LINUX na notebooku

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.

Máš zkušenosti s LINUXem na notebooku?

ANO pracuji výhradně pod LINUXem
45
14%
ANO mám LINUX, ale také Windows
109
35%
Zkusil jsem LINUX, ale není to pro mě
25
8%
Zkusil jsem LINUX, ale není to pro mě
25
8%
Chystám se zkusit LINUX
77
25%
Nechci LINUX
33
11%
 
Celkem hlasů: 314

vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Příspěvekod vito45 » 04 úno 2009 14:09

momentalne som prešiel z Ubuntu /už skoro rok čo fičim na ňom /10.04.2008// na Archlinux hlavný dôvod bola ospevovana rýchlosť, modulárnosť, KISS princíp /keep is stupid simple/ a môj pocit že najviac ubunťákov prechádza práve na arch. Keby som chcel tak to cele nahodim behom jedného dňa ale onačil som sa s tým cca. 2 dni.
Prve čo ma napadlo je že inštalácia ubuntu je mágia. Tu po inštalácii sa človek dostane do príkazoveho riadku a všetko inštaluje od nuly/veľmi veľmi silno odoporúčam mať druhý pc s otvorenou wiki/. Inštalácie i napriek tomu sa mi zdala ľahká /moje skúsenosti:práca so všekými win. od 3.11; rok na linuxe, pravidelné čítanie naj. webou o HW/SW/lin, anglina/ ak som mal wiki.
Námaha sa odvďačí oveľa rýchlejším bootom /u mňa cca. 40s, ubutnu 2x viac čím je skoro vyrovnané s neopuživanym XP/, všeobecne ak sa nenainštaluje compiz je arch pekelne rýchly oproti ubutnu. Zmetený som z toho že copmiz je viac než viditeľne pomalší.
Obrovská výhoda /zatiaľ neodskúšaná, arch mám ani nie týždeň/ je v tom že neexistuje hlavná verzia, stále sa iba upgraduje a cd ktoré sa sťahujú a z neho inštaluje je iba aktuálny snapshot toho čo je v repozitároch.
Aby som nechválil tak mínusy sú v repozitároch kde je oveľa menej balíčkov /cca 22000 vs 4500/ ale sú nejaké uživateľske čo som ešte neskúšal lebo všetok hlavný sw mám. Zatiaľ sa mi nepodarilo nainštalovať knotes, z neznámych dôvodov nejde mi príkaz shutdown tj. nedá sa vypnúť z bežných ponúk /to som vyriešil pridaním ikony na panel ktorá spúšťa poweroff ktorý nb vypne :lol: /

Všetkým ktorý majú trochu času a chcú sa s linuxom trochu posunúť ďalej alebo si ho zrýchliť tak odporúčam archlinux, ostatným určite bude stačiť ubuntu.

o5
občas něco napíše
Příspěvky: 19
Registrován: 02 pro 2007 22:19

Příspěvekod o5 » 04 úno 2009 14:24

Ja jsem na ubuntu od 29.7.07. Nechci zde nejak opevovat ubuntu, ale tu rychlost bootu mam podobnou...Mam mnoho sluzeb povypinano a navic mi startuje apache a mysql.

Ja kdyz budu prechazet tak to bude Debian :)

[noflame]
A nikoho nelakej na Arch :D Kazdy ma moznost si vybrat :)
[/noflame]

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 04 úno 2009 15:18

O Archu jsem akorát četl, možná si ho někdy nahodím do virtuálního stroje.. naučil jsem jakž takž s Mintem a nechcu moc začínat s něčím jiným, kor když nevím, co všechno tam bude jinak.
Ale vzhledem ke stávajícím menším problémům (probouzení, absence jednoduchého programu na nastavení vypnutí/spánku/hibernace po určité době, špatně nastavené frekvence pro škálovaní CPU) a diletantství ATI si asi nahodím jako třetí systém openSUSE s GNOME, tam ta podpora hardwaru snad bude lepší. Kdybyste měli někdo zkušenosti, dejte vědět.

Windows zapínám občas, najíždějí viditelně pomaleji a práce v nich mě už nějak nebaví. Ale třeba pro připojení LCD TV používám je, jednak pro ne úplně dokonalé titulky v linuxu (což souvisí s tím diletantstvím ATI) a jednak pro zvukový výstup, kde win díky driverům při připojení repro beden vypnout integrované repro, zatímco linux to bere jako jednu zvukovku a hraje z obou. Zatím jsem to neřešil, celkem mi to tak vyhovuje.
ASUS F3Ka, Arch linux
bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

o5
občas něco napíše
Příspěvky: 19
Registrován: 02 pro 2007 22:19

Příspěvekod o5 » 04 úno 2009 16:29

centos píše:... jednak pro ne úplně dokonalé titulky v linuxu (což souvisí s tím diletantstvím ATI)

mohl by jsi blize popsat tu chybu? docela by me to zajimalo..

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 04 úno 2009 16:52

Ty titulky jsou spíš výsledek. Kvalitní titulky, jako je má ve Windows třeba ffdshow, MPC-HC, VobSub a i některé další přehrávače, jsem zatím dokázal zprovoznit jen při gl výstupu v SMPlayeru (SSA/ASS titulky). Ten výstup je ale nepoužitelný kvůli blikání, nebo spíš překrývání oken navzájem. Stejný výsledek mám i u Google Earth. Nové drivery 9.1 mi nic z toho neopravily, zato podobným způsobem zneškodnili gstreamer..
Takže jsem se zasek u VLC, které je ani neumí strčit pod obraz a změna fontu taky moc nefunguje, plus je na můj vkus až moc náročný na výkon. Ale funguje.
ASUS F3Ka, Arch linux

bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 04 úno 2009 17:00

centos: Problem kdy pri zapojeni externiho zvukoveho vystupu (sluchatka, repraky) hrajou stale i integrovane se da lehce vyresit tim, ze v nastaveni hlasitosti kde mas tri hlavni posuvniky Master, PCM, Front - das vsechny klasicky naplno, ale u Frontu k tomu das "mute" me se to takhle osvedcilo. Obcas se stane to, ze se to prehodi a kdyz neni nic zapojeno nehrajou integrovane repraky... pak staci vzit sluchatka a pripojit je a odpojit, a vse je zas ok.

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 04 úno 2009 17:22

Zkusím, dík.. se zvukem jsem si se svou externí zvukovkou taky užil svoje. Chtěl jsem, aby po jejím odpojení hrály ty integrované repro (když se dívám na něco z postele). Nakonec jsem vyřešil přes pulseaudio - ne tak elegantně, jako ve Windows, musím onboard zvukovku zeslabovat ručně - a funkční, jen se mi raz za čas odvděčí hláškou Connection failed: Connection refused, takže musím minimálně restartovat Xka.. nebo kdyby měl někdo míň násilný způsob, při němž bych nemusel přijít o všechna otevřená okna, sem s tím. ;)
ASUS F3Ka, Arch linux

bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Příspěvekod vito45 » 05 úno 2009 09:46

centos píše:O Archu jsem akorát četl, možná si ho někdy nahodím do virtuálního stroje...

Myslím že nahadzovať na ktorého sa prechádza kvoli rýchlosti a nechceš sa linuxu hlboko venovať je zbytočné ;)

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 05 úno 2009 16:45

arch se cely sam kompiluje pri instalacce ne? by to EEE utavilo :lol:
Jedinou pravdou je, že všichni lžou
Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220
MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 05 úno 2009 20:48

vito45 píše:Myslím že nahadzovať na ktorého sa prechádza kvoli rýchlosti a nechceš sa linuxu hlboko venovať je zbytočné ;)

To je právě to, že o něm nic nevím :) Takže nevím, nakolik bych se mu musel věnovat, ani nakolik se liší třeba od Ubuntu.
ASUS F3Ka, Arch linux

bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 05 úno 2009 21:23

tak co si budeme rikat ale podle me ubuntu nejvice prosadilo linux
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 05 úno 2009 23:02

Kdyby ho prosazovalo dál a třeba úspěšněji, vůbec bych se nezlobil.
ASUS F3Ka, Arch linux

bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 06 úno 2009 00:25

Damianus: Mozna ho prosadilo marketingove... jako, ze o sobe dalo vedet. Avsak co se tyce funkcnosti ho zrejme nejvice popohnala kupredu Fedora s Red Hatem za zady.

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 06 úno 2009 01:29

tu bude jedno zda to bude ubuntu, arch nebo fedora protoze jak se prosadi jedno distra a zacnou se treba psat ovladace a hry nebo ostatni veci tak budou tezit vsichni ze :)
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 06 úno 2009 14:10

No, tak ono tezko marketingove propagovat neco, co funguje jen zpoloviny, ze? Hlavni je kvalitni vyvoj, ten uz pak sam na sebe strhne pozornost... ikdyz vetsi propagace Linuxu by taky neuskodila, hlavne ho dostat do skol... ale tam je problem, ze chybi ucitele.


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti