Prehrievanie Qosmio f50-125

notebooky Dynabook a Toshiba (Satellite, Portégé, Tecra, Qosmio, Libretto) a vše kolem nich
eCorke

Prehrievanie Qosmio f50-125

Příspěvekod eCorke » 23 úno 2010 13:41

Dobry den,

Nenasiel som podobnu temu o prehrievani, jedine niekde vraj v tom 48 stranovom f50-125 to je, no ozaj to je nemozne prechadzat a citat vsetko :(, dufam, ze zalozenie novej temy nieco prinesie... a ospravedlnujem sa ak to tu niekde este je, nenasiel som to...).

Problem: "Skutocne velmi rychle prehrievanie grafickej karty, pri velkom zatazeni (napr. hra, graficky narocnejsia)."
Notebook: Toshiba Qosmio f50-125. Mam ho cca od letnych prazdnin, co je nieco medzi 1/2 roka a 3/4.
http://www.alza.cz/notebook-toshiba-qosmio-f50-125-c2d-p8600-15-4-wxga-tb-4gb-d111200.htm?kampan=adwords_longtail&gclid=CI2xn5G2iKACFQ8gZwodhAMvIQ

Pouzivam chladiacu podlozku.
1. http://www.alza.cz/chladici-podlozka-pod-notebook-porte-d92271.htm - pozuzivana aj pri teste.
2. http://www.alza.cz/coolermaster-notepal-x2-d136952.htm - pouzivana pred tym, rovnaky problem, cca rovnaky cas prehriatia.

Notebook sa snazim udrziavat v cistote, som na koleji, takze je to o dost narocnejsie, tak neviem nakolko sa mi to podarilo. Viditelne nie je znecisteny (pri pohlade na ventilator a podobne, viem ze to nestaci no je to jedine mozne bez rozoberania), no a do rozoberania sa nechcem pustat, kedze je v zaruke.

Pri "teste", merani teploty, som na rozohriatie pouzival hru Dragon Age Origins. No rovnake problemy nastavali aj pri inych, viac menej pri vsetkych co som skusal (nfs MW, Mass effect 2, ....).
Test prebiehal pomocov programu Hmonitor lite verzia, co som neskor zistil ze viedlo k tomu, ze vo vypise nebola zaznamenana teplota GPU, no tu som si opisal manualne.

Po zapnuti boli teploty nasledujuce:
-HDD 24.0
-CPU 37.0
-GPU 35.0
Ostatne udaje su uz zaznamenane v prilozenom textovom dokumente (su trosku s casovym oneskorenim, kym som program nastavil aby ukladal...). Vo vypise je vypnutie oddelene dvoma prazdnymi riadkami (vidno to aj podla casov). A teplota GPU tesne pred vypnutim bola 107 stupnov (no v tabulke sa mi zdali aj dost vysoke teploty HDD).

Chcel som sa spytat, ci uz mal niekto nasledujuci problem s grafikou geforce 9700m gts. Nieco som googlil, hladal tu na fore, no nikde sa nedospelo k nejakemu rieseniu, dovodu a podobne. (stretol som sa cca s 5 podobnymi pripadmi u rovankeho NB).

A hlavne ako dalej? .. ci ho puslat na reklamaciu ci nie. Pred tym ho planujem hodit do servisu nech ho precistia. Len je problem ze som na vyske, vela semestralok a pod., no a bez pc je to nemozne, tak hladam nejake ine riesenie. Alebo aspon vediet ake sance na reklamaciu to bude mat, ci uz sa o tomto modely vie, ze sa rad prehrieva a pod.

A este jedna malinka otazka, len pre info. Ci nahodou neviete ci alza.cz a .sk spolupracuju aj na hranici reklamacii (nb kupeny .sk reklamaciu podat .cz ?).

-dufam, ze to je popisane dostatocne, ak nie, staci napisat o iny test, samozrejme, ze urobim :). Vopred dakujem ze ste si tento dlhy popis vobec citali.

Vypis:

Kód: Vybrat vše

http://www.sendspace.com/file/4i3fxa

Uživatelský avatar
Chlebovnik
guru
Příspěvky: 3610
Registrován: 30 bře 2008 19:20
Bydliště: K-Vary / Brno

Příspěvekod Chlebovnik » 23 úno 2010 16:18

To nasere, co? Na druhou stranu už si příště snad koupíš kvalitní notebook...

Ono dávat 60W 9700M GTS do 15" šasi může vážně napadnou jen totální pako.

A řešení jsou 2. Buď to rozebereš sám, vyčistíš a naneseš pastu nebo si to necháš udělat servisem v rámci reklamace. Doporučuji druhou variantu.
• Aspire V3-571G | 15.6" FHD IPS | i5-3230M | nVidia GT 640M | 8 GB RAM | Intel 80 GB SSD + 1 TB HDD
ASUS VX239H | SteelSeries 6Gv2 | Logitech MX518 | Tesoro Aegis X4 | Zalman NC2000
• ThinkPad T61p

eCorke

Příspěvekod eCorke » 23 úno 2010 16:37

ono to najskor skonci tym servis, ako som napisal vyssie, nechcem do toho sahat velmi kym to je v zaruke, radsej to takto vyriesim....

a s tym "priste snad kupis kvalitni notebook" ... no neviem .. ale osobne sa mi zdala toshiba celkom na urovni ... i ked ma dojala tymto chladenim.... tak ci tak, najradsej by som sa toho zbavil reklamaciou...... a kupit desktop+netbook...
uvidime.. koncom tyzdna to nesiem do servisu...

elnino
občas něco napíše
Příspěvky: 10
Registrován: 22 črc 2009 18:49

Příspěvekod elnino » 23 úno 2010 23:16

Skús to odmerať aj iným programom, napr. Everest. Ja som dosiahol najviac cca 85 °C na GPU pri 3D záťaži, pri použití Zalman 1000 podložky. Ak ti to potvrdí aj iný soft tak 109 °C je už veľa, a dal by som to na RMA.
Toto vyššie zahrievanie tohto booku je daň za výkon, ktorý bol jednoznačne najvyšší za danú cenu, aký bol dostupný, no žiaľ si to vyžiadalo použitie plastov namiesto aspoň pár horčíkových, hliníkových, alebo iných kovových (teploodvodných) častí :(.
Žiaľ ti asi inak nepomôžeme. Nedá sa.

eCorke

Příspěvekod eCorke » 24 úno 2010 13:19

elnino píše:Skús to odmerať aj iným programom, napr. Everest. Ja som dosiahol najviac cca 85 °C na GPU pri 3D záťaži, pri použití Zalman 1000 podložky. Ak ti to potvrdí aj iný soft tak 109 °C je už veľa, a dal ............


prave skusam .. pozuviam speedfan.... lebo sa mi moc nezdalo to s tym HDD, to co ukazuje vypis z programu, tak to je nejaky bug... nejaky posun v tabulke..... a cez ten speedfun vychadza teplota na rovnako ... ako myslim to prehrievanie .. ze je to ozaj tak .. ale prave s tou grafikou ...
inac ohladom tej podlozky .. skusal si bez nej ? ... aky mas nb ?

djmicho
guru
Příspěvky: 1731
Registrován: 27 zář 2008 18:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod djmicho » 24 úno 2010 16:39

Vůbec neřešit a hodit do servisu, notebook se NESMÍ při sebevětší a sebedloužejší zátěži přehřát! :!: Divné je, že se při té teplotě nevypnul :roll:
[url]https://valid.x86.fr/na6qv4][img]https://valid.x86.fr/cache/banner/na6qv4-5.png[/img][/url]

eCorke

Příspěvekod eCorke » 24 úno 2010 23:58

djmicho píše:Vůbec neřešit a hodit do servisu, notebook se NESMÍ při sebevětší a sebedloužejší zátěži přehřát! :!: Divné je, že se při té teplotě nevypnul :roll:


on vypol ... :P .. ved som tam pisal, ze pri tej teplote "kritickej" to vyplo .. ze ked si pozries ten textat tak to tam je, tam kde su dve medzeri ...

djmicho
guru
Příspěvky: 1731
Registrován: 27 zář 2008 18:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod djmicho » 25 úno 2010 06:34

jj vidím, zas tak důkladně jsem to nečet :D To vypadá na uvolněný (ucpaný nebo bez pasty) chladič, rozhodně to dat do servisu, případně jim to omlátit o hlavu :lol:
[url]https://valid.x86.fr/na6qv4][img]https://valid.x86.fr/cache/banner/na6qv4-5.png[/img][/url]

eCorke

Příspěvekod eCorke » 25 úno 2010 10:26

djmicho píše:jj vidím, zas tak důkladně jsem to nečet :D To vypadá na uvolněný (ucpaný nebo bez pasty) chladič, rozhodně to dat do servisu, případně jim to omlátit o hlavu :lol:


:D ... .. pokusim sa .. :D .. diky vam za rady .. ide to do servisu pondelok buduci tyzden .. tka uvidime co bude nakoniec pricinou ... som sam zvedavy

Castellano
píše často
Příspěvky: 265
Registrován: 11 srp 2008 22:01

Příspěvekod Castellano » 25 úno 2010 14:43

Chlebovnik píše:To nasere, co? Na druhou stranu už si příště snad koupíš kvalitní notebook...

Ono dávat 60W 9700M GTS do 15" šasi může vážně napadnou jen totální pako.

A řešení jsou 2. Buď to rozebereš sám, vyčistíš a naneseš pastu nebo si to necháš udělat servisem v rámci reklamace. Doporučuji druhou variantu.


ježiš zase další, co kritizuje výkonný notebooky. Miluju podobný řečičky. Mm podobný notebook, který jsem tehdy vybíral 4 měsíce a denodenně četl info a byla to nejlepší volba, kterou jsem tehdy v rámci kvalita/výkon/cena mohl vybrat. Mám ho dva roky a naštěstí jsem do dneška žádný vyložené problémy nezaznamenal. Notebook půběžně profoukávám od prachu a čistím z vnějšku.

to eCorke:
ty teploty, co udavas jsou dost nizke - presne co se mi stalo nekdy pred ctvrt rokem. Notebook se pri hre sekal a pak se restartoval. Nakonec to bylo tim, ze jsem nechaval notebook v prilis velkym mrazu a notebook byl "zmrzlej". Neni to sranda, ale holej fakt. Potom, co jsem ho zase prubezne zahrival se vsechno vratilo do normalu.
Stacilo mit celej den doma otevreny okno a notebook na stole.. jeden by neveril

jinak bezne hraju nejnarocnejsi hry a podlozku nemam a vpohode
Toshiba Qosmio F50-108

Uživatelský avatar
Chlebovnik
guru
Příspěvky: 3610
Registrován: 30 bře 2008 19:20
Bydliště: K-Vary / Brno

Příspěvekod Chlebovnik » 25 úno 2010 18:02

No já reagoval hlavně na to, že si dotyčný nemůže dovolit reklamovat notebook kvůli škole. Asi špatně zvážil priority při výběru, měl si koupit něco s NBD apod.

Ale pro mě za mě, ať si kdo chce kupuje co chce.

Jinak já si také notebook (tehdy) vybral na základě poměru mezi kvalitou, výkonem (teď už by mi stačil i nižší) a cenou a také jsem v rámci možností vybral nejlépe jak jsem mohl a důkazem toho je snad už to, že jsem za ty 2 roky neměl s notebookem jediný HW problém. (to musím zaklepat)
• Aspire V3-571G | 15.6" FHD IPS | i5-3230M | nVidia GT 640M | 8 GB RAM | Intel 80 GB SSD + 1 TB HDD
ASUS VX239H | SteelSeries 6Gv2 | Logitech MX518 | Tesoro Aegis X4 | Zalman NC2000
• ThinkPad T61p

eurino24
píše často
Příspěvky: 136
Registrován: 18 bře 2009 19:39

Příspěvekod eurino24 » 04 bře 2010 14:42

Notebook ak ma 109 to je moc pre tento model a treba ist do servisu a nevymyslat...
Ja mam s podlozkou pri plnej zatazi tak 85 ...

neries a vyreklamuj ....
Qosmio F50-125, MSI GT663-417CS


Zpět na „notebooky Dynabook (dříve Toshiba)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů