Thinkpad R61 a vse kolem nej

notebooky Lenovo (IBM, ThinkPad, Lenovo 3000) a vše kolem
Kilo

Příspěvekod Kilo » 05 kvě 2009 13:27

Ne kupoval sem to soukrome. Takze mam u czc.cz urcite 2 roky. Ale nevim jesi funguje ta zarukak tak dobre i po roce jak ma Lenovo. Jako ze ti slibujou bezproblemovou opravu i pri padu nebo politi...

Prave me docela zajima ta prasklina jak se bude reklamovat u toho USB, vubec nevim jak se stala.

A na tom displyi je to tak neptatrny, ze to normalne dlovek moc ani nevidi. Ale protoze ted delam s grafikou dost, tak mi to hodne vadi. Clovek si nekdy neuvedomuje, jestli tam na tom miste ma byt takovy odstin nebo ne..

Jest k tem pantum. Jakou maji mit jeste unosnou vuli? Ja s vikem snadno mele, tak ze se to nahore pohybuje asi o 2cm bez problemu. :/

jirip
občas něco napíše
Příspěvky: 60
Registrován: 23 led 2008 16:56

Re: reklamace

Příspěvekod jirip » 24 čer 2009 03:58

Kilo píše:A jeste nez jim to nekam dam nemam si vytahnou pridavny ram 2GB, nejsou original lenovo, aby to nevadilo.


Pokud davas stroj do opravy, tak lze odebrani neoriginalnich doplnku a omezeni prislusenstvi na nutne minimum jen doporucit. Pokud bys to tam nechal, tak si to musis nechat potvrdit na predavacim protokolu, jinak o to muzes prijit a ani to nemusi byt zly umysl.
ThinkPad R61 - 15,4"(1680x1050), C2D T8100/4GB/Quadro NVS 140m/DVDmulti(GMA-4082N-Y), OCZ Vertex120GB, UltraBay HDD adapter, 2x Seagate 7200.2 (200GB), Advanced Mini Dock, eSATA ExpressCard, Win7_x64, WinXP

jirip
občas něco napíše
Příspěvky: 60
Registrován: 23 led 2008 16:56

Příspěvekod jirip » 24 čer 2009 04:02

Kilo píše:Jest k tem pantum. Jakou maji mit jeste unosnou vuli? Ja s vikem snadno mele, tak ze se to nahore pohybuje asi o 2cm bez problemu. :/


Nevim, mne to po 1,5 roce lita +-0,5cm = 1 cm rozmezi. Budu to davat na servis ventilatoru, tak se zeptam technika, zda to lze utahnout, a pak snad dam vedet.
ThinkPad R61 - 15,4"(1680x1050), C2D T8100/4GB/Quadro NVS 140m/DVDmulti(GMA-4082N-Y), OCZ Vertex120GB, UltraBay HDD adapter, 2x Seagate 7200.2 (200GB), Advanced Mini Dock, eSATA ExpressCard, Win7_x64, WinXP

jirip
občas něco napíše
Příspěvky: 60
Registrován: 23 led 2008 16:56

Příspěvekod jirip » 24 čer 2009 04:09

Kilo píše:Prave me docela zajima ta prasklina jak se bude reklamovat u toho USB, vubec nevim jak se stala.


Mam asi zcela stejnou prasklinu a myslim, ze by se mohlo jednat o vyrobni vadu serie.

Dle informaci jednoho servisu v Praze nekdy takove veci uznavaji, pokud se vi, ze se to deje. Pokud se jedna o novou neznamou vadu praskani, tak se asi musi ozvat vice lidi s tim samym problemem.

Jukni na na me prispevky a vyzvu ve vlaknu o prasklinach R61 viz http://notebooky-forum.notebook.cz/view ... c&start=14
ThinkPad R61 - 15,4"(1680x1050), C2D T8100/4GB/Quadro NVS 140m/DVDmulti(GMA-4082N-Y), OCZ Vertex120GB, UltraBay HDD adapter, 2x Seagate 7200.2 (200GB), Advanced Mini Dock, eSATA ExpressCard, Win7_x64, WinXP

jirip
občas něco napíše
Příspěvky: 60
Registrován: 23 led 2008 16:56

R61 - Rok a ctvrt zkusenosti

Příspěvekod jirip » 24 čer 2009 05:25

Celkove VELKA spokojenost a sel bych do toho znovu.

V tomto prispevku se ale zamerim na problemy a informace, ktere by se mi byvaly hodily. Omluvte prosim delku a nesystematicke poradi.

0/ Funkce modreho tlacitka ThinkVantage je provazana s MBR zaznamem na pevnem disku. Pokud byl tento zaznam nejakym softwarem zmenen, nelze toto tlacitko pouzit pro spusteni systemu R&R ze specialniho oddilu disku a ackoli oddil nebyl smazan, neda se pouzit. Mozna pres GRUB by z nej sel R&R spustit. Tlacitko lze ale stale pouzit pro zobrazeni nabidky pred spustenim pocitace, kde se voli zda chcete do BIOSu nebo zda chcete volit jine nez nastavene bootovaci medium atd.

1/ Vyplati se sledovat aktualizace firmwaru (BIOS) i softwaru, protoze hodne problemu postupne zmizelo.

Nejvetsim prinosem pro mne byla oprava BIOSU, ktera zabranila zamrzani notebooku v Docku, kdyz vypadla elektrika. Clovek by rekl, ze notebook ma baterku a pojede dal bez periferii, ale notebook vzdy zcela zamrzl. Pak opravili BIOS a pri spravnem nastaveni se to uz nedeje.

2/ Stale problem s tim, ze se mi nehlasi model disku v primarni sachte a pokud pripojim dva SATA disky pres ExpressCard adapter, ktery ma dva porty, tak se neda poznat ktery je ktery - zase se nehlasi. Ze by BIOS neumel zpracovat data ze SATA zbernice o modelu disku? Nevim. Disky ale fungujou a neni to diskama - kdyz je dam do UltraBay, tak se SATA hlasi jako PATA a vcetne modelu disku.

3/ Obcas mi pri spusteni notebooku zamrzne FP reader (jeste nez nabiha system) ale staci notebook vypnout a znovu zapnout a uz to bezi.

4/ Objevila se mi prasklina na spodku u USB portu vlevo. Viz separe prispevek: http://notebooky-forum.notebook.cz/view ... c&start=14

5/ TrackPoint Ultranav je super, ale nedari se mi ve VMwaru zprovoznit prostredni tlacitko pro rolovani. (Pokud nekdo vi jak, tak bych byl velmi vdecny za radu).

6/ Slot pro SD karty je dost pomaly. Kdyz chci pracovat s SD rychle, pripojuju externi ctectku Kingston. Slysel jsem, ze pomalost je dana levnym cipem. Jestli to lze vyresit pomoci jinych ovladacu nevim.
Stejne tak je priserne pomale rozhrani slotu pro karty PCMCIA (radove pomalejsi nez u starych notebooku) - asi opet dusledek lacineho cipu.
Slot pro karty ExpressCard je ale OK.

7/ Vypadky zvuku pri vyssi hlasitosti - pokud je hlastitost na vsech ovladacich prilis velka, dochazi ne ke zkresleni, ktere by se dalo cekat, ale k vypadkum zvuku. Vyresi se to tak, ze se daji vsechny ovladace na MAX a jeden z nich (WAV ovladac) se stahne na uroven, kdy uz se to nedeje.

8/ Obcas mi zamrza pocitac pri zmene grafickeho rezimu (zapojen externi monitor). Nevim zda se nejedna o problem ovladace. Protoze s novou verzi ovladace grafiky to zacalo byt vyrazne lepsi. Na ovladace obecne bacha. Jednou jsem zaktualizoval ovladac pomoci slavneho Updatu od Lenova a pocitac zacal byt tak nestabilni, ze se nedal pouzivat. Provedl jsem vraceni zpet a pak vydali jiny ovladac a bylo to zas lepsi.

9/ Nejhorsi zkusenost byla s predinstalovanymi aplikacemi, ktere se nedaly korektne odinstalovat (napriklad Norton). Nejlepsi reseni bylo nainstalovat si cisty system. JENZE POZOR, recovery media neobsahuji vsechno, co je na disku z vyroby. Hlavne tam neni zkusebni MS Office. Co dalsiho tam chybi nevim. Pri koupi noveho Lenova doporucuji pocitac nejprve nabootovat pomoci CD s Acronis ATIEW apod a udelat bitovou kopii pevneho disku na nejaky externi disk.

10/ Originalni SW Lenovo ma mnoho bugu a funkcionalita je v nekterych pripadech mnohanasobne horsi nez u podobnych komercnich produktu.
Napriklad zalohovani tohotez pomoci R&Recovery se pocita na hodiny a pomoci Acronis TIEW na minuty.

11/ Nejlepsi zkusenost mam s Win7_x64. Pocitac je jak blesk a ani WinXP nejsou tak dobre. Vista sice fungovala a pro nektere ucely celkem dobre, ale v nekterych oblastech byla nekolikrat pomalejsi nez XP. Zejmena kombinace Vista+Office2007 byla smrtelne pomala (nekolikanasobne ve srovnani s XP+Office2000). Kdyz potrebuju nutne WinXP, poustim je pres VMware nad nativnim Win7_x64.

12/ Odesel mi ventilator - dela hrozny kraval a nekdy se ani neroztoci a system hlasi FAN error a notebook se nespusti. Cekam na opravu.

13/ Svitivost displeje je vyrazne nizsi, nez kdyz byl notebook novy. Novy jsem ho mohl provozovat i na vyrazne nizsi nastaveni jasu. Zda je to vysvicenim trubic nebo zda neni v poradku napeti pro displej nevim. Pokud budu moct, dalsi nbk bude mit LED podsviceni.

14/ Aku ma cca o 30 % nizsi kapacitu.

15/ Vystup S-Video pod WinXP nefungoval dobre (mnoho artefaktu a spatnych barev). Pod Vistama to bylo lepsi a pod Win7 jsem to jeste nezkousel.

16/ Port GbEth LAN jede silenou rychlosti. Dosahuju pomoci nej rychlosti zalohovani na domaci NAS pres 80 MB/s, coz je nejakych 640 Mb/s. Brzdi mne asi jen ty disky, jinak by to asi mohlo jet jeste rychleji. NAS obsahuje 2x 640GB WD6400AAKS do RAID1. Plyne z toho, ze GbEth se i na notebooku opravdu vyplati a dokaze nahradit rychly interni disk.

17/ Velmi se osvedcil Ultrabay adapter pro HDD viz prispevek zde: http://notebooky-forum.notebook.cz/view ... c&start=39
ThinkPad R61 - 15,4"(1680x1050), C2D T8100/4GB/Quadro NVS 140m/DVDmulti(GMA-4082N-Y), OCZ Vertex120GB, UltraBay HDD adapter, 2x Seagate 7200.2 (200GB), Advanced Mini Dock, eSATA ExpressCard, Win7_x64, WinXP

smiesek
píše často
Příspěvky: 124
Registrován: 10 říj 2007 06:33
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod smiesek » 24 čer 2009 10:43

k tomu bodu 9/ mě osobně mrzí, že po vytvoření zálohy pro další případnou reinstalaci systému již není možné využit funkce opravy systému, ale pouze přeinstalovat systém. Tzn. že mi to hlásí chybné 1. spouštěcí CD, přesto není prázdné, ale jsou na něm data.
Lenovo ThinkPad R61i, NF 092CF, 8932-9ZG
OS Vista Business 32-bit

jirip
občas něco napíše
Příspěvky: 60
Registrován: 23 led 2008 16:56

Příspěvekod jirip » 24 čer 2009 14:44

smiesek píše:k tomu bodu 9/ mě osobně mrzí, že po vytvoření zálohy pro další případnou reinstalaci systému již není možné využit funkce opravy systému, ale pouze přeinstalovat systém. Tzn. že mi to hlásí chybné 1. spouštěcí CD, přesto není prázdné, ale jsou na něm data.


Nevím jak přesně to myslíš, ale já mám orig Recovery média od Lenova pro XP i pro VB a žádné z nich neumí opravu například jen spouštěcích souborů tak, jak to umí klasické OEM médium instalace od MS. Důvodem je skutečnost, že žádné z Recovery médií (ani to se systémem) neobsahuje instalační soubory OS, ale jen datové soubory v jejichž vniřku je OS zkomprimován a dekomprimuje se pomocí R&R, tedy nelze ho použít pro standardní instalaci čistého neLENOVO systému Windows.

Prostě Recovery média umí jen důmyslnou obnovu, ale klasickou opravu OS která může být potřeba a kterou orig MS médium provede za pár vteřin to neumí.

Systém Recovery od IBM má sice několik výhod (například reinstalaci systému s možností zvolit jen některé součásti), ale mně se jeví spíše jako nevýhodný a velmi pomalý.

RADA: Kdo může ať si kromě Recovery médií radši sežene i kopii OEM disku MSonly operačního systému. Jako Product Key mu bude fungovat info ze samolepky na spodku notebooku a mělo by to být zcela legální.
ThinkPad R61 - 15,4"(1680x1050), C2D T8100/4GB/Quadro NVS 140m/DVDmulti(GMA-4082N-Y), OCZ Vertex120GB, UltraBay HDD adapter, 2x Seagate 7200.2 (200GB), Advanced Mini Dock, eSATA ExpressCard, Win7_x64, WinXP

smiesek
píše často
Příspěvky: 124
Registrován: 10 říj 2007 06:33
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod smiesek » 24 čer 2009 19:15

jirip: myslím to tak, že při nějakém problému se doporučuje vložit instalační CD, pomocí kterého lze případně opravit např. spouštění systému Windows, ale v mém případě, tuto možnost to vždy přeskočí, neboť CD je vyhodnoceno za chybné a přeskočí to na nabídku celý systém přeinstalovat, místo o pokus o opravu. Ale to píšu jen jako svůj postřeh, jako by nedostatek z mého pohledu :)
Lenovo ThinkPad R61i, NF 092CF, 8932-9ZG

OS Vista Business 32-bit

jirip
občas něco napíše
Příspěvky: 60
Registrován: 23 led 2008 16:56

Příspěvekod jirip » 24 čer 2009 20:27

smiesek: Sada Recovery Media neobsahuje plnohodnotné klasické instalační OEM CD Windows, které po Tobě OS chce v situaci, kterou popisuješ. Takové CD nelze ani z pevného disku od Lenova vytvořit (nikdy) a Lenovo ho nedodává. To, co Lenovo dodává jako CD s OS, je polotovar - krmení pro instalační proces R&R.
ThinkPad R61 - 15,4"(1680x1050), C2D T8100/4GB/Quadro NVS 140m/DVDmulti(GMA-4082N-Y), OCZ Vertex120GB, UltraBay HDD adapter, 2x Seagate 7200.2 (200GB), Advanced Mini Dock, eSATA ExpressCard, Win7_x64, WinXP

smiesek
píše často
Příspěvky: 124
Registrován: 10 říj 2007 06:33
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod smiesek » 25 čer 2009 07:46

jirip: tak už jsem "doma" :) děkuji určitě za objasnění, už jsem myslela, že je nějaká chybka u mě, i když tenkrát vytváření CD se zdá, že probíhalo bez problému
Lenovo ThinkPad R61i, NF 092CF, 8932-9ZG

OS Vista Business 32-bit

cry_more

Příspěvekod cry_more » 25 čer 2009 16:45

Mozem povedat po skoro roku pouzivania,ze som s notebookom velmi spokojny ale keby idem kupovat zase tak kupim 14" s integrovanou grafikou. Za ten rok som sa stretol s vela notebookmi a som velmi rad,ze ma tu ludia prehovorili na thinkpad je to proste kvalitka.

Guf
guru
Příspěvky: 511
Registrován: 08 čer 2007 19:44

re

Příspěvekod Guf » 25 čer 2009 19:10

JJ já jsem taky spokojený, jenom ten display se mi zdá také takový mdlý a navíc se mi na něm vyvořila skupinka pixelů (v kružnici), které svítí více a dělají takový flíček... na první pohled to nejde vidět, ale když to chci najít, tak to vidím

Jinak souhlasím, nešel bych nikdy do notebooku, který má větší úhlopříčku než 14,1"s integrovanou grafikou. Už jsem si na to zvyknul a je to podle mě dobrý kompromis mezi konfortem práce a výkonem...
IBM/Lenovo ThinkPad R61 C2D T7100 1,8GHz, 4Gb RAM/667MHz, Hitachi 120GB/5400ot., Intel GMA X3100, 14,1 WXGA(matný), WIN 7, 3roky carry-in

jirip
občas něco napíše
Příspěvky: 60
Registrován: 23 led 2008 16:56

Příspěvekod jirip » 25 čer 2009 19:59

Pro vsechny moje ucely integrovana grafika staci, ale kdybych se znovu rozhodoval, dost bych vahal, zda opet nejit do diskretni NVIDIA z nasledujicich duvodu:

1/ umi DVI na docku (nektere modely s integrovanou to neumely, ale ne kvuli integrovanosti grafiky, ale protoze u modelu s integrovanou grafikou vyrobce u nekterych modelu setril na vystupnich obvodech). Umoznuje mi to mj. dva externi monitory soucasne.

2/ ovladace NVIDIA maji hezke vychytavky pro praci s okny apod.
V soucasne dobe jsou tyto vychytavky uz i pro Windows 7, ktere jsou samy o sobe vyborne a s ovladacem od NVIDIA jsou tak jeste lepsi.

Na desktopu mam ATI a ta sice ma take urcite vychytavky, ale NVIDIA je na tom s ovladacem pro Win 7 dle meho subjektivniho dojmu mnohem lepe.

A vubec nejradsi bych u dalsiho stroje chtel integrovanou + diskretni NVIDIA s moznosti prepinat to za chodu bez restartu systemu...
ThinkPad R61 - 15,4"(1680x1050), C2D T8100/4GB/Quadro NVS 140m/DVDmulti(GMA-4082N-Y), OCZ Vertex120GB, UltraBay HDD adapter, 2x Seagate 7200.2 (200GB), Advanced Mini Dock, eSATA ExpressCard, Win7_x64, WinXP

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 25 čer 2009 20:54

jirip píše:1/ umi DVI na docku (nektere modely s integrovanou to neumely, ale ne kvuli integrovanosti grafiky, ale protoze u modelu s integrovanou grafikou vyrobce u nekterych modelu setril na vystupnich obvodech). Umoznuje mi to mj. dva externi monitory soucasne.
Právě že 14,1" modely s integrovanou grafikou DVI vyvedený maj (problém byl pouze u těch 15,4" verzí, ale 14" R61 a T61 je defakto to samé, pokud jde o základní desku). Ostatně sám právě integrovanou grafiku ve svém TP používám s dvěma externími monitory.

Jen kvůli vychytávkám při práci s okny bych asi NVIDII nevolil. Víc využiju ty hodiny výdrže navíc díky nižší spotřebě. Když už bych šel do dedikovaný grafiky, tak jen za předpokladu, že by byla přepínatelná a pravděpodobně bych jí zapnul jen při hraní nějakých her*.


*) takže možná nikdy, protože na hry je lepší si vzít něco z práce s pořádným výkonem - teď tu mám ASUS s GeForce GTX260M :)
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

jirip
občas něco napíše
Příspěvky: 60
Registrován: 23 led 2008 16:56

Příspěvekod jirip » 25 čer 2009 23:01

swarm: No jo, mame evidentne rozdilne potreby.

Ja potreboval mirne prenosny a co nejlevnejsi a zaroven vykonny desktop replacement a zvazoval jsem i Fujitsu se 17". Zvolil jsem tedy R61 15,4" kvuli 1680x1050, protoze jsem potreboval vysoke rozliseni a 1440 uz mi nestacilo. No a kdyz uz jsem volil mezi modely jen s 15,4", radsi jsem sel do diskretni, kvuli tomu DVI.

Co se tyce baterek, tam je to podobne - ty vyuzijes vic delsi dobu na baterky a ja ne - temer vzdy mam po ruce zasuvku.

Vidim to tak, ze jako mirne mobilni desktop replacement je R61 nebo R500 15,4" lepsi volba nez 14", ale pokud bych mel potrebu byt vice mobilni, tak by byla i u mne 14" maximalni velikost. :-)
ThinkPad R61 - 15,4"(1680x1050), C2D T8100/4GB/Quadro NVS 140m/DVDmulti(GMA-4082N-Y), OCZ Vertex120GB, UltraBay HDD adapter, 2x Seagate 7200.2 (200GB), Advanced Mini Dock, eSATA ExpressCard, Win7_x64, WinXP


Zpět na „notebooky Lenovo (dříve IBM)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 hostů