Dotaz pro redaktory!

Chcete se vyjádřit k nějakému článku na NOTEBOOK.cz? Zde máte prostor.

Také chcete testy her v recenzi notebooku?

Jasně!!!
31
65%
Nechci, děkuji.
17
35%
 
Celkem hlasů: 48

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Dotaz pro redaktory!

Příspěvekod orgasmic » 06 srp 2008 11:58

Jen by mě zajímalo, proč když testujete nějaký notebook s dedikovanou grafikou, proč neuděláte alespoň jeden test z nějaké hry?

Děkuji za odpověď.


PS: 3DMark 2006 je nicneříkající

Edit Solitary: doufám, že se nezlobíš, že jsem ti trošku upravil thread. Moderátoři články nepíší, tvůj dotaz patří asi redaktorům*
Asus ROG Strix G18

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Příspěvekod orgasmic » 06 srp 2008 12:59

Nezlobím. Je to tu samý moderátor. Nevím, jestli redaktor čte toto fórum, ale díky.
Asus ROG Strix G18

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 06 srp 2008 13:01

minimalne jeden redaktor urcite ano - swarm
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 06 srp 2008 13:18

Se swarmem jsem toto tema uz resil, a nemyslim si, ze by sdilel ideu.

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Příspěvekod orgasmic » 06 srp 2008 13:54

Ale to potom neodpovídá filosofii jeho práce. Chce psát recenzi na např. vyloženě herní notebook a neotestuje ho ve hrách?
To je to samé, jako by pan Červenka testoval nový off-road od jisté značky a netestoval ho v terénu. Potom ty recenze nejsou objektivní. Vím, že si mohu najít recenzi např na nbchecku, ale tam testují většinou trochu jiné konfigurace než ty, co jsou určené pro trh.
Jestli budete mít zájem o zlepšení Vašich služeb, rád Vám s testováním pomohu :wink:
Asus ROG Strix G18

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 06 srp 2008 15:30

orgasmic píše:Chce psát recenzi na např. vyloženě herní notebook a neotestuje ho ve hrách?
Nerecenzuju vyloženě herní notebooky. Většinou se věnuju notebookům zaměřeným na mobilitu a ty velký si beru jen když není zbytí. Ale teď si říkám, že asi mluvíte o recenzi na Aspire 5930G, co včera vyšla... jo ta je moje.

:arrow: Já jsem too názoru, že většinu lidí ty testy vážně nezajímaj. 3D Mark není úplně k ničemu. Dává určitou představu pro porovnání mezi více notebooky. Člověk tak dostane nějakou představu, jak si ten který stojí. Tady 3D Mark v pohodě poslouží.

:arrow: Mnoha lidem jsou navíc šumafuk i ty testy, co děláme teď a stačila by jim jen jedna věta - jdou tam hry / jsou tam dobrý hry / na hry nic moc.

:arrow: Notebooky stejně používají jen pár vybraných grafických karet a všechno je to stále o tom samém, výkon +- 5%. Pokud tedy člověk aspoň trochu pátrá a bádá třeba na fóru, tak získá představu o tom, jak které hry běží na té a té grafice. Dělat mnoho dalších testů by tak bylo hlavně plýtváním času recenzentů, kteří by stále dokola prováděli kopec testů, u kterých by jasně předvídali výsledky (to se děje i tady u těch 3DM, ale to je ještě v rámci rozumných mezí).

:arrow: Nejvíc se lidi zaměřují v recenzi na úplně jiné parametry - hledí na konstrukci, zda se nepřehřívá, jaký je kde povrch, jak moc je hlučný, jak se na něm pracuje, jakou má klávesnici a jestli na něm něco extra nezlobí.

--------------------------------------------------

Ale i přesto, že tomuto nejsem nakloněn, platí to, co jsem řekl na IRC - měl jsem doma ASUS XG externí grafiku a lidé nmi psali, že by to chtělo udělat hromadu testů. Nikdo mi však nebyl schopen říct, co teda přesně chce a jak to (legálně a efektivně) zrealizovat.

Pokud tedy chcete komplexnější metodiku testů - napište přesně, jak byste si to představovali. Na férovku napište návod bod po bodu, tady to pak propereme a když najdeme kompromis, tak já něco přidám. (tak... rukavice je hozena)

Jinak teda momentálně na velký mrchy je tu víc, pokud se nepletu, pan Šíma, takže se ptejte spíš jeho ;-).

PS: Koukám, že teď je to 50:50
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 06 srp 2008 15:35

Mimochodem, pokud jde o mě, tak já mám v rozšiřování recenzentských aktivit priority jinde - měření gamutu/kontrastu/jasu optickou sondou a měření hlučnosti.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Příspěvekod orgasmic » 06 srp 2008 15:44

Samozřejmě se nemusí testovat všechny notebooky, ale jen ty zaměřené na hry. Ani se nemusí testovat ty samé grafické karty. prostě, když vyjde nová grafika, tak se udělá test.

Co se týče legálnosti, nemusí se testovat na nové originální hře (chápu je to drahá záležitost, navíc někdy omezená počtem instalací), ale stačí udělat testy na DEMO verzi hry. Stačí např Crysis, WIC a třeba Bioshock.


Ale jinak jste nejlepší server tuzemský na notebooky. Jen tak dál.


PS: Tento thread není myšlen jako výtka 8)
Asus ROG Strix G18

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 06 srp 2008 15:52

swarm píše:Mimochodem, pokud jde o mě, tak já mám v rozšiřování recenzentských aktivit priority jinde - měření gamutu/kontrastu/jasu optickou sondou a měření hlučnosti.

toto by som osobne uvital ovela radsej ako dalsie benchmarky, ktorych je vsade plno. tieto udaje sa hladaju podstatne tazsie.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Příspěvekod orgasmic » 06 srp 2008 16:17

To je sice pravda, ale 90% lidí, co si bude recenzi číst, stejně nebude vědět nic o gamutu a potobných atributech displaye.
Asus ROG Strix G18

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 06 srp 2008 16:55

to ci tomu ludia budu rozumiet je skor otazka napisania vysvetluceho clanku na tu temu, ktory k recenzii moze byt linkovany rovnako ako je tam teraz vysvetlenie postupu pri testovani vydrze baterie.

skor je to o tom, ze na displej sa musi pozerat kazdy a hry hra malokto. navyse kontrast bude stale kontrast aj za rok ale za rok uz tie tebou vymenovane hry budu zaujimat malokoho ak vobec niekoho.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Příspěvekod orgasmic » 06 srp 2008 17:16

Jak jsem psal, ty testy by se dělali na herně zaměřené notebooky, tudíž kdo tu recenze bude číst, logicky ho bude zajímat herní výkon :wink:

JInak Crysis bude aktuální rozhodně déle než 1 rok jak píšeš. Jedná se o nejnáročnější engine současnosti, který bude aktuální cca 5 let. Teprve teď skoro rok od vydání Crysis jsou ohlášené nové hry na tomto enginu a navíc nemá vyjít pokročilejší engine. Třeba Unreal 4.0 engine má vyjít až kolem roku 2012-2013 :wink:
Asus ROG Strix G18

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 06 srp 2008 17:38

Jako me je tohle tema docela sumak, ale je nasnade otazka pro koho jsou ty recenze delane. Jestli je redaktori nedelaji spis sami pro sebe. Je velmi chvalyhodne, ze se meri kvalita LCD pomoc opticke sondy apod., ale to bude zajimat prave spis IT fanatiky, ci lidi, kteri od notebooku chteji v prvni rade kvalitu, pevnost atd... ale pokud je to proste recenze nejakyho herni notesu, myslim, ze to nejsou podstatne veci, ktera bude zajemce zajimat. Pro nej bude nejhlavnejsi predstava, jak pujdou hry. Snad jsme si vsichni uz vsimli jak hraci,noobove,lamy(rikejme jim jak chceme) vybiraj notes... "Tenhle ma 2,1Ghz procesor a tenhle 2,2Ghz... nevim ktery vzit - poradte" a 3Dmark mu toho moc nerekne, ten mu akorat rekne - 4000bodu, on si to srovna v hlave, zjisti ze driv mel desktop, ten mel tolik a tolik bodu, a mozna vi o kolik je grafika lepsi/horsi, ale porad nevi jak se s tim da zahrat. On totiz treba ani nevi, kolik mel driv fps v dane hre na svem pocitaci, nikdy to nemeril (proc by to taky meril), kdyz mu to slo plynule, ze?. Samozrejme si rad precte, ze chlazeni je temer dostatecne, a sasi je relativne pevne a problemy s BIOSem vyrobce nejspis pristi mesic opravi. To ho uklidni, aby se neobaval, ze se mu to druhy den rozbije (on ho prenaset prece stejne moc nebude, ze?).

Tedy muj navrh jak docilit tohoto mereni - kdyz se objevi nejaky pekny kousek, ktery by stal za to ho zmerit ve hrach (aby byl reprezentativni - tedy ne takovy, ktery bude mit grafiku podezrele osekanou na kost, procesor k tomu da vyrobce slaby a 512MB RAM a to cele s Vistama). A samozrejme udelat i mereni v 3Dmarku. Az by se priste objevil nejaky notebook s podobnou grafikou, stacilo by odkazat na vysledky a namerit daneho modelu vlastni vysledek v 3Dmarku. Ten by se v pomeru k predeslemu vysledku z 3Dmarku dal relativne aplikovat do hernich vysledku. (vysvetlivka - Reprezantativni notes #1 ma s grafikou XY 3000bodu a 30fps v A hre, 60fps v B hre atd. => Notes #X ma s grafikou XY 2500bodu v 3Dmarku - tedy muzem predpokladat ze by mohl mit ve hre A cca 25fps a ve hre B asi tak 50) - samozrejme pouze hadam, ze by tento pomer fungoval, zjistilo by se to jedine praktickym testem dvou odlisnych notebooku se stejnou grafikou. Ve vysledku by se tedy zmerilo jen par notebooku, ktere by obsahovali tu jednu potrebnou grafiku. (nanestesti Nvidia ma hodne modelu)

Omlouvam se, pokud je tento prispevek trosku neprehledny. :?

edit: Jinak orgasmic ma pravdu v tom, ze soucastne enginy jeste vydrzi... vyrobci je akorat budou rozvijet, jako to dela Valve se svym Sourcem (rozdil mezi HL2 a HL2EP2)

Pozn. Myslim, ze by stacilo udelat pro prehled tak test 6 her, s tim ze by se nektere testovali ve 2 nastaveni... ty ktere by dany model zvlad na full detaily i nativni rozliseni (tedy na hranici hratelnosti a plynuleho fps) by stacil pouze jednou. Hry, ktere by na plno nesli, by se pak treba osekali v detailech, aby mel dotycny predstavu na jake detaily si hru zahraje.

kyo
guru
Příspěvky: 1648
Registrován: 04 lis 2007 19:26

Příspěvekod kyo » 06 srp 2008 17:46

kolikrát je problém s neodladěnými ovladači, často vidíš recenzi kde jim v 3d marku vyjde 3300b. a tady si to někdo koupí, ten samej model jen o něco později a má 4000. myslim že by to bylo dost časově náročný.

vlstnosti displeje IMHO zajmaj jen zájemce o business notebooky, tedy kvalitu.
Lenovo Thinkpad R61 - 1680x1050, C2D T7250, 2GB 667mhz, 250GB Seagate Momentus 7200.3, NVS 140m, XP Professional + 3 year carry-in

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 06 srp 2008 17:51

kubino (reakce na neexistujici post) : No samozrejme 6her ani zdaleka nepokryva rozdeleni zanru, narocnosti a enginu. Ale da vam porad priblizne blizsi pohled na situaci her. Kdyz ti pobezi Crysis na medium na 30fps, tak muzes predpokladat, ze ti Flatout pujde na plno. (+ tam ten vysledek z 3Dmarku bude i tak, takze si muzes k tem bodum z nej priradit i realne vysledky ve hrach).

kyo: Jinak poznamka na to, ze se ovladace vyladuji v 3Dmarku je sice zajimava, ale vskutku nevim jak ji chapat. Jestli negativne vuci memu navrhu, ci pozitivne. Spis pozitivne, jelikoz jsi mi tim jen rekl, ze vysledek v 3Dmarku se meni - tedy jsi jen zkritizoval swarmuv pristup, jelikoz on kazdy notebook v 3Dmarku zmeri a pokud by platilo to, co rikas ty, tak by to naprosto diskriminovalo veskere jeho snahy.


Zpět na „Diskuse k článkům“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů