Windows nebo Linux?

Obecná diskuse o programech, utlitách, střihové programy, přehrávače video / audio, zpracování fotek atp.

Co byste si vybrali vy, popř. už máte?

Anketa končí za 28 črc 2007 11:11

Windows
22
73%
Linux
5
17%
Něco, co ještě lidské oko nespatřilo
3
10%
 
Celkem hlasů: 30

Arieva
občas něco napíše
Příspěvky: 14
Registrován: 14 črc 2007 10:47
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Windows nebo Linux?

Příspěvekod Arieva » 14 črc 2007 11:11

Co je na notebook je lepší?
Upustíte-li namazaný krajíc chleba na zem, pak možnost, že spadne namazanou stranou roste přímo úměrně s cenou vašeho koberce.

Atlantis
občas něco napíše
Příspěvky: 54
Registrován: 03 črc 2007 09:51

Příspěvekod Atlantis » 14 črc 2007 11:13

ja sice vim ze vsichni nadavaji na microsoft ale me prijdou XP cka uz vybornej OS, na vsech PC mam XPcka, linux je dobrej na "nepracovni stanice"-router, servery...ale na PC na kterych se dela je nejlepsi windows XP nebo visty, to uz je na vas

Arieva
občas něco napíše
Příspěvky: 14
Registrován: 14 črc 2007 10:47
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Arieva » 14 črc 2007 11:18

já totiž sháním note a tak nějak se v tom vůbec, ale vůbec nevyznám :rofl:
proto jsem ráda za každou radu :)
Upustíte-li namazaný krajíc chleba na zem, pak možnost, že spadne namazanou stranou roste přímo úměrně s cenou vašeho koberce.

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 14 črc 2007 12:25

ale na PC na kterych se dela je nejlepsi windows XP


A co si představuješ pod pojeme dělá ? :D Hraje hry ? :D

Pokud jde o Linux tak na kancelarinu je vybornej. I nejakej CAD jsem zahledl ale souhlasim stim ze to asi nebude Invertor nebo Solid Edge. Na grafiku je vybornej Gimp kterej pod linuxem funguje. Umi cokoliv co photoshop akorat je to vsechno min prehledny a pracuje jinak se stinama ale po par chvilkach se v ne da orientovat. Na programovani se da linux pouzit taky, cecko, python snad i delphi se tu programovat da avsak i php a html a dalsi jazyky. Netusim jake jeste specializovane aplikace se pouzivaj na praci ale ve skole nam na gentoo jede i bakalar tak myslim ze to taky neni problem.

Pokud mate zajem pracovat s profesionalnima programama tak ANO potom je podpora pouze pro Win XP a vyssi takze v tom neni pomoci.

Pokud vam jde o bezne serfovanicko, icq, filmy, hudba, kancelarina, i to programovani ( i kdyz zase muze bejt nejaka specializovana aplikace ktera pod tuxem neni). Potom je k dispozici mnozstvi distribuc, ve kterych nemusite sahnout ani na terminal a psat ci kompilovat. Linux je moderni operacni system a dokaze plnohodnotne nahradit Win jde jen o ty specializovane aplikace ktere nejsou multiplatformni ale pokud mate dost vykony pc muzete si je poustet v emulatoru. Ja osobne jedu na Ubuntu, nejsem az zas takovej amater, co potrebuju si zkompiluju sam, nainstaluju sam z konzole ale v ubuntu to neni treba vsechno se jinak dela pres balicky ktere se instaluji samy.

Verdikt na bezne ukoly UBUNTU na specializovane pouziti Win XP. Navic v jedne veci ma plus ubuntu a to v mnozstvi programu zadarmo a hlavne system vcetne medii zadarmo.
tento účet již není aktivní.

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 14 črc 2007 13:06

Pokud si uplny zacatecnik, tk rozhodne Windows XP, prip. Visty. Jsou totiz uzivatelsky privetivejsi a hlavne, Windows pouziva asi 95% (nebo neco kolem toho) uzivatelu, tkze ti s tim pomuze kazdy. S Linuxem budes mit jako zacatecnik jen trapeni. Hlavne sehnat kvalitni aplikace, resp vyznat se v te zaplave nekvalitnich :(

To maxxz:
Na kancelarinu bych linux urcite nedoporucil... Jedna MS Office jsou urcitym standartem, pouzivaji se vsude (vim,ze MS Office dokumenty lze v OpenOffice otevrit), ale hlavne OpenOffice se jim nemuzou moc rovnat. Jednu dobu jsem musel s OpenOffice pracovat a uz to nechcu nikdy ani videt. Rozhodne neni pravdou, ze nabizeji stejne fce jako OpenOffice...mne tam dost veci chybelo (konkr. v nahrade Excelu a PowerPointu).

GIMP bych taktez nepovazoval za nejakou plnohofnotnou nahradu Photoshopu.. Jk uz si psal, ma chaoticke GUI.
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF
C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 14 črc 2007 13:23

taky nazor.

Co konretne ti chybelo v impressu a v ty nahrade excelu by me zajimalo ?
Jedinej standart co MS maj je ze ukladaj do Doc :D nic podstatnejsiho v tom nevidim.

Jinak myslím, že DELL prodává notebooky s nakonfigurovným UBUNTU ;)
tento účet již není aktivní.

Crabik
guru
Příspěvky: 899
Registrován: 19 lis 2006 00:44

Příspěvekod Crabik » 14 črc 2007 15:40

OpenOffice je pro me vylozene nouzovka. Calc (to je ta nahrada Excelu) je neskutecne pomaly. Kdyz jsem ho poprve zpoustel a vyuzival, tak jsem se zhrozil a ihned se podival na net, co to ma znamenat, a nasel jsem si nekde srovnani rychlosti Calc vs Excel a Calc ve vypoctu nekterych operaci byl 6-10 krat pomalejsi. To potom kdyz clovek stravi 5 minut u srovnavaci a vyhledavaci operace v seznamu 10000 zaznamu, ktery takhle potrebuje projet 30x, tak to neni nic prijemneho.
U OpenOffice je skoro vsude videt, ze na jeho vyvoj neslo tolik penez.

Pravdou ovsem je, ze kupovat bych si Office nikdy nekoupil. Ke mne se dostane firemni kopie.
Z pohledu cloveka, ktery nemuze nebo nechce utracet tisice za software, je OpenOffice skoro povinnost. :lol:
VBI Compal EL80 (15,4", 1280x800 • T7200 2,0GHz • 2GB RAM • GF go7600 256MB • 250GB, 5400ot. • Wifi, Bluetooth • Windows 7)

NEODPOVÍDÁM NA DOTAZY V SOUKROMÉ POŠTĚ

Arieva
občas něco napíše
Příspěvky: 14
Registrován: 14 črc 2007 10:47
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Arieva » 14 črc 2007 16:05

náhodou, OpenOffice je fajn věc...
btw. lidi... co byste mi doporučili, když jsem note ještě neměla a tak nějak ho chci jen tak na psaní a poslouchání hudby...?
Upustíte-li namazaný krajíc chleba na zem, pak možnost, že spadne namazanou stranou roste přímo úměrně s cenou vašeho koberce.

vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Příspěvekod vito45 » 14 črc 2007 18:28

da sa na to pozerať aj z tohoto pohľadu:
chcem warezačiť: XP
chcem mať vše legalne: linux
:lol:
každopadne pre bežneho usera /ktory nehraje hry/ ktoremu to aj tak niekto iny nahodi tak to je dokopy jedno /aktualizacia všetkych aplikacii je super v linuxe/ ak ma podporu všetkeho HW čo ma

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 14 črc 2007 22:14

Crabik : V cem presne je pomaly Calc? Nabiha mi behem par sekund a pokud jde o nejaky operace jako udelat cenu dodelat dph atd. tak takovy fce mi tu behaj normalne hned zadny cekani. U nějakých složitých komplikovaných vzorců chvilku stojí i excel ale to musí bejt toho teda kotel potom.

Jinak by mě stále zajímalo co přesně chybí Calcu oproti Excelu protože si myslím, že nic podstatného to nebude. A dokonce si myslím, že mu nic oproti excelu nechybí.

OpenOffice nouzovka ? Z mého pohledu úplně normální plnohodnotná nahrada. Mi ukažte co jí oproti věcem z balíku Office od MS chybí pochybuju, že jí něco chybí ;]

vito45: Chceme profesionalni NEmulti platformni aplikace nebo hry : XP
Chceme legalni, moderní, rychli software s podporou široké komunity : Linux
tento účet již není aktivní.

DeaLer
občas něco napíše
Příspěvky: 81
Registrován: 06 črc 2006 16:52
Bydliště: Okolí Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DeaLer » 14 črc 2007 23:15

No já bych řek, že se v tomhle těžko radí ... to prostě záleží na tom, co ti bude vyhovovat a ne na tom, co ti kdo poradí. OS je hodně subjektivní záležitost.

Já osobně používám Windows (od 16.7. to bude free Vista Bussines) a prozatím na tom nehodlám nic měnit. Proč? I přes některý praktiky MS, který mi zrovna nelahoděj ... ne zrovna dominantní postavení, ale spíš jejich přístup k vlastní komunitě a vývojářům (i když se to pozvolna lepší) ... jsem naprosto spokojeným uživatelem jejich produktů.

Na Linuxu mi schází jen pár zásadních věcí ... kvalitní hry, VisualStudio a .NET celkově (i když se to pozvolna lepší). Jinak preferuju SuSE ... líbí se mi a je od Novellu (mám pro něj jistou slabost).

OpenOffice ... je to jen taková náhražka, ale kdybych neměl legálně free MS Office, tak bych ho s jistými obtížemi používal ... MS Office je prostě standard, formát .doc se používá prakticky všude a ISO standardizace ODF na tom nějakou dobu (jestli vůbec) nic nezmění. Zákazníci prostě chtěj MS Office formát a je tedy jasný, že mi OpenOffice se svýma nedokonalýma filtrama může přinést jen problémy.

BTW: myslím, že kolem Windows je krapet větší komunita, která rovněž ráda poradí
Dušan Janošík | www.DJanosik.cz

Crabik
guru
Příspěvky: 899
Registrován: 19 lis 2006 00:44

Příspěvekod Crabik » 15 črc 2007 00:05

maxxz: Tak kdyz na nem vyuzivas maximalne 3 policka afunkce typu "secti 3 pole", tak to verim, ze si nekupujes MS Excel za nekolik tisic. :lol:
Popravde ani ja pro OSOBNI pouziti bych si Office nekupoval.

Jinak clanek o rychlosti OpenOffice:
http://www.zive.sk/h/Publicistika/AR.asp?ARI=114830

sice jsem nenasel ten puvodni, co jsem cetl, ale tenhle postaci. Je sice o starsi nedvojkove verzi, ale dotycny dodava, ze 2.0 jsou jeste pomalejsi.
Ja v tuhle chvili mam 2.2 na svem notebooku a je to proste snek s javovskymi manyry. :lol:
VBI Compal EL80 (15,4", 1280x800 • T7200 2,0GHz • 2GB RAM • GF go7600 256MB • 250GB, 5400ot. • Wifi, Bluetooth • Windows 7)



NEODPOVÍDÁM NA DOTAZY V SOUKROMÉ POŠTĚ

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 15 črc 2007 08:46

Jako to že je standartem Doc jasně proč ne OO snad taky ukládá i v Doc :D tak jako nevim o co vám jde. Vyzkoušený mám, že je to plně kompatibilní.

K tomu testu :
Zvláště tabulka o tom kolik co žere paměti, tak mi Calc žere necelých 8MB. Ale pod Tuxem samo. A Word rozhodně nezere jen 9 MB to se klidne prepnu do woken. A o tom využití procesoru . když jsem spustil Calc tak mi vyběhl procesor asi na 13% a padl zase na nějakých 2%.

Nevim jak to autor měřil koukám na to v aplikaci Htop ale myslím si, že je ten test dost nesmyslnej a nebo to takhle je jen pod Woknama ale rozhodně word nežere 9MB paměti ;) TEda pokud to neměřili s Office 97 která asi na nových kompech běhá jak blesk :D :D

BTW. procetl jsem diskuzi a samozrejme je to jasnej dukaz toho, ze nejenze nezere excel v pameti 9 MB Ale jeste tam ma preloadovany knihovny po startu woken, takze to se pak neni cemu divit ze je o nejakou tu sekundu rychlejsi po woknama. I kdyz me teda skace calc behem 10 sekund tak nevim.
tento účet již není aktivní.

Crabik
guru
Příspěvky: 899
Registrován: 19 lis 2006 00:44

Příspěvekod Crabik » 15 črc 2007 13:53

maxxz: Proste ti rikam, ze Calc je pomalejsi. To je holy fakt, a je jedno, ze ve 3 procesech je stejne rychly, jde o obecny pomer rychlosti. :lol:
Drivejsi/pozdejsi nacitani knihovny ti proste jednotlive skripty nezrychli.

V tuto chvili mam na disku Office2003 a OpenOffice 2.2. Jestli se mi teda nahravani Windows zpomali o 5 sekund, tak pri samotne praci usetrim 30 minut casu.

A to ze ma velke vykonnostni problemy, si uvedomuji i samotni autori.

http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Performance
http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Integrated_Performance_Improvements#Integrated_Performance_Improvements

Opet ale zduraznuju, ze to pri beznem pouziti nemusis nejak intenzivne zaregistrovat, kdyz se ale vrhnes do neceho vetsiho, tak je to konecna.
Kdyby to bylo super rychle, tak to neni hlavni tema ke zlepseni OpenOffice.
VBI Compal EL80 (15,4", 1280x800 • T7200 2,0GHz • 2GB RAM • GF go7600 256MB • 250GB, 5400ot. • Wifi, Bluetooth • Windows 7)



NEODPOVÍDÁM NA DOTAZY V SOUKROMÉ POŠTĚ

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 15 črc 2007 14:15

ověřim to až bude čas na to udělat nějakej rozsáhlejší projekt s mnoha vzorci. Ale jako nevidim v tom rozdíly minut ale sekund a to ti práci zase tak neomezuje ;)

Pod tuxem mi OO nabíhá rychlejc než Office 2003, kterou mám pod win.

Ale asi OO o něco pomalejší bude, když to říkají samotní autoři. Ale, pochybuju, že to bude tak smrtelný, že by si měl práci o 30 minut delší díky Calc.
tento účet již není aktivní.


Zpět na „Software (nejen) pro notebooky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host