


A nieje EFI ako EFI aj napr. taky HP Compaq 6735 ma EFI a pochybujem ze by si to rozumelo s MACOM...

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 01 zář 2008 03:21

jasne ale rozjet OS X na notebooku neni zas takovi problem :wink: kdyz vemu muj notas tak snad vse sedi a X by jelo na mem notasu bez problemu opomenu to EFI a mozna wifi ale myslim ze by taky sla :)
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

vojtab
píše často
Příspěvky: 435
Registrován: 19 úno 2008 10:03
Bydliště: Třebenice

Příspěvekod vojtab » 01 zář 2008 11:32

2 xmarek

v pohodě, vždyť nic neříkám :)

2 Damianus

no tak si kup OSX a dej si ho tam. nikdo ti nebrání. problém s aktualizacema je jiná věc, navíc bych neřekl že to pojede zrovna dvákrát v pohodě

a rozdíl tam samozřejmě není, Mac si kupují jenom tupé ovce. navíc používají naprosto zastaralý a špatný OSX který oproti geniálním Windows Vista neumí nic a ještě k tomu je nestabilní....nebo promiň, chtěl jsi slyšet něco jiného? :D

Apple je prostě evil firma :twisted:
Apple Macbook White

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 01 zář 2008 12:58

:shock: :?: Ne ja vistu nepozivam je to shit :lol: ale OS X uz neni tak vyjmecny. Jak to bylo na power PC tak to byl hold problem ale ted uz neni. Jen to jsem chtel rict. A k tomu ze to je evil firma tak to taky nevim jen no jelikoz vsechny OS uz maji stejne app ty zakladni. A jeste dotaz proc myslis ze to nepojede 2x vpohode? Jen protoze ty mas nalepku jabka :lol:
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

onne
guru
Příspěvky: 1766
Registrován: 01 úno 2008 10:27
Bydliště: Opava

Příspěvekod onne » 01 zář 2008 13:01

Damianus píše::shock: :?: Ne ja vistu nepozivam je to shit :lol:


Rád bych se dozvěděl proč je shit.
ThinkPad T420

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 01 zář 2008 13:05

nespamuj uz je dost ze tu resime OT jako apple a OSX :!: Jinak myslim ze ti to vsichni uz vysvetlili (swarm,solitary,polo,ja a dalsi lidi)

Edit Solitary: mas pochvalu, ze ses nedal stahnout zas do hloupych nesmyslnych diskuzi s Onnem. Jinak jestli tu uvidim nejake hloupe pokusy o roztrzky (a to ted smeruju predevsim na Onneho) tak bude mazani a zlo
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Příspěvekod vito45 » 01 zář 2008 20:17

xmarek píše:...Projekt Beryl dokazuje, že pokud uživatel touží i po těchto fíčurách tak to není problém. Né, že bych byl příznivcem hořících a vlnících se oken...

Keď sa dobre nastaví tak je to parádna vec keď človek pracuje s veľa oknami hoci sa jedna iba o 3 srandičky /ostatne mám povipínane/ a to:
prepínanie plochy doprava na tlačidlo myši
držanie tlačidla - rozhodi všetky okna po ploche aby na každé bolo vidieť - ukázanie kurzorom - pustenie tlačidla - okno sa dostane do popredia
alt+tab - nieje klasicke prepínanie ale štýl "prsteň" čo je oveľa prehľadnejšie
samozrejme všetko nastavene na ideálnu rýchlosť

inak neviem koľko z vás videlo OSX naživo /nie z videí/ ale má to svoje čaro, čo som videl spolubývajúceho robiť 30 min na 17" mac book pro ktorý mal snáď 2 roky tak všetky efekty ani raz netrhli proste som mal pocit že vše ide 50fps, proste grafické orgie pričom správca systému neukazoval skoro žiadnu záťaž
dakedy platilo:
win je pre ľudí ktorý chcú vedieť prečo ich pc nejde ale nechcú vedieť ako funguje
mac OS je pre ľudí ktorý nechcú vedieť prečo ich pc nejde a nechcú vedieť ako funguje
lin je pre ľudí čo chcú vedieť prečo ich pc nejde a ako funguje
mám pocit že už vše 3 OS sú na približne rovnakej úrovni, najpriateľskejší MAC OS hlavne kvôli tomu že sa viaže na HW, lin ktorý miestami nieje priateľský a hlavne problém s HW ak nejde na prvý pokus a win ktorý je najmenej priateľský ale najviac ľudí na ňom fičí, proste niečo v strede čo v ničom neviniká ale má ho každý tak predsa musí byť najlepší, veď toľko ľudí sa nemôže míliť :lol:

edit: lin netreba brať ako spásu, je to moderný OS tak tiež nad niektorými vecami človek krúti hlavou a občas sa zdá že žije vlastným životom ale oveľa menej ako pri win

xmarek
píše často
Příspěvky: 447
Registrován: 12 zář 2007 16:06
Bydliště: Ostrava a okolí

Příspěvekod xmarek » 01 zář 2008 21:59

vito45 píše: lin netreba brať ako spásu, je to moderný OS tak tiež nad niektorými vecami človek krúti hlavou a občas sa zdá že žije vlastným životom ale oveľa menej ako pri win
Linux má tu výhodu, že si tam uživatel najde přesně co potřebuje. Buď si zvolí uživatelský přijatelnější distribuci i za tu cenu, že si budou jisté věci dělat co chtějí (Mandriva, Ubuntu apod.) a nebo se pustit do věčného zápasu s manuály a udělat si systém k obrazu svému (Slackware). To je věc co Vám Widle nemohou a nikdy nebudou nabízet. :D
A odměna? Prostě pocit, že věci chodí jak mají. :D A ten je, alespoň pro mě k nezaplacení.
Celý život bojuji s průměrností. :(

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 01 zář 2008 22:38

Ja prave par dni uz jedu na Fedore 9 (s gnome) (windows sel uplne pryc), a snad krome nevysvetlitelnych automatickych zmen jasu podsviceni (v jistych situacich*) neni nic, s cim by byl problem. Jak ethernet, tak i wifi sitovka behaji bez problemu, tak i zvuk. A to vse bez nutnosti nejakych zasahu do driveru ci jejich shaneni. Ve starsich verzich Fedora jsem musel carovat s drivery na zvukovku a wifi sitovku jsem nebyl ani schopny nejak inteligentne zprovoznit a ze jsem se o to docela vytrvale pokousel.

*)
- Napr. kdyz spustim video v Mplayeru snizi se jas na 0% a kdyz ho rucne nastavim zpet na plny jas, po cca 30s se stahne zase na 0.
- VLC to pri spusteni videa udela taky, ale narozdil od vyse zmineneho Mplayeru to uz neopakuje.
- Ale neni to problem jen prehravacu videii, ale napr. hra "Enigma" - kterou urcite Linuxari moc dobre znaji ;), tez pri spusteni stahne jas na 0 (pouze jednou).
- Xine prehravac na druhou stranu timto neduhem netrpi. Stejne tak treba i simple gnome GUI pro Mplayer.

Nejake zmeny nastaveni v podsviceni (enabled 0,1) apod. v gnome-power-manageru se minuli ucinkem. Tak jestli nekdo vi jak tuto situaci resit, tak at poradi.

merlin77
občas něco napíše
Příspěvky: 28
Registrován: 20 lis 2008 16:38
Bydliště: Praha

Příspěvekod merlin77 » 23 lis 2008 13:09

Typicke...

Linux je imho vhodny pre dva druhy uzivatelov:

1) *nix profesionali, pre ktorych je linux iba "trochu iny" *nix. Potrebne navyky maju v krvi a praca s windows je pre nich zlo (vacsinou ale nutne). Tito ludia linux distribucie vytvaraju a mimochodom, vytvaraju ho predovsetkym pre seba (ak to teda nerobia komercne).

2) Ludia, ktori vlastne ani nechcu vediet, ako pocitac funguje, potrebuju len niekolko ikon na ploche pre browser, mailer, office a nejaku hru. Iba cakaju, ze to bude samo fungovat.
Existuju uz distribucie linuxu, ktore su smerovane do tohto segmentu, ale vacsinou to i tak predpoklada, ze ten linux musi este "doladit" niekto z prvej skupiny.

Ludia, ktori ani do jednej z tych skupin nespadaju a linux si napriek tomu nainstaluju a nezmazu ho po tyzdni ci mesiaci trapenia, sa casom nutne zaradia do jednej z tychto skupin.

Nez ma niekto napadne: MacOS X je tiez len "nejaky *nix" a pre uzivatelov v drvivej vacsine plati bod 2). Len tam maju tych aplikacii viac a vacsinou maju na ne vacsie naroky.

Vsetci ostatni, ktory sa ani do jednej z uvedenych "koloniek" zaradit nechcu, odporucam ostat pri MS Windows. Ono to bude vacsinou nejak fungovat a uzivatel ma navyse pocit, ze moze relativne beztrestne "kazit" system vlastnymi pokusmi - ma ktomu jednak prava a jednak miliony najroznejsich aplikacii, ktore sice nepotrebuje, ale dava mu to pocit, ze systemu rozumie. A pripadne niekolkokrat mesacne/rocne system komplet preinstaluje.
Aktuálne: Dell Latitude D620, Dell Precision M90, HP Compaq 6710b
Predtým: Toshiba Tecra 730CDT, HP Omnibook XT6200, FS Lifebook C1020, Lenovo ThinkPad Z61m
A všade GNU/Debian.

xmarek
píše často
Příspěvky: 447
Registrován: 12 zář 2007 16:06
Bydliště: Ostrava a okolí

Příspěvekod xmarek » 23 lis 2008 13:45

S linuxem už dělám hodně dlouho (víc než 10 let) a nepatřím ani do jedné kategorie. A vzhledem k tomu, že pracuji jako java developer nepředpokládám, že někdy budu. Vytvářet ku příkladu vlastní distro může už jenom velký linuxový nadšenec. :D
Celý život bojuji s průměrností. :(

merlin77
občas něco napíše
Příspěvky: 28
Registrován: 20 lis 2008 16:38
Bydliště: Praha

Příspěvekod merlin77 » 23 lis 2008 14:00

Ach, sorry, neuvedomil som si, ze to ide vylozit i takto. Implikacia je opacnym smerom. Nepisem, ze _kazdy_ z kategorie 1) vytvara linux distribucie. Tvorcovia distribucii vsak pochadzaju z tejto kategorie.
Aktuálne: Dell Latitude D620, Dell Precision M90, HP Compaq 6710b
Predtým: Toshiba Tecra 730CDT, HP Omnibook XT6200, FS Lifebook C1020, Lenovo ThinkPad Z61m
A všade GNU/Debian.

vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Příspěvekod vito45 » 24 lis 2008 20:10

to čo napísal merlin o vhodnosti je vcelku presné ale na 90-95% používateľov, netreba zabúdať na používateľov ktorým linux proste viac vyhovuje /ja/
všetkým ostatným by som to neradil je dosti silné, ako "power user" windowsu /user ktorý si dokáže všetky osobné veci na pc urobiť sám /inštalacia win, ovladače, delenie disku, nastavenie fw, pridanie hw,...// som rád že som prešiel, hovorím že to bolo bezproblemové /čo je skôr unikát/ a neradím sa ani do jednej skupiny a v budúcnosti to ani neplánujem

inak typy pre bezbolestný prechod ;)
používajte pred tým dlhší čas OS software dostupný na obidvoch platformách /open office, smplayer, firefox, thunderbird/
vyberte si hw ktorý plne podporuje linux, veď aj pre win si vyberate zariadenie ktore na nich idu

edit:by si bol prekvapený koľko málo je tvorcou distier napr. na také greenie čo je prebalene ubuntu sú cca. 1-3 veľmi aktívny, koľko máš iba klonov distier? zistiť ako upravi grafiku, popridávať programy a dať tomu vlastné meno je práca na týždeň...


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů