výběr NTB na vš kolem 15k

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit

který by jste brali?(s přihlédnutím na cenu)

acer
3
10%
HP
0
Žádná hlasování
Lenovo
12
40%
Lenovo
12
40%
Toshiba
3
10%
 
Celkem hlasů: 30

elendian
občas něco napíše
Příspěvky: 7
Registrován: 23 čer 2009 17:07

výběr NTB na vš kolem 15k

Příspěvekod elendian » 15 zář 2009 23:24

zdravím,
momentálně si vybírám notebook na vysokou školu. už jsem tady prolezl většinu fór a přečetl několik článků a mám pár kandidátů...

acer aspire 5738G
HP ProBook 4510s
LENOVO ThinkPad R500
Toshiba Tecra A1012L

na čem mi záleží?
1)jednoznačně na prvním místě je kvalita zpracování a odolnost. raději oželím trochu výkonu, ale s vědomím že se mému ntb (pokud do něj nebudu bušit kladivem) pravděpodobně nic nestane...
2)Na dalším místě je tichost/hlučnost, výhřevnost a výdrž(aspoň 3h)...tyhle tři parametry spolu docela souvisí, protože se týkají grafiky. takže raději oželím trochu výkonu, hlavně když mě při práci na ntb nebude bolet hlava z toho zvuku...
3)a samozřejmě si občas rád něco zahraju. vím že tenhle požadavek si odporuje s těma prvními dvěma, takže mi stačí aby to rozjelo alespoň ty slabší hry

Vzhledem k tomu, že se moc nevyznám bych byl rád, kdyby jste mi to trochu zhodnotili, případně přidali i další tipy. v mém výběru jsou ntb kolem 15k, až na lenovo, který je trochu dražší...vyplatí se si ty dva tisíce připlatit?
na závěr bych upozornil na poslední z uvedených-toshibu tecru, která už byla oficiálně stáhnutá z prodeje před dvěma týdny, ale přece jsem ji našel na nějakém neznámém serveru...mám mít strach z nákupu na takových menších neověřených eshopech?

ještě jeden dotaz. když si doma přidám (novou, větší) RAM kartu do NTB, je to zásah při kterém přijdu o záruku?

Díky za jakékoliv postřehy :D
Naposledy upravil(a) elendian dne 15 zář 2009 23:31, celkem upraveno 3 x.

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 15 zář 2009 23:35

za me to R500.
ze jmenovanych ma nejpevnejsi telo, bude i velmi tichy a baterka by ty 4-5 hodin mela dat

na druhe misto bych posadil tecru a10, taky ma slusne telo, zaruka 3roky v zakladu...

na treti misto bych pridal zatim nezmineny acer travelmate 5730g
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=66600, da se sehnat za pekne penize, telo taky nejake ty vyztuhy ma,grafiku ma hd3470, takze by to co se tyce herniho vykonu bylo nejsilnejsi ze zminovanych, na vydrz ma slusnou i pres tu grafiku diky 8clankove baterce (tech 2hodin v popisku u czechcomputeru si nevsimej, je to blbost)

z hlediska odolnosti tela bych je asi nechal serazene tak, jak jsem to napsal.

4510s bych vynechal, jsou docela hlucne.
aspire tim padem na posledni misto.

RAM, HDD vymenit/pridat muzes, pri pripadne reklamaci to posles v puvodnim stavu, pochopitelne.

jinak ta intel 4500... jo, neco to rozjede, ale zazraky od toho necekej...kdyztak si prolitni nejake ty topicy v sekci ntb a hry, neco by tam byt melo.
kazdy velky byk byl jednou tele
Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

elendian
občas něco napíše
Příspěvky: 7
Registrován: 23 čer 2009 17:07

Příspěvekod elendian » 16 zář 2009 11:40

díky za připomínku, ale zajímalo by mne proč jsi aspire vyloučil? na ostatních fórech ho docela chválili

a co se týče té tecry(přiznám se, byl to můj favorit), dnes jsem volal do toho shopu kde to nabízí, ale v prodeji už není. borec mi samozřejmě nezapoměl říct, že na něm pracuje a že lepší ntb ještě neměl...prý se ale mají vrátit?

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 16 zář 2009 17:00

no, ja ten aspire nevyloucil, jen jsem ho posadil za R thinkpad, tecru a10 a acer travelmate, pokud mam vzit do uvahy tu odolnost.
vyloucil jsem to HP, jsou pry dost hlucne.

navrat tezko rict, je to mozne, kdyz kuknu na ribbon.cz (eshop se specializaci na toshibu), je tam u m10, r10 skladem, u s10 "pripravujeme", jestli to znamemena, ze tecry se mozna varti a bude dostupna i a10, se urcit bohuzel neda (muzes jim zkusit zavolat)
kazdopadne tecra a10 je na praci do 20k po R thinkpadu co do tela jedna z nej voleb (resp. byla, pokud uz neni dostupna), o neco hlucnejsi, no zase 3 roky zaruka v zakladu... kazdy mel svoje +...
kazdy velky byk byl jednou tele

Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

elendian
občas něco napíše
Příspěvky: 7
Registrován: 23 čer 2009 17:07

Příspěvekod elendian » 16 zář 2009 23:41

takže momentálně se mi nejvíc zamlouvá thinkpad...na druhou stranu každý stroj má své plus i mínus. zatím jsme se bavili o těch plusech, takže co byste mi řekli jako mínusy u lenova? (např: špatný zvuk, malá klávesnice a.t.d. i když to není moc důležité, ale ať vím do čeho jdu)
díky

petrajs

Příspěvekod petrajs » 16 zář 2009 23:47

pro me osklivej design :F i kdyz je to workstation...

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 16 zář 2009 23:56

je to business notebook, ne workstation (tim bych spise oznacil vykonne stroje vhodne i pro praci s grafikou, tzn. ruzne certifikovane grafiky, jako ma treba w500, hp 8530w, apod...)

nedostatky thinkpadu (pro me):
fn v rohu (a neda se premapovat, proste si clovek musi zvyknout)
obcas neco nekde vrzne, pohne (plasty maji urcitou vuli vuci kovovemu podkladu)
podle me trochu debilni rozlozeni portu, hl USB - vsechny na jedne strane, umistene svisle a blizko vedle sebe - tlustejsi USB pamet muze blokovat dalsi konektor
par lidi si i stazovalo na obcas blbnouci sw, ktery obsluhuje wifi (pry je lepsi pouzivat to, co ma ve standartu win)

jinak me toho uz moc nejak nenapada...jsou to spise malickosti...tech kladu je rozhodne vic

EDIT:
jo, nektere kusy, hl. drivejsi verze pry trpely prohybanim klavesnice. pak se to zlepsilo. uprimne si mylsim, ze to prohybani nebylo zas az tak hrozne a plno bookum hl. v nizsi cenove relaci se prhyba klavesnice daleko vice... mozna je to castecne i tim, ze narozdil od majitelu multimedialnich stroju lide, kteri kupuji thinkpady (vetsina z nich je orientovana na funkcnost, kvalitu, odolnost, casto i puntickari, tim mylsim nejel lenovaky, ale i dalsi lidi, kteri tvrde zastavaji business notebooky) jsou tim trochu zaskoceni, nebo t predesle R61 meli tu klavesnici pry pevnejsi, tak se o tom asi vice mluvilo.
kazdy velky byk byl jednou tele

Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

pavca35
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 16 zář 2009 21:06

Příspěvekod pavca35 » 17 zář 2009 08:14

Zdravím, také se rozhoduji mezi výše jmenovaným Lenovem a Acerem 5810TZ-414G32Mn /SU4100/2+2GB DDR3 1066Mhz/320GB SATA/Intel GMA 4500MHD/Vista Home Premium výdrž baterie prý až 9 hod.
Prosím o zhodnocení, který je lepší. Dcera ho bude nosit každý den do školy, kde ho bude potřebovat každou hodinu a pokaždé v jiné učebně.
Za den ho tedy nejméně 7x vyndá a zase schová. Měl by tedy něco vydržet. Další kriterium je výdrž baterky - nesmí se ve škole napojit, pouze vyjímečně a to to musí učitel schválit (hrůza). žádnou závratnou grafiku nepotřebuje, bude používat běžné kancl. programy, žádné nové hry - jen Laneage2 a FIFU, občas skoukne film.
Podle recenze jsem slyšela že ten acer má špatný zvuk i obraz.
Kvalita displeje je další měřítko, protože jak jsem psala bude na něj koukat denně alespoň 7 vyučovacích hodin. Ntb používají místo učebnic a sešitů.
Prosím poraďte který vybrat. Předem děkuji

petrajs

Příspěvekod petrajs » 17 zář 2009 09:49

OT : kolik je dceri a kde hraje L2 ? :DD

joe_maniac
občas něco napíše
Příspěvky: 71
Registrován: 17 dub 2009 08:58

Příspěvekod joe_maniac » 17 zář 2009 17:22

pavca35: Mohl bych se zeptat na jake je dcera skole? Slysim poprve, ze by se nekde pouzivaly ntb misto ucebnic a sesitu.
Po vlastnich zkusenostech z prace (8 hodin denne u desktopu) bych to diteti nepral :wink:

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 17 zář 2009 20:31

pavca35:
"Kvalita displeje je další měřítko, protože jak jsem psala bude na něj koukat denně alespoň 7 vyučovacích hodin. Ntb používají místo učebnic a sešitů."

no, uprimne kvalita LCD spise ovlivnuje vernost barev, apod., nez jestli je zdravotne mene ci vice zavadny.
kazdopadne pri 7hodinach denne po dobu nekolik let si tak mlada holka (predpokladam max.stredni skolu vzhledem k zakazu pouzivani zasuvek, coz je mimochodem na strednich skolach bezne, ze zasuvky studenti mohou pouzivat pouze se svolenim) znici krcni pater tak ci tak, protoze u notebooku se bude krcit (je silne neergonomicky, pero+sesit nenahradi...)
dalsi veci je, ze za tyto penize kvalitni LCD nebude (ale opet, z hlediska kvality podani barev, ne z hlediska ergonomie, ktera je tak ci tak u notebooku ztracena)

btw. taky by me ale zajimalo, co ma za skolu, ze bude pouzivat jen notebook, nejak si to nedovadu predstavit cca u poloviny beznych predmetu na stednich skolach (matematika, fyzika, chemie, biologie, kde je pomalu vice ruznych schemat, obrazku, vzorcu, atd. nez textu.. samozrejme a plno dalsich predmetu...)
jediny prinos vidim pouze pro zobrazeni studijnich materialu (tzn. misto ucebnice), sesit notebook nikdy nenahradi (a ma smysl pouze pokud umi psat opravdu vsemi 10ti a pokud je 99% veskerych zapisku jen cisty text)

kazdopadne krom toho aceru asi tezko najde neco vhodneho, leda pak nejake notebooky a to bych jako studijni notebook nebral, zbytecne se tlacit na titerne klavesnici...
a tech x hodin denne za notebookem ji taky nezavidim... taky stravim u pocitace nekolik hodin denne (diky bohu za externi monitor) a vim co to je...
kazdy velky byk byl jednou tele

Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

pavca35
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 16 zář 2009 21:06

Příspěvekod pavca35 » 18 zář 2009 07:33

Tak chodí na gymnázium německého řádu. No a v těch hodinách si prý stáhnou vždy nějaký rastr a do toho si v průběhu hodiny (zřejmě při výkladu vyučujícího) doplňují. Sešity zatím opravdu nemají pouze jeden na nějaké jejich poznámky. V některých hodinách si stáhnou zápis již celý a nemusí nic doplňovat, koukají se na projekci. Tak mi to alespoň popsala. No je teprve polovina září tak uvidíme jak to bude dál.
Mně to osobně vadí, že u ntb. ztráví tolik času a to nejen ve škole ale potom bude muset i doma aby se koukla na ty zápisky atd. Podle ní to však moc hrotím - to je prostě k zbláznění, ale také jsme neposlouchali "dobře míněné " rady rodičů.
Jo a k tomu Laneage2 - už to dávno nehraje. Zkoušela to ze začátku když jsme od známého kupovali počítač a on nám tam tu hru nechal a ukazoval prý je výborná.
Ale abych neodbočovala, to že je lesklý monitor tedy oči nijak neunaví?
Protože na klasickém velkém LCD monitoru se všechno odráží a mě z něj oči někdy bolí - když u něj sedím dlouho.

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 19 zář 2009 20:07

osobne mi taky leskly povrch LCD vadi.
doma sice leskle LCD mam, ale tam to neni problem, kdyz mi pres okno sviti slunko, stahnu zaluzie a neni problem.

nanotebook byla pro me ale matna povrchova uprava jednou z podminek (i kdyz je pravda, ze u bezneho notebookoveho LCD neni treba na primem slunku videt ani na jeden, z leskleho se stava zrcadlo a z matnehzo velky bily flek... pokud to ale neni primo na slunci, ja osobne doporucuji matny. i na lesklem se da ale bezproblemu pracovat, jen ty odlesky jsou takove rusive, no...kolikrat staci si treba jen panel trochu jinak naklonit a uz se tam treba zarivka ze stropu tolik neodrazi)
kazdy velky byk byl jednou tele

Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MethrenVox a 89 hostů