Problém s rozdělením disku na nb Acer Aspire 6935

notebooky Acer (Aspire, TravelMate) a vše kolem
jirkaž
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 09 led 2009 13:14

Problém s rozdělením disku na nb Acer Aspire 6935

Příspěvekod jirkaž » 09 led 2009 13:17

Dobrý den všem uživatelům fóra.Moc bych chtěl poprosit o pomoc všechny zkušené uživatele.
Nedávno jsem zakoupil notebook Acer Aspire 6935 s předinstalovanými Windows Vista.Jelikož
potřebuji pro práci Windows XP (pod Vistama soft mého zaměstnavatele nefunguje), rozhodl
jsem se pro dualboot. Na pevném disku jsou 4 diskové oddíly: 1. skrytý oddíl PQSERVICE
(na kterém je zřejmě tovární nastavení Aceru), 2. C: ACER s Windows Vista, 3. D: DATA a 4.
skrytý oddíl o velikosti cca 3,8 GB (na kterém je zřejmě po prozkoumání pod Slax Linuxem
tovární Windows Vista v zákl. nastavení). Jelikož tyto 4 oddíly jsou všechny primární, pátý
oddíl již jako primární vytvořit nešel. Proto jsem se po zazálohování obou skrytých oddílů
programem Norton Ghost a vypálením Recovery DVD od Aceru rozhodl, že 4. oddíl odstraním, zbylé
oddíly zmenším a vytvořím nový primární oddíl pro Windows XP. Tyto operace jsem provedl v poměrně
zdařilém programu Easeus Partition Manager a dle hlášení programu úspěšně. Nově vzniklý oddíl
jsem naformátoval do NTFS a restartoval počítač. Poté bohužel přišlo rozčarování, protože nový oddíl
nebyl načten, tvářil se skrytý (tak jako původní 4. oddíl od Aceru) a nešlo k němu přiřadit
číslo diskové jednotky. Tak jsem zkusil oddíl odstranit a opět jej vytvořit. Vše proběhlo úspěšně,
ale po restartu opět stejný problém. Myslím že buď Bios nebo nějaký program od Aceru nastavuje při
restartu a startu počítače partition table. Co mi poradíte, jak to vyřešit? Celý disk se mi moc formátovat
a znovu nastavovat nechce :) Předem díky za rady a zdravím.

Kruger
píše často
Příspěvky: 165
Registrován: 29 lis 2008 17:45
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Kruger » 09 led 2009 13:29

Ctvrty oddil (ty 4 giga) nejsou tovarni zaloha Visty jak se domnivas, ale skryte media centrum, ktere aktivujes stisknutim tlacitka "Pajdulak". Na to, aby jsi tuto sekci zviditelnil, budes potrebovat nastroj se jmenem Cute Paratition Manager. V ni vytvoris bootovatelne CD, no a pak tu 4 paratition pouze predelas z nazvu 12 tusim s privlastkem H na NTFS :-) Ve Wiste pak zadas pridelit pismenko jednotce a mas hotovo...
Hodne stesti cus Bus...
Nbs:
Acer Aspire 1356WLMi - nekolikrat do sroubku rozebrany
Acer Aspire 5920G (302G25MN) - kompletne rozdelany a stale fungujici :-) )
Acer Aspire 5930G (844G32MN) - vymenen disk, obnoveno PQS a pameti 800MHZ
Toshiba NB100 - Windows 7 a 2 GB DDR2 RAM

jirkaž
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 09 led 2009 13:14

Příspěvekod jirkaž » 09 led 2009 21:00

Díky moc za radu! Vyzkoušel jsem, funguje, ale po restartu je vše při starém, oddíl je opět skrytý a nejde namountovat :( Vyzkoušel jsem i program PowerQuest Partition Table Editor a bylo to to samé. Bez problémů jsem přepsal Type ze 12 na 07 a po restartu nb tam je zase 12 :( Zkoušel jsem i kvůli Cute Part. M. nastavit v Biosu Ata namísto Ahci zapojení, ale taky bez výsledku. Zkoušel jsem i Hirens Boot Cd a různé programy jako Ranish Part. Manager a taky nanic. Zajímavé je, že když to nastavím ve Widows Vista přes výše uvedený Powerquest, restartuju nb a pak nabootuju z cd Cute Part. Manager, tak tam ten Type zůstane 07. To si potom říkám, že Bios to nastavení asi nedělá, asi mi dělá problémy nějakej zas.... program od Aceru, kterej během startu Win překonfiguruje partition table na tovární nastavení. Toho člověka z Aceru, kterej nám uživatelům, kteří si chtějí nastavit svůj počítač podle svého a nedaří se nám to, bych zas.... :) Díky za vaše rady a zdravím!

Kruger
píše často
Příspěvky: 165
Registrován: 29 lis 2008 17:45
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Kruger » 09 led 2009 21:43

a v tom pmc davas ulozit zmeny pres F4? jinak odkryti ma tusim kod 27 ale prepis na NTFS by mel stacit ale nezapomenout ulozit
Nbs:

Acer Aspire 1356WLMi - nekolikrat do sroubku rozebrany

Acer Aspire 5920G (302G25MN) - kompletne rozdelany a stale fungujici :-) )

Acer Aspire 5930G (844G32MN) - vymenen disk, obnoveno PQS a pameti 800MHZ

Toshiba NB100 - Windows 7 a 2 GB DDR2 RAM

jirkaž
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 09 led 2009 13:14

Příspěvekod jirkaž » 09 led 2009 23:44

Jo jo uložil jsem to přes F4 a vyrestartoval a po restartu to je zase v p.... :)
Notebooky:
Acer Aspire 6935 - zatím spokojenost

jirkaž
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 09 led 2009 13:14

Příspěvekod jirkaž » 10 led 2009 20:21

Tak jsem dneska zkusil pomocí programu Easeus Partition Manager skrýt oddíl PQSERVICE příkazem Hide a okamžitě po provedení příkazu se mi 4. oddíl zviditelnil. Po restartu ale zase viditelný není. Takže je to asi jasný, při startu nb bootuje nejdříve z oddílu PQSERVICE, nastaví partition table a bůhvícoještě a pak najedou Win Vista. Asi jediný řešení bude PQSERVICE buď odstranit úplně a nebo ho smazat a data i s volným místem tam nechat. Ale abych řekl pravdu chlapi, vůbec se mi nelíbí, abych si já na svým nb jako admin nemohl něco nastavit po svým a ještě aby si nb něco sám nastavoval. Hold mám rád nad pc úplnou kontrolu. Takže asi bude lepší úplně přejít na Linux :) Mějte se!
Notebooky:

Acer Aspire 6935 - zatím spokojenost

Kruger
píše často
Příspěvky: 165
Registrován: 29 lis 2008 17:45
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Kruger » 10 led 2009 21:44

Ty, ja bych ti asi doporucil ty PQI zalohovat nejakym programem, treba Acronis true Image... Pro pripad coby kdyby... No a pak zformatovat a odstranit oddily podle libosty :-) Ten acronis by to pak mel dat do kupy, jak to bylo predtim, kam to ulozis, jestli na externi disk, nebo na DVD necham na tobe :-)
Nbs:

Acer Aspire 1356WLMi - nekolikrat do sroubku rozebrany

Acer Aspire 5920G (302G25MN) - kompletne rozdelany a stale fungujici :-) )

Acer Aspire 5930G (844G32MN) - vymenen disk, obnoveno PQS a pameti 800MHZ

Toshiba NB100 - Windows 7 a 2 GB DDR2 RAM

jirkaž
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 09 led 2009 13:14

Příspěvekod jirkaž » 13 led 2009 18:26

Čavec, tak jsem vše zazálohoval programem Norton Ghost a pustil se do odstranění PQSERVICE. Oddíl jsem v poho odstranil ale po restartu byly označeny za skryté (příznakem type 27 namísto správného 07 - ntfs) oddíly C: ACER a D: DATA! Takže opravuji co jsem napsal v předešlých odpovědích, asi to dělá bios. Takže jsem to udělal jednoduše:
1. místo PQSERVICE jsem vytvořil nový oddíl pro Windows XP
2. čtvrtý skrytý oddíl jsem úplně odstranil a o vzniklé místo jsem zvětšil oddíl D: Data
Funguje to v poho, vytvořil jsem dualboot a valí to. Jen mně štve, že jsem chtěl zachovat 4. oddíl a do něj zkusit nové Windows 7, ale když to blbne a bios 4. oddíl nastavuje jako skrytý a nejde s tím nic udělat, tak mám holt smůlu :( Tak čavec
Notebooky:

Acer Aspire 6935 - zatím spokojenost


Zpět na „notebooky Acer“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti