Asus N61VG - CAD

notebooky Asus a vše kolem nich
Able
občas něco napíše
Příspěvky: 4
Registrován: 02 zář 2009 11:17

Asus N61VG - CAD

Příspěvekod Able » 09 zář 2009 11:52

Ahoj,
chtěl bych si koupit Asus N61VG.
Nikde jsem nenašel žádnou recenzi, proto bych se chtěl zeptat na vaše názory.

Notebook budu používat hlavně na CAD, běžné kancelážské aplikace a filmy. Hry hraju naprosto minimálně, když tam nepoběží nějaký novinky, štvát mi to nebude. Vím že má displej na výšku docela málo bodů, ale nenašel jsem mu v této cenové kategorii konkurenta s vyšším rozlišením. Časem až budou peníze, pořídim monitor. Výdrž na baterky pro mě neni tak důležitá.

- Hlavně by mě zajímalo konstrukční zpracování a klávesnice. Jestli někdo nemáte přímo tenhle typ, tak jsem koukal, že např N61VN má stejnej obal :).
- Hlučnost a jestli se nebude přehřívat.
- Notebook má procesor C2D T6600. To by mělo znamenat 2,2 GHz. Proč ve všech shopech kromě asus.as ( http://www.asus.as/notebooky/notebooky- ... -vihp.html ) píšou 2,1 GHz. Obchody si také protiřečí ve frekvenci RAMek. Někde je 800, někde 1066.??
- Jestli bude ve výsledku nějaký rozdíl mezi tím, když upgaduju Visty na win7 nebo když rovnou nainstaluju win7.

díky za vaše názory

giorgino
píše často
Příspěvky: 162
Registrován: 24 črc 2008 10:14
Bydliště: Liberec

Příspěvekod giorgino » 14 zář 2009 22:07

Ahoj,

ptáš se na N61Vg, jak se mohu dočíst, a víš i o variantě N61Vn.
Recenze ještě nejsou, počkej pár týdnů.
Jinak pokuď bys chtěl vyšší rozlišení, zanedlouho bude i na trhu N71Vg a N71Vn s displayem 17.3" a rozlišením 1600x900.

Píšeš, že sis všiml, že obchody si pročiřečí ve specifikaci u paměti RAM. Jde o to, že modely Vn mají DDR3 1066, zatímco Vg DDR2 800.

Koukám zrovna na asus.cd a tam mají jen tři varianty N61V: 2x Vg s dvoujádrem a grafikou GT 220M a model Vn se čtyřjádrem a grafikou GT 240M.

Za 25K čtyřjádro s tou grafikou to je dobrej kauf. Na aplikace včetně CAD se to asi hodí, byť to dvoujádro je zřejmě dostačující. Rozdíl je taky v té ramce a hlavně grafice, kde GT 240M má 48 jednotek a má i podporu DX10.1, zatímco GT 220M 32 jednotek, DX10, a odpovídá 9600GT i frekvencemi jádra a pamětí - z největší pravděpodobnosti půjde o GDDR2, zatímco u GT 240M je jasně dáno, že má GDDR3 1GB.

Záleží na tobě, jestli se rozhodneš pro 16" nebo 17.3", pro Vg, či Vn, když nehraješ moc hry - tedy spíše zda-li koupit čtyřjádro, anebo ušetřit pár tisíc za dvoujádro.

Klávesnice je "chiclet" jak je vidět na obrázku, avšak není vidět detailně, zda-li je podsvícená, či nikoli. V Elektroworldu mají model U50Vg a musím říci, že na té klávesnice od Asusu se píše skvěle.

S hlučností a teplotami je třeba počkat na recenze. U teplot si myslím, že budou v pořádku, jelikož grafika nemá až takovou spotřebu a měla by být přepínatelná, někde jsem o tom četl zmíňku.

A s tím W7. Až bude recenze, počkej pár dní a po 22. říjnu to koupíš rovnou i s Windows 7.

Dostupnost modelu N61Vg/n je 23.9.2009

kubino
guru
Příspěvky: 812
Registrován: 15 čer 2007 19:07

Příspěvekod kubino » 25 zář 2009 17:17

Tady je pár postřehů od lidí, co si N61v pořídili v zahraničí
http://www.newegg.com/Product/Product.a ... 6834220590
Ohlasy (resp. první dojmy) jsou pozitivní. Ten model se od našeho bude asi trochu lišit, ale šasi vypadá stejně jako obrázcích českých eshopů. Snad bude mít matnou klávesnici a okolí. Podsvícená klávesnice podle popisu na asus.as nebude.
Jinak tenhle model se hned po 22.říjnu přímo s Windows 7 nekoupí, prý bude až na začátku prosince (verze s Vistama bude v říjnu).
[size=92]Compal->Asus->Dell (Razer->Logitech)[/size]

kubino
guru
Příspěvky: 812
Registrován: 15 čer 2007 19:07

Příspěvekod kubino » 09 říj 2009 11:41

Tak mi včera přišel, píšu první dojmy.
EDIT:
- průběžně dopisuju informace.
- v listopadu bude verze s Windows 7 (i když zatím za cenu vyšší než stojí verze s Vistama+upgrade) a blue ray mechanikou.
- pokud někdo taky máte tento notebook, pište taky vaše názory, výsledky benchmarků,..

Jedná se o verzi N61VN-JX029C
OS: Vista 32 bit
Q9000 (2 GHz)
4 GB RAM DDR3 1066 MHz
Nvidia GT 240m 1GB DDR3
Wifi 5100
gigalan "Aerthos"
hdd Seagate řady 5400.6
atd..

Šasi
je matné (barva šedá lehce do hněda), má pogumovaný povrch příjemný na dotek. Zdá se mi rozumně pevné, když zatlačím prstem tak se na pár místech slabě prohne (cca 1mm), nic hroznýho.
Klávesnice
Je typu chiclet, povrch je klasický matný, šedočerný plast. Není podsvícená. Mezi klávesami je lesklý černý plast, ale do kontaktu s prsty přijde minimálně (resp. závisí na stylu psaní). Některé klávesy mi připadají docela malé, poslepu se špatně trefuje např na šipky. Pětka na numerickém bloku nemá hmatové odlišení. F1-F12 jsou děleny po čtyřech, ale mezera je jenom asi o 1 mm větší než mezi klávesami.
Touchpad
je docela velký, což je fajn, povrch připomíná matné sklo. Co není fajn je, že pohyb kurzoru je občas trhavý. Nastavování utilitou od Elantech to trochu zlepšilo, ale ještě to není ono. U netbooku by mi to vadilo, tady budu mít 99% času myš. Touchpad nemá pruh na skrolování, ale posun se děje dvěma prsty (funguje i do stran), na což se dá rychle zvyknout.
Po odinstalování driveru funguje normálně, z "gest" zůstalo vertikální skrolování a pravé myšítko třemi prsty.
Víko lcd
je zvnějšku lesklé. Vlastní lcd je kryté sklem/plastem od kraji ke kraji.
Displej
spokojenost. Vysoký jas i kontrast, pěkný barvy,.. Barvy mají studený odstín.
disk
k dispozici je asi 450 GB rozdělené na dva oddíly půl na půl (OS a data). Chtěl jsem zmenšit sytémový oddíl (to jde, asi na 100 GB) a zvětšit datový - to nejde, aspoň ne nástroji Vist.
mechanika
tichá a rychlá, vypáleno pár placek (jedno DL DVD). Oproti vrtulníku z FL90 velké plus.
EDIT:
stává se, že po vypálení dvd/přehrání filmu z placky notebook zamrzne. Nevím jestli je to chyba OS, programu, hw... Uvidím po upgradu na Win 7.

Hlučnost
V klidu tichý, slabě je slyšet hučení disku. V zátěži se větrák pochopitelně rozjede, má spíš vyšší tón, z výfuku je cítit proud vzduchu.
EDIT:
tak v klidu větrák jede taky, Everest ukazuje 2300 rpm. Ale jak sem psal, je to slyšet pouze jako slabé šumění. V zátěži jede asi na dvojnásobek a slyšet samozřejmě je víc. Považuju ho za mírně/středně hlučnej, ale nemám moc s čím srovnávat (můj starý Compal FL90 je na tom v zátěži hůř), celkově jsem spokojenej.

Teploty
v klidu má procák i grafika okolo 45C, po krátké zátěži mají asi 60C. Po delší zátěži má grafika asi 85C, ale nesetkal jsem se s nestabilitou nebo jinými problémy. U výfuku je vzduch dost horký, ale povrch šasi je ok.

Zvuk
OK. Utilita SRS premium Sound umožňuje přepínat režimy "hudba/film/hry", přičemž každá se dá upravit (ekvalizér).

Bios
konečně se mi povedlo dostat do biosu (držením F2, v manuálu jsem to nenašel). Kromě obvyklých položek je tam navíc možnost vypnutí touchpadu, bočních světel a "Intel Virtualization technology"

V balení byla i prostorná látková brašna Asus (na občasné nošení v pohodě) a minimyš s krátkým namotávacím kabelem.

Operační systém
Vista 32 bitů. Až na pomalejší start (asi 2 minuty do použitelné podoby) a probouzení/uspávání se mi zdá OK. Plánuji upgrade na Windows 7, ale nijak se do něj nehrnu.
Záloha OS je ve dvou formách, na disku je 12GB recovery oddíl a ještě bylo v balení jedno recovery DVD. Dále systém nabízí udělat další zálohu na 3 DVD.

Software
Spousta bloatware, prakticky každá součástka má od Asusu svojí utilitu (lcd, zvuk, baterie, webka, touchpad,..). Nechal jsem je tam, odstranil jsem jenom trialy Office 2007 a antiviru. Na vypalování je tam docela schopný Power2Go od Cyberlinku.

Výdrž
šestičlánková baterie vydrží přehrávat divx asi 1h 40min (wifi off, jas max). Při nulové aktivitě ukazuje batterybar až tři hodiny, ale reálně to při kancelářské činnosti odhaduju na míň. OS nabízí přepínat režimy max výkon/entertainment/max výdrž. Jedu zatím na ten střed, režim max. výdrž by asi něco přidal (nezkoušeno).
Při hibernaci se baterie pomalu vybíjí (cca 0,1% za den), prý je to vlastnost Vist. Baterie se začne nabíjet jak poklesne pod 95%.
EDIT: program na přepínání výkonu má minimální efekt (režim výdrže přidal sotva pár minut, stejně režim max výkon dá stejné skóre v 3Dmarku06 jako režim entertainment).
Něco v notebooku spotřebovává energii z baterky (asi 0,5% za den) a to při všem krom provozu.

Výkon
3Dmark01 - 23 406 bodů
3Dmark03 - 15 799 bodů
3Dmark05 - 11 700 bodů (rozlišení 1024*768)
3Dmark06 - 6 900 bodů (rozlišení 1366*768)

pár fotek
Obrázek Obrázek

3D mark 05 / 3D mark 06 / hwinfo32 benchmark
Obrázek Obrázek ObrázekObrázek

Vista / Sedmičky index
ObrázekObrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Hry (vše v 1366*768)
Při nastavování je pro mě prioritou plynulost (60 fps), detaily zvyšuju pokud to jde.
World in conflict
detaily medium/high, dx9, 0 aa/af, zaplá asi polovina efektů
fps ve hře neklesá pod 40.

Unreal Tournament III
fps 60, detaily nastavila hra automaticky. Zatěžuje všechna čtyři jádra (na cca 50- 80%)

Gears of War
detaily na high, bez vyhlazování/dx10
fps 55-60

Flatout UC
detaily high, bez vyhlazování, fps cca 30-45. (tenhle díl se fakt nepovedl, smazáno po pár závodech)

Crysis
vše na low. fps cca 35 a výš.

GRID
detaily na medium, fps cca 40 a výš

Trine
vše na max, bez vyhlazování, fps 50-60

Call of Duty 2
vše na max, dx9, aa off. Single player kampaň - fps občas klesají pod 60 (při velkých bitvách)

Call of Duty 4
detaily cca na medium/high. Fps kolísá 40 - 100 (dost to zpomaluje např tráva), ale hra je plynulá. Pro srovnání, na Compalu FL90 se dá dosáhnout podobných fps, ale hra se přesto trochu poškubávala.

Call of Duty 4 Modern Warfare 2
jako jednička, chodí trochu plynuleji

Resident evil 5
hra nenabízí nativní rozlišení, hraju v 1280*720. Detaily střední, fps 40-50, plynulé. I přes menší rozlišení vypadá hra výborně, žádná neostrost běžná pro interpolaci.

Souhrn
(subjektivní dojmy)
+ povrch šasi
+ výkon
+ nízké teploty v klidu
+ v zátěži tiché chlazení
+ jas a kontrast displeje

- touchpad
- samovybíjení baterie
- slabá výdrž
- jen tři USB (ale aspoň rozumně rozmístěné)


Upgrade na Windows 7 únor 2010
cena při platbě PayPalem cca 400,-. Placky přišly asi za týden.
Upgrade při připojení na net trval asi 3 - 4 hodiny plus hodně přes hodinu stahování aktualizací.
Zachovány veškeré programy, nastavení,.. i ovladače se nainstalovaly automaticky. Nutnost zásahu ze strany uživatele minimální. Oproti Vistám přibyly asi 3 GB místa.
Dlouho jsem váhal, ale s upgradem jsem spokojený. Sedmičky mi připadají o chlup svižnější (hlavně start/vypínání, vlastní provoz zhruba stejný). Hry chodí stejně (skóre v 3DMark06 stejné).
Naposledy upravil(a) kubino dne 15 úno 2010 23:23, celkem upraveno 12 x.
[size=92]Compal->Asus->Dell (Razer->Logitech)[/size]

giorgino
píše často
Příspěvky: 162
Registrován: 24 črc 2008 10:14
Bydliště: Liberec

Příspěvekod giorgino » 09 říj 2009 14:03

docela dobrej noťas. ale to rozlišení by mohlo být klidně 1600x900 a klávesnice by taky mohla být podsvícená. jen jsem někde četl, že v tomto Asusu má být GT 240M s GDDR3 a podle tvého screenu tam je DDR2. no, přesto slušný výsledek 3Dmarku06...

E!X
občas něco napíše
Příspěvky: 20
Registrován: 05 zář 2009 16:42

Příspěvekod E!X » 09 říj 2009 17:57

Diky!
Asi do nej taky pujdu ale chtel bych ho spis s C2D a touhle grafikou Quad mi prijde zbytecne moc a ani bych ho nevyuzil.

Jinak k chlazeni hlavne ze je bez zateze tichej a v zatezi je to nejak markatni (vetrak) nebo jenom jak tlaci vzduch ven.

Jinak jestli budes zkouset nejaky hry taky muzes napsat :)

Edit: jeste co rozlyseni notase sem jeste nemel ale vsude ctu otom jak je to malo na 16" notebook.

lefhander
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 16 říj 2009 00:25

Podsvietenie klavesnice

Příspěvekod lefhander » 16 říj 2009 00:29

Ahoj. Dakujem za mini recenziu. Chcem sa spytat ci je klvesnica posvietena

lefhander
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 16 říj 2009 00:25

sorry

Příspěvekod lefhander » 18 říj 2009 20:19

A uz som si vsimol ze nema.Ale skoda bo na zahranicnych strankach bolo to podsvietenie uvadzane.

kubino
guru
Příspěvky: 812
Registrován: 15 čer 2007 19:07

Příspěvekod kubino » 19 říj 2009 08:16

Já to tam dopsal dodatečně, občas tam přidávám informace aby to bylo pohromadě.
[size=92]Compal->Asus->Dell (Razer->Logitech)[/size]

Maxschani

Baterie

Příspěvekod Maxschani » 19 říj 2009 14:56

A jak dlouho Ti ta N61VN s Q9000 vydrží na baterii?? Díky

jano123
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 01 lis 2009 23:21

Příspěvekod jano123 » 01 lis 2009 23:33

V recenzii na notebookcheck som cital ze displej sa dost leskne. Boli tam aj fotky a vyzeralo to ako zrkadlo(!). Ake zle to je v miestosti ? Dakujem.

kubino
guru
Příspěvky: 812
Registrován: 15 čer 2007 19:07

Příspěvekod kubino » 02 lis 2009 08:31

Displej se leskne, to ano. Nevím jestli nějak moc, nemám moc s čím srovnávat, připadá mi jako většina lesklých lcd co se dneska dělají. Venku jsem ho nezkoušel a uvnitř místnosti je to úplně v pohodě. Má docela vysoký jas, což je plus.
Recenzi jsem na notebookcheck našel jenom v polštině (na n61vg), a o odrazech je tam jenom jedna malá zmínka.
[size=92]Compal->Asus->Dell (Razer->Logitech)[/size]

jano123
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 01 lis 2009 23:21

Příspěvekod jano123 » 02 lis 2009 12:33

Dik za rychlu odpoved. A farby to ma pekne/jasne alebo niake vybledle ?

Na notebookcheck som vlastne pozeral trocha iny model (m60..), Idem pozret tu polsku.

Keby niekto potreboval, tu je odkaz na ten polsky review, je tam aspon dost fotiek:

http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-As ... 933.0.html

kubino
guru
Příspěvky: 812
Registrován: 15 čer 2007 19:07

Příspěvekod kubino » 02 lis 2009 13:34

Barvy má hezky kontrastní, jsou trochu do studených tónů. Bílá vypadá bělejší (:)) než u FL90 (obyč tn, bílá je tam nažloutlá).
Asusů bývá dost v různých elektroworldech, datartech, třeba se tam objeví i tenhle model k prohlédnutí naživo.

Fotky a názory jsou i na czc.cz (pro modely n61vn i n61vg).

Požádal bych další majitele této řady aby také psali své postřehy/názory.
[size=92]Compal->Asus->Dell (Razer->Logitech)[/size]

E!X
občas něco napíše
Příspěvky: 20
Registrován: 05 zář 2009 16:42

Příspěvekod E!X » 02 lis 2009 17:56

Ahoj,
mas tam tedy grafiku s DDR3 nebo DDR2. Nekdo totiz rika, ze ma DDR3 nekdo DDR2.


Zpět na „notebooky Asus“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů