HP 6540b - zasekávání při spouštění systému

notebooky HP - Hewlett-Packard (Compaq, Pavilion, Presario) a vše kolem
RaimoK
občas něco napíše
Příspěvky: 79
Registrován: 18 lis 2008 16:44

HP 6540b - zasekávání při spouštění systému

Příspěvekod RaimoK » 28 pro 2010 22:15

Zdravím,

mám takovej problém. Teď to bude rok co mám HP 6540b a za celou dobu se mi to nikdy nestalo.

Teď poslední dobou se mi ovšem stává, že při zapnutí, nebo když restartuju se mi ntb zasekne na obrazovce "spouštění systému windows" !! Původně jsem si myslel, že to způsobuje nějaká aplikace ale ne. Dělá mi to cca 1 měsíc a od té doby jsem několikrát formátoval a dělá to i po čisté instalaci. Když se mi takhle ntb zasekne, tak ho vypnu a zapnu znova, ale situace se opakuje - vždycky to zkouším tak 3x ale nic. Nakonec musím vždy vytáhnout baterku a systém pak naběhne.

Netušíte kde by mohl být problém? Díky za tipy
HP 6540b, repro: Logitech Z-5500 (505W)

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 29 pro 2010 12:55

zkus nabootovat nějakej LiveCD Linux, třeba Knoppix byl dost dobrej, kterej ti při bootování dobře ukazuje, jak probíhá inicializace a načítání komponent. když je něco shnilý, tak přesně vidíš co se nenačetlo a kde to spadlo. to může pro začátek pomoct.
Lenovo X1 Carbon Touch

* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

Kubas.cz
občas něco napíše
Příspěvky: 23
Registrován: 06 led 2010 00:16

Příspěvekod Kubas.cz » 29 pro 2010 13:09

Občas mám stejný problém jak popisuje kolega. Od té doby, co se to stalo poprvé, jsem už přeinstaloval OS a dělá to občas znova. Spíše to dělá při restartu (hlavně když aktualizuju OS), jinak jak píše kolega, tak ho natvrdo vypnu a na potřetí už to třeba naběhne...

EDIT: Jedná se o NB v podpisu.
HP ProBook 4510s, Intel Core 2 Duo, ATI HD4330, 4 GB RAM, HDD 500 GB, OS WIN7 x86 Ultimate

RaimoK
občas něco napíše
Příspěvky: 79
Registrován: 18 lis 2008 16:44

Příspěvekod RaimoK » 29 pro 2010 20:21

tak jsem včera přes noc zkusil MEMTEST a ten proběhl v pořádku, takže první testovaná věc - paměti - jsou v pořádku.

Před chvílí jsem na doporučení vyzkoušel update BIOSu, tak uvidíme po pár vypnutích a restartech co to udělá...

ještě vyzkouším nějaké to LiveCD od Linuxu ... mám Ubuntu 10.04 tak uvidím při bootu jestli to něco ukáže, nebo budu muset sosnout Knoppix.. díky za tip Jirricku :)
HP 6540b, repro: Logitech Z-5500 (505W)

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 30 pro 2010 00:47

u toho Ubuntu (zvlášť čím novější, tím spíš) bude asi grafickej boot hned do Xek, ale za zkoušku nic nedáš. každopádně i v Ubuntu by volba "boot in verbose mode" mohla být :-)
Naposledy upravil(a) Jirrick dne 30 pro 2010 00:51, celkem upraveno 1 x.
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

RaimoK
občas něco napíše
Příspěvky: 79
Registrován: 18 lis 2008 16:44

Příspěvekod RaimoK » 30 pro 2010 00:51

Udělal jsem ten update BIOSu a zatím musím zaťukat, několik restartů a všechno v pohodě....

s Ubuntu máš pravdu, ten rovnou naběhl - žádnej textovej boot nic ... nicméně stáhl jsem si ten Knoppix 6.2.1 a to jsem se zase uplně lekl co to na mě vybaflo, textovej systém :D takže jsem při bootu nic nevykoumal .. všiml jsem si že to tam iniciovalo nějakej sound, a podobný položky ale protože jsem si ničeho nevšiml tak soudím že bylo vše v pořádku (linux není vůbec moje silná stránka) ... uvidíme ráno jak se to bude chovat po normálním vypnutí a zapnutí ..
HP 6540b, repro: Logitech Z-5500 (505W)

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 30 pro 2010 00:53

při tom textovým bootu vypislovalo to na pravý straně OK a PASSED nebo tam bylo taky FAILED ?
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

RaimoK
občas něco napíše
Příspěvky: 79
Registrován: 18 lis 2008 16:44

Příspěvekod RaimoK » 30 pro 2010 00:56

tak nevím jestli záleží na verzi, ale v tý 6.2.1 vůbec při bootovaní žádný takovýhle posuzovaní komponent nebylo.. takže netuším :-O
HP 6540b, repro: Logitech Z-5500 (505W)

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 30 pro 2010 00:59

textovej boot by měl vypadat nějak takhle:
http://distro.ibiblio.org/pub/linux/dis ... 5-boot.png
vypadalo to takhle?
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

RaimoK
občas něco napíše
Příspěvky: 79
Registrován: 18 lis 2008 16:44

Příspěvekod RaimoK » 30 pro 2010 01:04

ty příkazy kterrý se objevují tady jako např. entering runlevel, setting up ...., to se tam objevovalo, ovšem v uplně jiný podobně ...

ááá našel jsem i obrázek .. http://img293.imageshack.us/img293/4854/sdc11624v.jpg
HP 6540b, repro: Logitech Z-5500 (505W)

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 30 pro 2010 01:14

hmm, tak co si pamatuju ze starších verzí tak jeho výpisy při bootu by vydaly na slabší knížku :-)
nicméňe pokud ti naběhly bez problémů dvě LiveCD distribuce, tak asi vyloženě něco vypálenýho nebude. tak mě napadá, že rozdíl mezi restartem a vypnutím je např. v tom, že se ti nepřestanou točit plotny hardisku (resp. disk je pořád napájen) a elektronika je třeba potom zmatená. každopádně pokud ti RAMky přošly memtestem tak se hlavním podezřelým pro mě stává harddisk resp. řadič. v BIOSu bys měl mít nějaký testy, ty uý jsi zkoušel?
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

RaimoK
občas něco napíše
Příspěvky: 79
Registrován: 18 lis 2008 16:44

Příspěvekod RaimoK » 30 pro 2010 01:19

občas se mi stane, že při tom jak se to zasekne se šíleným stylem roztočí větrák a točí se tak dlouho dokud ntb natvrdo nevypnu... nevím jestli to taky něco znamená - k čemu by to směřovalo ...

testy v biosu jsou další.. samozřejmě je tam i na HDD .. jenže nevím jak je to v tomhle případě s daty.. jestli je lepší udělat zálohu, nebo se není čeho bát .. pokud jo, tak si musím nejdříve obstarat nějaký externí disk na zálohu.. zase nadruhou stranu bych rád co nejdříve zjistil jestli je chyba právě na tom disku kam to asi jak tak koukám opravdu směřuje... z toho také vyplývá, že mi bylo doporučeno smazat celej disk a udělat nové oddíly, že třeba může být poškozený boot sector .. tak nevím
HP 6540b, repro: Logitech Z-5500 (505W)

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 30 pro 2010 01:29

já nevím jak ty testy jsou náročný, zatím jsem je nemusel pouštět, ale pokud máš kam zálohovat tak zálohuj.

roztočenej větrák může podle mě znamenat dvě věci. jednak, že se procesor zacyklí v nějaký smyčce (např. při inicializaci) a proto pořád něco vykonává a nebo že "upadlo" kus ACPI (tedy vrstva mezi OS a HW),což je sám o sobě dost dobrej důvod k tomu aby počítač nenabootoval. pokud jsi přeinstalovával, tak nebude chyba na straně OS a mohl by to být nějakej drobnej vachl na nějakým čipu na základovce.
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 30 pro 2010 01:33

teda ono to je ještě daleko složitější, takových tabulek jako je ACPI zprostředkovávajích abstarkci mezi SW a HW tam je víc. každopádně update BIOSu by takovýhlemu problému měl pomoct (a pokud není chyba v HW tak třeba i vyřešit)
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

RaimoK
občas něco napíše
Příspěvky: 79
Registrován: 18 lis 2008 16:44

Příspěvekod RaimoK » 30 pro 2010 15:48

tak jsem tu s novými poznatky...

na noc jsem spustil HARD DISK TEST .. ten proběhl naprosto v pořádku a u všeho mi to hodilo PASSED takže to vypadá že na hw úrovni je všechno v pořádku.. test jsem vypnul ale systém už nenaběhl, protože mi to totálně rozhodilo oddíly takže systém už na C: jaksi nebyl a tak jsem s tím laboroval (zkoušel jsem nastavit oddíly přes linux atd.) ale nic, takže jsem nakonec musel formátovat - takže jsem přišel o nějaký data který jsem neměl zazálohovaný...

nicméně, všechno zatím běží po updatu BIOSu v pohodě, ani jeden sek, takže to ještě budu testovat ale myslím, že už by to mělo být v pohodě...
HP 6540b, repro: Logitech Z-5500 (505W)


Zpět na „notebooky HP (dříve Hewlett-Packard)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů