eSATA: externi box+3.5HDD vs externi HDD

Diskuse o veškerém příslušenství. Brašny, externí disky, přídanvé karty, WiFi atp.
astmin
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 09 led 2008 15:30

eSATA: externi box+3.5HDD vs externi HDD

Příspěvekod astmin » 07 úno 2008 10:57

Zdravim,
premyslim o koupi externiho HDD pripojitelneho pres eSATA a USB zaroven (pro muj druhej ntb), kapacitou alespon 1TB. Nejdriv jsem koukal po serii MyBook od WD, ale nekde jsem cetl, ze disky v nich osazene nepatri k nejrychlejsim, a tak rovnez zvazuju reseni externi eSATA box + 3.5 HDD. Muzete nekdo poradit, napsat zkusenosti atd.? Neni pro me rozhodujici cena, spis nizka hlucnost a nizka spotreba a hlavne rychlost. Vyhodou ext.boxu je taky ze se do nej pozdeji da dokupovat jiny disk a kdyz se HDD nebo box pokazi, druhy muze fungovat dal. Na druhou stranu kdyby to byl externi disk typu WD MyBook, tak asi bude lepe zvladat setreni energie, uspavani se. A jen pro poradek, eSATA je rychlostne SATA/300 anebo SATA/150? A v cem se v praxi projevi u HDD cache 16MB vs 32MB?

Premyslim napr. o

Seagate 1TB, FreeAgent Pro, 3.5", USB+eSATA+FW http://www.agen.cz/produkt/56528/Seagat ... ATA-FW.htm
nebo
WD 1TB, MyBook Studio 2, 16MB, 3.5", USB+FW(a/b)+eSATA http://www.agen.cz/produkt/53649/WD-1TB ... -eSATA.htm

versus kombinace

axago EE35-50 za mene nez 1000 Kc http://www.axago.cz/cz/produkty/externi ... 35-50.html
plus treba tichej
Samsung 1TB, HD103UJ, 3.5", 32MB, SATAII http://www.agen.cz/produkt/54642/Samsun ... SATAII.htm

Predem dik
MSI GX600E

tunak
píše často
Příspěvky: 356
Registrován: 07 led 2008 00:06

Příspěvekod tunak » 07 úno 2008 11:13

Výhoda externích disků by měla být v tom, že by MĚLY být uzpůsobené pro přenášení, výhoda boxu je třeba v tom, že disk můžeš zase vyndat a dát tam jinej.

WD bych nekoupil, mám s ním zlý zkušenosti, ten Seagate je imho lepší volba. Externí boxy vyrábí např. A.C.Ryan, jeden náš učitel ho podrobně zkoumal a byl z něj docela nadšený.

Andy McNab
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 22 úno 2008 13:28

Příspěvekod Andy McNab » 22 úno 2008 13:36

Ahoj, moc tady k tomuto tvemu tematu neni napsano....,ale me by zajimalo jak jsi to vyresil?Taky se o podobnou vec snazim...ale nejak mi to nefunguje...Muj notebook nedokaze HDD detekovat a nevim kde je chyba...jestli bys mel nejake poznatky, tak dej prosim vedet.

Lucason
guru
Příspěvky: 708
Registrován: 19 lis 2006 13:03

Příspěvekod Lucason » 23 úno 2008 21:00

Ja mam od WD 500 gb variantu dva měsíce, už je skoro plnej a maximální spokojenost, všechno šlape jak má, PC si ho najde samo a hned, ale teda hned jak sem ho vybalil tak formát na NTFS, ve Fat 32 prej docela hází švíky..NTFS rychlosti klidně až 40 Mb/s, s PC, na notesu ten přenos už zase brzdí ta moje pomalá 5400.
Ale jen tak mimochodem sem si čet manuál co je na tom disku a pod čarou je tam poznámka, že disk není vhodný k přenášení, neobsahuje žádné bezpečností prvky proti otřesům, nesmí se s nim hábat za provozu atd - což považuju za max podraz, běžně ho dávam do batohu (mam bublinkovej pytlík) a taham ke kámošům.. - je tu k*rva externí disk ne? Když se nesmí přenášet, nějak mi uniká jeho učel..to mi docela hnulo.
Ale jestli se mi s nim něco stane, v popisku to nebylo takže prodejce at na mě nezkouší nevzít reklamaci kvůli tomu že sem disk přenášel.
Clevo M570U +, C2D T7200 (2,0 GHz), 4GB RAM, WD 500Gb 5400 rpm, GF 7950 GTX(3DMARK06 - 5300+ b), Win 7 Prof.

