Vista nebo XP?

Vše kolem Microsoft Windows. Zkušenosti, problémy, vylepšení atp.
Metsn
píše často
Příspěvky: 411
Registrován: 11 zář 2008 09:00
Bydliště: Prague/Hiroshima

Příspěvekod Metsn » 15 zář 2008 15:10

Hezke zabomysi valky. Jen jsem si vzpomnel na par let zpet...kdy pri prichodu XP, uzivatele i korporace je horlive odmitali...uzivatele tvrdili ze 98SE s SP je dokonaly system a korporace tvrdily to same o 2000kach.

Ne dlouho po uvedeni XP, ktere vetsina kritiku oznacovala za omalovanky a zadny technologicky postup kupredu se zacalo septat o tom, ze MS vyviji novy prevratny system Win Longhorn, ktery bude obsahovat prevratne zmeny.

A jsme v soucasnosti...po nekolika betach a letech vyvoje Win Longhorn...za drive nenavideny a poruchovy system WinXP se uzivatele biji v prsa a hromadne odmitaji Vista. Oni se s nim totiz docela naucili, zjistili jak si ho nastavit k dokonalosti a po par SP se zda i pomerne stabilni a bezpecny

Na Win98SE a v prevazne vetsine i na 2000ky se jiz zapomnelo. Sam momentalne pisi z XP prepnutych do classic modu ve snaze o maximalni vykon na slabsim ultra-portable nb. Na desktopu letam s Vista, ktere tam jsou objektivne opravdu rychlejsi nez predesla XPa. Zasekavaji se mene a po SP1 mi nasly i DVD palirnu (huraa !).

Jakepak zabomysi valky nas asi cekaji za par let az vyjdou Win7, co myslis vnimavy uzivateli?

Dorota
píše často
Příspěvky: 291
Registrován: 12 zář 2008 13:33

Příspěvekod Dorota » 15 zář 2008 15:40

Přesně o tomhle celou dobu mluvím... Uživatelé hódně zapomínají. Bohužel nejen ti- zapomínají i softwarové firmy jak vyvinout software, který by byl především user friendly a efektivní.
HP 4520s WT290EA#ARL
Toshiba Satellite A200-1ZB

vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Příspěvekod vito45 » 15 zář 2008 17:25

Metsn píše:...

u mnohých je to tak ale keď sa na to pozrieme takto:
vyšlo XP:oproti 98 nejede mnoho programov, na priemerne pc je veľmi naročne, problémy so stabilitou, málo ovládačov

vyšiel SP2:na 98 už nejde mnoho programov, XP je oveľa stabilnejšia, začínajú byť problémy s ovladačmi pre 98, jediná výhoda 98 je pekelná rýchlosť

vyšla vista: oproti XP nejde mnoho programov, na priemerne pc je veľmi náročna a je na ňom pomalá, veľmi málo ovladačov, hrozne otravne UAC /kvôli náviku win programatorou robiť SW pre admin účet/

Vidím v tom istú paralelu, keby som to mal prirovnať k aute, na trh sa dostane nové, má kopec problémov, jeho 3 generácia vyrieši skoro všetky a vtedy sa objaví kopec ľudí čo hovoria: "no vidíte ako ste na neho nadávali a aké je fajne, len si treba zvyknúť"

Metsn
píše často
Příspěvky: 411
Registrován: 11 zář 2008 09:00
Bydliště: Prague/Hiroshima

Příspěvekod Metsn » 15 zář 2008 17:43

vito45 píše:Vidím v tom istú paralelu, keby som to mal prirovnať k aute, na trh sa dostane nové, má kopec problémov, jeho 3 generácia vyrieši skoro všetky a vtedy sa objaví kopec ľudí čo hovoria: "no vidíte ako ste na neho nadávali a aké je fajne, len si treba zvyknúť"

Ale tak to presne je. Ja jsem take jeden z tech nadsencu co rad zkousi nove veci...a z minulosti musim rici, ze nejvice vrasku a do budoucna sedivych vlasu mi privodily Win ME, na ktere v dobe instalace nebyly vubec zadne ovladace. Ovsem i na ty jsem si po par mesicich zvykl. XPcka jsem zkousel uz v jakesi alpha verzi a uzasle jsem cumel na barevny start, i kdyz pouzitelny system to nebyl.

V soucasne dobe znam nejvice XP a vim, co musim po instalaci patchnout, co zakazat, co aktivovat apod. A verim ze s Vistama to bude podobne...ted vim, ze prvni co udelat po instalaci Vista i pred instalaci antiviru je vypnuti super otravneho UAC. A jak cas pujde naucim se i toto auto ovladat tak jak mi vyhovuje a na XP uz si ani nevzpomenu.

Dorota
píše často
Příspěvky: 291
Registrován: 12 zář 2008 13:33

Příspěvekod Dorota » 15 zář 2008 17:52

No a přesně vvvo tom to je. Běda když se něco přemístí na jiné místo- jsou z toho nesmírně zmatení. Mimochodem přesně takový zkostnatělý názory co tady zaznívaly jsou i hlavním problémem linuxu- lidi se prostě bojí změny.
HP 4520s WT290EA#ARL

Toshiba Satellite A200-1ZB

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 15 zář 2008 17:59

myslim ze lidem z fora co jsou zkuseni profici tak jim nevadi ze se neco presune ale OS samotny je problem!!! O tom se tu mluvi! Ne o tom ze je ikona systemu nebo necojineho jinde. A taky jde o to ze nebyl duvod proc na vistu prejit a uz vubec ne na notebooku :!:
Jedinou pravdou je, že všichni lžou
Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220
MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Příspěvekod vito45 » 15 zář 2008 18:08

to Metsn: asi sme sa nepochopili, auto 1. a auto 3. generácie sú v podstate ine výrobky, je priepastný rozdiel mezi XP keď vyšlo a pol roka po vydaní SP2, v prvom prípade mamé niečo čo je málo použiteľné a v druhom čo už netrpí žiadnymi detskými chorobami, osobne si nekúpim auto kvôli tomu že o 5 rokov vyjde skoro jeho dokonalá verzia presne tak ako v dobe vydania nebudem používať XP lebo o 5 rokov bude tam kde je so SP2, osobne na XP som zmenil názor kvôli tomu že zmenili XP a nie kvôli tomu že som sa zmenil ja

to Dorota: presne tak, keď ľuďom niečo premiestníte sú z toho vedľa, keď mi doma niečo popresúvajú tiež to nemám rád ale keď tomu zmenia iba ikonku alebo názov a ľudia sú z toho mimo tak to je potom psycho :lol: no a k tomu linuxu najviac ľudí odrazujú mýty a to že pred 3 rokmi bol úplne niekde inde...

Dorota
píše často
Příspěvky: 291
Registrován: 12 zář 2008 13:33

Příspěvekod Dorota » 15 zář 2008 18:10

Ale o to jde taky- právě jako profík víš, co je to hrabat se v x počítačích a nemít věci tam, kde jsi je dosud hledal... O kompatibilitě nemluvě. A vhodnost či nevhodnost- podle čeho ji chceš posoudit? Zatím je příliš brzy na hodnocení technologií které vista přináší... Co se týče nasazení na notebooku- pokud má dostatečný hardware- proč ne? Co se týče politiky mrkvosoftu- můžem s ní nesouhlasit, můžem se rozčilovat, ale to je tak vše, co s tím můžem dělat... Taky mně dost deptá, že pokud si někdo koupí starý nebo slabší počítač, tak vzhledem k ukončení prodeje XP prakticky nemá možnost pořídit si legálně non linux systém. :(
HP 4520s WT290EA#ARL

Toshiba Satellite A200-1ZB

Metsn
píše často
Příspěvky: 411
Registrován: 11 zář 2008 09:00
Bydliště: Prague/Hiroshima

Příspěvekod Metsn » 15 zář 2008 18:17

Mam velmi rad samozvane "zkusene profiky" :) Asi dnes preinstaluju XPa na 98ky...protoze si zacinam byt vic a vic jist, ze pobezi dvakrat tak rychle a nevidim duvod, proc vlastne ted bezim na XP. Jen si nejsem jisty, zda-li jeste najdu vsechny drivery, protoze ono s tema 98ckama precijen uz moc lidi nepocita.

Asi zavzpominam na rok 94, nainstalim Win 3.1 a pujdu si s nekym zahrat Tunneler...jelikoz pokud si dobre vzpominam, tak to byla moje, jako zkuseneho profika, hlavni napln prace.

A tak mimo nit, o cem tu vlastne diskutujeme? Lidi co se chteji drzet XP, drzte se jich, je to rozumne. Lide co radi zkousite neco noveho, zkuste Visty, s SP1 je to uz docela bezpecne. Neverim, ze nekdo kdo alespon trochu rozumi temto masinkam je nerozhodnut. Pojdme si o tom popovidat za dva roky, jestli bude prevaha XP nebo Vist.

vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Příspěvekod vito45 » 15 zář 2008 18:21

ako profík som sa označoval iba na mobili siemens pred niekoľkými rokmi :D
akože často skúšam nový SW a rád skúšam nové veci a stále som sa rýchlo zorientoval vo všetkom normálnom SW a kúskom rozumu, keď autoru používa normálne ikony, popisy, relatívne štandardné rozmiestenie nieje problém
najviac mimo som bol z CAD a photoshopu/GIMPu /z gimpu oveľa menej/ a visty pri prvom zoznámení, z prvych dvoch lebo som s nimi nikdy nerobil ani nič podobné a visty, no visty :roll: proste nič som nikde nemohol nájsť, pre mňa osobne desný chaos a je to OS ktorý mám naj problem zvládať /mal som v rukách všetky win, starý MAC, zopár distier linuxu/

edit:no pribudol novy príspevok, diskutujeme tu preto aby sme si vymenili názory /lebo 8 stránkovy topic ktorý je z 1/2 flame skoro nikto nebude čítať/, a keď MS zruši podporu XP, visty nepôjdu dať ani downgradovať tak pochybujem že ich bude viac ako víst :lol:

Metsn
píše často
Příspěvky: 411
Registrován: 11 zář 2008 09:00
Bydliště: Prague/Hiroshima

Příspěvekod Metsn » 15 zář 2008 18:39

vito45 píše:...

Ja mam porad pocit ze mluvime o tom samem :) Existuji lide, co radi zkousi nove veci i kdyz nejsou zdaleka dokonale...a existuji lide, co radi pouzivaji neco co je uz casem proverene.

Ver, ze jsem mel z Vist zpocatku naprosto stejnou hruzu a nadaval jsem na ne sec to slo. Nadavani mi vydrzelo priblizne mesic...ale prekonal jsem to. Nemyslim si, ze mi zvykani trvalo o nic dele nez u XP. Nyni uz mam nastavene Visty tak jak jsem zvykly...priznam se ze jsem si nekolik veci zmenil na styl ala XP (stejne jako u XP nektere veci ala 2000) a od SP1 jsem s nimi nemel jediny probem, zasek, BSOD, nic.

Dorota
píše často
Příspěvky: 291
Registrován: 12 zář 2008 13:33

Příspěvekod Dorota » 15 zář 2008 18:45

Naprostý souhlas- když jsem je viděl poprvé, začal jsem rodinu učit na linuxu... Ale je potřeba si uvědomit, že odborníci jsou jen malé procento uživatelů a mají jiné požadavky než BFU... A měli by myslet i dopředu...
HP 4520s WT290EA#ARL

Toshiba Satellite A200-1ZB

roxtedy
píše často
Příspěvky: 191
Registrován: 12 bře 2007 10:39

Příspěvekod roxtedy » 15 zář 2008 22:37

Metsn píše:Hezke zabomysi valky. Jen jsem si vzpomnel na par let zpet...kdy pri prichodu XP, uzivatele i korporace je horlive odmitali...uzivatele tvrdili ze 98SE s SP je dokonaly system a korporace tvrdily to same o 2000kach.

Ne dlouho po uvedeni XP, ktere vetsina kritiku oznacovala za omalovanky a zadny technologicky postup kupredu se zacalo septat o tom, ze MS vyviji novy prevratny system Win Longhorn, ktery bude obsahovat prevratne zmeny.

A jsme v soucasnosti...po nekolika betach a letech vyvoje Win Longhorn...za drive nenavideny a poruchovy system WinXP se uzivatele biji v prsa a hromadne odmitaji Vista. Oni se s nim totiz docela naucili, zjistili jak si ho nastavit k dokonalosti a po par SP se zda i pomerne stabilni a bezpecny

Na Win98SE a v prevazne vetsine i na 2000ky se jiz zapomnelo. Sam momentalne pisi z XP prepnutych do classic modu ve snaze o maximalni vykon na slabsim ultra-portable nb. Na desktopu letam s Vista, ktere tam jsou objektivne opravdu rychlejsi nez predesla XPa. Zasekavaji se mene a po SP1 mi nasly i DVD palirnu (huraa !).

Jakepak zabomysi valky nas asi cekaji za par let az vyjdou Win7, co myslis vnimavy uzivateli?


S tímhle naprosto souhlasím. O pár stran píšu to stejné, že Win XP byli mnohem problémovější než je W VISTA. Jediný rozdíl vidím v tom, že XP byly odladěny až druhým serv. packem. A W VISTA nemá žádné problémy, nesmysly typu, že je o něco pomalejší než XP neberu vážně, protože každý nový OS bude náročněší než ten starší. Jo a tím jak jste dostali DX10 do XP jste mně fakt dostali :lol: :lol:

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 15 zář 2008 22:53

lama lamu nasla :lol: dx10 nikdo tu do XP nedostal porad vsak zustava ze to je jen API a tudiz je mozne jej portovat nebo wraperm spustit takze moznost tu je.

Takze vy dva odbornci co mi nabidnete kdyz prejdu na vistu no?

ja nabidnu na XP

1. mensi zravost sys. prostredku

2. odladeny OS (mensi sance na zavazne chyby OS a diry)

3. o neco lepsi vydrz na baterku

4. rychlost app

5. OS vas nespehuje

6. nabidu vsechny app co ma vista (az na DX10)
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 15 zář 2008 23:10

Kdyz uz tu nekdo chcete rikas vetu "kazdy novy OS je narocnejsi nez ten stary" tak prosim zminujte, ze tim je mysleno OS od Microsoftu.

Jinak v soucastne situaci jsou Visty na standardnich notebookach (hardwarove nizsi a stredni trida) ne uplne stoprocentni volba. Porad XP maj co nabidnout vetsine lidi a tom to je. Pokud se tu nejaky "radoby profik" jako roxtedy, chce do krve bit za to, ze Visty jsou "haleluja uzasne" tak proste nevi co mluvi. Problem (predevsim roxtedyho, ale uz jsem se s nim setkal i u jinych Vista-pozitiv useru) je ten, ze pokud s nimi v diskuzi tez nesdilite tu nadsenost (entusiasmus az fanatismus) z Vist, tak vas berou okamzite jako odpurce Vist a pri diskuzi s nimi jakoby vas neposlouchali (necetli) a prakticky veskere argumenty prechazeji bez povsimnuti a hadaji se o tom jake jsou Visty uzasne a davaji vam duvody proc je nainstalovat. Jenze fakt je takovy, ze opravdu nikdo z rozumnych diskutujicich zde nema proti Vistam nejake velke vyhrady, vsak i swarm, ve svem vykladu "proc na Visty neni NUTNE prejit"(nezamenovat s "proc na Visty neprejit" - chybi dve slova, ale smysl se zcela meni) nijak neposkvrnil kvalitu Vist, spis tim pouze ale vyzvedl stalou aktualnost Windows XP. Jelikoz pokud vezmete standardniho usera, tak rozhodnuti ze prejde z Vist zpet na XP neni katastroficka a prakticky se tim o nic duleziteho nepripravy a klidne muze i ziskat, jelikoz Visty vse co noveho nabizeji se da bud resit 3rd party programy nebo se o to nechat pripravit. Clovek do ted mohl zit bez Vist, nevidim duvod proc by nemohl zit i dalsich par let.

Ja napr. pred nekolika tydny kompletne smazal Windows a mam pouze GNU/Linux, a tez mi nic nechybi... coz je dukaz ze nesejde na tom, jestli tam mate XP ci Visty, ale jestli tam je system, ktery vam vyhovuje k praci a to at rychlosti (XP), ci novejsimi featurami - pokud je mate moznost vyuzit (Visty). Ale tvrdit, ze kdo prejde z Vist zpet na XP, ci nechce Visty na svem PC je hlupak co tomu nerozumi spis ukazuje na vasi hloupost a ignoranci nez na toho uzivatele.


Zpět na „Windows 11, 10, 8 / 8.1, 7, Vista, XP i starší“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti