Lze opravit notebook? - kontakty na desce

Veškerý hardware pro notebooky. CPU, RAM, HDD, CD, DVD, WiFi, Bluetooth, LCD ...
Gregg
občas něco napíše
Příspěvky: 10
Registrován: 05 čer 2007 20:56

Lze opravit notebook? - kontakty na desce

Příspěvekod Gregg » 05 čer 2007 21:12

Nikde jsem nenašel odpověď, proto otvírám nové téma. Zkoušel jsem se dotázat i na jiné diskuzi, zatím bez úspěchu, tak to zkouším i zde. Porouchal se mi ntb, je to Toshiba Tecra S1, celkem drahý špičkový model starý 3 roky, těsně po záruce. Začal se nejprve objevovat proužek na displeji, stačilo pohnout kloubem a zmizelo to. Po cca měsíci najednou nešlo ntb zapnout. Servisní technik ho prohlédl a zjistil závadu zřejmě v kontaktování grafické karty ATI na základní desce. Graf. karta je připájena ve formě hybridního modulu speciální spodní montáží tak jako velké čipy, takže kontaktování není vidět, je pod čipem. Když se zatlačí na roh celé zákl. desky, tak ntb naběhne. Nová deska stojí 18.300,- ( :cry: ) a výrobce desky neopravuje. Mám zde i fotky, které jsou TADY, je tam čip grafiky, pohled zespodu desky a čip vedle grafiky. Zajímal by mě názor někoho zkušenějšího, jestli lze tuto závadu opravit, případně kam se obrátit, uvítám každou radu. Děkuji za pomoc
PS: Že to je složité vím a že to asi nepůjde taky, tyto názory sem nepište. Dík.

Puppy
guru
Příspěvky: 1888
Registrován: 16 kvě 2006 17:17

Příspěvekod Puppy » 05 čer 2007 21:20

Hledej "BGA reflow" nebo "BGA rework". Timto trpi i ThinkPady T40 az T42, ze pri mechanickem namahani se odlomi videochip od zakladni desky. Viz treba diskuze zde http://forum.thinkpads.com/viewtopic.php?t=33952 Kdyz si projdes tu diskuzi tak tam narazis i na nejaky "amatersky" postup pomoci ohrati fenem apod. Nicmene zadny z nich nezarucuje 100%ni uspech. Vetsinou se doporucuje zkusit koupit novou zakladni desku pres eBay.
Naposledy upravil(a) Puppy dne 05 čer 2007 21:40, celkem upraveno 2 x.

Gregg
občas něco napíše
Příspěvky: 10
Registrován: 05 čer 2007 20:56

Příspěvekod Gregg » 05 čer 2007 21:27

Díky, už to pročítám, napíšu. Je to skvěle podrobně popsané, přesně ten problém jako u mě.

Gregg
občas něco napíše
Příspěvky: 10
Registrován: 05 čer 2007 20:56

Příspěvekod Gregg » 07 čer 2007 23:11

to Puppy: Celé jsem to prostudoval, také jsem získal informace o opravách horkým vzduchem, jak je to tam několikrát popsáno a ukázáno, každopádně vím o rozsahu poškození více a za informace ještě jednou díky. Zkouším teď domluvit opravu TADY, vypadá to že by si s tím mohly poradit, uvidíme.

Puppy
guru
Příspěvky: 1888
Registrován: 16 kvě 2006 17:17

Příspěvekod Puppy » 07 čer 2007 23:26

Tak preju hodne stesti. Kazdopadne BGA je problemem snad kazdeho vyrobce notebooku, akorat se o tom moc nemluvi ...

Konqui
občas něco napíše
Příspěvky: 21
Registrován: 01 čer 2007 13:20

Příspěvekod Konqui » 08 čer 2007 06:22

Opravdu?Uvažuji o koupi nějakého (konkrétně HP Pavilion DV6319) notebooku...chtěl bych tím hanradit workstation a chci aby mi vydržel (minimálně) 5 let....book by nebyl nijak namáhný, byl by pořád v tašce a na stole, nosil bych ho max. do školy nebo ke kamarádům...

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 08 čer 2007 07:54

Konqui: to ti nikdo nezaručí, jak dlouho ten notebook vydrží. Některé notebooky (kusy) vydrží dlouho, některé moc ne. Bohužel při nutnosti co nejnižší ceny je ta kvalita výroby a výstupní kontrola dost slabá. Před deseti lety stál slušnější notebook 100 tisíc. Dneska je "stejná třída" za 30-40 tisíc. Ten rozdíl se tam musel projevit na všem.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Ragnos
občas něco napíše
Příspěvky: 56
Registrován: 30 zář 2006 10:07

Příspěvekod Ragnos » 08 čer 2007 09:02

Treba ja mam T42p koupenou za neco malo pres 100k. Clovek by rekl, ze za ty prachy to bude v poradku. Ovsem dvakrat uz se menila zakladni deska a jednou vadny vetracek.
Naproti tomu mamka pouziva starej Thinkpad 600E a ten jede uz 8let bez nejmensi vady.
Bud muzes mit kliku a nebo ne.

Gregg
občas něco napíše
Příspěvky: 10
Registrován: 05 čer 2007 20:56

Příspěvekod Gregg » 08 čer 2007 11:49

To Puppy: O problémech s kontaktováním BGA čipů je tomu přesně tak, prakticky se tomu nevyhneš u žádného výrobce. Servisní technik z firmy co mi to bude opravovat poukazoval na velký výkon současných ntb a hlavně grafických čipů, které se prostě hřejí i při normálním používání. Pak stačí zahřátý ntb strčit do tašky, která není navíc moc pevná a při pohybech může dojít k mechanickému namáhání a odkontaktování této sočástky. Desky bývají pružné ale čipy nikoli, takže tím se to stane. Při používání na stole je pravděpodobnost menší, ale i při zavírání displeje se základní deska prohýbá, to je prý hlavní příčina poruchy v mém případě. Opravitelné prý to je, ohřejí to na profi zařízení znovu připájí, ale musím podepsat ryziko, že se to nepovede. Desku měnit nechci, to se nevyplatí, tak to zkusím.

Puppy
guru
Příspěvky: 1888
Registrován: 16 kvě 2006 17:17

Příspěvekod Puppy » 08 čer 2007 13:12

Opravitelne to je s uspesnosti tak 50% Koneckoncu ja se o zadne "grafiky" nikoho neprosil, nejradeji bych integrovanou. Jenze do lepsich modelu (s pouzitelnym rozlisenim displeje) se temer nedavaji. Ostatne BGA neni pouzito jen pro ne, ale i pro chipset apod. Problem vidim v te nevhodne technologii k danemu ucelu, ale to jsme zase u ceny ...

Lenovo tvrdi ze u novych desek (po te co udajne zmenilo vyrobce kvuli problemum s T40..T42) uz je to riziko minimalni. To se ukaze ale za casem se starnoucimi T60 ...

Gregg
občas něco napíše
Příspěvky: 10
Registrován: 05 čer 2007 20:56

Příspěvekod Gregg » 09 čer 2007 21:06

To já zas integrovanou grafiku beru jako nevýhodu, nebo spíš bral jsem, vždy jsem chtěl aby to nebylo nikde osekané. Je zajímavé, že od Toshiby model Tecra A8 údajně nabízejí ve 2 variantách za podobnou cenu, se špičkovou grafikou a měkkým bordem a integrovanou grafikou a tvrdým bordem. Technik si jen tak postesnul, že jedna z nich určitě zazlobí.

EDIT: Takže deska opravit nešla, ale na ebay jsem sehnal jinou funkční.


Zpět na „Hardware“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 hostů