astmin
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 09 led 2008 15:30

Příspěvekod astmin » 02 bře 2008 16:18

No zatim jsem to nevyresil nijak, porad patram, ackoli ted jsem resil spis jiny veci (sestavu kamosce, ntb druhy kamosce atd.). Jinak pouzivam uz delsi dobu DeLock USB 2.0 to IDE convertor, t.c. asi 600 Kc, mam tam vrazenou starou 80ku a na ten prilezitostnej prenos to staci, pokud ti teda nevadi, ze mas na stole kuchnutej rozezhavenej harddisk a zmet kabelu, ale rychlosti pres 20.000 prakticky nelezou. Jinak co me to ale naucilo je, ze musi bejt disk nastavenej jumperem jako Primary Master, jinak ho to nedetekuje anebo kdyz detekuje tak jenom jako nejakej blabol nul a jednicek. Jinak ti moc nevim co poradit, kdyztak zkus bliz specifikovat.
MSI GX600E

Andy McNab
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 22 úno 2008 13:28

Příspěvekod Andy McNab » 02 bře 2008 16:33

Tak presne takto jsem to vyresil i ja. Koupil jsem si DeLock USB/IDE/SATA convertor. Musel jsem pridat disk v systemu, co mi poradili nekde na foru, a taky mi bezel, ale bez jumperu.....Je to Samsung 500 pripojeny pres SATAII. Mozna kdyz bude nejak nastaveny jumperem, tak pobezi i rychleji, protoze se mi zda, ze jede nejak pomalu....Jo a kdyz jsem koupil box a vlozil HDD do nej, tak mi opet notas HDD vubec nedetekuje, disk se toci ale notas jej nenajde. Tak nevim, jestli ma byt do boxu taky nejak nastaveny jumperem...???

astmin
občas něco napíše
Příspěvky: 17
Registrován: 09 led 2008 15:30

Příspěvekod astmin » 02 bře 2008 16:36

Nejsem si jistej, jak to maj SATA disky, ale myslim, ze by taky meli mit nejaky nastavovaci rozhrani. Zkus tam pichnout jumper, me to delalo paseku bez toho. Treba se ti to rozchodi. Jinak ta rychlost bude nejspis omezena tim konvertorem, obzvlast pokud je to mosteny pres IDE
MSI GX600E

Andy McNab
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 22 úno 2008 13:28

Příspěvekod Andy McNab » 02 bře 2008 16:42

Ja jsem to prave zkousel s tema jumperama vseljak, ale v boxu mi to stejne nejelo......jinak z toho DeLocku pouzivam jen napajeni a potom kabel primo z HDD do notase. Mam tam PCMCIA radic
http://www.tntrade.cz/shop/index.php/de ... ata-2-port
a melo by to svihat 3Gb/s, coz si myslim urcite takto nesviha....

9z9
píše často
Příspěvky: 355
Registrován: 29 úno 2008 19:57
Bydliště: Brno

Příspěvekod 9z9 » 02 bře 2008 18:13

ad Sata disk - ten ma na sobe max jumper na nastaveni rezimu SataI vs SataII, nic vic u nej uzivatelsky nenastavite (a i to zalezi na vyrobci, nekdo to resi jumperem, nekdo nastavenim pres software).

ad externi box s hdd (koupen jako celek) - porad je to jen mechanicky pevny disk v pouzdre, tj. zadnou odolnost od nej necekejte. Za chodu netrepat a netancovat. Pri prenaseni jsou hlavicky zaparkovane, takze je tam jakaz takaz "bezpecnost". Lucasonova reakce je cisty alibismus - v pripade BB ti disk vyreklamuji, ale ty prichazis o data a ne obchodnik - je ciste v tvem zajmu se k tomu disku chovat lidsky.

ad eSata zapojeni - pokud mate SATA v systemu nastaveno na AHCI rezim, tak se takto zapojeny hdd chova stejne jako by jel pres USB (az na tu rychlost). Pokud mate zapnuty native ci IDE (apod) rezim, tak se to takto nechova (dal to nemam vyzkousene, takze nebudu rozepisovat).

Z textu jsem zcela nepochopil co vam nejede. Pokud vrazite novy Pata/Sata disk do externiho boxu, tak pri zapojeni pres USB jej system najde, vy vytvorite partition, naformatujete a muzete vesele kopirovat. Toto plati pro 2.5" disky. Pri pouziti 3.5" HDD je mozne, ze bude treba:
a) zapojit externi napajeni boxu
b) zapojit box do dvou USB naraz (jedno datove, druhe pouze napajeci) - ve vyjimecnych pripadech je toto nutne udelat i u 2.5" HDD.

Mam v exrternim boxu 2.5" pata disk, bracha 2.5" sata disk a vse funguje jak ma. Myslim ze ten satovy disk musel byt v T23 zapojen pres dva USB (ale to uz nevim presne, musel bych si to overit).

Pokud mi ve vasem textu neco uniklo, prosim o vysvetleni...

PS: MyBooka jsem tu mel, rychlost byla omezena USB, takze resit zda je ten ci onen disk trochu rychleji je myslim mimo.

Andy McNab
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 22 úno 2008 13:28

Příspěvekod Andy McNab » 02 bře 2008 18:31

Mam ve skutecnosti dva problemy.

1) Zapojil jsem HDD pres DeLock (convertor na USB/SATA/IDE) a naformatoval jsem disk, takze bez ramecku funguje, ale pri zapojeni do eSATA PCMCIA karty jede strasne pomalu.....nemeril jsem to zadnym programem, ale pripada mi ta rychlost jako USB 2.0, coz nevim proc. Disk byl zapojeny jen do site a potom ze SATA konektoru kabelem primo do eSATA karty
http://www.tntrade.cz/shop/index.php/de ... ata-2-port

2) Kdyz dam takto naformatovany a odzkouseny HDD s DeLock convertorem do boxu, tak mi jej notebook vubec nenajde. Disk se roztoci pri zapnuti do site, ale vypada to jako by nebyl vubec propojeny datovy kabel...Zkousel jsem to ve dvou rameccich s tim samym vysledkem.

Uz opravdu nevim co s tim.............

nettopejr
občas něco napíše
Příspěvky: 51
Registrován: 04 říj 2007 22:52

rychlost

Příspěvekod nettopejr » 02 bře 2008 18:43

Jen se zeptám- Stále se u externích disků řeší rychlost připojení. Je mi jasný, že usb je pomalejší, ale potřebuji rychlejší??? U malých souborů mi to vadit nebude-to je jasný, ale co práce s fotkama a podobně?? Video už asi ne......
Sorry za lamadotaz :oops:
DELL Lastitude D830; Lenovo SL500; Asus M51

tunak
píše často
Příspěvky: 356
Registrován: 07 led 2008 00:06

Příspěvekod tunak » 02 bře 2008 19:10

Pro video je USB 2.0 zcela nedostačující.

Jinak dnes koupit disk aspon s FireWire rozhraním (skutečná rychlost vyšší) opravdu není problém, takže připojit disk přes USB je imho blbost.

9z9
píše často
Příspěvky: 355
Registrován: 29 úno 2008 19:57
Bydliště: Brno

Příspěvekod 9z9 » 02 bře 2008 19:24

Andy McNab píše:1) ...ale pri zapojeni do eSATA PCMCIA karty jede strasne pomalu.....nemeril jsem to zadnym programem, ale pripada mi ta rychlost jako USB 2.0, coz nevim proc.

2) Kdyz dam takto naformatovany a odzkouseny HDD s DeLock convertorem do boxu, tak mi jej notebook vubec nenajde. Disk se roztoci pri zapnuti do site, ale vypada to jako by nebyl vubec propojeny datovy kabel...Zkousel jsem to ve dvou rameccich s tim samym vysledkem.

ad 1: nemuze to byt tou kartou ? Neni PCMCIA rychlostne na urovni USB ? Az ExpressCard jsou tusim nekde jinde (toto je spis na zkusenejsi "kolegy" - nikdy jsem do picmice nic datove narocneho nedaval)

ad 2: kdyz pripojis ten box s hdd na USB a ne do eSATA, tak jede ? Jak je reseno napajeni tech boxu ? To co popisujes (roztoci ale win jej nenajdou) jsem omylem zazil, kdyz jsem do USB strcil spatny konektor (ten pomocny pro napajeni a ne datovej) ... nemuze to byt u tebe nedostatecnym napajenim ? Ale zajimava zavada :-)

nettopejr píše:...

prave pri prenosu mnoha malych souboru je USB horsi - nejvic zatezuje zbytek PC. eSata ci FW je uplne nekde jinde. Pri kopirovani videa ci iso souboru (stovky MB, jednotky GB) to neni tak tragicke (alespon u me na C2D).

2tunak: ne kazdy ma v pc/ntb FW. Pro sata disky bzch to videl na box s USB a eSATA, pro PATA disky USB+FW

edit: zeleny text je asi kravina, az dodatecne jsem si vsiml, ze mas Cardbus (viz: PCMCIA je 16-bitova zbernica vychadzajuca z ISA, takze prenosova rychlost tak 2MB/s. Uz skoro 10 rokov maju notebooky aj CardBus, ktora vychadza z PCI)

tunak
píše často
Příspěvky: 356
Registrován: 07 led 2008 00:06

Příspěvekod tunak » 02 bře 2008 19:32

Ehm... a nebo třeba USB + FW + eSATA jako to mám já? :wink:

Andy McNab
občas něco napíše
Příspěvky: 12
Registrován: 22 úno 2008 13:28

Příspěvekod Andy McNab » 02 bře 2008 20:07

9z9 píše:
Andy McNab píše:1) ...ale pri zapojeni do eSATA PCMCIA karty jede strasne pomalu.....nemeril jsem to zadnym programem, ale pripada mi ta rychlost jako USB 2.0, coz nevim proc.

2) Kdyz dam takto naformatovany a odzkouseny HDD s DeLock convertorem do boxu, tak mi jej notebook vubec nenajde. Disk se roztoci pri zapnuti do site, ale vypada to jako by nebyl vubec propojeny datovy kabel...Zkousel jsem to ve dvou rameccich s tim samym vysledkem.

ad 1: nemuze to byt tou kartou ? Neni PCMCIA rychlostne na urovni USB ? Az ExpressCard jsou tusim nekde jinde (toto je spis na zkusenejsi "kolegy" - nikdy jsem do picmice nic datove narocneho nedaval)

ad 2: kdyz pripojis ten box s hdd na USB a ne do eSATA, tak jede ? Jak je reseno napajeni tech boxu ? To co popisujes (roztoci ale win jej nenajdou) jsem omylem zazil, kdyz jsem do USB strcil spatny konektor (ten pomocny pro napajeni a ne datovej) ... nemuze to byt u tebe nedostatecnym napajenim ? Ale zajimava zavada :-)

U jednoho boxu je napajeni original od vyrobce, ktere by melo fungovat a u druheho jsem pouzil stejne napajeni, ktere mi fungovalo, kdyz jsem disk napojil bez ramecku.....

A s tim, ze se mi disk v ramecku toci, ale Windowsy jej nenajdou. Urcite nestrkam do USB jiny kabel a do eSATA taky ne.


Kdyz tak se kouknete na ten odkaz pro tu PCMCIA kartu, co je tam o ni napsano....
http://www.tntrade.cz/shop/index.php/de ... ata-2-port


Zpět na „Příslušenství“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů