Lenovo Y580 a SSD cashing

Veškerý hardware pro notebooky. CPU, RAM, HDD, CD, DVD, WiFi, Bluetooth, LCD ...
flard
občas něco napíše
Příspěvky: 7
Registrován: 06 čer 2008 20:59

Lenovo Y580 a SSD cashing

Příspěvekod flard » 05 zář 2012 15:19

Zdravim,

po pár hodinách výzkumu jsem se rozhodl pro Lenovo Y580 (konkrétně tento model http://www.alza.cz/lenovo-ideapad-y580- ... 348519.htm ) Všechno fungovalo pár dní tak jak mělo až do jedné nešťastné windows aktualizace, jejíž instalace se následně nezdařila. A co čert nechtěl nezdařila se tak, že se pokazil boot zavaděč a notebook nechtěl vůbec nabootovat.

Po konzultaci s autorizovaným servisem mi bylo zděleno, že reklamace se vztahuje pouze na hardware nikoli na software jsem se rozhodl opravit systém sám. Když jsem tak nad tím přemýšlel rozhodl jsem se že se rovnou zbavím Lenovo balastu v podobě jejich porgrámků. Proto rovnou formát a čistá instalace windows (tím pádem odpadl i problém řešit "Boot loader").

Jaké bylo ale moje překvapení když mi v instalátor windows nedovolil systém přeinstalovat na disk bez jeho formátu. Ve vší té formátovací zuřivost jsem ošem smazal a následně spojil všechny partitiony dohromady (tudíž mi zbyly 2 disky - 1TB HDD + 32GB SSD a zároveň jsem ztratil i tovární zálohu systému). Instalace proběhla v pořádka a vše funguje jak má. Až na jeden problém.

Chtěl bych tento SSD disk nastavit pomocí Intel Rapid Storage jako cashovací disk pro velký HDD (pozná se to tak, že SSD je v Rapid storage po záložkou accelerate. Nyní je pouze v záložce disků). Bohužel ani po mnoha hodinách hledání jsem nenalezl řešení jak toho dosáhnout. Řadiče v BIOSU hlásí AHCI mód a RAID vůbec nepodporuje. Někde jsem četl, že je RAID mod simulován softwarově. Proto jsem se chtěl zeptat jestli má někdo zkušenosti s instalací SSD disku do cashingu na noteboocích, které nepodporují RAID řazení. (Nemám potřebu instalovat systém na SSD. Opravdu mi stačí jen "nalepit" SSDčko na HDD)

Předem bych chtěl poděkovat za případné odpovědi.

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 05 zář 2012 19:40

takhle na dálku se blbě radí, ale pokud tomu nerozumíš tak to nedělej ;) Bohužel s tímto nemám zkušenost...
osobně bych hodil W7 na to SSD ( mělo by se vlést)
X301 - "WKS"
T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)
past: X220,T420,T400,X60,X31....

pzelenka00
občas něco napíše
Příspěvky: 25
Registrován: 22 srp 2012 12:09

Příspěvekod pzelenka00 » 06 zář 2012 08:44

Řešení hledej tady: http://support.lenovo.com/en_US/downloa ... D=HT074404

Nicméně lepší způsob asi bude instalace WIN na SSD a data na HDD
Lenovo ThinkPad Edge E530 3259-C4G | 15,6 LED 1600x900 | Intel Core i5 3210M (2,5 GHz) | 8GB RAM | 64GB mSATA SSD + 500GB HDD 7200 RPM | NVIDIA GeForce GT630M 2 GB + Intel HD Graphics 4000 | Win7 64-bit

flard
občas něco napíše
Příspěvky: 7
Registrován: 06 čer 2008 20:59

Příspěvekod flard » 06 zář 2012 17:24

Díky moc, mám pocit že se to tímhle vyřešilo. Sice v Intel Rapid Storage Technology není záložka "accelerate" s SSD, ale bootovací čas se viditelně zmenšil. Navíc jsem se následně dozvěděl že Lenovo nejspíš nepoužívá Rapid Storage ale ExpressCashe takže by to mělo být v pohodě.

Jediná věc co mi trošku vrtá hlavou je že když do příkazového řádku dám "eccmd.exe -info" (na zobrazení výpisu Expresscashe) objeví se mi na konci výpisu "Cache Read Percent : 0.00%" "Cache Write Percent : 0.00%" Ale předpokládám, že toto už bude moje paranoia a vše funguje jak má.

YounGun
občas něco napíše
Příspěvky: 1
Registrován: 28 pro 2012 16:30

Příspěvekod YounGun » 28 pro 2012 16:37

Mám úplně ten samý problém. Po snaze upgradnout win7 na win8 jsem vždy narazil na nějaký problém a instalace se nezdařila. Při snaze o čistý install win8 jsem také "omylem" smazal všechny partitiony všetně onekey recovery atp. po instalaci win8 byl notebook o dost pomalejší a tak jsem pátral a zjistil že SSD není nastaven jako cache disk, potom jsem "zgooglil" lenovo forum a postupoval podle určitých guidů a vždy jsem ztroskotal. No nakonec jsem našel na Intel stránce že k použití akcelerace v Intel Storage technology je potřeba mít disky nastaveny v RAIDu, což bohužel Bios lenova y580 nepodporuje (pouze AHCI a compatible)...

nějaké nové poznatky/rady?


Zpět na „Hardware“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů