Samovolné vypínání notebooku (R500)

notebooky Lenovo (IBM, ThinkPad, Lenovo 3000) a vše kolem
daneka
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 29 lis 2007 21:18
Kontaktovat uživatele:

Samovolné vypínání notebooku (R500)

Příspěvekod daneka » 21 črc 2010 15:28

Ahoj,
mám Lenovo R500 a mám s ním takový nepříjemný problém. Vypíná se, pokud ho nechám běžet na plný výkon, takže ho musím nechávat ve zpomaleném režimu.

Možná si už připravujete odpověď, že je problém v chlazení a možná to tak opravdu je. Mam na jistotu ověřeno, že problém souvisí s výkonem, pokud se teď přepnu do režimu na plný výkon, počítač pravděpodobně poběží v pořádku, ale jakmile spustím něco, co více zatíží procesor, za chvíli se vypne.

Moje první otázka zní, v čem se dá dobře sledovat teplota z čidel v notebooku. Používám SpeedFan, ale nejsem si jistý, jestli je to v kombinaci s R500 ideální řešení. Teplota totiž občas skáče i o 10 C (nahoru a zase zpět) a to mi přijde, že během půl vteřiny (nebo jaký je tam nastavený ten refresh) nemůže taková změna nastat (pokud ano nahoru, tak určitě ne dolu).
Další věc je, že teploty nejsou nijak závratné. Patrně jsou zvýšené na poměry Lenova R500, ale zase mi nepřijdou tak vysoké, aby se kvůli tomu musel počítač vypínat. Teplota se drží někde nad 60C, když jsem pustil něco náročného na procesor a čekal, až se vypne (Ale občas se objevují ony půl vteřinové skoky třeba na 90C).

Druhá otázka zní, zda nevíte, v čem jiném by problém mohl být. Počítač jsem totiž dal do servisu (kde mi nainkasovali za diagnostiku přes 500,- a nezjistili takřka nic) a tam technik říkal, že se mu nezdá, že by to byl problém např. s chladičem (jako jediné řešení mi nabídnul výměnu základní desky, za kterou bych dal asi 10k, takže jsem si řekl, že když nepůjde opravit, prostě si nakonec koupím nějaký jiný, né tak kvalitní notebook, až mě ta rychlost začně hodně štvát).

Třetí otázka pak zní, zda nemáte tip na nějaký dobrý servis. Uvažuji totiž, že bych zkusil dát notebook na kontrolu ještě někde jinde, protože ačkoliv http://www.intertech.cz/web.nsf/pages/csindex.html (kde jsem notebook měl) je oficiální Lenovo servis, tak na mě moc profesionálně nepůsobili. Spíš takový dinasouří podnik (tím nemyslím velikost jako spíš někoho, kdo nejde s dobou, jenom vytisknutí faktury řešili tři lidi).

A poslední otázka je, jestli nevíte o nějakém pěkném how to na rozebrání R500, možná bych se do něj ještě před další zbytečnou investicí do dalšího servisu podíval sám. Mám za to, že v Data Intertech se s jeho otevřením vůbec nenamáhali.

Díky za odpovědi,
Tonda Daněk

Gejbriel007
občas něco napíše
Příspěvky: 61
Registrován: 08 čer 2009 11:44

Příspěvekod Gejbriel007 » 21 črc 2010 15:39

Ze servisu se tu velice často chválí např. http://www.pcnet.cz/cz/index.phtml
A jinak můj osobní názor je taky přehřívání, 60°C v klidu??? Já mám v klidu na CPU teplotu 37-40°C. Zatím nejvyšší teplotu na svém CPU co jsem při zátěži viděl byla 68°C.

Na monitoring teploty používám tpfancontrol. Případně vyzkoušej ještě třeba Everest jestli jsou teploty stejné jako ze SpeedFanu.

Jinak ještě, super manuál na rozebrání notebooku přímo od Lenova http://download.lenovo.com/ibmdl/pub/pc ... 631_02.pdf A nebo ještě servisní manual http://download.lenovo.com/ibmdl/pub/pc ... 4c9835.pdf
Lenovo Thinkpad R500 2732-7JG

lukycrust
guru
Příspěvky: 743
Registrován: 24 dub 2008 08:33
Bydliště: Vranov n/T

Příspěvekod lukycrust » 21 črc 2010 15:44

na monitorovanie teplôt použí skôr HWmonitor...pokiaľ ho necháš spustený a spustíš aplikáciu na zaťaženie,tak ti zaznamená aká bola max. teplota....
Lenovo ThinkPad R500(intelGMA) + Advanced MiniDock
HP EliteBook 8540p(3y NBD) + HP Advanced Docking Station

daneka
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 29 lis 2007 21:18
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod daneka » 21 črc 2010 18:01

Ne, ne, v klidu má tak 50C. Nicméně s těma něco nad 60 jsem asi kecal, ono to bude asi víc, vrací se mi přesvědčení, že je jen někde chyba v chlazení. Ono když člověk dá notebook do servisu, řekne jim, že si myslí, že je chyba v tomhle, tak předpokládá, že to důkladně prověří. Tudíž když mi pak řekl, že to v tom asi nebude, tak jsem začal pochybovat.

Nevíte náhodou, na jakou hodnotu má Lenovo nastavený vypnutí PC jako teplotní zabezpečení? Protože v BIOSu to neni vidět a nejde to teda ani nijak ovlivnit - aspoň v mojí verzi

mystikp
píše často
Příspěvky: 284
Registrován: 13 dub 2009 23:39

Příspěvekod mystikp » 21 črc 2010 19:20

Pokud jsi schopen to kdykoliv opakovaně vyvolat, tak bych to být tebou odnesl do PCnetu, závadu ukázal přímo technikovi a ať na to přijdou oni...

daneka
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 29 lis 2007 21:18
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod daneka » 21 črc 2010 19:57

Opakovat to není problém, však ten technik, kterýmu jsem to donesl taky neměl. Ale jeho řešení bylo vyměnit desku, což je finančně hloupost dělat.

mystikp
píše často
Příspěvky: 284
Registrován: 13 dub 2009 23:39

Příspěvekod mystikp » 22 črc 2010 00:01

Záruka už je asi pryč, co?

daneka
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 29 lis 2007 21:18
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod daneka » 22 črc 2010 09:24

Bohužel. :(

mystikp
píše často
Příspěvky: 284
Registrován: 13 dub 2009 23:39

Příspěvekod mystikp » 22 črc 2010 12:07

Tak to je blbé...
Já být tebou bych se každopádně zkusil s PCnet-em domluvit a zašel jim to tam ukázat a nechat jim to na diagnostiku a uvidíš co ti řeknou. Buď ti potvrdí že se musí vyměnit deska a můžeš si začít vybírat nový notebook, nebo to bude třeba něco jiného co by se dalo levněji opravit.
Ale počítej že zadarmo ta diagnostika asi nebude.
Je to ale lepší než rovnou kupovat jiný notebook.

pistek.jiri
občas něco napíše
Příspěvky: 38
Registrován: 30 pro 2009 06:11
Bydliště: Praha

Příspěvekod pistek.jiri » 23 črc 2010 18:36

Kdybys pak chtěl ten porouchaný notebook prodat, tak se ozvi:-)
Institution of Black Magic

daneka
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 29 lis 2007 21:18
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod daneka » 25 črc 2010 16:24

Tak věc se má tak, že jsem právě notebook zkusil rozebrat (až k odebrání chladiče - díky Gejbriel007 za linky na postup) a zase složit a ačkoliv jsem čekal, že tím stav možná i zhorším (protože nemám po ruce teplovodivou pastu), tak se zdá stav o hodně lepší.

Každopádně se mi potvrdilo, že v servisu notebook vůbec neotevřeli (nebo možná základní kryt, ale rozhodně se neprokousali až k chladiči, kde jsem hlásil možnou chybu), protože izolepa, která jistí drátky k repráčkům se musí při cestě k chladiči odendat a 100% tam na mě čekala původní a původně aplikovaná.

Teploty jsou o hodně nižší a teď mám notebook na plný výkon a pomalu, ale jistě ho testuji. Každopádně už přežil věci, které předtím nepřežil. Plánuji ještě jednou notebook rozebrat, abych pod chladič aplikovat teplovodivou pastu.

Ještě dám kdyžtak vědět, každopádně díky všem.

Rossano
občas něco napíše
Příspěvky: 68
Registrován: 04 zář 2009 19:17

T400 - podobný problém

Příspěvekod Rossano » 14 říj 2012 23:05

Ahoj,

dovolím si oživit toto téma. Mám podobný problém s T400... svým způsobem ale trochu zajímavý.

Kamarádka si koupila T400 v jednom nejmenovaném shopu jako repas. Stav vizuálně velice pěkný.
Původně byl osazen 100GB + Win Vista (bez jakýchkoli ThinkVantage utilit!). Tento HDD jsem vyndal a nainstaloval jsem tam 500GB SATA-II + čistá instalace Win7 Ult x64. Poté jsem nainstaloval nutné ovladače a utility od Lenovo (SystemUpdate). Poté jsem aktualizoval přes Windows update. Posléze jsem nainstaloval jen Office, Acrobat, WinZIP, WinRAR a hotovo. Klasický blbuvzdorný postup.
Poté jsem vyzkoušel zátěž PC přes IntelBurn test, výsledek - selhání = náhlé vypnutí PC do minuty. Teploty CPU a GPU se v klidu držely kolem 40-50°C. Při zátěži vyletěly po půlminutě na 100°C a PC se vypnul.

Zajímavostí ovšem je:

- Když test přeruším, teploty spadnou rychle, což je přece dobře.
- Když do PC vložím starý HDD s nainstalovanými čistými Vistami, tak přes zátěžové testy PC projde, nicméně testy trvají neskutečně dlouho (jeden přes 5 minut) a výsledek je jen 5 gigaflop (přitom na mnohem starší šunce T60p to dá i 10 gigaflop během dvou minut). A hlavně - teploty při "Vistovském" zátěžovém testu jsou směšné - do 50°C!!!
- Zdá se mi, že větrák u T400 je "líný" zapnout na vyšší otáčky. Pořád se drží na cca. 3000 rpm. To moje obstarožní T60p spíná hned a zavčas.

Nerozumím tomu. Předpokládal jsem, že repas znamená i pastování heatsinku. Kruci ale kdyby nebyl dobře napastován, tak se teploty nedrží v klidovém režimu tak nízko, ne? Proč ve Vistách test projde?

Co teď? Mám to přece jenom rozebrat? Nebo jsem podělal něco se softwarem? Podotýkám, že ThinkPadů mi pod rukou prošly desítky. :-) Děkuji za jakoukoli odpověď.
Nothing but a ThinkPad...

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 15 říj 2012 00:11

Zkus TPFanControl, nastav manuální režim a jako rychlost napiš číslo 64. Je to maximální rychlost, kterou ten ventilátor zvládne (ještě vyšší než ty standardní zdokumentované). Zkus testy i s tím, zda to opravdu udělá teplota.

Co tam je za procesor? V T400 má C2D T9900 a neni nic žravějšího, co by tam z dvoujader šlo šoupnout, nicméně při plné dlouhodobé zátěži má asi 87°C.

Jinak taky jsem si všiml, že to snímání je nějaké zpožděné a než se ventilátor rozjede, dokáže někdy teplota vylítnout vysoko. Řešil jsem to nastaveným smart modem v TPFanControl, kde se ventilátor nezapíná pod 50°C, ale naopak někde u 62°C už dává vyšší rychlosti, aby tomu skoku předešel. Při 80°C pak spouštím už ten nejvyšší stupeň. Normálně používám řízení BIOSem, ale při větších dlohodobých zátěžích přepínám na ten smart.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Rossano
občas něco napíše
Příspěvky: 68
Registrován: 04 zář 2009 19:17

Příspěvekod Rossano » 15 říj 2012 01:18

swarme, díky Ti mnohokrát za hodnotnou odpověď.

TPFanControl 0.62 tam mám od prvopočátku, jen na sledování teploty. S rychlostí 64 jsem test zkoušel tak; nicméně jak jistě víš, v případě vyšších teplot si to TPFC přepne z manuálu na smart. Asi budu muset změnit ini soubor, abych zamezil přepnutí. (TPFC to nejspíš "myslí dobře", ale v tomto případě je efekt úplně opačný - z rychlosti 64 mám cca. rychlost 3 ve velmi vysoké zátěži... a následný shutdown).

Procesor je P8600. Dovnitř jsem se jen díval za účelem, jak poctivě byl při repasi vyčištěn. Nános prachu tam jakýsi byl, na lopatkách větráku také. Stále jsem ale doufal, že je na heatsinku nový nános pasty, neboť to je přece účelem repasu. Že by to ti šmejdi odflákli a repas udělali jen "papírově"? Škoda, že jsem nezkontroloval tuhost šroubů u heatsinku - to má taky velký význam. (BTW: Používám pastu Arctic MX3, mám s ní dobré zkušenosti, tu mám ale bohužel doma a tam pojedu až tak za týden, takže přepastovávat momentálně nemohu. Používat pasty za 15,50 Kč mě ani nenapadne.)

Zajímavé poznatky:

- Když spustím IntelBurnTest, pak po třech sekundách mám ze 40°C rovnou 80°C. Po šesti sekundách test raději zruším a do třech sekund mám zpět teplotu kolem 45°C. Divné.
- Když spustím IntelBurnTest, který cca. po pěti sekundách zruším, tak ihned poté zaslechnu z počítače jemné písknutí (asi cívka) a bezprostředně poté se roztočí větrák. Proč se ten blbec nemůže roztočit už při zátěži? Připadá mi, jako by ten test uzurpoval veškerou prioritu a aktivace větráku byla prioritou procesu někde ta tam... což se mi ale nezdá, protože větrák ovládá implicitně BIOS.
- Počítač (T400) nikdy není horký, ani po zátěži. To moje T60p po zátěži je zralá na volská oka. :-D Ale nikdy se nevypnula v zátěži...

Mno zkusím každopádně změnit ten ini soubor u TPFC, aby mi to smart nepřepínal... Dám vědět.
Nothing but a ThinkPad...

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 15 říj 2012 05:44

Mohu vědet co to byl oza nejmenovaný obchod ?

jestli GigaComputer, tak bych se nedivil kdyby byla vadná MB, ale je divné že to dělá v závyslosti na OS...

když už jsi v tom laborování, zkus tomu pomoc RM Clockem a neakým slušným undervoltem
X301 - "WKS"
T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)
past: X220,T420,T400,X60,X31....


Zpět na „notebooky Lenovo (dříve IBM)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů