NB na foto,grafika,video cca 35 000,-

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
pepas
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 16 srp 2010 18:54

NB na foto,grafika,video cca 35 000,-

Příspěvekod pepas » 16 srp 2010 23:34

Zdravím přítomné,

Potřeboval bych poradit jaký NB koupit na úpravu foto.....a na co se při výběru zaměřit.
Notebook budu občas převážet - váha a rozměr nevadí
a - výběr obrazovky lesklá nebo matná? Velikost 17'' ?
b - výběr procecoru i5, i7 ?
c - grafická karta HD 5870 ?
d - RAM kolik - 4,6...?
Výrobce ? Asus, MSI....Toshiba...
Stolní PC s monitorem Eizo mám, potřebuji NB.
Pokud bych si NB koupil mimo ČR nechá se polepit klávesnice českými znaky a vyplatí se to - servis.... Jo a ty polepené klávesy, aby byli funkční a ne jen polepené :lol:

Děkuji za náměty i rady

Zdraví Pepa

tunak
píše často
Příspěvky: 356
Registrován: 07 led 2008 00:06

hm

Příspěvekod tunak » 17 srp 2010 09:48

Ahoj,

z vlastní zkušenosti - nedoporučuju. Měl jsem ntb za 35 000, byl jsem s ním spokojenej, ale po dvou letech odešel (Lenovo TP R61). Navíc pro použití, jaký chceš, se ntb vyloženě nehodí.

Kvůli displeji. Pravděpodobně neexistuje ntb displej (snad kromě high-endových Lenovo Thinkpadů za 2-4 násobek částky, kterou chceš investovat, nevím...), na kterém by se dalo rozumně pracovat s fotkou, grafikou nebo videem, pokud tu práci myslíš vážně (a pokud máš na stole Eizo, asi myslíš).

Imo by sis měl ujasnit, co vlastně chceš. Jestli přenosnej stroj, kterej někde otevřeš a prohlédneš/základně upravíš a zveřejníš fotky, tak kup něco do 14 palců, imo MacBookPro 13 nebo snad i 15.

Pokud ale chceš přenosnej workstation, smiř se s tím, že budeš v každým případě zklamanej. (Z vlastní zkušenosti nouzový řešení - taháš s sebou externí disky, myš, v lepším případě i klávesnici - zkus 10 hodin střihat na klávesnici ntb... a ještě limit displeje, navíc to není zrovna ergonomický řešení...) Pokud potřebuješ pracovat na dvou místech zároveň, je v podstatě nutný mít tam monitor a periferie. Případně teda jezdit autem.

Co se týče výkonu, pro střih nebo fotku doporučuju jakejkoliv MacBook pro, pro tyhle činnosti lepší ntb neexistujou už proto, že na MacOS zdaleka nepotřebuješ takovej výkon, jako ve Windows.

Co znamená grafika? Photoshop? Vektor? 3d? Postprodukce? Jedině snad 3d využje silnou grafickou kartu (ale do tohohle úplně nevidím), jinak ti stačí snad už i integrovaná, silná grafika v ntb topí (kvůli ní mi odešel ten TP) a aterku taky zrovna nešetří.

Každopádně koukej po ntb s VELKÝM rozlišením displeje, čím větší, tím lepší.

**

Já jsem zjistil, že se mi v podstatě na podobné účely (+ hru Mafia 2, z čisté nostalgie) stačí low-end ntb za 15 000, který sice nemá hardware poslední generace, ale ten s sebou tahat nepotřebuju. Koupil jsem zrovna Lenovo Y550 (furt na něj nadávám, zejména na Win7, s pohodovým workflow Macu se rozhodně nedá srovnat), je to silnější, než ntb, který jsem měl naposledy a pokud ten stroj za dva roky stejně odejde 8) je to aspoň levnější řešení. A na opravdovou práci stolního Maca. (Nedělám 3d grafiku, jak už jsem psal.)

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 17 srp 2010 13:19

a) v tejto cene displej pokial mozno matny a hires (v sucasnosti hlavne 16:9 15,6" HD+ a 16,4" FullHD) - tieto displeje su ako tak pouzitelne (kontrast okolo 500:1 a 262k farieb + dithering). notebooky s lepsim displejom su vyrazne drahsie. v podstate mozes ignorovat pokial budes grafiku robit s pripojenym kvalitnym monitorom (odporucam).

b) najlepsie core i7, moze stacit aj core i5 a aj slabsie procesory. zalezi od narokov. cim vykonnejsi tym lepsie samozrejme. grafika a video su narocne hlavne na vykon cpu, velkost ram a rychlost hdd.

c) silna graficka karta je na grafiku vseobecne zbytocna. na photoshop a pod. staci hocijaky lowend alebo aj integrovana grafika. u videa sa da vyuzit silna grafika napr. v Adobe Premiere a After Effects CS5 ale len na nvidia grafikach cez CUDA.

d) cim viac tym lepsie.

do 35k napriklad 15,6" HP 6550b, 8540p a 8540w s HD+ displejmi a 16,4" Sony Vaio F11/F12 s FullHD. zalezi od toho kolko chces do toho investovat. 17" notebooky s dobrym displejom (rovnaka kvalita ako tie 15,6" HD+ a 16,4" FullHD) stoja viac ako 35tisic.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

tunak
píše často
Příspěvky: 356
Registrován: 07 led 2008 00:06

tunak

Příspěvekod tunak » 17 srp 2010 14:55

Jako člověk, kterej se střihem živí, tvrdím: na SD bohatě stačí Core 2 Duo, HD chce samozřejmě ideálně čtyřjádro, respektive čím víc jader, tím lépe.

Totéž u paměti, pro SD bohatě stačí půl giga paměti, dneska teda pod Win7 2GB, pro HD (nebo jeho interframe komprimovaný varianty) se odí víc paměti.

Ve skutečnosti ale nějaký enormní množství paměti využijí snad jen postprodukční programy typu zprasených a neoptimalizovaných AAE.

Čili není pravda, že čím víc paměti, tím lépe, pro samotný střih tohle neplatí. A pro fotku... pro hodně velkou fotku ano, pro běžnou práci stačí dnešní mainstream.

Jako by se nedalo střhat i PŘED Corei procesory nebo v prostředí 32bit systému.

8)

Na druhou stranu se na T panelu fotka prostě upravovat imo nedá. :(

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10675
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Re: hm

Příspěvekod roman2277 » 17 srp 2010 18:59

tunak píše:Ahoj,

z vlastní zkušenosti - nedoporučuju. Měl jsem ntb za 35 000, byl jsem s ním spokojenej, ale po dvou letech odešel (Lenovo TP R61). Navíc pro použití, jaký chceš, se ntb vyloženě nehodí.

Kvůli displeji. Pravděpodobně neexistuje ntb displej (snad kromě high-endových Lenovo Thinkpadů za 2-4 násobek částky, kterou chceš investovat, nevím...), na kterém by se dalo rozumně pracovat s fotkou, grafikou nebo videem, pokud tu práci myslíš vážně (a pokud máš na stole Eizo, asi myslíš).

Imo by sis měl ujasnit, co vlastně chceš. Jestli přenosnej stroj, kterej někde otevřeš a prohlédneš/základně upravíš a zveřejníš fotky, tak kup něco do 14 palců, imo MacBookPro 13 nebo snad i 15.

Pokud ale chceš přenosnej workstation, smiř se s tím, že budeš v každým případě zklamanej. (Z vlastní zkušenosti nouzový řešení - taháš s sebou externí disky, myš, v lepším případě i klávesnici - zkus 10 hodin střihat na klávesnici ntb... a ještě limit displeje, navíc to není zrovna ergonomický řešení...) Pokud potřebuješ pracovat na dvou místech zároveň, je v podstatě nutný mít tam monitor a periferie. Případně teda jezdit autem.

Co se týče výkonu, pro střih nebo fotku doporučuju jakejkoliv MacBook pro, pro tyhle činnosti lepší ntb neexistujou už proto, že na MacOS zdaleka nepotřebuješ takovej výkon, jako ve Windows.

Co znamená grafika? Photoshop? Vektor? 3d? Postprodukce? Jedině snad 3d využje silnou grafickou kartu (ale do tohohle úplně nevidím), jinak ti stačí snad už i integrovaná, silná grafika v ntb topí (kvůli ní mi odešel ten TP) a aterku taky zrovna nešetří.

Každopádně koukej po ntb s VELKÝM rozlišením displeje, čím větší, tím lepší.

**

Já jsem zjistil, že se mi v podstatě na podobné účely (+ hru Mafia 2, z čisté nostalgie) stačí low-end ntb za 15 000, který sice nemá hardware poslední generace, ale ten s sebou tahat nepotřebuju. Koupil jsem zrovna Lenovo Y550 (furt na něj nadávám, zejména na Win7, s pohodovým workflow Macu se rozhodně nedá srovnat), je to silnější, než ntb, který jsem měl naposledy a pokud ten stroj za dva roky stejně odejde 8) je to aspoň levnější řešení. A na opravdovou práci stolního Maca. (Nedělám 3d grafiku, jak už jsem psal.)
Hm...Tvoje chyba ,že jsi nedokoupil delší záruku.Osobně doporučuji v této cenové relaci 4 roky.Přední výrobci tuto záruku běžně nabízejí.Jinak bych šáhnul třeba po nějakém HP Elite apod.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

tunak
píše často
Příspěvky: 356
Registrován: 07 led 2008 00:06

Příspěvekod tunak » 17 srp 2010 20:54

To je pravda, ale počítal jsem s tím, že počítač vydrží, právě proto, že Lenovo musí počítat se 4 roky... :lol:

Ale to tu neřešme; dobře, žes to připomenul, delší záruka je každopádně určitě dobrá věc, zvlášť, když člověk vydá za počítač takovou částku.

pepas
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 16 srp 2010 18:54

Příspěvekod pepas » 17 srp 2010 23:33

Ahoj,

děkuji za podněty a názory. Myslel jsem si, že s nb neuspěji nebo budu muset investovat více, ale to nepřichází v úvahu.To raději investuji do monitoru a stolního pc.
Pokud bych vynechal video, grafiku - dělal bych si to dále na pc. Uspěji s běžným nb na foto? pokud bych si koupil monitor - mám vyhlídlé zase Eizo. Foto bych dělal v bodě B, kde by byl monitor a popř.tiskárna.Převážel bych pouze NB no a někdy vše, ale to minimálně.Pokud by toto bylo schůdné po jakém NB bych se měl pohlídnout.

monitor - velikost ?
jakou značku ?.....jaký NB konkrétně.....xy... MacBookPro 13? -
a další podstatné věci -

3D grafika jen okrajově jen takové blbnutí. Je pravda, že jsem si neuvědomil klávesnici na střih, protože jsem to na NB nedělal.

Mám Asus a jsem s ním spokojen 4,5 roku bez závad, musím zaklepat.
Běží celý den - net, Office a další jednoduché práce.

Děkuji Vám všem za odpovědi

Zdraví Vás Pepa

tunak
píše často
Příspěvky: 356
Registrován: 07 led 2008 00:06

Příspěvekod tunak » 18 srp 2010 09:27

Pokud myslíš fotku vážně a nevadí ti jiný operační systém, kup MacBooka. Win se tam ostatně nainstalovat dá, nechápu ale, proč bys to dělal. (Nebo Imac, to máš i se solidním monitorem. :D )

Monitor Ntb bude vždy pro úpravu fotek trochu nouzovka. Ale zas bych lhal, kdybych tvrdil, že se upravovat nedá. (Stejně tak bych lhal, kdybych tvrdil, že se nedá střihat na ntb. Tady je ale fakt lepší mít desktop, dneska i odhlučněnej za cca 16 000 bez operačního systému, viz forum živě.cz, doufám, že mě za tohle tady někdo nesejme. Mimochodem, na Macu Mini s Core 2 Duo se PRÝ dá střihat Full HD - nezkoušel jsem, ale zkoušeli lidé, kterým nemám důvod nevěřit.)

Pokud ale budeš mít notebook připojený ke kvalitnímu monitoru, nevidím důvod, proč by ti měl posloužit hůře, než desktop. (Pokud nepožaduješ extrémní výkon určený k tvorbě obrovských panoramat v hdr...) Je ale pravda, že především programy Adobe (Lightroom, Photoshop) nebo třeba i Nikonu (osobní zkušenost) vysoký výpočetní výkon rozhodně "ocení". Za 35000 ale takový výkon jistě dostaneš.

Pokud pro tebe není problém převážet počítač o hmotnosti 3kg (bez adaptéru ti nebude k mnoha věcem), kup nějaký 15-16 palcový Lenovo, Dell nebo vyšší řady HP, snad ještě Sony, někdo jiný ti tu jistě poradí lépe.

V podstatě ti záleží na výkonu procesoru (Core i5 nebo lépe i7) a velikosti paměti (4GB) a imo především na způsobu připojení případného datového úložiště a taky rychlosti pevního disku. Firewire, USB3 nebo eSATA, USB2 ti rozhodně nemůže stačit.

Na grafické kartě ti nezáleží, ačkoliv nějaká nepříliš výkonná Nvidia může mít docela užitečné uplatnění ve Photoshopu a při práci s HD videem. (Každpádně integrované řešení imo neznamená problém.)

Pozor na kvalitu výstupu hdmi/dvi konektoru pro připojení externího monitoru, vlastně ještě.

Jistě se najde někdo, kdo ti podle těchto požadavků doporučí konkrétní stroj, za mne MacBook Pro (rozhodně nikoliv obyčejný plastový MacBook, kvůli absenci rychlých portů) nebo Lenovo ThinkPad, z vlastní zkušenosti vynikajcí počítač, jen jsem měl smůlu na nešťastnou generaci grafických karet Nvidia.

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 18 srp 2010 15:58

pepas: pokial to na grafiku budes pripajat k stolenemu kvalitnemu monitoru tak si podstatne usetris naklady na notebook. kvalita displeja je v podstate to za co sa najviac priplaca. kvalitny truecolor ips/tn lcd panel sa da kupit v notebooku za min 60tisic. do tej ceny je s vynimkou tabletov prakticky vsetko lepsi alebo horsi TN lcd panel schopny zobrazit max 262tisic farieb. notebook so slusnym vykonom ale s beznym nekvalitnym HD displejom kupis za cenu okolo 20tisic pokial nevyzadujes odolne sasi. na fotky nepotrebujes 4jadrovy extreme core i7, bohato postacia aj slabsie core i3/i5.

pokial chces nieco mensie prenosne tak 13" macbook pro je docela dobra volba. displej slusnej kvality (na notebook) a na portable notebook aj vykon ujde. pokial odmyslim poziadavku na kvalitne lcd tak slusny vykon a kvalitne sasi ma aj najlacnejsi 8540p http://www.alza.cz/hp-elitebook-8540p-d153413.htm pokial nepotrebujes sasi z magnezia/hliniku tak sa daju relativne lacno kupit acery travelmate timelineX s tiez dost slusnym vykonom a dobrou vydrzou na baterie (8372T/8472T/8572T) alebo probooky 6450b/6550b. k tym HPckam a Travelmatom si mozes dokupit aj dock takze budes mat doma jednoduchsie pripajanie monitora a dalsich periferii. ak Thinkpad tak skor T410(i)/T510(i) alebo X201(i). nizsie rady toho momentalne vzhladom na svoju cenu moc neponukaju imho.

tunak: na photoshop moze byt aj ati/intel (ten ide cez opengl), na video radsej nvidiu v sucasnosti. co sa tyka video vystupu tak najvhodnejsim bude asi displayport pokial je podporovany aj na monitore.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

tunak
píše často
Příspěvky: 356
Registrován: 07 led 2008 00:06

Příspěvekod tunak » 18 srp 2010 18:17

Ghost mi před třema lety výborně poradil, pokud se pamatuju, takže bych Pepo sáhl po něčem z toho, co ti radí. :wink:

pepas
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 16 srp 2010 18:54

Příspěvekod pepas » 19 srp 2010 00:23

Ahoj,

námětů a rad je od vás dost, prohlédnu co doporučujete, ale zatím mám v hlavě zmatek - iMac by se mě velice páčil, ale ta cena :cry: taky o MacBooku jsem uvažoval než jsem napsal na toto forum.Manželka, taky využívá tyto naše hračky a instalovat Win z důvodu, že manželka by neměla zájem se učit něco jiného, tak to nemá cenu, přesně, jak jsi řekl tunaku. Z těchto důvodů jsem zmaten.
Vyberu monitor, kouknu co doporučuje tunak s Ghostem a dovolím se optat, zda výběr je dobrý. Budu na této sestavě dělat jen foto a zbytek na stolním PC a na fotkách, kterých mě bude záležet dotvořím taky na pc.
Při psaní se mě v hlavě asi konečně rozsvítilo. a to díky vašim podnětům a radám.
Zatím Vám mnohokráte děkuji a zdravi vás Pepa. Díky

pepas
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 16 srp 2010 18:54

Příspěvekod pepas » 19 srp 2010 19:07

Ahoj,

koukal jsem na doporučované NB a nalezl jsem http://www.czechcomputer.cz/disc_doc-P6F9D3D1F1E489CA7C125777B004E7A16.html?ansid=3
Co říkáte na tuto značku i NB ??? Je to trochu jinde, ale má zajímavou výbavu a na stránkách výrobce je i 2x port USB 3.0 Děkuji za názory.
Naposledy upravil(a) pepas dne 19 srp 2010 20:15, celkem upraveno 1 x.

steiner
občas něco napíše
Příspěvky: 57
Registrován: 17 črc 2010 16:13

Příspěvekod steiner » 19 srp 2010 19:22

Odkaz nejede.

Baz
guru
Příspěvky: 501
Registrován: 23 led 2010 19:50

Příspěvekod Baz » 19 srp 2010 19:40

Než napíšeš, že odkaz nejede, podívej se, kterej znak uživatel omylem připsal na konec a smaž ho :roll: Překvapivě to při každým nefunkčním odkazu zabere. Tady ti to dokonce i vypíše, která část odkazu nesedí - string "3/". Jo, přispěvatelé by si ty odkazy měli kontrolovat, ale nemusí se kvůli tomu zbytečně postovat stížnost :wink:

http://www.czechcomputer.cz/disc_doc-P6 ... ml?ansid=3

tunak
píše často
Příspěvky: 356
Registrován: 07 led 2008 00:06

Příspěvekod tunak » 19 srp 2010 20:02

Rozlišení možná až příliš velký a zbytečně výkonná grafická karta. Tohle je imo ntb pro hráče, navíc MSI... nevím, no, nechci bejt zlej. Apple, HP, Lenovo, Dell, Toshiba, Sony... to jsou značky, který by tě imo měly zajímat, MSI je něco jako hodně výkonu (navíc výkonu tam, kde ho nepotřebuješ) za málo peněz - a samozřejmě se skrytými bonusy typu těžkopádného chlazení, nulové výdrže na baterku, laciného provedení... někde se šetřit musí.

Já bych se na tvém místě MSI a herním edicím jiných značek vyhnul+ ačkoliv znám grafiky, kteří k práci, co je živí, používají herní edice Asusu.

:roll:


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 83 hostů