škola/práce/zábava; tichý, lehký, mobilní, matný; max. 30k

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
jay_cutler

škola/práce/zábava; tichý, lehký, mobilní, matný; max. 30k

Příspěvekod jay_cutler » 07 srp 2011 20:26

Zdravím,

plánuju investici do novýho notebooku a jelikož to pro mě nebudou zrovna malý peníze a dá se říct, že jsem ve fóru nenašel podobný případ, tak bych požádal zdejší borce o pomoc.

Max. cena:
30000,- CZK

Použití:
  • VŠ (informatika/management): relativně nenáročné požadavky: internet, studium z PDF, práce v Office/NetBeans/Enterprise Architect
  • Celoroční domácí brigáda: tenký klient na IE, 2x Firefox s až 50 otevřenými taby, IM, grafický editor, PDF, 2x Word, ve všem práce současně
  • Zábava na doma: YouTube a další video streamy z TV archivů atd., filmy až do Full HD 1080p, hudba


Provozní vlastnosti:
Na těch mi záleží úplně nejvíc. Požaduji co největší ticho!

Ergomonie:
Ta důležitá není, těch pár hodin týdně ve škole se nějak přežije, doma na něj budou pak připojeny externí periférie (ideálně přes dok).

Mobilita/konstrukce/výdrž:
1-1,5hodinové cesty do školy (chůze, bus, metro) + samozřejmě zpět domu :), určitě ne však každý den, vím, že dokážu ve škole fungovat i jenom s papírem a tužkou, takže se může stát, že pouze jeden/dva dny v týdnu bude notebook na cestě. Doteď jsem se tahal s 15,4", ono se řekne pitomý ani ne 3 kg, ale po celym dnu je to skutečně nepříjemně znát, zvlášť když je v batohu ještě 1,5l flaška pití a další věci. Takže bych se nebránil ani velikosti kolem 12", s čímž souvisí hmotnost kolem 1,5 kg. To jsou podle mě parametry takový, aby rozdíl mezi mým starym notebookem a novým byl znatelný.

Konstrukce:
Konstrukce pro mě není až tolik klíčová, jelikož na notebook si skutečně dávám pozor.

Výdrž:
4 hodiny bez výrazného omezení na den mi stačí.

Displej:
Určitě chci matný a to je tak jediný parametr v čem si jsem jistý. Za komfortní mobilitu hovoří 12", tzn. rozlišení 1280 x 800 nebo spíš 1366 x 768, naopak za komfortní práci 14/15" s 1600 x 900. Doma je to šumák, to bude stále připojeno na 23" Full HD, jedná se pouze o školu. Třeba na diagramy v Enterprise Architectu je i Full HD rozlišení málo, nicméně zase si řikám, že to přežiju a přikloním se spíš k 12", stejně to mám tak, že ve škole toho nikdy nic moc neudělám, všechno pak dělám v klidu doma :) Jinak typ displeje, barvy, atd., to je mi fuk, jak jsem řikal, krom školy bude připojen na externí monitor.

Datové úložiště:
Hodně mě láká SSD, jenže jsou dny, kdy mi notebook jede 16 hodin denně, což by SSD asi moc neprospívalo. Jinak kapacitu neřešim, na filmy mám externí HDD.

Konektivita:
Potěšil by DisplayPort na můj externí monitor. Počet USB není vůbec podstatný, na ext. monitoru mám 4x USB Hub. Jinak USB 3.0, eSATA, FireWire nepotřebuju.

Optická mechanika:
Jsem z těch, kteří ji i v dnešní době stále občas použijí, nicméně v notebooku ji mít nepotřebuju.

Grafika:
Určitě mi postačí integrovaná, nejlépe Intel HD Graphics 3000. Hry jdou mimo mě, profi grafika též.

Zvuk:
Nepodstatné, budou připojeny externí 2.0 reproduktory.

Design:
Potěšilo by komplet matné provedení.

Záruka:
Nic spešl jako NBD atd. není vysloveně nutné, zálohý si dělám a doma se vždy najde náhrada, teď zrovna z jedné píšu :)

Značka:
Upřednostňuji Lenovo, Fujistu, Dell.
Zavrhuji Toshibu, Apple.

Závěr:
Vás žádám o pomoc, zda vůbec správě uvažuju, jestli na mé potřeby nebude ultra mobilní notebook do 30k až moc velký luxus, jestli by nebylo vhodnější/levnější řešení, nebo případně poté o konkrétní tipy.

Předem díky moc.

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 07 srp 2011 20:34

Pokud máš doma velký monitor, tak mi z toho docela jednoznačně leze Lenovo X220 http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=90096 . Už v sobě obsahuje dock s DVDmechanikou, který může zůstat ležet na stole když chceeš mít lehký notebook, ale zároveň může zůstat nacvaknutý a přenášet ntbook i s ním. Co se týče střev, tak i5-2520 zvládne všechno, a do ntbku jde dát mSata SSD (X220 mělo problémy s BIOSem, ale ty už by snad měly vyřešené).

Jinak ti tady vysekávám poklonu za ukázkově položený dotaz ;-)
Lenovo X1 Carbon Touch

* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

TomasKo
píše často
Příspěvky: 246
Registrován: 13 črc 2011 15:11

Příspěvekod TomasKo » 07 srp 2011 23:43

Pokud na to ty peníze máš tak ber X220 a nebudeš litovat... Měl jsem naprosto stejné požadavky a nakonec jsem do ní šel :wink: . Uvažoval jsem i nad T420 kvůli grafice, ale když sem viděl IPS display vs. TN nebylo co řešit. Baterie udávaná 9h, při wifi, filmech na nejnižší výkon trvale 30% CPU mám kolem 6ti hodin. Thinklight je špičková věc, trackpoint dobrá věcička a než si projdeš Acces conections, Lenovo baterry a podobný vyfikundace od Lenova máš na dva dny zábavu jistou :lol: Kovový panty, všechno matný, tlačítka na ztlumení a hlasitost repráčků a voděodolná klávesnice se taky hodí...

BIOS už vyšel, takže s SSD už by problém být neměl, teda tlumočím prodejce, který říkal že BIOS vyjde v půlce července a System update mi jej instaloval, taky bezva věc nainstalovat všechny aktualizovaný ovladače pár klikama :wink:

Dock už je v ceně i s dvd mechanikou, ale zatím sem ho moc nevyužil... Kdybys měl nějaký konkrétní dotazy nebo chtěl nafotit nějaký určitý místa at nemusíš běhat do krámu napiš :wink:

jay_cutler

Příspěvekod jay_cutler » 08 srp 2011 02:46

Kdybych šel s penězi až na danou max. hranici, tak není o čem, ThinkPad X220 jednoznačná volba. Ani se mi nechtělo věřit, že je u něj i ta dokyna v ceně. Nicméně bych měl trochu výčitky svědomí, že bych zaplatil i za něco, co bych nevyužil nebo vyloženě nepožadoval. Konkrétně mám na mysli IPS displej a zbytečně silnej CPU. Takže bych se spokojil s http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-x220 ... 235999.htm X220i + 2 GB RAM + ext. mechanika.

Můj hlavní tip byl http://www.lan-shop.cz/fujitsu-lknp701x ... 701-119911 Fujitsu Lifebook P701. 22,3k, CPU i3-2100 by mě stačil, o tom jsem přesvědčenej, RAMku bych dokoupil na 4 GB, hmotnost stejná jako X220, teoretická výdrž uváděna dokonce o 1 hodinu víc, mechaniku bych dokoupil externí, malej 160GB 5400otáčkovej HDD by mi stačil, displej by byl určitě na nic, ale to by mě žíly zas tolik nervalo. U klávesnice bych si jasně pohoršil a konstrukce by byla taky určitě znatelně horší, ale jak jsem řikal, ta není prioritou. Sečteno, podtrženo – za 24k bych měl všechno, co bych potřeboval. Velkou neznámou jsou však teploty a hlučnost u tohohle Fujitsu.

Jako nejekonomičtější varianta by byl http://www.alza.cz/samsung-350u-sedo-st ... 249247.htm Samsung 350U nebo trochu těžší a větší http://www.lenovoblog.cz/2011/07/thinkp ... -zive.html ThinkPad Edge E320. A taky by mi stačil, velká otázka by ale byla, jak by řval a jaká by byla životnost, to hlavně v případě toho Samsungu.

A kdybych se řídil jenom očima, tak bych se těšil na http://www.youtube.com/watch?v=-aLwBxaNDiA Asus UX21 neboli kopii MacBooku Air s hmotnosti 1,1 kg.

Na X220 se shodneme jednoznačně, ale co si myslíte o těch levnějších variantách?

@TomasKo: Díky za nabídnutí se, hned toho využiju.
1) Enter je doufám 2řádkový, že? V zahraničních videorecenzích jsem viděl vždy pouze1řádkový, u nás by snad měli být s 2řádkovým.
2) Funguje softwarový prohození FN a CTRL? Jak je to obráceně, na to bych si fakt nezvyk.
3) Je možné na externím monitoru zachovat jeho nativní vyšší rozlišení s hlavní plochou a současně notebookovej displej využívat jako rozšířenou plochu, kam bych si hodil třeba jenom jedno okno?

zivan
guru
Příspěvky: 3442
Registrován: 26 kvě 2008 17:23
Bydliště: Brno

Příspěvekod zivan » 08 srp 2011 03:36

Zkusim taky odpovedet
ad1) Ceska klavesnice ma dvouradkovy enter.
ad3) Jasne, bez problemu.

Jinak X220(i) je kompatibilni i s klasickymi "series 3" docky. Na ebay je jde sehnat za cca polovicni cenu proti cenam u nas.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP Universal USB-C Dock + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 08 srp 2011 09:37

ad2) funguje. da sa to nastavit v biose.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

TomasKo
píše často
Příspěvky: 246
Registrován: 13 črc 2011 15:11

Příspěvekod TomasKo » 08 srp 2011 14:23

Ano, fn a ctrl lze zaměnit ale právě Thinklight se tímto dobře zapíná z rohu do rohu :) U X220i je výkon jistě dostatečný ale právě dock stojí skoro 5 tis. + ještě vypalovačka takže cenu X220 hravě dorovná :? .

Pokud oželíš zpracování tak E320, podsvětlení a voděodolný je mám dojem taky ale 100% to nevím.

Počítám že nějakej rok mi X220 vydrží a snad půjde dobře prodat, iksek je v inzercích jako šafránu :lol:

Pokud by ti nevadilo HP, tak takové levnější X220 je 2560p http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=93398

jay_cutler

Příspěvekod jay_cutler » 09 srp 2011 19:33

Díky za odpovědi.

@TomasKo: HP by mně nevadilo. EliteBook 2560p se dá sice považovat za levnější alternativu ThinkPadu X220 bez IPS panelu, ale to ThinkPad X220i taky, pokud teda 2560p v něčem nemá výrazně navrch, což si myslim, že ne. Navíc má v sobě optickou mechaniku, kterou v těle notebooku mít nechci.

Teď je to tak, že nejvíc uvažuju právě o X220i, který si pojedu okouknout od showroomu Alzy, i když v hlavě se mi drží furt i X220 s IPS a dokem. BTW ten IPS panel bude asi vážně pecka, už z http://www.youtube.com/watch?v=p8MO-XaCZ_8 videa je vidět velký rozdíl.

Ještě mám jeden trošku OT dotaz. X220i má jenom 2 GB RAM. Jelikož je RAMka pro moje využití pomalu nejdůležitější, tak bych určitě dokoupil druhý 2GB nebo 4GB modul, možná bych rovnou udělal komplet upgrade na 2x 4 GB. Pokud bych pouze jeden modul přidal k původnímu, je lepší kupovat originální přímo od Lenova nebo je to jedno a můžu k němu přidat výrazně levnější modul od jiného výrobce (kompatibilitu bych si samozřejmě ověřil)? Nehrozila by v případě kombinace originální + neoriginální modul snížená stabilita atp.?

walter n.
píše často
Příspěvky: 415
Registrován: 21 srp 2008 19:24

Příspěvekod walter n. » 09 srp 2011 20:16

Jako zajímavou možnou alternativu k X220 bych viděl Lenovo ThinkPad T420si (mj. na to, že jde o 14" notebook, váha není až o tolik vyšší). http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-t420 ... 233523.htm

jay_cutler

Příspěvekod jay_cutler » 10 srp 2011 14:58

Pokud mě přesvědčíš, že bych využil i tu „profi“ dedikovanou grafiku, tak budu přemejšlet i o něm :) Ta váha je na 14" skutečně vynikající.

TomasKo
píše často
Příspěvky: 246
Registrován: 13 črc 2011 15:11

Příspěvekod TomasKo » 10 srp 2011 15:17

Sko má skutečnou váhu 1.83 kg mám dojem, v mým tématu o x220 tam dával nějaký uživatel fotku, má tělo z magnesia nebo čeho proto je lehčí :wink: já uvažoval mezi X220 a T420 to byli hlavní favorité... ale k T420 mě táhla jenom grafika :lol: a když sem viděl IPS vs. TN tak sem se nerozmýšlel ani minutu, ten rozdíl je fakt markantní

walter n.
píše často
Příspěvky: 415
Registrován: 21 srp 2008 19:24

Příspěvekod walter n. » 10 srp 2011 18:16

jay_cutler píše:Pokud mě přesvědčíš, že bych využil i tu „profi“ dedikovanou grafiku, tak budu přemejšlet i o něm :) Ta váha je na 14" skutečně vynikající.

Zrovna o "potřebě" NVS 4200 (Optimus) Tě nebudu přesvědčovat, nepotřebuješ ji (navíc její výkon v běžných aplikacích není až o tolik zásadně vyšší oproti Intel HD 3000). Spíš šlo o poznámku k tomu, že chceš notebook používat někde na koleji celý týden bez možnosti externího monitoru, ten až doma. Proto mi přišel zajímavější větší display 14" (i když z druhé strany s jemnějším rastrem díky vyššímu rozlišení...), který je z ergonomického hlediska zajímavější. Váha je na 14" pěkná, kdyby i 1,8 kg. Ono číst pdf (hlavně ty skenované dokumenty nižší kvality) nebo psát texty pár hodin v kuse na 12" displayi není zrovna pohodou paráda - a ani IPS panel to nezachrání (barvy nebarvy, plocha je plocha). Osobně bych jako jediný počítač s ohledem na pohodlí (zvláště pokud na notebooku pracuješ i více hodin v kuse) volil - i s ohledem na časté přenášení - jako kompromis 14". Pokud lehkou a betelnou 14" - pak T420si za cca 29,5 tis. http://www.czechcomputer.cz/product.jsp ... MC_NV56RMC může být zajímavou volbou. Tolik další pohled.

jay_cutler

Příspěvekod jay_cutler » 10 srp 2011 19:38

Určitě máš v tomhle pohledu pravdu, ale pleteš si mě s někým jiným. Já jsem nikde nepsal, že chci notebook používat na koleji celý týden, pouze pár dní (a to doslova) v týdnu ho vozit do školy, jinak stále bude doma připojen na 23" monitor.

Gendarme
píše často
Příspěvky: 366
Registrován: 28 pro 2009 17:32

Příspěvekod Gendarme » 10 srp 2011 20:35

nebo můžeš ještě kouknout na DELL E6320 ... byl tu nedávno v recenzi.
a k tomu třeba pak takovýto dock:
http://accessories.dell.com/sna/product ... _irrank=10

docela elegantní řešení :-)
______________________________________
podle mě 30k není za takovýto notebook málo, ale na druhou stranu pokud bude zároveň sloužit i jako zdroj financí, tak se hodí aby byl odolný a s dobrou zárukou ... dalším parametrem, který by si měl u malého notebooku zohlednit je krom matné úpravy (která sama o sobě čitelnost na slunci podle mě nezajišťuje, lesklé monitory mají např různou kvalitu antireflexní vrstvy) maximální jas LCD. I když venku na slunci programuje asi málokdo :-)
DELL Precision M4600|i7-2720QM|FirePro M5950|16GB|Intel ssd 320 120GB|FHD WLED|Logi.Perf.MX+Illuminated Key.|DELL U2311H
exNTB: Asus A8, Lenovo TP Z61m, DELL Precision M4400

walter n.
píše často
Příspěvky: 415
Registrován: 21 srp 2008 19:24

Příspěvekod walter n. » 10 srp 2011 20:42

jay_cutler: Velká omluva, moje chyba...


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 156 hostů