Kalibrace baterky

notebooky Acer (Aspire, TravelMate) a vše kolem
AndrewDiE
občas něco napíše
Příspěvky: 57
Registrován: 24 říj 2008 17:01

Kalibrace baterky

Příspěvekod AndrewDiE » 27 říj 2008 16:34

Nevi nekdo kde, nebo jak se da zkaibrovat baterie u NB?? Protoze v tom pytomim ePowerManagementu se sice pise ze by se mela baterie kalibravat jednou za 3 mesice, ale nikde ani v helpe neni jak se tento proces provadi... Treba u HP NBcich to jde krasne zformatovat pres tu powrmanagement utilitu, ale na Aceru jsem to nenasel

Dik

tomsi
píše často
Příspěvky: 193
Registrován: 17 úno 2008 17:09
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod tomsi » 27 říj 2008 18:08

Baterku jsem nikdy nekalibroval a stále ještě žiju.
Acer Aspire TimelineX 3820tg. i5 460m, ATI HD 5650... ex. Travelmate 5520G Turion 1,9GHz, ATI 2400 xt

AndrewDiE
občas něco napíše
Příspěvky: 57
Registrován: 24 říj 2008 17:01

Příspěvekod AndrewDiE » 27 říj 2008 18:21

mne to jen zajimalo, protoze treba u kamosova HP to vzdycky prodlouzi vydrz baterie tak o 20-30minut

a kdyz ti to daji jeste do aplikace, ze by se to melo provadet jednou za 3 mesice, tak by se patrilo napsat jak.. :) (napadlo mne ze se to ukaze az kdyz nekdo ten NB pouziva alespon mesic, proto pisu sem, jestli s tim nemate nekdo zkusenosti)

NBumBum
píše často
Příspěvky: 170
Registrován: 08 říj 2008 10:59

Příspěvekod NBumBum » 28 říj 2008 09:46

Pokud se nepletu tak jak postupne baterka starne a snizuje se jeji kapacita tak OS spatne zobrazuje cas za jak dlouho se pocitac vypne. A prave proto se provadi kalibrace(uplne vybiti a nabiti). Takze kalibrace nemuze(u dnesnich Li-Pol/Li-Ion baterii) prodlouzit REALNOU zivotnost.

AndrewDiE
občas něco napíše
Příspěvky: 57
Registrován: 24 říj 2008 17:01

Příspěvekod AndrewDiE » 28 říj 2008 19:59

Treba u hp je to rizene softwarove, ze kdyz se aplikace spusti najdriv dobije baterii doplna, pak si vybiji (zdroj blika) a pak znovu dobiji...
treba kamosovi kterymu vydrzi baterie asi 1hodinu, kdyz to takhle zformatuje vydrzi mu to i treba hodinu a pul.

ja chci vedet jestli to jde i u aceru nastavit na takovej rezm, nebo si musim odsledovat abych nb nabil, vybil a nasledne hned nabil

TALISMAN

Jak o baterie pečovat

Příspěvekod TALISMAN » 03 lis 2008 17:34

Jak o baterie pečovat:
Pro dosažení co nejlepší kondice baterií stačí dodržovat několik následujících zásad, tyto zásady závisí na druhu baterie a je tedy třeba věnovat zvýšenou pozornost tomu o jaký typ se jedná.
Typ Li-Ion a Li-Pol: nevybíjejte články úplně, zkracuje se tím jejich životnost (celkový počet nabíjecích cyklů). Baterie by se neměly vybíjet až do nefunkčnosti daného zařízení tj. do nulové kapacity (nulového napětí), ale měly by se nejlépe dobíjet průběžně a vybíjet do kapacity kolem 50% a potom vždy nabít. Vybíjení pouze na polovinu kapacity zvýší počet možných nabíjecích cyklů více než dvojnásobně.

Typ Ni-Cd: před každým nabíjením akumulátor plně vybijte. Jestliže je článek prázdný jen částečně, snižuje se jeho kapacita paměťovým efektem. Jestliže se zásoba energie vyčerpá, neměli byste se už pokoušet přístroj nastartovat, aby se zabránilo hlubokému vybití. Přebití je právě tak škodlivé. Po dlouhé pauze, nebo po delší době užívání by se měly baterie zformátovat (dle pokynů výrobce).

Společné po všechny typy:
Dbejte na to, aby se články při nabíjení nepřehřívaly - nepřikrývejte je při nabíjení, nenabíjejte je vedle radiátoru, v přetopené místnosti, nebo na přímém slunci. Zvyšování teploty je pro baterii nebezpečné, protože za vyšších teplot už dokážou chemické pochody snížit kapacitu článku nevratně, popřípadě jej úplně zničit nevratným zvýšením vnitřního odporu nebo naopak jeho prudkým snížením téměř na nulu (vnitřní zkrat). Trvalé provozování článku při teplotě okolí 40°C zkracuje jeho životnost na polovinu, při 60°C dokonce na desetinu. Svých nejvyšších kapacit (i nejlepších dalších vlastností) dosahují články při teplotě okolí 15-25°C.

Baterie by se neměly přebíjet. Při přebíjení se elektrická energie, kterou už baterie není schopna pojmout, uvolňuje v tepelné podobě-baterie se znatelně více zahřívají. ( Dnešní dodávané adaptéry k notebookům by toto snad neměly dopustit ??! )

Nové baterie je vhodné naformátovat tzn. maximálně baterii nabít a používat do doby, než se notebook sám vypne. Toto zopakujte aspoň třikrát. Formátováním lze také částečně napravit paměťový efekt.. Zajistíte si tím co nejlepší podmínky pro provoz baterie. Toto platí pro všechny typy baterií. Li-Ion a Li-Pol baterie však nesmíte vybít úplně. Tomu předchází zařízení tím, že se samo vypne. Nesnažte se v tomto případě opakovat pokusy o zapnutí. Formátováním lze také částečně napravit paměťový efekt.

Po delší době užívání je vhodné baterii tzv. zkalibrovat :
Současné notebooky obsahují výkonný managment pro úsporu energie, tím se prodlužuje jak provozní doba tak i životnost baterie. Pro správnou funkci tohoto managmentu je třeba zajistit shodu mezi skutečným stavem baterie a hodnotami, které se kterými managment pracuje. Tyto hodnoty se po delší době užívání mohou mírně lišit a způsobit tak nesprávné vyhodnocení stavu baterie ( např. vypnutí notebooku i když baterie ještě disponuje potřebnou kapacitou). Kalibrování pak slouží k zajištění shody mezi skutečným stavem baterie a hodnotami se kterými pracuje managment. Funkci kalibrování nabízí některé programy jako např. Battery Doubler http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ ... doubler/?g[hledano]=battery&g[oz]=1.2.1

AKA the A
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 11 lis 2008 20:14

Příspěvekod AKA the A » 16 lis 2008 16:49

"formátování" baterií (zvláště li-xxx)je do nebe-bijící blbost... v paklu je obvod který měří stav baterie, někde je vymyšlenej dobře, jinde moc ne... to nabití a vybítí maximálně slouží k "seřízení" tohoto obvodu který počítači říká, jak na tom baterka je...
mě to třeba u neorig. baterky číňani nějak nevychytali a neudává to stav baterie správně... (to by ani tak nevadilo, ale nevaruje to před tim, než ji náhle odpojí)


Zpět na „notebooky Acer“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 hostů