HP Compaq 6510b, alternativa bez OS?

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
V-Tec
občas něco napíše
Příspěvky: 10
Registrován: 25 čer 2007 17:41

HP Compaq 6510b, alternativa bez OS?

Příspěvekod V-Tec » 24 črc 2007 20:08

Ahoj,
hledam notebook uz pres mesic - nejvice se mi zalibila konfigurace http://www.alza.cz/notebook-hp-compaq-6510b-d75886.htm HP Compaq 6510b.
Jedine, co se mi na notebooku nelibi je operacni system - Windows Vista (nebo s 120GB alternativou Win XP) - nechce se mi platit Mrkvosoftu ani korunu :-/ ..nejlepsi by byl notebook bez OS.

Nevite nahodou nekdo o nejake podobne alternative? Nebo nebylo by nekde mozne koupit tento ntb bez OS? ..tzn. za trochu nizsi cenu?

Diky moc za odpovedi

Georgij
občas něco napíše
Příspěvky: 97
Registrován: 28 čer 2007 09:32
Bydliště: bezdomovec na internetu

Příspěvekod Georgij » 24 črc 2007 20:21

Jedine v HP Top Config http://www.cs24.cz/hptopconfig.htm ale obavam se ze to o moc levneji nevyjde.
Kdo jinemu jamu bagr, sam do ni Mamut...

CeCo

Příspěvekod CeCo » 24 črc 2007 21:10

Chces na tom pouzivat linux?

C

V-Tec
občas něco napíše
Příspěvky: 10
Registrován: 25 čer 2007 17:41

Příspěvekod V-Tec » 25 črc 2007 22:28

..ano, chci rozjet kombinaci Linux/Win - nejspis Ubuntu/XPneboVista

CeCo

Příspěvekod CeCo » 25 črc 2007 23:44

V tom pripade si ten Windows budes musiet tak ci tak kupit ;) Takze neviem, preco chces variantu bez OS...

C

Peca-on-line
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1420
Registrován: 12 kvě 2006 14:02
Bydliště: Trutnov, ale teď spíš kolej v Brně

Příspěvekod Peca-on-line » 27 črc 2007 21:38

Neužitečná část diskuze přesunuta na http://notebooky-forum.notebook.cz/view ... 10a411d4f1 .
Asus A6T (Turion X2 1600Mhz@0,9V(800MHz@0775V)), 1GB RAM, nVidia Go7600(450/400(OC:500/420)), Vista Business MSDNAA)

Falcon16
píše často
Příspěvky: 153
Registrován: 29 čer 2007 16:56

Příspěvekod Falcon16 » 27 črc 2007 22:17

CeCo píše:V tom pripade si ten Windows budes musiet tak ci tak kupit ;) Takze neviem, preco chces variantu bez OS...

C


ale ja hladam tiez ntb bez OS, nakolko ho uz mam. podotykam legalne. A platit zase za nieco, co uz mam, hmm, nie je to zbytocne?

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 27 črc 2007 23:12

Začíná mě už dost silně vadit jedna věc. Proč tady většina lidí nadává na Microsoft, jeho systém a obchodní praktiky, když ho stejně všichni používají?! Bez Microsoftu by ani linux nebyl zdaleka tam, kde je. To Microsoft jako první přišel s uživatelsky přívětivým OS. Microsoft vymyslel celý "okenní GUI". Co udělali linuxáci při vytváření GUI? Jenom sprostě okopírovali jeho nápad! Stejně jako spoustu jiných věcí jen okoukali z Windows či jiných systémů. Základní myšlenka je pořád stejná, jenom okýnka jinak obarvili. Za další, Windows používá asi 95% uživatelů PC. Těžko by tomu tak bylo, kdyby Windows byli tak "šmejdské" jak tu většina lidí tvrdí. Kdyby Windows nebyl dobrý systém, tak by ani MS nikdy neměl dominantní (nikoli monopolní! mezi tímje rozdíl) postavení na trhu a nemohl si dovolit tyto obchodní praktiky. Tu je základní problém v tom, že lidi se cítí pomalu uraženi, když po nich někdo chce peníze za software. Linux je zadarmo, takže proti němu nic nemají. Většina lidí se naparuje, jak bude používat linux, ale stejně se bez Windows neobejdou... Jinak největší problém Windows nejsou Windows samotné, ale jeho uživatelé. Totiž je tak jednoduchý, že si každá lama myslí, jak nepotřebuje služby žádného odborníka. Kdyby pro řízení auta nebylo nutné získat řidičský průkaz, myslím, že by to dopadlo podobně (obrazně řečeno)...
Aby mě hned někdo nenapadl, tím co jsem napsal neříkám, že souhlasím se všemi obchodními praktikami Microsoftu. Uvědomte si ale, že 2 000Kč za OS je nic.

Neřeším teď problém warezu, takže na to nereaguju.
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF
C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 27 črc 2007 23:33

jimmyjames: Pro nekoho 2000,- neco je... a jen tak na okraj jako prvni prisel s okennim GUI Xerox. Odchazis od tematu, otazka OS a etiky se resi odted na smetisti... (bylo by dobre kdyby nekdo odpovedny tyto prispevky presunul na patricne misto)

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 28 črc 2007 00:29

Jsem take jen student a 2000Kc je pro mne hodne penez. O to tu ale vubec nejde! Bez dobreho OS by byl notas jen hromada srotu. Stejne jako treba bez procesoru. Take si muzes koupit notas se slabsim procesorem a usetrit nekolik tisic, stejne jako s levnejsim OS. Chtit 2000Kc za OS, tedy nejdulezitejsi SW cast pocitace, bez ktere by ti byl k nicemu, neni zadna opovazlivost, uz vubec ne zneuzivani dominantniho postaveni na trhu!

Zajimave, ze Xerox GUI uz dnes lezi jen na propadlisti dejin... Doufam, ze se tu najde alespon nekdo, kdo pochopi, co jsem chtel svym clankem rici.
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF

C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 28 črc 2007 01:01

No ja jen chtel rict, ze WINDOWS tedy vlastne nevymyslel OKNA, to co si rekl bylo zavadejici... to ze Windows pokracuje a Xerox ne je zase jina otazka...

Bez dobreho OS by byl notas jen hromada srotu.

Tim "dobry OS" mas nejspis na mysli MS produkt ze? (To s tim CPU vs. OS se tu uz resilo, bez CPU to nespustis bez OS ano, kdyz tam nebude CPU tak nemas NB kompletni, bez OS to akorat nikam nenabootuje, ale NB je jinak funkcni a to je prece to co sis chtel koupit - NB, jak rikam je to v threadu na smetisti, meli bychom kdyztak pak pokracovat tam, jestli budes reagovat na tento prispevek) Podle me to vyuzivani dominantiho postaveni na trhu je, protoze budme realisti, dobry OS je podle me treba i Linux, a jak sem rekl ze budme realisti, tak nam musi byt jasne ze vnutit ti OS za 2000,- a OS za 50,- je sakra rozdil! 2000korun v pomeru ceny notebooku je nezanedbatelna castka, 50,- nebo treba rekneme i tech 200,- uz zanedbat jde! A na funkci NB to nic nemeni nebo ano? Kdyz si koupis levnejsi procak tak zeslabis celkovy vykon stroje, je to zas trosku jine, protoze PRIMARNI produkt o ktery ti v tomto pripade jde je prece notebook, nebo ty snad kupujes notebook proto abysis koupil legalne Windows? Timto prirovnanim rikas ze Win OS je silny procesor a nejaky jiny nekomerecni OS je ten slaby procesor. Jestli tohle ale byl umysl to takhle rozdelit, tak to je zas na jinou diskuzi...
Kdyby vyrobci davali moznost ke kazdemu modelu pravo volby jaky OS chceme nainstalovat, tak bych ani nepipnul...

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 28 črc 2007 09:08

jimmyjames : To je zbytečný on je prostě jak říkáme my na CS "Nobrain" a nikdy to nepochopí. Ale s jedním musim souhlasit, Wokna jako takový nikdy GUI pořádnej nevymysleli a jen ho okopírovali. Každej systém od sebe kopíruje a to je jenom dobře, protože potom nevzniknou kvalitní alternativy a kvalitní OS.
tento účet již není aktivní.

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 28 črc 2007 10:38

maxxz: No jo, jsem nobrain,moula, nevyzralec, Hulan a buhvi jak me tu jeste nazvete... ale myslim ze se mylis, nobrain nepremysli a jen plive, ja s vam diskutuju, ale ty mi nadavas a srazis me nadavkami. Protoze mi doted nikdo neodpovedel proc notebook musi mit predinstalovany system za 2000,- ... jo aha, protoze Jimmyjames rekl:"Windows pouziva 95procent uzivatelu", ze? (to nepopiram) ALE! To porad neni odpoved na to, proc neni svobodny vyber... kdyz je MS tak pouzivany, tak ma snad 95procentni jistotu toho, ze pri tom svobodnem vyberu do NB vyberou jeho OS ;) Neni to nic jineho nez diskriminace, a odpoved "tak si vyber jiny model" je toho jen dukazem...

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 28 črc 2007 10:52

Ten systém je v ceně toho notebooku dohromady asi 1000,-. Pokud je notebook prodáván s plnohodnotným linuxem, tak je jeho cena jen o pár stovek menší (viz třeba DELL), takže šetřílek moc neušetří.

Linux se dá stáhnout i samostatně. Člověk si ho pak musí nainstalovat sám a nemá na to žádnou podporu. Pak samozřejmě ušetří celou tisícovku. Na druhou stranu rozchodit takový linux je aspoň 10 hodin práce určitě. Při hodnotě člověkohodiny 100,- Kč čistýho na hodinu to ve výsledku znamená, že nic neušetříš a ještě s tim budeš mít sraní (navíc to pravděpodobně zabere klidně i víc jak těch 10 hodin).

Ten kdo už je v pracovním procesu, tak tohle ví. Vědí to i výrobci a proto se nesnaží ani nějak moc lidem nutit NB bez OS, protože i to je stojí nějaké peníze (oddělené várky).

Troufám si tvrdit, že >95% lidí, co si kupuje notebook bez OS jsou šetřílci (jako ty), kteří si tam pak Windows ukradnou. Na ty podle mě ale není nutné brát vůbec žádný ohled.

Dřív neexistovalo, že by si člověk mohl koupit notebook bez OS. Dneska už je podle mě ta nabídka docela dobrá a kdo vyžaduje NB bez OS, tak už má z čeho vybírat.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Rexy

Příspěvekod Rexy » 28 črc 2007 10:59

to Solitary

mozna jsem brainless ja ale ackoliv jsem cetl snad celou tu diskuzi nejak mi unika podstata - co bys ty vlastne chtel? nelibi se ti ze nektere modely jsou nabizeny jen s windowsama? takze bys chtel - v ramci svobody vyberu - mit zaruceno ze vsechny modely od vsech vyrobcu budou nabizeny i bez jakehokoliv os? mne to zni divne ale nechci ti vkladat do pusy moje slova tak cekam co se dozvim od tebe


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MethrenVox a 15 hostů