SATA Native mode - co to je?

Veškerý hardware pro notebooky. CPU, RAM, HDD, CD, DVD, WiFi, Bluetooth, LCD ...
b3h
píše často
Příspěvky: 125
Registrován: 23 čer 2007 13:16

SATA Native mode - co to je?

Příspěvekod b3h » 06 črc 2007 09:54

Zdravim Vas,

mozna tato otazka tu uz nekdy zaznela, ale hledal jsem odpoved na tomto foru, ale nenasel jsem nikde jednoznacnou odpoved.
K cemu vlastne slouzi v BIOSu polozka "SATA Native mode"? K cemu je to dobre? Vim jen to ze kdyz jsem si chtel nainstalovat Win XP Pro SP2, tak jsem tuto polozku v BIOSu musel deaktivovat. Nema tato polozka nahodou neco spolecneho s NCQ u HDD?? Pred dvema dny jsem si totiz koupil notebook HP nx7300.
Jinak jsem se pokousel nekolikrat zprovoznit windows s aktivovanou polozkou "SATA Native mode", ale bez uspechu :( Vsechny navody co jsem nasel vubec nefungovali.

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 06 črc 2007 12:41

SATA nativ mode je normální režim řadiče disku (u ThinkPadů to označeují jako AHCI). Pokud toto vypneš, přepne se řadič do řežimu kompaktibility, tedy se chová jako standartní ATA řadič. To v sobě samozřejmě nese snížení výkonu (nevím jk velké), ale jako dočasné řešení pro proběhnutí instalace WinXP to stačí.

Windows XP v sobě nemají ovladače na SATA, tudíž pokud máš SATA disk a řadič nastavený do normálního módu (SATA native mode, AHCI..), tak hard "nevidí". To lze jednoduše vyřešit právě zmíněnou "emulací ATA". V BIOSu tedy vypneš SATA native mode (u ThinkPadu do Compactibility mode), nainstaluješ WinXP, doinstaluješ ovladače pro SATA a přeneš zpět.

Druhá možnost je vytvořit si vlastní instalačku přes nLite a do ní přidat ovladače pro SATA :) Tahle možnost je také asi jako jediná u noťasů, které nemají možnost přepnout řadič do "emulace ATA" (např. Acery...ale nevím, jestli všechny). Samozřejmě opomíjím možnost natáhnout ovladače z diskety při instalaci bo dnešní noťasy už tuhle hiearchickou mechaniku nemají. Případně ještě existují jiné způsoby, ale jsou o dost složitější.

Jinak program nLite velice doporučuju :) Lze pomocí něj z instalačky přímo vymazat některé zbytečné programy, služby soubory, přidat hotfixy, service packy, vlastní ovladače, přednastavit služby (tzn rovnou zakázat nebezpečné nebo zbytečné služby) a celou řadu nastavení, vytvořit bezobslužnou instalaci a mnoho dalšího :) V nLite jsem si přednastavil vše, co obvykle musím dělat po instalaci OS. Teď jsem jen nainstaloval a už jsem nemusel vůbec nic v OS nastavovat :) Naprostá paráda :)

Pozn.: Nevím jak přesně tento "režim kompaktibility" funguje nebo co to je ve své podstatě, takže pokud by to někdo věděl, budu rád za doplnění :)
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF
C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

Georgij
občas něco napíše
Příspěvky: 97
Registrován: 28 čer 2007 09:32
Bydliště: bezdomovec na internetu

Příspěvekod Georgij » 06 črc 2007 12:55

Kdo jinemu jamu bagr, sam do ni Mamut...

b3h
píše často
Příspěvky: 125
Registrován: 23 čer 2007 13:16

Příspěvekod b3h » 06 črc 2007 13:47

jimmyjames píše:SATA nativ mode je normální režim řadiče disku (u ThinkPadů to označeují jako AHCI). Pokud toto vypneš, přepne se řadič do řežimu kompaktibility, tedy se chová jako standartní ATA řadič. To v sobě samozřejmě nese snížení výkonu (nevím jk velké), ale jako dočasné řešení pro proběhnutí instalace WinXP to stačí.

Windows XP v sobě nemají ovladače na SATA, tudíž pokud máš SATA disk a řadič nastavený do normálního módu (SATA native mode, AHCI..), tak hard "nevidí". To lze jednoduše vyřešit právě zmíněnou "emulací ATA". V BIOSu tedy vypneš SATA native mode (u ThinkPadu do Compactibility mode), nainstaluješ WinXP, doinstaluješ ovladače pro SATA a přeneš zpět.

Druhá možnost je vytvořit si vlastní instalačku přes nLite a do ní přidat ovladače pro SATA :) Tahle možnost je také asi jako jediná u noťasů, které nemají možnost přepnout řadič do "emulace ATA" (např. Acery...ale nevím, jestli všechny). Samozřejmě opomíjím možnost natáhnout ovladače z diskety při instalaci bo dnešní noťasy už tuhle hiearchickou mechaniku nemají. Případně ještě existují jiné způsoby, ale jsou o dost složitější.

Jinak program nLite velice doporučuju :) Lze pomocí něj z instalačky přímo vymazat některé zbytečné programy, služby soubory, přidat hotfixy, service packy, vlastní ovladače, přednastavit služby (tzn rovnou zakázat nebezpečné nebo zbytečné služby) a celou řadu nastavení, vytvořit bezobslužnou instalaci a mnoho dalšího :) V nLite jsem si přednastavil vše, co obvykle musím dělat po instalaci OS. Teď jsem jen nainstaloval a už jsem nemusel vůbec nic v OS nastavovat :) Naprostá paráda :)

Pozn.: Nevím jak přesně tento "režim kompaktibility" funguje nebo co to je ve své podstatě, takže pokud by to někdo věděl, budu rád za doplnění :)


No s tim nLite si opravdu nevim, zda je dobra volba pac s nim nemam moc dobre zkusenosti aspon co se tyka integrac ovladacu SATA. Zkousel jsem je integrovat, vytvoril jsem i CD. Pak jsem pomoci tohoto CD nabootoval instalaci pri vypnutem SATA native modu. Instalace probehla v poradku, ale kdyz jsem pak po prvnim spusteni win, restartoval NB a v BIOSu nastavil SATA Native mode, tak se windle nespustili ... Tak nevim proc, kdyz ovladace jsem integroval. Ale ono to bude zrejme tim ze zminovany nLite neumi udajne integrovat sys soubory, ale pouze jen inf.

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 06 črc 2007 14:31

Základním předpokladem je samozřejmě to umět ;) Ovladače se většinou musí nejprve rozbalit, aby si získal .inf soubor. Ten poté vložíš do nLite a on už si natáhne i vlastní ovladače a další soubory (na které se odkazuje v .inf souboru). V případě SATA ovladačů by ti měl dát na výběr, jestli vložit v text-mode nebo PnP. Pro zavedení ovladače už při instalaci (a tedy možnosti nainstalovat WinXP s aktivním SATA native mode) je nutné zvolit text-mode. Pokud nLite toto nedá na výběr (to se mi stalo myslím u VIA ovladačů), tak musíš ovladače vložit ručně. Návody je možné najít na netu - ovladače se nakopírují do $OEM adresáře v instalačce a upraví se několik souborů. Potom už není potřeba vypínat SATA native mode a mělo by to jít nainstalovat.

nLite je opravdu úžasný nástroj, ale je nutné mít nějaké znalosti nebo si alespoň pročíst návody na inetu.

Vzhledem k tomu, jak často se tu objevují dotazy na instalaci WinXP na SATA disk (bo lidijsou líní hledat...už se tu o tom psalo mockrát), tak uvažuju, že vytvořím instalačku s integrovanýma ovladačema pro SATA řadiče různých výrobců, případně ještě provedu své oblíbené úpravy a dám k dispozici na stažení :) Ovšem nevím, co na to řeknou místní obhájci autorských práv... :roll: Tímto tedy prosím o jejich vyjádření, abych to nedělal zbytečně... Jinak samozřejmě uvažuju o standartní instalaci s nutností aktivaci... i když doma mám i jednu Corporate verzi... :P
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF

C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

hawk_eye
občas něco napíše
Příspěvky: 74
Registrován: 24 črc 2006 17:41

Příspěvekod hawk_eye » 11 črc 2007 14:36

Neznám přesný obsah licenčních a distribučních podmínek Microsoftu (jako 99,999% všech uživatelů zaškrtnu při instalaci accept a jedu dál), ale byť by byl tvůj návrh pro mnoho uživatelů (především HP) notebooků přínosný, nedoporučuji ho.

To už mi jako lepší nápad přijde dát na začátek některého z fór jako důležité jednoduchý návod s odkazem na stránky, kde se dají stáhnout SATA ovladače

BTW sám jsem si před rokem prošel instalací XPček na ntb koupený bez OS a stálo mě to pár šedivých vlasů.. :lol:

97317
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 24 zář 2007 22:23

to jimmyjames

Příspěvekod 97317 » 25 zář 2007 00:03

tu nabídku ohledně upravených win XP se SATA ovladači bych velice uvítal a kvitoval jí s povděkem

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 25 zář 2007 01:54

Hned jak bude čas, tak ji vytvořím a nějak ji sem umístím. Zatím mám vytvořenou jen svou speciální upravenou verzi, která však nemusí vyhovovat všem, takže tu sem dávat nebudu.
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF

C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

97317
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 24 zář 2007 22:23

Příspěvekod 97317 » 25 zář 2007 05:30

Visty by to asi vyřešily samy o sobě, že?
Ale k těm nemám moc důvěru. :!:
btw. nerad bych přílišně urgoval, ale dalo by se to udělat do čtvrtka, v pátek bych potřeboval jet na kolej s funkčním notike? :)
Naposledy upravil(a) 97317 dne 25 zář 2007 14:21, celkem upraveno 4 x.

97317
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 24 zář 2007 22:23

Příspěvekod 97317 » 25 zář 2007 06:09

Jinak děkuji za kladnou odpověď na věřím v tomhle případě nejen mou žádost. :)
Byl bych velice smutný, kdyby mi takový komp doma zahálel. :wink:
Btw. prosím, máš blog, nebo bys sem uvedl pak link na to upravene XP?

Compal FL90v2, C2D T7500, DDR2 1x2GB 667, SG Momentus 160GB NCQ GForce, 8600GT 512MB, Bt, Wi-Fi,...

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 25 zář 2007 19:33

Link vložím sem. Blog nemám a vlastní webové stránky bohužel ještě také ne (buď není čas nebo se mi do toho nechce..).

Potřeboval bych poradit - jaký se v noťasech na platformě od ATI používá řadič SATA disku? Nedaří se mi pro něj najít ovladač :( Zkoušel jsem support HP a Fujitsu-Siemens ale pro AMD noťase tam ovladač SATA vůbec není...
Chtěl bych to udělat co nejvíce univerzální, takže jaké další ovladače by přišli vhod? Ethernet, modem, zvukovka je ve všech nových Intel noťasech stejná, že?
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF

C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

97317
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 24 zář 2007 22:23

Příspěvekod 97317 » 25 zář 2007 21:37

Zalal bych balík ovladačů pro FL90 v2, kdybych věděl kam.
Také tu mám ovladače z momentalne používaného notika ACER ASPIRE 5024 WLMi.
Víc nemohu věnovat.

skalsky.jan
občas něco napíše
Příspěvky: 8
Registrován: 25 zář 2007 16:45

Příspěvekod skalsky.jan » 25 zář 2007 21:41

Vidím, že kolega se snaží co může. Kdybych mohl, také bych něčím přispěl, ale jsem začátečník, museli byste na mě pomalu.
Každý jednou začíná, nebo ne? :-)

skalsky.jan
občas něco napíše
Příspěvky: 8
Registrován: 25 zář 2007 16:45

Příspěvekod skalsky.jan » 25 zář 2007 21:43

To je řekl bych škoda, že nemáš blog ani web.
Znalostí máš na rozdávání. S časem je to těžké, ale aspoň ti přeji pevnou vůli.
Mnoha lidem jako jsem třeba já ("poleno duté natvrdlé") by to jistě velmi pomohl, kdyby mohli navštívit nějaký pěkný informacemi nadupaný blog.
mimochodem, když to bude inverzalni (asi stupidni otazka) ,ten muj compal si vybere jen to co bude porebovat?
Mohl bych pak dostat malou osvětu o tom, co ta instalacka bude obsahovat? dekuji
Hodně zdaru!!
Naposledy upravil(a) skalsky.jan dne 25 zář 2007 21:46, celkem upraveno 1 x.

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 25 zář 2007 21:46

Ještě se zeptám - máte noťas na platformě Intel nebo AMD? Pokud Intel, tak tam problém není... ale v AMD se bohužel vůbec neorientuju a nedaří se mi najít ovladače. Ono možná u AMD to je řešené uplně jinak, co já vím.
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF

C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)


Zpět na „Hardware“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů